Skocz do zawartości

r9 290 referent - jakie chłodzenie na wymianę


Recommended Posts

Ok. Wielkie dzięki za rady.


Karta kupiona(r9 290x od msi) 1 godzina na BF4 i jestem zadowolony.

Przy ustawieniach wszystkich na full tylko na monitorze 1650x1250( niedługo pójdzie do wymiany) mam między 100 a 150 fps.

Sterowniki mantle bo na opercji metro która dziś doszła do bf-a mi zamarzał obraz na directx ale to nowa mapa nie dopracowana.

Temperatura dość wysoka max 80 stopni.

Ogólnie jest ok może trzeba będzie coś pomyśleć nad zwodowniem karty żeby obniżyć temp ale nie teraz bo karta mnie trochę wypłukała z kasy a chciałbym w pierwszej kolejności wymienić monitor przynajmniej na 120Hz. 


Oczywiście te dane są podawane bez podkręcania karty. Tak jak kupiłem zainstalowałem i sprawdzałem.

Edytowane przez pablo23s
Link to post
Share on other sites

80c masz przy BF4 - to dość sporo.

Jakiem masz obroty na wentylatorach karty przy grze w BF4 ?

Włącz synchronizację pionową - będziesz miał stabilne jak skała 60FPS i karta dostanie mniej po du**e.

Może masz dość gorąco w pokoju lub słabo wentylowaną obudowę.

Ja sam zaprogramowałem obroty wentylatorów w tej karcie w najnowszej wersji programu Spphire TriXX.

Te fabryczny nastawy były mało agresywne - długi czas utrzymywały się na poziomie 18%.

 

Masz widzę Gladiusa M40 - jeśli jest w nim fabryczna wentylacja to jest to raczej słaba wentylacja dla GPU, szczgólnie tych cieplejszych.

Sam zobacz jak taki Zalman Z9 Plus zmasakrował w teście M40.

http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/SPC_Gladius_M40/spc_silentiumpc_gladius_m40_pure_black_test_review_4.png

http://www.purepc.pl/obudowy/test_taniej_obudowy_silentiumpc_gladius_m40_pure_black?page=0,6

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Tak mam glaudiusa ale trochę szkoda mi go wymieniać bo dopiero co ją kupiłem dołożyłem wentylatorów na full więc jest 6.

W domu 22 stopnie więc chyba normalnie a obroty sprawdzę i napiszę bo narazie nie miałem zbytnio czasu dłużej potestować.

Wentylatory ustawione na auto.


A tobie jak trzyma temperature no i jaka obudowa bo pewnie wiele tu znaczy?

Edytowane przez pablo23s
Link to post
Share on other sites

Moja wersja bez X max 73-75c w BF3 po 3 godzinach gry w multi.

Mam w sumie cieplejsza obudowę Fractal Define XL R2.

W domu 22c. Sam zaprogramowałem krzywą wentyli.

Przy włączonym vsync karta mniej jest obciążona i temperatury nie przekraczają 67-68c.

Link to post
Share on other sites

Bf4 chyba jest bardziej wymagającą grą przynajmniej tak mi się wydaje.

Grałem w bf3 na gtx 650 i jakoś szła ale na bf4 zaczęła  padać.

Na razie zmieniłem ustawienie wentylatorów żeby pracowały na 100% przy 70 stopniach jutro się okaże.

Link to post
Share on other sites

Ja zmieniłem że przy 70 stopniach mają chodzić na 100%. Jest przyzwoicie względem głośności no i karta ma gdzieś 68 stopni.

Ogólnie mnie głośność bardzo nie zraża bo i tak gram na słuchawkach a jak nie gram to temperatura zaraz spada.

Ważne żeby było chłodno nieraz nawet kosztem szumu jakie wydają wentylatory.

Ale spróbuje może trochę opuścić i zobaczę co się dzieje.

Link to post
Share on other sites

Ustaw na początek obroty proporcjonalnie do temperatury:

40c = 40% obrotów,

50c = 50% obrotów,

65c = 65% obrotów.

 

Zobacz jak zachowuje się karta, jakie są temperatury itp.

Potem możesz obniżać wartości obrotów jeśli temperatury będą akceptowalne.

Ja ustawiłem obroty wentylatorów na swoim GPU następująco.

40c = 32%,

50c = 42%

60c = 52%

itd.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 10 miesięcy temu...

Witam .
Przepraszam ze wykopuję stary temat , ale planuję zakup Gelid Icy Vision i może mi ktoś wytłumaczyć jaki kontroler obrotów wentyl kupić pod nią ? lub czy jest możliwość podpięcie pod Płytę główną i przez niego kontrollować jakoś ? Mam GA-H87-D3H .
Bo Acceleto Xtreme 3 kosztuje za dużo :(

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam .

Przepraszam ze wykopuję stary temat , ale planuję zakup Gelid Icy Vision i może mi ktoś wytłumaczyć jaki kontroler obrotów wentyl kupić pod nią ? lub czy jest możliwość podpięcie pod Płytę główną i przez niego kontrollować jakoś ? Mam GA-H87-D3H .

Bo Acceleto Xtreme 3 kosztuje za dużo :(

 

Jak dobrze pamiętam to w zestawie był kabelek na normalny wentylator i można podpiąć pod płytę główną lub zasilacz.

Link to post
Share on other sites

No mi chodzi o to żeby nie nakur...ły 100% wentyle , tylko np ustawić 30-60 % itd  i dlatego pytam grzecznie :) czy te kabel który jest w zestawie 4 pin to podpinam pod płytę główną lub do karty graficznej i mogę kontrolować obroty czy muszę dokupić coś do niego ?


PS. wyczytałem na google że do gelid icy vision muszę dokupić zestaw do 290 radeona http://allegro.pl/adapter-do-gelid-rev-2-icy-vision-amd-r9-290-290x-i5935636912.html i ciekawi mnie dlaczego ? niektórzy pisali że bez sensu a niektórzy że trzeba ;/ na youtube zauważyłem że dorabiał dziurkę aby dało się przykręcić radiator na sekcję zasilania .

Link to post
Share on other sites

Nie musisz, możesz.

Ja swoje podpiąłem pod płytę główną i zapomniałem. Chłodzenie chodzi dość cicho, przy czym ma sporą wydajność. W biosie mam chyba ten wiatrak na 60% ustawiony, ale ponieważ płyta steruje chyba PWM, to wentyl ma to gdzieś i żyje własnym życiem. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Co do chłodzenia Gelida to sprawdziłem i po podłączeniu to kontrolera obrotów od silentiumPC można płynnie regulować pracą wiatraków. Płytą główną też da się sterować.

 

Ciekawe czy jakbym wpiał w gniazdo wiatraków na GPU, czy by działało. Z tego co kiedyś patrzałem to kolry kabli są w innej kolejności.

Link to post
Share on other sites
  • 5 lat później...

Witam wiem ze temat stary, nie gram tak w gry, kupiłem używaną kartę, w gry gram czasem, bardziej oglądam tv, karta telewizyjna, plus internat,  ta karta miała w standardzie temperatury sięgające pod 90 stopni , temperatury i tak wysokie były. Pogrzebałem w biosie karty, wynik temperatura 62 stopnie ale dość głośno było ja słychać na oryginalnym chłodzeniu .  Kupiłem chłodzenie  ARCTIC ACCELERO XTREME III montaż na klej, teraz przy tych samych czynnościach,  prędkość wentylatora karty 1400, nie słychać go wcale, osiąga 45 stopnie, sekcja zasilania 45- 46 stopni . Zaznaczam ze pasty w standardowym chłodzeniu wymienione i tak był problem, buda ma trzy wiatraki zasysające powietrze , trzy wyciągające powietrze . Uważam ze to najlepiej wydane pieniądze na chłodzenie karty, tak nawiasem szkoda ze to chłodzenie już ciężko dostępne, mnie się jakoś udało je kupić, musiałem tez dokupić radiatorki do karty bo w standardzie mało radiatorów . Żeby uzyskać 1400  z hakiem obroty, pogrzebałem w biosie karty,  wiatrak pierwsza prędkość ustawiony na 54 %,obroty. nie grzebałem w programie, pogrzebałem w bisie karty i tak ja zostawiłem, mam tez oryginalny bios zawsze mogę powrócić do oryginału, w oryginale wiatrak kreci od 600 obrotów, temperatura 52 stopnie . Polecam to chłodzenie, jest kozak . Pisze bo sam zastanawiałem się czy kupić to chłodzenie, może ktoś przeczyta i uda mu się kupić, to go przekona, są dwa jeszcze dostępne w całym Internecie, chłodzenie kozak.

W dniu 9.04.2016 o 15:26, ciomasta napisał:

No mi chodzi o to żeby nie nakur...ły 100% wentyle , tylko np ustawić 30-60 % itd  i dlatego pytam grzecznie :) czy te kabel który jest w zestawie 4 pin to podpinam pod płytę główną lub do karty graficznej i mogę kontrolować obroty czy muszę dokupić coś do niego ?

 

PS. wyczytałem na google że do gelid icy vision muszę dokupić zestaw do 290 radeona http://allegro.pl/adapter-do-gelid-rev-2-icy-vision-amd-r9-290-290x-i5935636912.html i ciekawi mnie dlaczego ? niektórzy pisali że bez sensu a niektórzy że trzeba ;/ na youtube zauważyłem że dorabiał dziurkę aby dało się przykręcić radiator na sekcję zasilania .

 

Szkoda ze tego zestawu nie można dokupić w tej chwili, ciekawe jak by poszedł na tył, o ile by spadły temperatury, chociaż teraz nie jest źle. 

Edytowane przez wybitny
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, wybitny napisał:

Polecam to chłodzenie, jest kozak . Pisze bo sam zastanawiałem się czy kupić to chłodzenie, może ktoś przeczyta i uda mu się kupić, to go przekona, są dwa jeszcze dostępne w całym Internecie, chłodzenie kozak.

 

Cena mnie nie przekonuje. Za 500 zł to ja mam blok wodny + dorzucę parę grosza do custom loopa z jakiegoś AiO 120 mm i mam wydajne chłodzenie.

 

Z drugiej strony to wolę uzbierać na jakiegoś RTXa i polować na okazje. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, WPRD700 napisał:

 

Cena mnie nie przekonuje. Za 500 zł to ja mam blok wodny + dorzucę parę grosza do custom loopa z jakiegoś AiO 120 mm i mam wydajne chłodzenie.

 

Z drugiej strony to wolę uzbierać na jakiegoś RTXa i polować na okazje. 

Mnie tez nie przekonywała, dopóki go nie kupiłem Tak zapytam, chłodzenie wodne wyjdzie taniej, a jak z sekcja zasilania i  reszta, przecież je tez trzeba chłodzić, wiem ze się da na różne sposoby, myślisz ze kosza wyszły by mniejsze?. Mnie przeraziła chłodnica, nie chciało mi się myśleć jak ja zamontować, wiem cena spora ale zawsze jest jakieś ale, w tym przypadku wydajność przyćmiewa cenę . 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...