Skocz do zawartości

[Monitor do 22"] do gier (nie fps), filmów, fotografii. 1300zł +/- 300zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez PrzemekRyk,

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Przeglądając oferty monitorów, doszedłem do wniosku że będzie to trudniejszy zakup niż skomponowanie budy. Po moim wywiadzie środowiskowym jestem bardzo poirytowany polityką branży PC.  Otóż z tego co widziałem ( i tu bedzie moje pytanie) cieżko znaleść dobry monitor w rozmiarze innym niż 23" lub 24/27".

- Wniosek prosty, większy monitor, większa rozdzielczość -> większe wymagania sprzętowe, aby osiągnąć tą samą jakość co na mniejszym monitorku ;) = większe pieniążki dla panów z Nvidii i AMD.

Jedyny monitor który spełniał by wszystkie moje oczekiwania ( przynajmniej w tej kwocie ) to EIZO Foris FS2333 choć jest on 23calowy.
Obecnie działam na 20stce Benka i jest to dla mnie wystarczająca wielkość, przy odległości od której siedzę.
Czy znajdzie się coś równie dobrego jak ten Foris w mniejszym rozmiarze ? 20-22 ??
Czy 23 to konieczność (?)

P.S. Szczytem marzeń byłby format 19:10 :D Ale na to już szans nie mam...

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

 

 

Wniosek prosty, większy monitor, większa rozdzielczość -> większe wymagania sprzętowe, aby osiągnąć tą samą jakość co na mniejszym monitorku = większe pieniążki dla panów z Nvidii i AMD.

 

nonsens, (prawie) wszystkie są FullHD i nie ma róznicy czy ma on 21,5" czy 27"

 

 

 

Jedyny monitor który spełniał by wszystkie moje oczekiwania ( przynajmniej w tej kwocie ) to EIZO Foris FS2333 choć jest on 23calowy.

 

to najlepszy monitor do grania nie-120Hz

 

 

 

Czy znajdzie się coś równie dobrego jak ten Foris w mniejszym rozmiarze ? 20-22 ??

 

nie

 

 

 

Czy 23 to konieczność (?)

 

nie, ale może być większy, 23" to minimum, więcej w poradniku

 

 

 

P.S. Szczytem marzeń byłby format 19:10 Ale na to już szans nie mam...

 

raczej 16:10, a szanse są, z tym, że nie ma typowo gamingowych wyświetlaczy w tym formacie, nie licząc kilku starszych modeli jak iiyama b2206wa czy szajsung 2233rz, jeszcze był jakiś viewsonic, ale nie pamiętem modelu, zresztą i tak już ich nie produkują

Link to post
Share on other sites

 

 

nonsens, (prawie) wszystkie są FullHD i nie ma róznicy czy ma on 21,5" czy 27"

Póki co bo większość masówkowych kart graf, nie ogarnia takich rozdzielczości w multimediach. zresztą nie wiem jak wyglada obecnie samo projektowanie gier do takich rozdzielczości. Mam na myśli wszelkie QHD, UHD i temu podobne.
Mniejsza o to, pożyjemy zobaczymy. Choć z doświadczenia wszyscy wiemy że trend idzie w jedną stronę.
Tylko nie potrafie zrozumieć tego jak można kupować monitor 27" do grania (?!)
Chyba że ktoś ma biurko długie na metr, albo niewiem gra w NFS na kierownicy - ok.

 

Dziękuję za odpowiedź.
 
Ewentualnie co było by "następnym krokiem" lepszym od tego Eizo ? Zapewne trzeba by już dać ponad 2tys - I czy procentowo w stosunku do kwoty będzie proporcjonalny wzrost na jakości monitora ? Czy też jednak Eizo będzie najlepiej wyważony w tej półce.

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko nie potrafie zrozumieć tego jak można kupować monitor 27" do grania (?!)
 

 

27 to wcale nie taki duży monitor jak wielu osobom się wydaje, oczywiście 24 do gier bardziej się nadaje ale osobiście wolał bym 27 mam takie w szkole i się przekonałem, że nie są za wielkie oczywiście gdy są w odpowiedniej odległości od oczu.

 

 

 

Mam na myśli wszelkie QHD, UHD i temu podobne.
 

 

Jak na razie przy monitorach standardem jest Full HD i według mnie przez najbliższe 2 lata pozostanie to bez zmian a potem wejdzie Ultra HD.

Link to post
Share on other sites

nonsens, (prawie) wszystkie są FullHD i nie ma róznicy czy ma on 21,5" czy 27"

 

 

Wbrew pozorom różnice są. Przede wszystkim - przy tej samej rozdzielczości, a różnym rozmiarze matrycy, zmienia się wielkość pojedynczego piksela. Spotkałem się nie raz z osobami, którym np. FlexScan S2243W bardzo pasował gdyby nie fakt, że jednak uznawali piksele za zbyt małe, przez co elementy interfejsu stawały się mniej czytelne.

 

Póki co bo większość masówkowych kart graf, nie ogarnia takich rozdzielczości w multimediach.

 

 

 

To jeszcze pytanie, jak nowe tytuły gier Cię interesują. :) U mnie wskutek braku czasu i co za tym idzie - powstałych zaległości w graniu, ostatnio przechodzonym tytułem był „Deus Ex: Human Revolution”. C2D E8400 @ 3,9 GHz + Radeon HD7850 nie miały z nim najmniejszych problemów przy pełnych detalach i rozdzielczości 1920×1200. :)

 

 

 

Ewentualnie co było by "następnym krokiem" lepszym od tego Eizo ? Zapewne trzeba by już dać ponad 2tys - I czy procentowo w stosunku do kwoty będzie proporcjonalny wzrost na jakości monitora ? Czy też jednak Eizo będzie najlepiej wyważony w tej półce.

 

Na tej półce cenowej - moim zdaniem - FORIS FS2333 prezentuje się bardzo dobrze. Można na nim spokojnie pograć, można się pobawić multimediami, a po skalibrowaniu z amatorską obróbką foto radzi sobie wcale nieźle.

Link to post
Share on other sites

 

 

Wbrew pozorom różnice są. Przede wszystkim - przy tej samej rozdzielczości, a różnym rozmiarze matrycy, zmienia się wielkość pojedynczego piksela. Spotkałem się nie raz z osobami, którym np. FlexScan S2243W bardzo pasował gdyby nie fakt, że jednak uznawali piksele za zbyt małe, przez co elementy interfejsu stawały się mniej czytelne.

 

zgadzam się, plamka istotna rzecz, ale pytanie było o rozdzielczość, a ta się nie zmienia, w każdym razie nie w zakładanym budżecie

Link to post
Share on other sites

Dokładnie to miałem na myśli, wielkość pojedyńczego piksela co jakby nie patrzeć najprościej przekłada się na ogólną jakość.. Wiadomo że full hd na monitorze typu 23 a nawet 27 to bajka, natomiast jakby podłączyć PC do telewizora 46 calowego to już du*y nie urywa. Nie róbcie ze mnie idioty Panie Administratorze :P A więc zdaje się klamka zapadła i w najbliższych kilku miesiącach kupuję owego Forisa. Budę już posklecałem, przed samym jednak zakupem wrzucę temat o akceptację mojej konfiguracji :)
Pozdrawiam i dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Ale ten EV2336W ma Flicker-Free Images oraz Tireless Eyes (obie opcje wydają się być bardzo przydatne). Ja nie gram w żadne FPS, więc nie wiem czy potrzebuję aż tak szybciej reakcji (FS2333 ma 3,4 ms, EV2336W ma 6 ms).

To będzie mój pierwszy lepszy monitor (zazwyczaj miałem telewizor jako monitor, wyjątkiem jest laptop), więc przepraszam jeżeli wygaduję bzdury :P

Link to post
Share on other sites

generalnie do CAD/CAM wybiera się wyświetlacze o dużej przekątnej i jeszcze większej rozdzielczości, żeby uzyskać możliwie dużą przestrzeń roboczą i drobną plamkę, co stoi w sprzeczności z wyświetlaczami do tekstu/domu, gdzie plamka musi być spora, by fonty były czytelne i nie męczyły oczu

Link to post
Share on other sites

Ja mam CAD'a  na studiach, więc nie jest to jakiś wysoki poziom. Na uczelni monitory mają mniej niż 20", rozdzielczości nie znam. Puki co monitor będzie bardziej pod granie, jeżeli bym chciał bardziej iść w stronę CAD'a to sobie później ewentualnie wymienię monitor.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie po krótszej przerwie.
Postanowiłem odkopać temat, gdyż poczułem mocne poruszenie spotykając na swojej drodzę monitor Eizo FG2421-PL ( VA, 240hz).
Koszt tego monitora to już 2145zł i czy jest to warte do rozważenia ? Ktoś ma jakieś odczucia co do tego modelu, porównując do Forisa 2333 ?

Pozdrawiam :)

Edytowane przez teroris
Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie po krótszej przerwie.

Postanowiłem odkopać temat, gdyż poczułem mocne poruszenie spotykając na swojej drodzę monitor Eizo FG2421-PL ( VA, 240hz).

Koszt tego monitora to już 2145zł i czy jest to warte do rozważenia ? Ktoś ma jakieś odczucia co do tego modelu, porównując do Forisa 2333 ?

Pozdrawiam :)

 

Cześć,

 

Mam pod ręką zarówno FG2421, jak i FS2333. Kilka pierwszych swoich wrażeń odnośnie FG2421 wrzuciłem w ten wątek. W każdym razie - pytaj o co chcesz. :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma problemów ze skalowaniem obrazu przy 23,5 ?
Który monitor przyjaźniejszy dla oka ?

Znaczna różnica w kontraście i kolorach dla VA ? - P.S. Nie przepadam za jaskrawymi, podkręconymi kolorami ala Amoledy Szajsunga. A z tego co pisałeś matryca nie jest do końca matowa.

Majać 2200zł przy d*pie, który monitor byś zakupił ? ;)

Wnioski ogóle ? :P

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie ma problemów ze skalowaniem obrazu przy 23,5 ?

Który monitor przyjaźniejszy dla oka ?

Znaczna różnica w kontraście i kolorach dla VA ? - P.S. Nie przepadam za jaskrawymi, podkręconymi kolorami ala Amoledy Szajsunga. A z tego co pisałeś matryca nie jest do końca matowa.

Majać 2200zł przy d*pie, który monitor byś zakupił ? ;)

Wnioski ogóle ? :P

 

Cześć,

 

Przepraszam, że dopiero teraz - zakopało mnie roboczo i dopiero zaczynam się odgruzowywać. :)

 

Ale jakie skalowanie obrazu przy 23,5"? Oba FORISy mają 1920×1080 rozdzielczości i tyle. Tyle, że w FG2421 piksel ma 0,272 × 0,272 mm, a w FS2333 - 0,265 × 0,265 mm (dla porównania - FlexScan S2432W, którego używam jako głównego, ma przy 24" i 1920×1200 piksel o rozmiarze 0,270 × 0,270 mm). Czyli w porównaniu z „klasyczną” 24-ką specjalnej różnicy w rozmiarze piksela nie ma.

 

Przyjazne dla oczu są oba - bardzo ładnie zachowują się przy różnych poziomach jasności, zarówno przy ściągnięciu jej do minimumm, jak i podbitej do wysokiego poziomu podczas korzystania z multimediów. Czerń na FG2421 autentycznie zabija. Na obu przejścia tonalne są płynne, szarości nie odjeżdżają jakoś w którąś ze składowych, choć kalibrując FS2333, czy FG2421 (i1Display + i1Profiler) nie udało mi się osiągnąć tak neutralnego złożenia RGB, jak na S2432W.

 

Matryca w FG2421 faktycznie jest nieco bardziej błyszcząca, niż w FS2333. Nie jest to taki rzeczywisty mat i to mnie prawdę mówiąc nieco drażni. Nie jest to też oczywiście typowo błyszczące rozwiązanie, świecące się niczym psu jajca. :)

 

Mając 2,2 klocka na wydanie na monitor i nic innego - i to zakładając, że monitor li tylko do grania / multimediów / bez specjalnego porywania się na obróbkę zdjęć czy skład - no nie wiem i mam dylemat. :D Tyle tylko, że ja nie jestem aż takim hardcore'owcem, że te 120Hz odświeżania mieć muszę, bo inaczej się uduszę. Autentycznie oba FORISy mi przypadły do gustu. W FG2421 najbardziej chyba zgrzyta mi to półmatowe pokrycie matrycy - za dobrze się choćby o tej godzinie w nim odbijam. A nie znoszę tego efektu.

 

Aha - taka uwaga, że nie piszę o amatorskiej obróbce, bo tutaj FORISy źle nie wypadają. Ja z tego żyję i wymagania mam jednak trochę wyższe. Mnie się szeroki gamut z mojego S2432W akurat przydaje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...