Skocz do zawartości

nowy komputer nie działa


Recommended Posts

Według mnie powinieneś rozebrać cały komputer na części pierwsze i złożyć spowrotem. Jeśli nie cały to chociaż procesor. Dlaczego procesor ? Coś może zalegć pomiędzy płytą, a nim. Wyjmij procesor, przedmuchaj (nie plując ma się rozumieć) zarówno procesor jak i gniazdo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Widzę, że kolega derp127 ma ASRocka Z87 Extreme 4... Mam taką samą płytę i niemalże podobny problem:

 

nowy zestaw się nie uruchamia lub uruchamia z opóźnieniem kilku, kilkunastominutowym.

Stary zestaw działa: Asus P5K, DualCore 1,6 GHz + Cooler Master Freezer 7, 2 x1 GB RAM Kingston, GPU: GeForce 7200 GS pasywna , PSU: BeQuiet BQT-E5 Straight Power 450W, HDD: Samsung 160GB SATA II, nagrywarka DVD LG, karta TV SkyStar 2

Nowy zestaw nie działa: ASRock Z87 Extreme 4, Intel i3-4130 Haswell 3,4GHz, SilentiumPC Fera 2 HE1224, RAM: 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz, GPU: Asus GForce GT440 pasywna, ze starego zestawu dodałem: PSU i HDD

W sklepie przy odbiorze sprzedawca połączył płytę ASRocka z moimi nowymi częściami: jedną kość RAM i CPU z intelowskim chłodzeniem pod _swój_ zasilacz (nie pamiętam modelu). I płyta wystartowała za pierwszym razem. Ja podłączam na drewnianym blacie to samo (z wyjatkiem SilentiumPC zamiast intelowskiego) pod swój zasilacz i  _nie działa_. Zakręcą się wentylatory na CPU i zasilaczu na ok. 2 sekundy i gasną, ponownie zakręcą i gasną i tak cyklicznie. Ktoś zapyta: no i co chcesz - to pewnie wina zasilacza. W porządku - tylko jak wytłumaczyć fakt, że zasilacz jednak na starym zestawie działa? Ponieważ dowiedziałem się, że zasilacz z 2008r. może nie obsługiwać Haswella - chodzi o stany energetyczne C6 i C7 - wyłączyłem je w BIOSie. NIC to nie dało nawet gdy wyłączyłem C3. Kody błędów POST - brak (po wpięciu pozostałych urządzeń: HDD, myszki i klawiatury)
1 raz na 20-30 uruchomień płyta wstaje, działają wbudowane przyciski Power i Reset, czasami zaświeci się obok nich czerwona dioda - można wejść do UEFI (aktualna wersja 2.70 wgrana). Kołki dystansowe są metalowe ale one nie powodują zwarcia bo stara płyta także leżała na tych kołkach. Wtyczki ATX 24-pin i 4-pin są dobrze dociśnięte. Chłodzenie ustawione i dociśnięte równo z firmową pastą Pactum PT-1.
Nie mam juz pomysłu, dlaczego to nie działa? Zamówiłem mimo wszystko nowoczesny zasilacz BeQuiet Pure Power L8 500W.Jak tylko dojdzie - przetestuję, choć liczę się z tym, że winowajcą może być co innego.

 

Może Szanowni Forumowicze mają jakieś pomysły?

Zrzuty z UEFI:

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ed2cf289f9e7.jpg

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/f12e5532f40e.jpg

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/81eb184192cd.jpg

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites

Jeśli komputer nie wstaje proponuje sprawdzić socket. Przynajmniej w moim przypadku było tak ze po odpaleniu była reakcja jednak po 2/3 sekundach komputer się wyłączał. Poprzełączałem kości ram i komputer wstał. Rozmontowałem go całego i okazało się ze pin na płycie głównej jest wygięty. Nie wiem czy w tym przypadku może być podobnie ale zawsze warto sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

To już jest drugi egzemplarz Extreme 4 i objawy są takie same. Przekładanie pamięci nic nie zmienia zarówno w Dualu jak i bez niego. Nie odważę się wyjąć CPU z socketu właśnie ze względu na to, że niezwykle łatwo uszkodzić piny. Ktoś ,kto zaprojektował socket 1150 (jak i wcześniejsze 1155) to jakiś psychopata. Jak można stworzyć tak delikatne na uszkodzenia gniazdo, gdzie piny mają kilka płaszczyzn pod różnymi kątami i stoją pod włos i z włosem. Aby bezpiecznie wyjąć procesor trzeba go niemal prostopadle pociągnąć do góry (co nie zawsze sie uda za pierwszym razem), bo jak ruszycie w lewo czy prawo ( strzałka 1 i 2 na rysunku) to któryś z pinów może pójść "pod włos"...

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/6ae865f7b165.jpg

Edytowane przez Marqvs
Link to post
Share on other sites
@Le Czarny =>

 

Nie sądzę aby chłodzenie miało aż tak duże znaczenie. Nie raz odpalało się kompa bez radiatora żeby sprawdzić jak proc szybko się grzeje i komputer wstawał bez problemów.

 

@autor => Cały czas wygląda to na problemy z zasilaniem - albo coś z wtyczkami, albo sam zasilacz, albo w ostateczności coś na płycie powoduje zwarcie. Dobrze że to wysłałeś. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

 
@autor => Cały czas wygląda to na problemy z zasilaniem - albo coś z wtyczkami, albo sam zasilacz, albo w ostateczności coś na płycie powoduje zwarcie. Dobrze że to wysłałeś. 
 
komp juz dawno  działa tylko nadal nie wiem co to było kiedy do nich wyslalem zadzwonili i powiedzieli ze u nich działa i kiedy mi odesłali działał poprawnie.Nie wiem kogo oni chcieli oszukać chyba umiem podłaczyc wtyczke do gniazdka :P

 

Link to post
Share on other sites

Nawiązując do swoje postu z 30-01-2014 - 12:20  sprawa się wyjaśniła. Winny był stary coć nadal sprawny zasilacz. Wniosek z tego taki, że wyłączenie stanów C6 i C7 w UEFI nie gwarantuje, ze procesor ruszy. Wymianiłem BeQuiet BQT-E5 Straight Power 450 W na BeQuiet Pure Power L8 500W.

 

Propozycja dla Adminów: można by stworzyć listę zasilaczy markowych, które nie współpracują z Haswellem.

Link to post
Share on other sites

Kompatybilności podzespołów nie da się do końca przewidzieć. I może się okazać, że nowe podzespoły teoretycznie kompatybilne, nie współpracują ze sobą. Lista kompatybilnych z Intelem(stan C6) zasilaczy ułatwiła by sprawę.  Problem w tym, że nie wszyscy producenci zasilaczy podają takie informacje dla każdego modelu jaki wyprodukowali lub produkują. Np. Thermaltake linia Smart na stronie producenta nie znalazłem info o stanie C6. Nie oznacza to jednak, że ten produkt jest zły bo wielu osobom nie sprawia problemów. I współpracuje z Intelem. Dopiero linie EVO i Toughpower u Thermaltake mają info o stanie C6 Intela.     

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ehh... wykonczy mnie ten komputer po reklamacji podział 1 miesiąc i znowu to samo oraz ta sama gadka...Pewnie znowu po wysłaniu powiedza ze u nich działa.No nic dam im jeszcze jedna szansę a jezeli bedzie to samo? Żadac zwrotu pieniędzy??? :-/

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...