Skocz do zawartości

Dylemat z rozdwojeniem jaźni :) Alternatywa dla GPU AMD7950


Recommended Posts

Witam szanowne grono. Zawsze sam starałem się wybrać to co jest dla mnie najlepsze na daną chwile i prawie zawsze mi sie to udawało. Dzisiaj stanąłem jednak przed dylematem który jest chyba żadki :) Lat przybyło, za prąd trzeba płacić, watomierz w gniazdku nie kłamie i to właśnie on spowodował że trochę zaszalałem. Przez ostatnie dwa lata siedziałem na AMD 955BE + 7950 który to zestaw podczas mojego ulubionego marnowania czasu :) (BF3) generował zużycie na poziomie 330WATT (cały zestaw). Niestety kiedyś zsumowałem miesięczny koszt pobieranej energii no i wyszło że średnio rocznie "przegrywam" cirka 600PLN. Suma dyskusyjna. Zmieniłem procesor na i7 4770K co spowodowało znaczy spadek (60WATT IDLE oraz 250-260WATT podczas grania) poboru prądu przy jednoczesnym - znaczym zaznaczam - wzroście wydajności w grze. Strzał w dziesiątke. Teraz pozostał dylemat GPU. Poziom rozgrywki po zmianie procesora jest zadowalający do momenu kiedy nie odpale FarCry3 :) Rozwiązaniem było by zakupienie 780GTX GHZ co nie jest problemem ale właśnie wtedy zapala mi sie lampka że Wattoniusze powrócą i to ze zdwojona siłą. I tak, wiem że wydanie 2000PLN ma sie ni jak do oszczędzania ale jak wspomniałem na wstępie jestem żadki przypadek.  Mam dwie drogi i tu pytanie do Was. Czy jest alternatywa od Nvidi co by zachować wydajność 7950 przy znacznym spadku poboru pradu? No i czy ktoś dysponuje 4770K + GTX780GHz i zna realny (nie z instrukcji) pobór prądu takiego zestawu podczas rozgrywki? Zaznaczam że nie podkręcam CPU. Testy w sieci podają różne wartości i troche ciężko to wyważyć. Jest jeszcze ekstremalne wyjście które nie jest dla większości logiczne i chętnie poznam Wasze zdanie - mianowicie downgrade GPU. Zmiana na słabszy model - odpuszczenie w detalach gry a co za tym idzie zysk w postaci mniejszego poboru pradu (wiem, żegnaj FarCry). Grafika zintegrowana w CPU daje rade w pasjansa :) ale do BFa sie nie nadaje.

 

Troche zakręciłem (zdecydowany jak statystyczna kobieta :) ) ale powtórze sie - jestem dziwny przypadek :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez BOOBY
Link to post
Share on other sites

Rozumiem dylemacik również mam HD 7950, a ta karta potrafi ciągnąć o ile nie stosuję włączenia Vsynch czyli generowanie FPS do 60 klatek na sekundę, ale jest sposób mianowicie obniżenie taktowań GPU/GDDR (jeśli sporo żre gdy robi się O.C. to powinna mniej gdy się obniży taktowania), kłopot to same ustawienia i tu niestety trzeba po testować na jakich taktowaniach i napięciu karta się nie sypie , mając jednocześnie nie mniej niż 60 FPS, na szczęście BF 3 dla nowszego sprzętu nie jest tak wymagający nawet w full ustawieniach i myślę że można swobodnie obniżyć napięcia taktowania GPU.

A idąc dalej można obniżyć taktowania dla procesora ustawiając mniejszy mnożnik, tylko to by wymagało testowania jak w przypadku karty.

Obecnie z powodzeniem tak gram w Wiedźmin-a 2 :D

Link to post
Share on other sites

W 28nm wydajnosc na wat jest dosc podobna dla wszystkich kart. Zuzyjesz tyle pradu ile wygenerujesz klatek w okreslonych ustawieniach, kepler jest o tyle lepszy ze taktowanie i napiecia zmieniaja sie dynamicznie np. w starszych grach albo strzelankach sieciowych jak battlefildy itp. gdzie gra sie na niskich detalach praktycznie nie zobaczysz wiecej jak 900 mhz i 0.98v na rdzeniu. Chcesz oszczednosci to wlacz niskie albo srednie detale i zblokuj 60 klatek v sync. Podobne ilosci pradu zuzyjesz grajac na gtx660 na niskich detalach z v sync w bf3 ile zuzylbys na 780ti w tych samych warunkach. Nikt o zdrowych zmyslach nie bedzie tego normalnie robil i traktuje to jako pseudointelektualny belkot, tym bardziej ze na 7950 brakuje ci wydajnosci do grania w fc3, bo musisz miec ULTRA wymaksowane, pewnie jeszcze z msaa. To tyle w temacie.

 

Dodam jeszcze tabelke na potwierdzenie, zeby nikt nie memlal, ze wie lepiej, ale nie wyjasni czemu tak jest;

 

http://www.overclockers.com/wp-content/uploads/2013/05/p-w_graph.jpg

 

Jesli chcesz sie przesiasc na geforca to nie ma sensu na nic slabszego niz 770 im wyzej podkrecony tym lepiej, bo krecisz offsetem przesuwajac do gory max zegar dla wszystkich napiec z tablicy, a wiec max oc = maksymalny zegar dla kazdego dostepnego w tablicy napiecia trybu 3d.

Edytowane przez lebenschmerz
Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...

Witam. 

Podepnę się, jeśli wolno. 

Mam podobny dylemat, jednak problemem jest nie rachunek a zasilacz. 

Jako, że mam komputer ITX, to i zasilacz mniejszy, podany w sygnaturce. 

Obecnie działam na R9 270, ale zastanawia mnie czy ten zasilacz uciągnie 7950/7970 z i7 3770K (bez OC, płyta nie pozwala, poza tym nie widzę potrzeby) 

Przegrzebałem wiele for i stron z różnym skutkiem. Jedni twierdzą, że nie ma szans inni, że da radę. 

Kolega napisał, że Phenom i 7950 biorą 330W, z i7 4770K ok 260W. Więc z moim 3770K też powinno być ok 260W. 

Może ktoś powiedzieć czy da radę ten zasilacz czy nie? 

Z góry dzięki

Edytowane przez pawel8209
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...