Skocz do zawartości

Sprzęt do 4300 zł, możliwość OC (GRY + Praca montażowa)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez sid vicious,

Recommended Posts

[Poprzednia prośba usunięta]

Brak jakiejkolwiek odpowiedzi :( 

Więcej widziałem dzisiaj odpowiedzi w tematach "komp do 4000 tyś, nie znam się, nie wiem, złóżcie mi" niż tam gdzie są naprawdę potrzebne.
Tak więc zabrałem się za to inaczej, może teraz ktoś użyczy mi swojej wiedzy i doświadczenia w tym zagadnieniu za co dozgonnie podziękuję.

Jak w temacie komputer głównie będzie przeznaczony do grania (z możliwością OC) oraz weekendowej pracy. Zasób PLN'ów trochę spadł (4000-4300).

Jak oceniacie kompatybilność złożonego koszyka?

Głównym moim problemem jest karta graficzna, chciałbym w tym składzie zakotwiczyć GTX780 ale nie wiem jaki dokładnie czy od Gainward'a czy MSI czy jeszcze inny, a może Gigabyte Radeon R9 290 OC 4GB DDR5 512bit (1040/5000) (tylko jak wtedy wydajność karty będzie się prezentowała przy PhysX?)

 

Kolejny problem to procesor, czy różnica będzie bardzo widoczna między tym z koszyka a
Intelem Core i7-4770K? (biorąc pod uwagę że za 12-15 msc-y bd wymieniał zapewne procesor i grafikę oraz dokładał pamięć)

 

Jakieś zastrzeżenia/rady do karty dźwiękowej? Nie chciał bym tu przekroczyć 200-250 zł.

 

Widziałem iż obudowa występuje w wielu zestawach na forum (tym się sugerowałem w wyborze) ale jeśli w tej cenie są lepsze opcje z chęcią skorzystam :)

 

Ah i jeszcze płyta główna. Ta z zestawu czy może Płyta główna ASRock Fatal1ty H87 Performance, H87, DualDDR3-1600

 

Koszyk: http://www.morele.net/inventory/info/JgPX6e/


 

Edytowane przez sajmon154
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zacznę od tego, co oczywiste. Skoro zestaw do OC i gier to wiadomo, że zadbamy o odpowiednią moc obliczeniową, ale jako, że za rok będzie zmiana platformy i gpu, skupimy się głównie na obudowie, zasilaczu, dyskach, dźwięku... czyli rzeczach które zostaną na dużo dłużej, a reszta będzie taka, aby spokojnie wystarczyła do komfortowego użytkowania przez "jak najdłużej". A więc...

Dyski, chłodzenie cacy.

Karta dźwiękowa - warto, jeśli czujesz potrzebę, słuchasz dużo muzyki, zależy Ci na dobrym pozycjonowaniu w grach. W okolicach 200-250zł jest wybór pomiędzy Xonarami D1 i DX - ten drugi jest nieco droższy, ale oparty na porcie PCI. Różnica w tym taka, że PCI wychodzi z użycia i niewielkie szanse na to, że znajdzie się go za rok w jakiejś płycie głównej na np. LGA2011-3 stąd bardziej sensowny wybór to karta na PCI-e.

Obudowa - wybrana bardzo dobrze. Define R4 to klasa sama w sobie. Dobrą alternatywą będzie też Fractal ARC Midi R2. O ile R4 jest wytłumiany matami, czyli sporo cichszy, tak Arc R2 stawia na przewiewność i masywną cyrkulację powietrza. Na podstawie tego dopasuj do siebie jedną z dwojga, ale jak byś nie wybrał tak będzie dobrze.
RAM zmieniłem na taki z niższymi radiatorami (do wyboru, z najbardziej popularnych Crucial Ballistix/Corsair Vengeance Low profile/ Kingston Hyperx Grey)

 

CPU/Mobo, to kwestia preferencji. Nadal można z powodzeniem wziąć 3570k i Z77A-G45, podkręcić i działać. Czasem może okazać się to lepszym rozwiązaniem -- wszystko zależy od tego jak dobra sztuka 4670k nam się trafi, czyli loteria. Różnica w cenie nie jest spora, więc z tym wyborem sobie poradzisz, zarówno 3570k na Z77A-G45 jak i 4670k na H87 Fatality będą odpowiednie (zamieniłem mobo na Asrocka, bo MSI pod Haswelle nie były już tak kapitalne jak przy Ivy).

Zasilacz. Dałem dużo na wyrost, pod te 700W to i pralkę podłączysz, ale jest to zabieg na wypadek gdybyś za rok/dwa poczuł, że chcesz jakiegoś potwora zamiast karty, albo i dwie. Generalnie do aktualnego przedziału 770/780/290 który proponuję, 650W zasilacz będzie w zupełności wystarczający a tych można poszukać samemu z naszej listy polecanych - o tutaj: http://forum.benchmark.pl/topic/110507-polecane-zasilacze-w-r%C3%B3%C5%BCnych-przedzia%C5%82ach-cenowych/

Do wyboru do koloru.

 

I w tym momencie zostaje, na nieszczęście, ~1000zł na GPU. Czyli jakieś 2-3 stówki za mało, jeśli chcemy 770, a jeśli celujemy w 780/290 to trzeba przestawić cały zestaw do góry nogami.

 

Skoro planowana jest wymiana, osobiście celowałbym w 770GTX, a brakujące 300zł uciął na karcie dźwiękowej (choćby tymczasowo) i ewentualnym zejściu do 3570k+Z77A-G45. 

Kolejne potrącanie byłoby zapewne na zasilaczu, bo 700W i 450zł jest tu dość szalone, choć jeśli możemy na już wykluczyć, że na kartę graficzną za rok-dwa nie pójdzie więcej niż 1500-1800zł to można śmiało wziąć mocne 550W/650W już dziś i absolutnie się tym nie przejmować.

Koszyk, tymczasowo, wygląda tak: http://www.morele.net/inventory/info/f9CObs/

 

Teraz daj mi znać, jak się na to wszystko zapatrujesz, to wszystko się dopasuje tak aby było i do rozbudowy na przyszłość, i do grania na dziś i jeszcze zmieściło się w budżecie. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ciężko, ciężko, zastanawia mnie czy nie dało by rady zrobić tak : 

Uciąć z 150-200 zł na zasilaczu (np: Fractal Design Integra R2 650W  ) albo coś jeszcze tańszego ale nadal 650W
Następnie postaram się opchnąć obecny monitor o 80-90 pln'ów więcej i zrezygnuję z Iiyama na rzecz LG, a to wszystko powinno dać mi około 500-550 zł więcej do rozdysponowania, czyli z 4300 zrobi się dla mnie max 4800 (ni grosza więcej :)
Można by wtedy pomyśleć o R9 290X-edition lub R9 290 które są o ok 300 zł droższe od zaproponowanego przez Ciebie GTX 770.

W tym roku chce być wybredny pod względem osiągów maszyny z racji nowego Wiedźmina oraz TESO (szczególnie że przy beta testach mój (właściwie to firmowy) sprzęt pozostawiał wiele do życzenia a chce wyciągnąć ile się da (z tych 2 tytułów i nie tylko)  jak najlepszym sprzętem jaki uda się złożyć.) Tym bardziej że ułatwi to mi też pracę bo na wydajnej, szybkiej maszynie o wiele szybciej i bezproblemowo mogę montować masę materiału filmowego przed i w trakcie obróbki ;)

 

Stąd też nacisk na 780 albo 290, gdzie 290x jest tu góra nad górami z wyboru Radeon R9 290X vs GeForce GTX 780  , wskazaniami z testu można się też poniekąd posłużyć przy porównaniu 290 do 290x-edition, gdzie X w quiet mode ma podobne osiągi jak custom'owe 290, co także wskazuje na przewagę 290x. (jeśli się mylę to z góry przepraszam, czerpie wiedze z testów i art które od przeszło 2 tygodni magluje jeden po drugim).

Edytowane przez sajmon154
Link to post
Share on other sites

 

 

Można by wtedy pomyśleć o R9 290X-edition lub R9 290

 

Referenty 290-tek to pomysł niezbyt dobry - będziesz miał w budzie gorąco i głośno. Gigabyte WF3 można obecnie dostać za 1700zł i jeśli chodzi o GPU to w tę kartę bym celował :

 

http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-290-oc-4gb-ddr5-pci-e-box-84-931693.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poglądowo: http://www.morele.net/inventory/info/T80CMm/

 

290 oczywiście najlepiej polecaną przez Nowaja powyżej - niereferent będzie lepszy a kosztuje tyle samo.
Jako chłodzenie widnieje Macho 150 (jakiś nowy, muszę zobaczyć co to jest) ale domyślnie w identycznej cenie jest i ten duży. Obudowa zmieniona na Core 3000, mniejszy brat wspominanej Arc Midi R2.

Cudów nie ma, poniżej 300zł za zasilacz i obudowę (na sztukę) schodzić się nie godzi przy takim zestawie. Do głowy przychodzi mi jeszcze Bequiet L8 630W, ale on jest za 300,- z haczykiem, za to jest modularny. Z obudowy, niżej niż Core 3000 jest już Z9 a to półka raczej średnich komputerów, nie molochów za prawie 5000zł.

Dalsze redukowanie przewidywałbym na tym co wspominałem - 3570k i Z77A-G43 to oszczędność ok. 60zł a wydajność zostanie praktycznie nieruszona, a kartę dźwiękową dokupić później, albo wcale (zależy od audio, domniemam, że słoń nie nadepnął Ci na ucho stąd ten pomysł o karcie dźwiękowej, wtedy "później").

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chciałbym wszystko złożyć w morele.net, czy istnieje u nich opcja zamówienia zestawu bez k. graficznej i dostarczenie im jej tego samego dnia? Rozkładałem już skrzynki na części pierwsze i składałem ale nie przy oryginalnie nowiutkich komponentach za łączną sumę prawie 5000 zł. Stąd też zależy mi na tym żeby złożyli, przetestowali itd.
Mógłbym całość złożyć na esc.pl ale przy ich cenach to kolejne 100-parę złoty dodatku. (nawet bez k.dźwiękowej)

 

Wydaje mi się też ze bd musiał wyczarować skądś kilka kolejnych pln'ów na Define R4.

 

Kartę dźwiękową mogę rzeczywiście odłożyć na czas miesiąca może 2 (głównie chodzi o to że posiadam Logitech SS Z906, wiec zintegrowane audio jest raczej niewystarczające).

Jeszcze pytanie z zakresu "magia" nvidia vs R9 290 (wydajność/fps'y/kultura pracy/temp itd) , odnoszę się tu np. do SC Blacklist, który został napakowany graficznymi udoskonaleniami z nvidia. Zostaje też sprawa korzystania z SceniX'a. Będą występować jakieś przeszkody albo widoczne opóźnienia (wolniejsza reakcja), potrzeba włożenia większej mocy obliczeniowej?
 

Edytowane przez sajmon154
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o składanie kompa to uwierz, że nie warto, aby robił to sklep. Musiałbyś być naprawdę cholernie pechowy i niezdarny, aby uwalić coś podczas montażu. Dostając sprzęt w osobnych pudłach masz 100% pewność, że dostajesz nowy i zaplombowany towar, a nie egzemplarz, którym pracownik sklepu bawił się w swoim czasie wolnym.

 

Do tych Logitech'ów raczej nie potrzebujesz niczego więcej niż integra, więc według mnie możesz sobie odpuścić dedykowaną dźwiękówkę.

 

 

 

Define R4.

 

 

Moim zdaniem warto. Świetnie wykonana buda.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Grafikę możesz zamontować sam... to jest, wsadzenie jej do portu, dokręcenie jednej szybkośrubki i podpięcie kabla - voila. Dasz radę ;) Resztę kompa mogą zmontować w morelach (choć i tak polecałbym montowanie wszystkiego samemu, nikt tak nie zadba o Twój sprzęt jak Ty sam).

Dźwięk odłóż na później, nie jestem przekonany, że do tych głośników konieczna jest dedykowana karta dźwiękowa ale gdybym się mylił to masz szalenie komfortową sytuację - nasłuchasz się integry, zamówisz Xonara i masz 10 dni na zdecydowanie się czy jest lepiej czy zwracasz go do sklepu ;)

Co do nvidia vs amd, zależy od gry. Raz wypada tak, raz siak. Z czasem nowe sterowniki zacierają różnicę. A co do Scenixa nie mam pojęcia, więc wolę się nie wypowiadać.

 

Natomiast do R4 zawsze warto dołożyć, bo obudowa jest absolutnie obłędna, lecz Core 3000 nie jest w żadnym wypadku zły.
(widzę, że Nowaj już odpowiedział na wszystko co chciałem ująć)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ok postanowione :)

Zestawy prezentują się tak:
 

Part I - ESC

Part II - MORELE

 

Łącznie wychodzi 4862,36 PLN    Pominąłem coś w zestawieniu?

Mam nadzieję że zasilacz, chłodzenie jaki i obudowa sprostają karcie graficznej.

 

Teraz jedyne co pozostało to przejść do działu z monitorami (chyba ze wasza ekspertyza rozciąga sie także na to pole i możecie tutaj doradzić) i coś wybrać do 550-600 zł.

 

Gdzie obecnie jedyne co sam wyszperałem to LG 22"

 

Ah i jeszcze powiedzcie proszę, jaką wersję win7 instalować :pomocy:


 

 

 

PS2: Myślicie że dają jakieś zniżki przy zakupach na takie sumy? (jakieś 3-5% czy coś w ten deseń)

Edytowane przez sajmon154
Link to post
Share on other sites

 

 

win7

64 bitowa = x64. Jeśli planujesz używać więcej niż 8GB RAM to wersja od Home Premium wzwyż.

Co do zniżek, zawsze warto pytać (przy sporych cenach czasem dają drobny upust), a od forum możemy zagwarantować darmową przesyłkę - czytać w FAQ Zestawów.
 

Odnośnie monitora, wybrać którykolwiek z listy @drachenfelesa która widnieje w dziale Monitory, to będzie sprzęt godny polecenia ;)

Link to post
Share on other sites
BenQ BL2411

 

Tak, tylko ze ten monitor przekracza o kilkaset zł pułap 600 zł, wiec odpada. Poza tym na odległości ok 50-60 cm od mojej głowy w zupełności wystarczy 22"

 

Gdzieś po sierpniu i tak planuje zakup dobrej klasy 42-44" pod konsolę, więc kilka kabli w panelu poprowadze i jak przyjdzie potrzeba to podpinać bd pc'ta.

 

 Wybór prawdopodobnie padnie na tego LG-ka.

 

Jak już wspominałem w poniedziałek zacznę składać zamówienia :) podzwonię, popytam. Jak już się wszystko zjawi i bd miał problemy z konstrukcją zapewne się odezwę o pomoc do ekspertów (po worklogu Nowaj'a patrząc, zapewne posłucham się jego instrukcji w razie problemów :P )  no i zamieszczę zdjęcia wszystkiego w stanie surowym oraz z budowy tego stworzenia ^^

[EDIT]

 

Aaaa jeszcze pytanko, czy jak zamawiam to jedną serią w morele a drugą w esc bez składania to muszę jeszcze kupić np. pastę termo-przewodzącą albo jakieś inne specyfiki/rzeczy potrzebne do poskładania (czy dostanę razem ze sprzętem np. pastę w opakowaniu z CPU albo chłodzeniem) ?

 

Śrubokręty mam :D

Edytowane przez sajmon154
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety przyjdzie mi trochę poczekać na komplet bo 290-ka jest obecnie niedostępna od reki, ale reszta już prawie cała zamówiona i się kompletuje w sklepach.

 

Piszę, bo naczytałem się ostatnio o problemach temperaturowych 290-tek i mam pytanie czy poza 2 wiatrakami dołączonymi w zestawie do obudowy, nie dokupić jeszcze 2-3 (jak tak to jakie? te same co z obudową?)  żeby był układ  1x przód, 1x tył, 1(2)x dół, 2x góra.  Bo jednak nie chciał bym żeby te temperatury przekraczały u GPU 60 max 70 stopni i to przed OC.
 

Link to post
Share on other sites

Wentylatory dokupić zawsze można, więc najlepiej zobacz jak to wyjdzie w praktyce a potem się zastanów.
Jeśli dokładać to na górę, aby wyciągały ciepłe powietrze, jak nadal będzie mało, to dodatkowy na dół aby zwiększyć nawiew na gpu.
Jakie - to zależy od preferencji odnośnie hałasu, ceny, wyglądu... 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...