Skocz do zawartości

Wentylator na spodzie obudowy - wpływ na temperatury. (Define R4) + Otwarty Bok


Recommended Posts

Testuję właśnie Define R4 i postanowiłem wrzucić, może raczej jako ciekawostkę poniższe wyniki.

 

 

 

Obudowa standardowo wyposażona w dwa 140mm wentylatory Fractal Silent Series R2, pracujące przy napięciu 12v z prędkością 1000rpm. - strona producenta

 

Na potrzeby testu dołączyłem kolejny wentylator Fractal Silent Series R2 140mm.

 

Zainstalowane na procesorze chłodzenie to Alpenfohn Nordwand rev. A. Przewiewany jest przez AAB Cooling Black Jet Fan 12(1200rpm) i Enermax UCTB12 T.B.SILENCE(900rpm).

 

WindForce3X rozpędzone do 2500rpm(stałe obroty)

 

 

Temperatura GPU - najwyższa temperatura zarejestrowana podczas testu 3DMark(kompletny test Basic i dema)

Temperatura CPU - najwyższa temperatura zarejestrowana podczas 15min. testu OCCT Linpack z AVX.

 

Reszta sprzętu, ustawienia i specyfikacja:

http://www.benchmark.pl/uzytkownik/gregotsw-12980.html

 

 

Miejsce testowe:

http://i40.tinypic.com/2ikec05.jpg

 

 

 

Otwarty bok:

http://i41.tinypic.com/25h0glz.jpg

 

 

 

Schemat wentylacji:

 

http://i44.tinypic.com/24wvwqq.jpg

 

 

 

 

Wyniki

 

Temperatura otoczenia 23st.C. Wyniki w st.C, mniej = lepiej.

http://i44.tinypic.com/33v0tjl.jpg

 

 

 

 

Myślę że wniosek zasadniczy jest taki, że zwłaszcza przy wolniej obracających się wentylatorach(7v i mniej - czyli mniej niż 800rpm) warto dołożyć coś na spód. Różnica jest zauważalna - tym większa im większe TDP pracujących w budzie podzespołów. 

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

otwarty bok mija się z celem posiadania obudowy, do tego celu wystarczy iBOX za 5-6 dych

chcesz mieć dobre chłodzenie w Define ustaw wentyle jak na załączonym schemacie, tylko daj dwa na front

 

http://img233.imageshack.us/img233/254/kierunekwianiawentyli.jpg

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że otwarty bok był tylko celem testu. Na codzień buda działa z trzema wentylami 140mm od fractala.(górny front, tył, spód) 

 

 

Spotkałem się z poglądem, że otwarcie boku może mieć negatywny wpływ na temperatury - stąd ten test. Przynajmniej przy Define R4 i testowej wentylacji nie potwierdza się to. (zwłaszcza w przypadku k. graf. z WindForce3X)

Link to post
Share on other sites

 

 

otwarcie boku może mieć negatywny wpływ na temperatury

bo i prawda, jeśli w obudowie będzie wytworzone odpowiednie ciśnienie to otwarcie boku znacznie je zmieni, co odbije się na temperaturach, ale w jaka budowa moze być przykładem tego zjawiska to nie wiem. 

Link to post
Share on other sites

Według mnie drugi na topie nie ma większego znaczenia. Zdecydowanie warto dołożyć jeden na dół - zwłaszcza gdy te wentyle co masz pracują na niższych obrotach.

 

 

@drachenfeles

 

W przypadku procesora, chyba dałoby się wychwycić - gdyby wentylatory na chłodzeniu działały na niższych obrotach.(albo pasywnie)

 

 

Jeśli chodzi o kartę graficzną... Przy tym WindForce3X, który dmucha w stronę boku... Więc nie wiem czy jest możliwe wykazanie przewagi przy założonym boku....  

Pewnie gdyby to była jakaś konstrukcja pokroju Accelero S1 i wolnoobrotowiec już bardziej.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

tak, grafa ma znaczenie wszelkie półotwarte konstrukcje jak windworce, z wylotem wewnątrz budy, są lekko do kitu na dłuższą metę (i to w każdej budzie nie meshowej), ale taki referent itp całkiem inna rozmowa, dlatego mówiłem o konkretnej metodologii, która jak wiemy zakłada też konkretny dobór podzespołów do testu

Link to post
Share on other sites

Albo masz coś nie halo z WindForcem 3 (pechowa sztuka, źle nałożona pasta - nie wiem) albo tak kiepsko wygląda wentylacja w Twojej budzie Define R4.

 

Ja mam HD 7970OC od Gigabyte na tym samym chłodzeniu. Po 3 godz gry w Bf3 (wiadomo jak ta gra rozpala karty) mam max 62c na GPU. Wentylatory na karcie pracują wtedy na 55%.

 

Gdy włączę na 10 min najbardziej przerąbany dla karty test - czyli piekarnik - MSI Kombustor - GPU burn-in test mam 68c (wentylatory na karcie na 65% - około 2800obr)

 

Wentylacja w mojej Define XL R2 wygląda następująco.

Front 2 x fractal SSR2 140mm na 7V

Tył 1 x fractal SSR2 140mm na 7V.

Top 2 x NB XK1 140mm (12v - 800obr)

Spód 1 x NB XK1 140mm (12v - 800obr.)

 

Na topie mam założone 2 filtry magnetyczne 140mm.

Temperatura w pokoju 22c.

Link to post
Share on other sites

Popatrz sobie na jakich taktowaniach chodzi ten mój HD7950. 1180/1575 i power tune +20. 

 

 

Na standardowych taktowaniach karty graficznej(1000/1250 PT: 0%) wygląda to u mnie tak(przy 1700rpm na WF3X):

 

ustawienie             temp. GPU

5v standard + spód :   68

5v standard :               70

7v standard + spód :   67

7v standard :               68

12v standard + spód : 65

12v standard :             65

 

7v otwarty bok:            62

    

 

Jeśli masz WindForce3X to na pewno wiesz, że przy 1700rpm te chłodzenie jest bardzo ciche. Po OC karta dostaje po d... i utrzymanie w ryzach temperatur nie jest już takie łatwe. +10st. C - podobnie wyszło w teście na purepc.

 

 

Raczej z chłodzeniem jest wszystko ok, wentylacja to wiadomo = kompromis między ciszą a wydajnością. 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Faktycznie masz rację - nie zwróciłem uwagi na oc karty.

Swoją droga ładna sztuka Ci się trafiła - to jest Rev 1.0 czy 2.0?

Eycja

Doczytałem :)  rev 2.0 - czyli bez regulacji napięcia.

Wszystko masz stabilne na 1180 Mhz ?

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Taa, już tak z pół roku działa i jest stabilnie. Benchmarki przechodziła na wyższych taktach - rdzeń chyba 1190, a pamięci 1590. Ale w grach - przy takim BF3 parę razy wywaliło sterownik/zamroziło ekran. Na obecnych jest stabilnie jak skała.

 

Rewizja 2.0, miała się niby gorzej kręcić, ale napięcie jest zablokowane na 1,25v - czyli na taką wartość gdzie nawet mało kto dochodził podkręcając rev. 1.0. Zresztą 1.0 nie ma chłodzonej sekcji zasilania, te karty przy takim OC szybko padały.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

z moich obserwacji wynika, że wentyl na podłodze niczego nie wnosi poza kurzem

sprawdzałem to zarówno w w pełni wyposażonym Define jak i w swoim zalmanie, który nie ma w ogóle frontów i wydawałoby się logiczne, że dodanie przynajmniej jednego coś tam da i dało, konieczność odkurzania co tydzień zamiast co miesiąc

Link to post
Share on other sites

Ja tego dokładnie nie sprawdziłem, za to sprawdziłem co daje montaż dodatkowego wentylatora na klatce na dyski (wewnątrz obudowy) wiejącego na kartę graficzną. W obudowie Corsair 400R miałem 2x120mm front, 2x140m top, 1x140mm tył i 1x120mm spód. Dodałem do testów dodatkowo wentylator 120mm za klatką na dyski tak by wiał na GPU od strony klatki. Nie dało to nic + / - 1c. Może było to spowodowane i tak już dużą ilością zainstalowanych, pozostałych wentylatorów. 

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

U mnie akurat jak popatrzycie na "miejsce testowe" obudowa jest jakieś 30cm nad podłogą i stoi na drewnianym blacie. Dzięki temu filtr się nie zapycha kurzem.(wystarczy raz na dwa tygodnie odkurzyć) Podobnie jak ktoś na biurku trzyma obudowę.

 

Ale faktycznie przy obudowie na podłodze to taki wentylator będzie sporo tego kurzu do filtra przyciągał.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Przy CrossFire na pewno będzie spora różnica. Ale przy jednej nie podkręconej karcie, ze średniego segmentu - różnica będzie mniejsza. 

 

 

Popatrz jak to wypadło na niepodkręconym HD7950 - na 7v z wentylatorem na dole vs bez - różnica tylko 1st.C. Na 12v brak różnic. 

 

Co innego przy wysokim OC - tutaj na 7v 3 stopnie różnicy, ale przy 12v już tylko 2.

 

 

Stąd taki wniosek, że wentylator na dole wyraźnie pomoże jedynie przy gorących kartach, crossfire i gdy chcemy działać na wolnoobrotowcach w mniejszej ilości. 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Ciekawa jest też kwestia różnych wentylatorów. 

 

Silverstone Air Penetrator:

http://images.bit-tech.net/news_images/2010/04/silverstones-air-penetrator-fan/Smoke_AP121.jpg

 

Konwencjonalny wentylator:

http://images.bit-tech.net/news_images/2010/04/silverstones-air-penetrator-fan/Smoke_Golf.jpg

 

 

Ciekawe jak by się to przełożyło na temperatury - jakby wtłaczające wentylatory zamienić właśnie na te penetratory....

 

Według testów... wypada średnio jako wtłaczający u góry.... Kto tak montuje wentylatory?(link)

 

 

Jest już na blogu moja minirecenzja Define R4 (link). 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

nic nowego, penetrator (podobnie jak każdy inny wentyl o wysokim ciśnieniu) jest dobry tam, gdzie potrzeba silnego strumienia powietrza czyli np na gęstym radiatorze czy na frontach, gdy mamy po drodze klatkę, AP jest w tym trochę lepszy przez ten ich grill, który zmniejsza podstawę "steradianu", jakim dmucha wentyl 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...