Skocz do zawartości

Ciche chłodzenie CPU, jakie?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez shiftanc,

Recommended Posts

Czołem!
Od dłuższego czasu zamierzam wymienić boxowe chłodzenie CPU. Początkowo byłem gotowy przeznaczyć na ten cel około 200zł jednak stwierdziłem, że przy moich wymaganiach i sprzęcie nie jest mi potrzebne jakieś kosmiczne chłodzenie.

 

Moja maszyna:
CPU: AMD Athlon II X3 440

Płyta główna: Asus M4A79XTD EVO

Obudowa: NZXT Tempest EVO (szerokość: 211,5 mm)

Itd.

 

Nigdy nie bawiłem się w OC i chyba nawet nie mam zamiaru, ani potrzeby. Ewentualnie może kiedyś zdecyduję się na odblokowanie czwartego rdzenia na procesorze (ponoć mogę), ale wydaje mi się, że prędzej wymienię cały sprzęt.

 

Głównym powodem wymiany boxowego coolera jest jego irytujący hałas. Dlatego najważniejsze dla mnie jest to, aby nowe chłodzenie było ciche (i oczywiście zarazem lepsze/wydajniejsze od tego z pudełka procesora).

 

Dodatkowym atutem (chociaż wydaje mi się, że z tym problemu nie będzie) byłaby kompatybilność z platformami na procesory intel (gdyż prawdopodobnie na takie się kiedyś przesiądę, a nie chce ponownie kupować nowego chłodzenia).

 

W tym momencie maksymalną sumą jaką mogę przeznaczyć na ten cel jest: 200 zł, jednak wolałbym oscylować w granicach 50-150zł.

 

Zaznaczę, że jeszcze parę dni temu byłem zielony w kwestii doboru i rynku chłodzenia CPU.

Ktoś polecił mi trzy modele, które, jak widziałem, również powtarzają się w podobnych wątkach:

 

SilentiumPC Fera 2 HE1224 (http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/)

SilentiumPC Spartan Pro HE924 (http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-518093/)

SilentiumPC Fortis HE1225 (http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-he1225-spc043-309589/)

 

Czy macie jakieś lepsze/inne propozycje?

 

Bardzo proszę o pomoc w wyborze!  ^^

Pozdrawiam!

 

Link to post
Share on other sites

Akurat fera 2 jest dość cicha więc nawet bez wymiany wentylatora różnica względem boxa będzie bardzo wyraźna. Jeśli już dopłacać do czegoś lepszego to raczej w kierunku macho 120 niż fortisa. 

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście, Macho 120 jest wydajniejszy od Fortisa (szczególnie CFM Fortis 51, Macho 71), może delikatnie głośniejszy, ale różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma chłodzeniami jest znacząca (Fortis ~125zł; Macho 120 ~181zł). Są to inne pułki cenowe.

 

Ciekawy test Macho 120, przedstawiający wydajność i hałas na tle innych coolerów - LINK

 

Trzymając się założenia "do 150zł" oraz moich jakże wielkich wymagań, nie widzę aż takiego sensu inwestować w Thermalright.

 

Myślę, że wybór padnie na Fortisa HE1225. Chyba, że różnica cenowa pomiędzy nim a Fera 2 jest nieopłacalna.

 

Edit: Pytanie dodatkowe

Czy w przypadku Fortisa musiałbym dokupić pastę termoprzewodzącą (np. MX-2), czy ta w zestawie w zupełności wystarczy (jakościowo)?

Edytowane przez zulimazuli
Link to post
Share on other sites

Z tym innym wentylatorem post wyżej przesadziłem - i tak go graficzna zagłuszy w razie co :P Choć z drugiej strony znajomy w Fortisie wymienił - mówił że za głośny był dla niego nadal, założył coś od bequiet i teraz nie narzeka w ogóle.

Fabryczna pasta dodawana do Fortisa jest OK.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...