Skocz do zawartości

Jak zaktualizować BIOS - krótki poradnik


Recommended Posts

To ostatnia deska ratunku. W dodatku jeśli BIOS zostanie całkowicie uszkodzony już nic na to nie poradzimy, potrzebny będzie programator.

Pozostaje czekać aż pozostali producenci wprowadzą swoje odpowiedniki DualBIOS. :/

Link to post
Share on other sites

Z technologią DualBIOS to chyba jest tak, ze Gigabyte sobie to zastrzegł.

Natomiast z tego co podejrzewam, technologia ASUS Crash Free BIOS 3 działa prawdopodobnie w bardzo zblizony sposób z tym zastrzeżeniem, ze kopia biosu jest na CD. Na płycie w podstawce DIL-8 siedzi jakiś scalak (wymienny) i podejrzewam, ze to on jest odpowiedzialny za wywołanie sygnału zapisującego główny układ EEPROM materiałem z CD.

 

A co do programowania, to odkąd uklady są wlutowane w mobo a nie wstawione do podstawki, to nie jest juz tak rózowo z łatwością ich "regeneracji":/

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Z tego co pamiętam pierwsze aktualizacje z poziomu windows zrobił Asus, było to mniej więcej 7-8 lat temu, natomiast Gigabyte, jako pierwszy jakieś 6-7 lat temu wprowadził działajacą aktualizacje onlain, bo ta asusa to tak średnio działała, i najlepiej wychodziło gdy najpierw plik pobrało się na dysk a potem aktualizacja.

Przez tyle lat to technologia poszła tak do przodu że na prawde nie ma czego się obawiać pod warunkiem że się nie przegina, czyli

-ustawiamy parametry sprzętu bez OC a nawet nie zaszkodzi wolniej

-zastanawiamy się 10 razy czy nasz system jest zdrowy, nie zawirusowany i nie zaśmiecony

ew można przejść w tryb awaryjny z obsługą sieci, albo bez i upgradować w trybie offlain

-sprawdzamy 3 razy, a potem jeszcze 4ty czy pobrany plik to jest na pewno dobra wersja i czytamy instrukcje zawarta w archiwum z plikiem bios, choć zazwyczaj płyta sama się broni przed monkey user to jak ktos wspominał wato sprawdzić by nie narobić sobie kłopotu.

 

no chyba że kość Biosu jest uwalona no to już inna sprawa tego nie przeskoczysz

Link to post
Share on other sites

W przypadku płyt Gigabyte z DualBIOS-em, można sobie darować to wszystko i robić wg zasady: "ruchać, j***ć, nic się nie bać" :P Płyta i tak odżyje. Ale tak czy inaczej, trzeba mieć dużego pecha, żeby coś się nie powiodło podczas aktualizacji, albo po prostu zepsuć coś na własne życzenie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czesc! Ja mam problem wczoraj u kumpla chciałem mu podkręcić procesor na płycie Asus M4a78E Pamięci Corsair 2x2 GB Extreme 667 mhz popatrzyłem sobie tutaj na ten Poradnik ale ustawienie pamięci było dziwne... Albo mogłem dać 800 mhz albo 1066 nie mogłem zejść w dol przez Co pamięci były ostro wykręcone jakas na to rada? Bios najnowszy :(

Link to post
Share on other sites

Skoro nie było możliwość zejścia niżej mnożnikiem to niestety nie ma na to rady. Niektóre płyty mają dziwne ograniczenia.

800MHz było przy standardowym ustawieniu szyny systemowej(200MHz)?

Link to post
Share on other sites

Skoro nie było możliwość zejścia niżej mnożnikiem to niestety nie ma na to rady. Niektóre płyty mają dziwne ograniczenia.

800MHz było przy standardowym ustawieniu szyny systemowej(200MHz)?

Tak wszystko było standardowo ;)
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie : Szynę systemową jak inaczej się nazywa ?

Szyna adresowa , szyna danych , adres pamięci czy przestrzeń adresowa

Proszę się nie śmiać ponieważ nie wiem za bardzo :oops: .

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Może zwiększy podatność na OC ale to rzadkość, raczej producenci z góry już ustalają możliwości OC danej płyty głównej, aktualizacja biosu to przede wszystkim lepsza stabilność z obecną lub nową elektroniką, może też wpłynąć na lepszą zgodność programowa, ale najbardziej korzystne update biosu to możliwość obsługi nowych mocniejszych procesorów, tu wtedy jest największy skok wydajności.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...