Skocz do zawartości

Kręcimy i5 4670k - kilka przydatnych rad co i jak??


Recommended Posts

Witam

 

Dzisiaj wieczorem mam zamiar zabrać sie za OC mojego nowego procka. Szczerze - jestem absolutnie zielony w tym temacie (tyle co poczytałem). Także prosze o garść przydatnych porad: od czego zacząć (co sprawdzić w jakie programy sie zaopatrzyć - prosze o linki), co robić pokolei (jak ustawić poszczególne parametry - napięcia, mnożniki), i na koniec jak sprawdzić czy wszystko jest ok i będzie działać przez lata :)

zaczne może od podania konfiguracji sprzętu:

 

Procesor: Intel Core i5-4670K (6M Cache, do 3.80 GHz)

Chłodzenie: Thermalright HR-02 - Macho - Black White + pasta arctic cooling mx-2

MOBO: Gigabyte G1.Sniper Z87

RAM: Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz

GPU: Gigabyte GeForce GTX 780 Ti, 3GB GDDR5 GV-N78TOC-3GD

HDD + SDD:   Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX) + GoodRam C50 120GB SATA III 2,5 RETAIL - (SSDPR-C50-120)

DVD: Asus Napęd DVD -/+RW, E-Green 24x

BUDA:  Fractal Design Define R4 Black Pearl Window USB 3.0

PSU: Superflower Golden King 750W Modular 80 Plus Platinum

 

Prosze o wasze porady, doświadczenia jak to wygląda wszystko w praktyce a także o ewentualne linki do jakiś mądrych poradników dla zielonych :)

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zacznij od tego   bardzo się przydaje  dokładnie wyjaśnione co i jak  http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_jak_podkrecic_procesor_intel_haswell_pod_lga_1150?page=0,0     Z własnego doświadczenia powiem ci że podkręcanie tego procka jest banalnie   proste tzn  proste do 4200mhz  , później zaczynają się duże schody   zwłaszcza wtedy jak nie masz dobrej sztuki procesora , a zauważyłem że o takie : Dobre sztuki coraz ciężej :    . na początek proponuje  ustawić mnożnik  na x45 i napięcie V core 1.250V

Link to post
Share on other sites

Zacznij od  napięcia v core  na 1.250V  i ustaw mnożnik na x45 czyli 4500mhz  jak system wstanie do zapuść godzinny test w occt  i w aidzie    to będzie znaczyło że masz dobrą sztukę procesora  nie wiem jakie oznaczenie  jest na twojej płycie  ale  również proponuje zmienić napięcie VCCIN z 1,8V na 1,9V -1.95V   bardzo pomaga w uzyskaniu stabilności  .   Mój procek robi  4,5ghz na napięciu 1.298V  . Dobrze by było że by temperatury  podczas testu w occt nie przekraczały 85  chociaż jak będzie kilka stopni więcej to też absolutnie  nic się nie stanie te procki są zabezpieczone przed przegrzaniem  krytyczna temperatura  dla nich to 100 stopni

Link to post
Share on other sites

To napięcie jest powiedzmy taka granicą  tzn jeśli  będzie wszystko stabilnie  to będziemy zmniejszać  i sprawdzać  stabilność na niższym a jeśli nie to trzeba będzie  podnosić  Jeżeli miał byś stabilne 4,5ghz  na napięciu 1.250V to powinieneś się cieszyć był by to dobry wynik zdecydowana większość Procków  4670k potrzebuje znacznie większego napięcia do uzyskania stabilności  na 4.5ghz 

Link to post
Share on other sites

Stabilność   przetestuj w occt tam też będziesz miał podane temperatury jakie osiągają poszczególne rdzenie [ już ci pisałem wcześniej ]  przynajmniej 1 godzinę  temperatury możesz również monitorować innym programem   później zapuść aide tez  na godzinkę , jak wszystkie testy przejdą bez błędów  dobrze by było poużywać trochę komputera  tzn przez kilka dni pograć w jakieś wydajne gry  protestować np w 3d markach  itp  . Czasami nawet  jak procek przejdzie nawet kilkunastu godzinne testy w occt i innych programach potrafi się  zrestartować  w najmniej odpowiedniej chwili np przy odtwarzaniu filmu na you tube lub jakiejś grze co prawda zdarza się to sporadycznie dlatego warto po-testować w codziennym użytkowaniu . Jak procesor będzie stabilny  na napięciu 1.250V  to można będzie  spróbować zmniejszyć napięcie  np o .02V   i tak dalej  Jeszcze raz powtarzam że napięcie  1.250V nie jest wysokim  przy taktowaniu  4,5ghz i  na pewno nie zaszkodzi procesorowi ani innym podzespołom  ja muszę już kończyć  dalej niech cię pokieruje ktoś inny . Przetestuj  tak jak ci mówiłem i daj znać co ci się udało osiągnąć

Link to post
Share on other sites
Zmień jeszcze koniecznie cpu voltage core na overide mode nie testuj na aptive mode

Nie ma czegos takiego na plytach gigabelta

 

http://www.overclock.net/t/1401976/the-gigabyte-z87-haswell-overclocking-oc-guide

Wszystko co moze ci sie przydac jest pod tym linkiem.

 

vcore 1.25, vring 1.9 i mnoznik 45 na poczatek, jak przejdzie 1h w occt to zmniejszaj napiecie, temperatury max 85 przy occt z avx, ale lepiej takich nie trzymac na codzien

Edytowane przez arkus
Link to post
Share on other sites

poki co zmieniłem mnożnik na 4,2 GHZ napięcie 1,25V i system działa... Benchmark Firestrike Extreme Test ukończyło jeszcze nie testowałem niczym zaraz odpale OCCT i zobaczymy co będzie jak przejdzie spróbuje z 4,5 jak kolega wyżej napisał i zobaczymy,,,


po 30 minutach testu (ale klikałem coś na kompie nie wiem czy powinienem) blue screen coś trzeba zmienić....


czekam na jakies porady z waszej strony bo sam sobie chyba nie poradze :(

Link to post
Share on other sites

Nie katuj proca OCCT lub podobnymi wystarczy jak jest stabilność po przejściu Firestrike Extreme. W tym teście też proc ma co robić.

Napięcia Vcore spróbuj teraz obniżyć i ponownie stresuj proca j.w.


 

 

blue screen coś trzeba zmienić

Zobaczyłeś jaki był kod


0x124 = dodaj / zminiejsz vCore lub QPI / VTT napięcie (zwykle Vcore, kiedyś to było QPI / VTT)
0x101 = dodać więcej vCore
0x50 = RAM taktowanie / częstotliwości dodać DDR3 napięcia lub dodać QPI / VTT
0x1E = dodać więcej vCore
0x3B = dodać więcej vCore
0xD1 = dodać QPI / VTT napięcia
"0x9C = QPI / VTT najbardziej prawdopodobne, ale vCore zwiększenie pomogła w niektórych przypadkach"
0x109 = dodać napięcie RAM
0x0A = dodać QPI / VTT napięcie

Edytowane przez Blue PiK
Link to post
Share on other sites

Miał za duże napięcie?Nie sądze

 

Nie oto mi chodziło. Autor napisał że przeszedł test na; cyt. 4,2 GHZ napięcie 1,25V i system działa... Benchmark Firestrike Extreme Test ukończyło. koniec cyt. Więc zaproponowałem zmniejszenie Vcore. W przypadku BSOD oczywiście jaki kod, takie podejmujemy działania.

Tak, RAM-y kręć dopiero, jeżeli to możliwe z tymi co masz, jak proc jest stabilny (bez BSODów)

Link to post
Share on other sites

Więc tak 4,2 przy 1.25 lub 1,252 bootuje sie do windowsa konczy Firestrike Extreme ale przy teście OCCT już sie zawiesza... przy 1,25 po pół godziny inne napięcia 10-15 min. czy za duże napięcie może powodować brak stabilności?? jedyne co zmieniam w biosie poki co to mnożnik i napięcia nic innego nie dotykałem... 


aha i może ja źle mam ustawione to OCCT ?? na dole mam large data test i number of threads 8 zaznaczone automatic tak ma być ?? 


arkus ma napisane żę 4,5 Ghz przy napięciu 1.176 może ja za duże ustawiam ?? poki co ogarnąć musze stabilne 4,2 Ghz jak to będzie ok to będziemy kombinować dalej

Link to post
Share on other sites

No bo tak pisali jak to przejdzie to że jest ok :) teraz ustawiłem 1,226 dla 4,2 Ghz  i też ukończyło Firemarka Extreme... poki co działa... a skacząca wydajność proccesora w systemie ??


jak wkońcu sprawdzić czy teraz będzie ok ??


wydajność w menadzerze mi skacze raz jest 2-3% za chwilke na moment 12-20% co to znaczy??


ciekawa sprawa Firemarka skonczyło a OCCT sie zresetował po 1 min... ;/

Link to post
Share on other sites

Nie wierz we wszystko co piszą w necie.

Bench Fire raz katuje GPU a raz CPU dlatego są te skoki


Zapewne w BIOSie masz włączone EIST i C1E. Też będą skoki, ponieważ są to "oszczedzcze". Jak proc nie ma wysiłku to obniżają jego mnożnik i napięcie.

Jest OK. Możesz jeszcze obniżyć napięcie do puki nie pojawi się blue screen.

Edytowane przez Blue PiK
Link to post
Share on other sites

W benchmarku  fire strike  to ja nawet mogę ustawić 4.8ghz  i  tez go ukończy  ale co z tego jak mi się podczas dłuższej rozgrywki w bf3 lub bf4 wysypie  poza tym w benchmarkach   tego typu   procek jest używany przez krótkie momenty   i ma co jakiś czas chwile wytchnienia  gdy testy się lądują  także absolutnie  się tym nie sugeruj   Najpierw testuj w occt  a później  możesz się bawić w becnhmarki  i gry ze by się upewnić że procek będzie stabilny

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...