Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ma ktoś jakiś pomysł jak przeliczyć sektory na GB? Jeśli mam 1bada (lub kandydata na bada) to mogę zrobić dwie partycje tak by go ominąć. Szkopuł w tym, jak to wyliczyć. Mam dysk 1gb (953868mb:) - w sumie 1.953.523.054 sektory a bada mam na sektorze 1.597.582.650. Fizyczny rozmiar alokacji twardziela to raczej 512bajtów. Ewentualnie czy w Windows Xp lub Win7 dało by się określić rozmiar partycji wg sektorów?

 

Będę szczególnie wdzięczny za jakieś równanie nie zaś gotowy wynik, tak bym mógł go samodzielnie stosować w przyszłości jeśli zajdzie potrzeba.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jak to ironia, że odpisuję sam sobie  :facepalm:  jednak nie mogę zalogować się na swoje konto "naprawiator" :cry:

 

Olśnienie przyszło nagle, przypomniało mi się co kiedyś uczyli w technikum. Złoty środek - " na skrzyż"

Podziękowania dla Pani Ewy Papciak z ZSZ nr. 5, że chociaż to wbiła do pustej głowy :rotfl:

 

Zapisujemy to tak, korzystając z powyższych danych: (tylko wyżej byka strzeliłem z rozmiarem - jest 931.322.574.615 bajty)

 

a) 1.953.523.054 [sektory]    ----    b) 931.322 [MB] (jak wyliczyć ile Twój dysk ma MB, poczytaj w linku na dole postu)

c) 1.597.582.650 [sektory]    ----    d) tego szukamy [MB]

 

I teraz dajemy "na skrzyż":

© razy (b) dzielone przez (a) = szukane (d) 

 

1.597.582.650 x 953868 : 1.953.523.054 = 761.631 [MB] (bierzemy 6pierwszych cyfr, reszta rozwinięcia wyniku nie istotna)

 

Czyli mamy nasz upragniony wynik!

Ważne, by na wstępie ujednolicić jednostki które ustawiamy ZAWSZE W PIONIE. Sektory nad sektorami a MB nad MB. Wtedy nie ważne gdzie jest szukany "x". Metoda jest CHOLERNIE UNIWERSALNA, możemy zamiast sektorów podstawić np. ilość mąki czy kilometrów. Mam nadzieję, że się komuś to jeszcze przyda nie tylko do komputera ;)

 

Potem jakimś sensownym programem ustawiamy rozmiar pierwszej partycji, od 0mb do 761.531mb. Potem 200mb "odstępu", problematyczny sektor jest w połowie, a następną 761.731mb i do końca. Podobnie można się bawić w gdy problematycznych sektorów jest więcej - tylko wtedy gmerania jest więcej i możemy naprodukować kilkanaście często małych partycji. Warto wtedy rozważyć ominięcie większego obszaru.

 

Jeśli jesteś użytkownikiem forum Benchmark, kliknij że pomogłem 8-)

 

Literatura:

http://forum.benchmark.pl/topic/72347-rzeczywista-pojemno%C5%9B%C4%87-dysk%C3%B3w-twardych/

Edytowane przez Naprawiator II
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...