Skocz do zawartości

rozpoznanie bit-owości sprzętu stacjonarnego - bez wgranego systemu


Recommended Posts

Witam.

 

W kwietniu 2014 kończy się wsparcie dla Win XP-ka.

 

Niektóre MOBO, nawet jeszcze wspierające s478, chwalą się

/mają w opsie/

wsparciem dla Win 7.

Np.: Asrock P4i945GC.

CPU: P4 3.0GHz s478/1mb/fsb-800

P4 3,4GHz s478/1mb/fsb-800 [sL8K4]

 

Pyt.:

Jak i na ile sposobów spr. MOBO i CPU, by wgrać odpowiednią wersję bit-ową Win 7?

 

Przed włożeniem płytki do napędu stacjonarnego kompa.

 

Pozdro.

 

Lepiej wgrać Linuxa? Tylko jakiego?

A Androida najnowszego?

Link to post
Share on other sites

To, że wsparcie się kończy to nie znaczy, że przestanie działać - przez jakiś czas się nic raczej nie zmieni chyba , że sam MS coś pokaszani. Natomiast przy Twoim sprzęcie już dawno postawił bym na Win7 32bit  - sprzęt powinien odzyskać "drugą młodość". "7" nie takie staruszki już ożywiałem , a szczególnie laptopy potrafią ładnie przyspieszyć.

(Swego czasu na jakimś Dellu z takim samym chyba prockiem stawiałem "7" i po wymianie ramu na 1.5GB chodził lepiej niż na XP  - chociaż gość wgrał później Avasta i zamulił kompa (pewnie wina 1 rdzenia), i ktoś mu ponownie wgrał XP i po kilku dniach komp wrócił do mnie na reinstalkę "7"  - więc 7 dała radę i bardziej mu odpowiadała, a przy tym poza grafiką ze sterami problemów nie było - trzeba było szukać i chyba od Visty instalować ręcznie, ale ręki nie dam sobie uciąć.)

Edytowane przez [email protected]
Link to post
Share on other sites

@Up

Tak, stawiaj win7, odzyska młody wygląd... Człowieku, zastanów się co piszesz.

SAM SYSTEM zeżre całą moc obliczeniową z procesora i nie będzie NIC działać.

Ps. certyfikat z systemami to certyfikat, który oznacza, że możesz pobrać sterowniki do tej płyty głównej pod ten system, czego oczywiście nie polecam i napisałem wyżej dlaczego.

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

Moi drodzy.

 

Dziękuję za odp.

 

Jednak przypominam, że płyta główna posiada oznaczenie na pudełku - producenta Asrock,

że MOBO obsłuży Win 7. 

Jest to fakt niepodważalny.

 

Pytanie moje jest takie.:

Ilu bit-owy system mam wgrać na tego kompa. Win 7. Ekranów dotykowych nie ma.

 

- Komputer obsługiwał dotychczas Win XP. 

- Chcę kupić legalny system,

ponieważ zostawiam dla rodzinki i musi sam się aktualizować. Mam na głowie inne rzeczy, niż co miesiąc preinstalki robić.

- Co do starych komputerów i laptopów. Też przywracam niekiedy starszy sprzęt komp. do "drugiej młodości".

Np.: do Laptopów pracujących na FSB-1333MHz

instaluję MAX poj. RAMu

z pamiątkami Kingston-a HyperX z serii Genesis z oznaczeniem PnP (grafitowe/ciemno siwe), które to posiadają taktowanie na 1600MHz.

Przetaktowywują sprzęt na 1600MHz. Widać to w BIOSie.

Po takim kilku-tygodniowym zabiegu, po spr czy komp się nie wykszacza,

Instaluję Win 7 - LEGALNY -> upgrade z Visty 64-bit na Win 7 64-bit lub z XP 32-bit na Win 7 32-bit..

Jednak robię to na nowo zakupiony dysk SSD - min. 120GB/128GB. Dysk C:/ (ponad 90GB) + ok 13GB-15GB recovery.

Wtedy taki Laptop/Netbook przyspiesza... 

W moim opisie sprzętów jest opis mojego nEtbook-a, któremu taki zabieg zrobiłem.

Mój nEtbook miał już w sobie Win 7 64-bit -> pełną ver. Win 7 64-bit -> Home.

Jeszcze żaden laptop nie wrócił do mnie z problemami, a klienci zapowiedzieli się na następne zabiegi u mnie. Jak kupią używane na Tablicy.pl lub na Allegro.pl - ale to już ich decyzja.

 

Sprawa jest taka.

1) Do dyspozycji mam legalny Win XP 32-bit.

2) Jeśli komp. może obsłużyć Win 7 64-bit, to chcę taki wgrać. 

Mam 3y wyjścia:

ad 1) Jeśli nic nie da rady, to wgrywam upgrade Win 7 32-bit. Mniej kasy do wybulenia.

ad 2) Kupię BOX Win 7, który posiada obie płytki Win 7 (64-bit i 32-bit). Win 64-bit powinien działać szybciej.

po 3) Mogę wgrać Linux-a. Tylko którą dystrybucję? (MOBO i CPU podałem na początku wątku).

 

Przeznaczenie komp.

Komp ma służyć do Internetu. Przeglądanie str. e-maile, ściąganie filmów.

Oglądanie filmów FullHD.

Magazynowanie wilmów i zdjęć rodzinnych z kamer FullHD i z aparatów cyfrowych.

 

Co do procka na Wikipedii:

ogólnie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentium_4

lista procków:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_procesor%C3%B3w_Pentium_4

interesujący mnie ma:

Pentium 4 HT 3.0E 3000 MHz 1024 KB 800 MHz 15× 1.25/1.4 V 89 W Socket 478 1 lutego 2004

RK80546PG0801M

A tu znalazłem:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium_4/Intel-Pentium%204%203.0%20GHz%20-%20RK80546PG0801M%20(BX80546PG3000E).html
BX80546PG3000E

Nagłówek tabeli mówi:

"Prescott" (90 nm)[edytuj | edytuj kod]

Zatem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_64

 

 

Więc, jeśli otrzymam info, że Procek (CPU) obsłuży spokojnie Win 7 64-bit, to na 100% wiem, że MOBO obsłuży obie wersje Win 7.

A jeśli procek nie obsłuży Win 7 64-bit, to pozostaje mi upgrade Win 7 32-bit.

 

Ponieważ znalazłem:

http://ark.intel.com/search/advanced?EM64=true&MarketSegment=DT

P4 Prescott-y HT z 2004 obsługują 64-bity, ale raczej są to P4 na s775.

A jak jest z tym konkretnym modelem P4, mającym tak samo:

3,0GHz/1M/FSB-800/

ALE

jest na starym jeszcze s478. Ma H-T, ale ponoć to nie to samo co podobny, tylko, że na s775.

 

Zatem

czekam na odp.

Intel P4 Prescott H-T (90nm) obsługuje 64-bit-owe systemy, czy nie?

Edytowane przez WIPI1979
Link to post
Share on other sites

Z prescottów tylko Pentium 4 z serii 5x1 i 4 5x6 miały 64 bitowe instrukcje. Jeśli chcesz się przekonać na 100% czy Twój CPU obsługuje 64 bitowy system to wystarczy próba uruchomienia live cd z Ubuntu 64 bitowym. Ale według mnie nie obsługuje i pozostają Ci systemy 32 bitowe.

Co do systemu to Linux może być dobrym wyborem jeśli użyteczność komputera ogranicza się do przeglądarki www, poczty i skype. Przy większych wymaganiach dowolny Windows od XP w górę będzie wyborem znacznie lepszym.

Link to post
Share on other sites

Bichits RAMu jest już max. 2x2GB 667MHz Kingston nie ECC. Z serii z ECC są 2x4GB dedykowane do serwerów. Ale bardzo drogie.

 

 

Prawie wszystko mam.

Poluję na P4 3,4GHz/1M/FSB-800 s478 [sL8K4]

Mugen-a 2 rev. B - w bardzo dobrym stanie lub trafiają się nówki. Ale było już po ofercie na Tablica.pl

 

Mam już Win 7 32-bit i 64-bit na płytkach do spr.

Nie mam Ubuntu 64-bit na płytce.

Muszę poczytać i ściągnąć, a wtedy spr.

 

Z tego co mi się klaruje

że 64-bitowe P4 były na s775 - i nie wszystkie. A nawet najlepsze P4 na s478 nie były jeszcze 64-bit.

 

A jak zakupuje się najnowszego Androida? Gdzie tą licencje się kupuje?

Edytowane przez WIPI1979
Link to post
Share on other sites

Chodzi tylko i wylacznie o procesor. Jesli masz na oku Pentiuma 4 550, to one nie obsluguja rozkazow 64-bit:

 

http://ark.intel.com/search?q=sl8k4

 

I zostaje Windows 32-bit. Skoro sie tak uparles na te 64 bity, to powiem tyle, ze system wcale nie chodzi szybciej, czy wydajniej na systemie 64-bit, jedyna roznica to bardziej skopane niektore sterowniki (dzwieku na ten przyklad) oraz bezproblemowa obsluga 4 GB RAMu wzwyz. A znajdz natywnego Skype na 64-bity, bedziesz gosc ;-)

Edytowane przez jeomax.co.uk
Link to post
Share on other sites

Znalazłem odp.:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/32-bit-and-64-bit-windows#1TC=windows-7

Rozwiązaniem jest:

Stary komp idzie do brata z uaktualnionym Win 7 (32-bit). Dokupi już sobie sam uaktualnienie - legalne.

Pomogę mu z tym wgrywaniem.

Na starym dysku 80GB IDE zainstalowanym w obudowie, ale nie podłączonym, zainstaluję Linuxa. Ale jeszcze nie wiem jaką wersję. Tak wrazie czego. By necik choćby działał.

Dla siebie kupuję nowiutki sprzęcik stacjonarny z Win 8.1 + ekran dotykowy.

Czas zostawić starocie za sobą.

Choć komodore na szafie w pudle czeka na swoje wielkie "come back" :)

Pozdro.

 

Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Ekran dotykowy do desktopa ? Kit wciskany przez MS za pomocą Win 8/8.1 :ups:

Metro na stacjonarnych PC jest i tak skazane na porażkę, MS wycofuje się z tego pomysłu więc czy jest sens pakować się w droższy od normalnych monitorów ekran dotykowy ? Te pieniądze można znacznie lepiej wydać (cpu,gpu,mem).

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

 

 

W kwietniu 2014 kończy się wsparcie dla Win XP-ka.
I co z tego? Używać możesz XP jeszcze wiele lat.

 

Win 7 na tym? Pójśc pójdzie, słabo ale pójdzie. Bez względu na to czy CP obłsuguje 64bit czy 32bit zainstalował bym wersję 32bit. Czemu, bo masz już 4GB i więcej nie będziesz mieć. Wgl nie ma nawet sensu.

 

A tak najlepiej to było zostac przy XP. Nawet jak by widział 3-3,5GB ramu to chodził by lepiej. A brak wsparcia? To tylko brak wsparcia. Działac będzie dalej.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem.

Zostać przy XP.

Inną przeglądarkę internetową używać i zainstalować internet security z programem antywirusowym.

Hm. Do przemyślenia.

Pozdro.

 

PS.

Na próbę wgram Win 7 32-bit i spr, jak pracuje komp.


Fenio.

Dajesz ciekawe sugestie.

W sumie przyzwyczaiłem się do dotykania na smartfonie.

Dlatego myślałem, że przesiądę się na dotykowy ekran i Win 8.1

W sumie używm Win 7 64-bit na moim nEtbook-u - w opisie mojego profilu.

Stacjonarny stoi i żre za dużo prądu jak pracuje.

Pozdro

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...