Skocz do zawartości

Problem z bolącymi oczami przy użyciu karty graficznej.


Recommended Posts

Witam.

Mam dosyć nietypowy problem. Posiadam dość stary monitor LCD LG FLATRON W2052TQ. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko było w miarę ok, aż dopóki nie zacząłem się bawić ustawieniami monitora. Przywróciłem go do ustawień fabrycznych i obraz stał się bardzo nieprzyjemny dla moich oczu....z pozoru wydaje się normalny, ale dość szybko męczy mi oczy, sam nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego i co jest nie tak...próbowałem zmniejszać jasność kontrast, wszystko, ale wszystko na nic, nadal nie mogę ustawić monitora tak, aby przyjemnie mi się na nim pracowało.

Z ciekawości, odłączyłem swoją kartę graf (radeon HD7770) i podłączyłem monitor pod zintegrowaną, i ku zaskoczeniu kolory są jakby mniej ostre, bardziej matowe...przyjemniejsze, oczy mniej się męczą. Sprawdzałem zarówno różne monitory, jak i różne kable, próbowałem podłączyć przez HDMI z przejściówką na DVI. Pożyczyłem więc od kumpla LG FLATRON W2252TG i w zasadzie mam podobne odczucia, jak bym nie ustawił samego monitora, to dużo przyjemniejsze kolory wydają mi się na tej zintegrowanej VGA niż na mojej zew karcie.

Bardzo to dziwne, wręcz absurdalne, no ale tak jest. Czy takie "odczucia" to może być jakiś problem z kartą, czy czego to może być kwestia?. Fakt faktem, mam bardzo wrażliwe oczy na kiepskie matryce, w laptopie też miałem takie problemy, no ale przecież przez rok siedziałem na tej samej zew karcie i monitorze, wydawało się być ok...dopiero po „rozstawieniu” monitora zaczęły się kłopoty... Wiem, że taki opis jaki przedstawiłem raczej nie da Wam możliwości, aby jakoś mi pomóc, bo to dziwna sprawa.

Chodzi mi głównie o to czy jest to możliwe, że obraz z zintegrowanej VGA daje zupełnie inne odczucia jak na zewnętrznej karcie. Czy „zepsuta” karta może dawać taki efekt przejaskrawienia, męczenia oczu i ... „nieprzyjemny” obraz?

Pozdrawiam wszystkich.

Link to post
Share on other sites

Starsze monitory  nie wyświetlają stałego obrazu tylko mrugają bardzo szybko, mierzy się to w hz, w LCD działa to jeszcze odrobine inaczej bo hz oznaczają aktualizowanie pikseli na ekranie na sekundę, jeżeli wartość jest niska, obraz może stać się męczący dla oczu i wydawać się za ostry, więc sprawdziłbym czy nie przestawiłeś częstotliwości odświeżania, ewentualnie karta graficzna nie jest odpowiednio zsynchronizowana z ekranem

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

http://www.komputronik.pl/index.php/product/61031/Peryferia/Monitory-LCD/20,1%22_LG_Flatron_W2052TQ-PF.html,

napisane że 75


chociaż prawde mówiąc nie sądziłem że w LCD mogą się takie rzeczy dziać, a próbowałeś bawić się w sterownikach? jakieś automatyczne wykrywanie ekranu i ustawienia zalecane? Może przeinstaluj sterownik do grafy, szczerze mówiąc nie jestem ekspertem od monitorów także poczekaj aż wypowie się jeszcze ktoś albo poproś admina aby przeniósł temat do działu monitory

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

podłączyłem monitor pod zintegrowaną, i ku zaskoczeniu kolory są jakby mniej ostre, bardziej matowe...przyjemniejsze

 

Trudno mi zrozumieć, co znaczy ,,kolory mniej ostre'' ? Moim zdaniem powinieneś wziąć kartę grafiki do kolegi i tam podłączyć do jego monitora. Swoją drogą mógłbyś zarzucić jakimiś screenami czy zdjęciami jak to wygląda na hd 7770 i integrze (oczywiscie jeśli widac różnicę ). Na wyczucie nikt nie jest w stanie ci pomóc.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Wiem że problem jest nieuchwytny szczerze mówiąc nawet nie liczyłem że ktoś będzie w stanie pomóc. Nie ma szans tego na zdjęciach uchwycić niestety:(. W Control Center mam ustawione 60 Hz. Mniej ostre to może złe określenie sam nie wiem...Po prostu na tej 7770 obraz "daje po oczach" bardziej nie do końca jestem w stanie stwierdzić dlaczego, tak jakby bardziej "świeci" , coś w stylu właśnie problemów z odświeżaniem na starych crt...no ale przecież to jest LCD. 

Link to post
Share on other sites

Dam Ci kolego plusa, bo spostrzegawczy jesteś :)

 

Temat już dałem do "złotych myśli" ale plusa nie dostałem (i tu zakończę myśl, bo wiadomo i daremna walka z tym). Nie to co było kiedyś ( a jestem na tym forum od samego jego początku (na innym koncie, którego już nie ma), tylko sporadycznie się udzielam).

 

 

 

 

Po prostu na tej 7770 obraz "daje po oczach" bardziej nie do końca jestem w stanie stwierdzić dlaczego,

 

Chyba zaczynam rozumieć o co może chodzić. Kolego, spróbuj zmniejszyć kontrast i jasność o jakieś 80% od tego co masz teraz. Twoje oczy powinny cudownie ozdrowieć. :)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Słuchaj... a masz możliwość zrobić jakieś nagranie lub chociaż kilka fotek tego co widać na monitorze np. przy dużej ilości bieli. Nie widzę inaczej możliwości abyśmy mogli jakość via text forum rozwiązać ten problem :/

Link to post
Share on other sites

Twój monitor w menu posiada ustawienia zwiększające jasność, kontrast itp. funkcja f-engine. Oprogramowanie do sterowania tą funkcją możesz zainstalować z płyty sterowników lub przyciskami na monitorze ustaw lub wyłącz tę funkcję. Jeśli to nie pomoże, zresetuj jeszcze ustawienia sterowników karty grafiki? Reset ustawień spowoduje wyzerowanie ustawień kolorów, bieli, jasności. Można też całkiem odinstalować sterowniki programem np. Driver Sweeper. I zainstalować ponownie. Jeśli ta operacja nic nie zmieni problem musisz uwiecznić na zdjęciach. W ciemno trudno coś poradzić.    

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/14/02/07/e9amy8a6.jpg

Heh a tak na poważnie to pamietam jak 10 lat temu dostałem pierwszy komputer radeon 9200 i athlon xp. Ojciec wieczorami siedział przy monitorze w przyciemnianych okularach - miał objawy takie jak ty gdy patrzył na biel tylko ze wtedy to był monitor crt w każdym razie z bratem mieliśmy niezły polew z niego bo nam nic nie dokuczało wiec możliwe ze jesteś w grupie nielicznych - wiec zaproś kogoś i posadź go przed kompem;-)

Link to post
Share on other sites

No pytałem innych oni nie mają takich objawów na mojej karcie, ja mam, ale tylko na niej, na tej integrze nie mam. 


Zauważyłem, że także inny posiadać karty graficznej z tej serii ma z tym problem. 

http://twojepc.pl/news27583/Sapphire-Radeon-HD-7770-w-wersji-Flex.html

 

(autor: MBR[PL] | data: 3/09/12 | godz.: 22:24)

Szczerze mówiąc nie wiem z czego to wynika, bo technicznie nie ma prawa tak być, ale na dokładnie tych samych monitorach, tak samo ustawionych oczy zdecydowanie bardziej mnie bolą na nowym 7850, niż starszym 4850. Odświeżanie takie samo (60 Hz monitora - to już nie czasy CRT gdzie robiło wyższe różnicę), sygnał też jest cyfrowy, więc przetworniki DA-AD nie powinny na to wpływać, a mimo to po zmianie oczy bolą mnie WYRAŹNIE bardziej na SL DVI z 7850 - jedyne DL DVI-I z konieczności przeznaczone dla analogowego CRT). WTF - technicznie nie ma to prawa mieć miejsca, ale oczy nie kłamią.
Edytowane przez Cryst
Link to post
Share on other sites

Tak jak mówiłem-w monitorze próbowałem już wszystkiego, i to nie tylko swoim, próbowałem też na innych, Co do karty, tak jak mówie-problem ze zmęczonymi oczami mam tylko na hd 7770, na mojej zintegrowanej intel hd 2500 jest OK. Do tej pory najbardziej zaciekawiło mnie w temacie http://twojepc.pl/news27583/Sapphire-Radeon-HD-7770-w-wersji-Flex.html

 

 

(autor: MBR[PL] | data: 3/09/12 | godz.: 22:24)

Szczerze mówiąc nie wiem z czego to wynika, bo technicznie nie ma prawa tak być, ale na dokładnie tych samych monitorach, tak samo ustawionych oczy zdecydowanie bardziej mnie bolą na nowym 7850, niż starszym 4850. Odświeżanie takie samo (60 Hz monitora - to już nie czasy CRT gdzie robiło wyższe różnicę), sygnał też jest cyfrowy, więc przetworniki DA-AD nie powinny na to wpływać, a mimo to po zmianie oczy bolą mnie WYRAŹNIE bardziej na SL DVI z 7850 - jedyne DL DVI-I z konieczności przeznaczone dla analogowego CRT). WTF - technicznie nie ma to prawa mieć miejsca, ale oczy nie kłamią.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...