Skocz do zawartości

Jaką karta graficzna doradzacie do mojego komputera (+ OC 3770k) ?


Recommended Posts

Witam !!!

   Jak w temacie, doradźcie mi w wyborze nowej karty graficznej.[proszę]

Aktualna konfiguracja:

 

MB: INTEL DZ77GA-70K

CPU: i7 3770K

Cooling: EK Supermancy Clean Full Nickel 

corsair venegance lp 2x4gb 1600mhz c9

GPU: Gigabyte HD 6870 soc 950 MHz

SSD: Samsung 840 pro  128GB

HDD: WD 1Tb 

PSU: Master Cooler 1000W

CASE:AeroCool XPREDATOR black

MONITOR: LG  M2362DP

MOUSE: Logitech Anywhere MX

KEYBOARD: Razer ARCTOSA  

SYSTEM windows 7 64bit

 

Celem jest gra na najwyższych ustawieniach BF4.

Karta ma mieć duże możliwość OC i chłodzona cieczą.

 

Poza wymianą karty piszcie inne pomysły w modyfikacji mojego komputera.

Link do  posta z  moim PC:

http://forum.benchmark.pl/topic/79772-wclc-do-hd-6870-soc-w-obudowie-aerocool-xpredator/

 

   Można się wypowiedzieć także na temat podkręcenia procesora 3770k.

Rozważam wymianę pasty na rdzeniu (pod IHS) na coollaboratory liquid pro do zwiększenia potencjału LC oraz OC 4,0-4,5 GHz.

Dodam ze po wstawieniu 4,2 GHz w biosie po kilkunastu min. w teście doszło do 90 st. C.

Taktowanie ustawiłem na pasku w Intel visual bios.

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

Czy ja dobrze rozumiem że podczas oc  twojego procka na 4,2ghz masz temperatury  rzędu 90  stopni , przy chłodzeniu cieczą ? , budżet to  5 tyś   i cel bf4  multi  na ultra z jak najwyższym fpsem  , No więc  najpierw uporaj się z oc procka  przynajmniej na te 4,5 ghz  [ nie mogę w to uwierzyć  że by na wodzie   mieć takie wysokie temperatury  dochodzące do 90 stopni  przy ledwo 4,2ghz  na 3770k  ]   ja mam na 4,5ghz   na Haswellu  4,5ghz   i chłodzeniu arctic 13  temp  ledwo  dochodzi do 80 stopni  podczas testu w occ  napięcie jakie mam to 1,298V więc  dość wysokie jak na Hawella  ]  coś jest nie talk z twoim chłodzeniem  . co do karty graficznej to do 5 tyś  to  2x gtx 780 w sli    i koniecznie procka podkręć ile się tylko da  przynajmniej na to 4,5ghz  bo BF4 [ w trybie multi  64 osoby duże mapy bardzo obciąża procesor ] jaki ma sens chłodzenie cieczą jeżeli  masz tak wysokie temperatury  chyba tylko wizualny  . Sprawdź to  bo to prawie niemożliwe   podaj na jakim napięciu  miałeś to 4,2ghz

Link to post
Share on other sites

Wejdź  do biosu   i ustaw cpu ratio  na  40 lub 42, tyle to powinien  bez podnoszenia napięcia zrobić  nie baw się w żadne programy  typu Intel® Extreme Tuning Utility i inne  następnie przetestuj w occt  45 min - godzina , jak twój procek nie zrobi  przynajmniej 4,4ghz- 4-5ghz   to jaki jest sens  wydawania  tyle kasy na kartę-y graficzne  ,  tyle to na przeciętnym chłodzeniu powietrzem np

Thermalright HR-02 - Macho 120

  powinien zrobić i temperatury  powinny być w normie  czyli do 80 - 82 stopni

Edytowane przez robertgr1
Link to post
Share on other sites

Przez 5 min testu Intel® Extreme Tuning Utility przy 4.2 na najgorętszym rdzeniu temp wzrosła do 70 st. C.

 

Teraz resetuje kompa i z poziomu bios ustawie te 4.2 sprawdzimy czy da to taki sam efekt temperatury.  

Dodam ze Vcore było 1.232V


To chyba niepokojące?  :/ 

 

http://img7.imageshack.us/img7/618/g3gb.jpg

 

http://img547.imageshack.us/img547/2182/hij1.png


Czy wie ktoś jak optymalnie to ustawić 4.0 - 4.5 GHz ?

http://img593.imageshack.us/img593/4072/2ks6.jpg

 

http://img827.imageshack.us/img827/1231/jscl.jpg

 

http://img202.imageshack.us/img202/8226/831u.jpg


OCCT nawet przy standardowych taktach wyskakuje ten błąd/temp.

W Prime95 po 10 min jest wszystko ok na 3,9


Macie jakiś pomysł ?  :D

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

Witam.

W zasadzie mam taka sama plyte glowna (identyczny BIOS) i ten sam procesor to powiem jak to u mnie wyglada. 

Temperatury masz za wysokie. Sprawdz swoje chlodzenie . Przy 4.2 Ghz (bez podbijania napiecia) max. tempreature jaka mialem na "zabawkowym" chlodzeniu wodnym Corsair H55 to 65-67 stopni. I to nie z orginalnym wentylatorem tylko z dwoma Arctic F12 max obr. 1350 wiec to raczej ciche ,ale mniej wydajne wentylatory. Te profile w BIOS-e to fajna sprawa, ale ustawione sa chyba na wypadek najgorszej sztuki procesora bo niepotrzebnie podbijaja tak wysoko napiecia i inne ustawienia. 

Moj 3770k wyglada stabilnie nawet przy 4.3 Ghz zmieniajac tylko mnoznik turbo , nic wiecej. 

Kiedys podkrecilem gotowym profilem z BIOS-u na 4.4Ghz , max. temperatura 73 dla najgoretszego rdzenia, 69 dla procesora (z H55).

Teraz mam chlodzenie Intela (podobne jak H55 tylko z troche grubsza chlodnica) przy 4.2Ghz max temp. 63 stopnie , wentylatory te same co wczesniej pisalem. 

 

Natomiast te gotowe profile sa bardzo pomocne jak chcesz troche na skroty podkrecic procesor. Np. ustaw suwak na 4.2Ghz , zatwierdz ustawienia , z podbitymi wartosciami dla tej predkosci , zrestartuj i ponownie w BIOSI-e ustaw teraz tylko mnoznik turbo na np. 4.4 Ghz. U mnie tak dziala.Temperatury pare stopni nizsze niz na 4.4 ustawione na "suwaku" . Profil 4.2Ghz ze swoimi wartosciami utrzymuje stabilnie 4.4Ghz. Wyzej nie probowalem. Trzeba sprawdzic bo u ciebie moze byc minimalnie inaczej. 

 

Jesli masz wentylator PWM podlaczony dla chlodzenia procesora do plyty , to sprawdz w zaawansowanych ustawieniach zakladke Temperatury-Procesor-"Control Temperature" jaka jest tam wartosc. Ja mam ustawione 65 stopni, powyzej tej temperatury wentylatory dla CPU beda chodzic na max. , a ponizej tej temperatury obroty beda szybciej sie podnsic. Wlasnie nie pamietam co jest ustawione fabryczanie (sporo wyzej) , ale plyta strasznie leniwie podbija obroty pozwalajac na wysokie temperatury. Mam ciche wentylatory ,ale jakby bylo za glosno to mozna zmniejszyc ich max. obroty w zakladce "Fan Speeds"-CPU i tam jest min i max obr. dla wentylatora . I VR Droop mam na "Mid" 

 

I tak szczerze to masz monitor 1080p . I tez nie lubie porad w stylu do FHD to wystarczy jedna GTX 770 , albo  R9 280X . Bo to na teraz. A na maaaaax ustawieniach juz teraz Crysis 3 potrafi na chwile pociagnac mojego 7990 minimalnie ponizej 60fps. Ale nie wiem czy jest sens tak wysoko krecic ten procesor. Jak na chwile obecna, to nie widzialem gry zeby uzywala 100% i7 3770k podkreconego do 4.2Ghz. Max. widzialem w Crysis 3 , na poczatku gry jak sie w "trawe wychodzi" :)  to skacze do 80%  i to obojetnie czy mialem 2x7970 czy 7990 i tylko w tym jednym momencie. Fakt wczesniej z i7 2600 z zablokowanym mnoznikiem skakalo na 99% i mialem spadek do 40 fps.

BF4 nie widzialem wiecej jak 50-60% w kampani. 

 I jak masz tyle kasy na karty to obojetnie co kupisz z AMD czy Nvidie to beda topowe modele . 

Moj R7990 (czyli 2x 7970 ;) )  trzyma grubo ponad 60fps przy max ustawieniach BF4 w 1080p. Crossfire dziala super w tej grze, ale jakbys chcial pograc w Call of Duty Ghosts to bez kombunowania nie pograsz bo ma problem z crossfire. :roll: Pozdr. 

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki keczu za poświecenie tyle czasu na napisanie odpowiedzi !!!

Robiłem test przy 4,2 i na najgorętszym rdzeniu core 2 miałem 70 st.C.

Wiec wypada na to ze masz bardziej udany egzemplarz niż ja albo już jest problem z pastą pod IHS.

Niebawem może ja zmienię na Liquid Ultra i przykleję IHS silikonem.

W BF3 przy 4.0 mam 55-60 st i użycie procesora +- 50% .

 

 

Np. ustaw suwak na 4.2Ghz , zatwierdz ustawienia , z podbitymi wartosciami dla tej predkosci , zrestartuj i ponownie w BIOSI-e ustaw teraz tylko mnoznik turbo na np. 4.4 Ghz.

NA PEWNO SPRÓBUJE 

Pod procesor mam podpięte 2x Noctua 12 PWM, w biosie ustawiłem min prędkość na 500 rpm

Fakt dopiero przyśpieszą jak temp. proc. wyjdzie wysoko około 90 chyba że to zmienię... Ale nie ma potrzeby z samym proc. w upały "woda" nie miała więcej jak 40 st a na ogół jest 33 st C. Zastanawia mnie ile może temp wody się zwiększyć po dołączeniu karty z blokiem :?:  

Myślałem nad kartą z fabrycznym blokiem i to z GF bo najczęściej gram w BF.

Powiedzcie mi jak to jest z porównaniem GTX Titan i GTX 780

Niby pierwszy i drugi jest na tych samych GPU, ale Titanek jest mocniejszy...

Zaraz po GTX 680 zrobili Titana i odjechali z jego mocą i ceną daleko od karty z GK104

Czyżby w Titanie pozamykali kilka modułów i wyszedł im 780 dla zapełnienia luki cenowej 680 - titan ?

W testach 780 wychodzi tylko kilka procent słabiej niż titan a jest prawie 2x tańszy.

Czy wystarczy 780 czy jednak warto dopłacić do Titana?

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

Titan jest kompletnie nieopłacalny, szczególnie, że taniej jest wydajniejszy GTX780 Ti. Najbardziej sensownym wyborem jest GTX780, np. taki - http://www.ceneo.pl/24282875, chociaż za 2500 można wziąć GTX780 Ti. EVGA pozwala na wymianę chłodzenia w swoich kartach bez straty gwarancji. Przez chwilę się zastanawiałem nad SLI z GTX760/GTX770, ale wtedy koszty wodowania rosną.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tu mnie zaskoczyłeś ze ktoś pozwala wodować kartę bez utraty gwarancji. Jeżeli tak to otwiera mi nowe możliwości bo 780Ti nie ma fabrycznie zwodowanych. A jak z OC juz sporo podkręconej 780 Ti ? Lipa kupic GPU z 1000MHz+++ i nie muc prawie nic podkręcić, co innego Titan 800Mhz+ do 1000Mhz napewno sie podkręci... 

 

Przy okazji mówimy o cenach z takich stron jak:

http://www.komplett.no

https://www.deal.no


Więc z tych stron to do 10 000 kr. Możecie te oferty dla mnie przejrzeć i ocenić co warto jest tam zakupić.

 

A w przypadku kart bez bloków, dokupić je mogę w cooling.pl (w Angela.pl już nic nie kupie).

Do 780 czy titana bloczki są chyba 300-500 zł.

https://www.cooling.pl/bloki-gpu,kategoria,28_55_124.html

 

 

 

Przez chwilę się zastanawiałem nad SLI z GTX760/GTX770, ale wtedy koszty wodowania rosną.

Wiesz boje się tych mikro zacięć o których piszą w necie po sli/cross a nie cen bloków.

Chociaż jeszcze osobiście się nie bawiłem w 2x gpu, a tym samym LC jest jak najbardziej wskazane na więcej jak jedna karta.


Zaczynam bawić się OC 3770k

 

Programy:

Prime95

CPUID

HWiNFO64

 

4.5 GHz

V na auto

osiągnęło 1.5212

off set 60

w 6 min core#1 85 st C.

po przeczytaniu kilku wątków z naszej fantastycznej strony:

4.5GHZ

V1.35

off set 0

core#1 81 st C

przy 1,3060 max


Nadal sie zastanawiam nad kartą graf. hy52.jpg

 

vnvc.jpg

 

W związku z w/w danymi skoro gtx 780Ti jest najszybsza kartą z 1x gpu to dlaczego titan jest duzo droższy?

O te 3 GB pamięci więcej? Przecież to 780ti ma więcej proc. strumieniowych ... 

Edytowane przez ElvisZBos
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...