Skocz do zawartości

Problem z komputerem - zawieszanie się i reset, kod błędu 0x00000124


Recommended Posts

Witam,

     Mam poważny problem z komputerem. Komputer głównie służy do grania. Na początku Lipca 2013 kupiłem nowe części do komputera: kartę graficzną, procesor, ram oraz płytę główną + system operacyjny. Po podłączeniu i zainstalowaniu okazało się, że mam za słaby zasilacz, więc musiałem kupić nowy. Kupiłem, jak się okazało, zepsuty. Musiałem wymienić na nowy. Wszystko wydawało się ok.

     Jednak po włączeniu gry po mniej więcej 15 min system się zawiesił, można go było tylko zresetować. Próbowałem wielu rzeczy, sprawdzałem różne sterowniki do karty graficznej, systemu. I nic, problem dalej występował. Udałem się więc do specjalisty, aby sprawdził co jest nie tak. Zrobił różne testy i stwierdził, że karta graficzna jest uszkodzona: przy teście 3D wywalało ją. Oddałem więc ją na gwarancję, a do komputera podłączyłem starą kartę. Jednak nawet na starej karcie problem dalej był. I tak po 3-4 tyg, w sierpniu 2013 dostałem z powrotem swoją nową kartę, z informacją, że nie stwierdzono żadnego błędu. Podłączyłem i okazało się, że problemu nie ma.

     Jednak cieszyłem się tylko kilka dni, ponieważ problem powrócił, nie wiadomo dlaczego. Przy niektórych grach komputer albo się zawieszał albo resetował, po czym po zalogowaniu się do windowsa wyskakiwało okienko z informacją, że wystąpił blue screen, z kodem błędu 0x00000124, spowodowane przez sterownik ntoskrnl.exe.

     I tak sytuacja wygląda do dzisiaj. Po 15-30 min grania w niektóre gry zawiesza się lub resetuje. Sprawdzałem temperaturę procesora i karty graficznej, jednak przy procesorze nie przekracza ona 65 stopni, a przy karcie 50 stopni, więc jest w normie i nie powoduje ona tego problemu. Co ciekawe w jednej grze w trybie wieloosobowym mogę bez problemu grać ile chcę, ale w trybie jednoosobowym po tych 15-30 min zawiesza się lub resetuje.

 

Mam następujące części:

procesor: AMD FX 8320 8-core

karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 660

płyta główna: Asus M5A78L

ram: kingston ddr3 1600mhz 2x 4GB

system operacyjny: Windows 7 Home Premium

 

kod błędu: 0x00000124

spowodowane przez sterownik: ntoskrnl.exe

Link to post
Share on other sites

Kolego zacznijmy od tego że błąd o sygnaturze 0x00000124 jest w największej ilości przypadków komunikatem o nieprawidłowym napięciu na procesorze VCORE. Podaj na początku z programu HWMonitor lub HWinfo32 skany z temperaturami procesora zwłaszcza wtedy kiedy grasz. Napisz jaki masz zasilacz bo to jest bardzo istotne. Jak masz ustawione napięcie VCORE w BIOSie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jakie masz chłodzenie tego procesora?? Fabryczne?? Według tego co przesłałeś napięcie wydaje się OK, gorzej zaś z tą temperaturą bowiem TMPIN0 najprawdopodobniej będzie temperaturą CPU u Ciebie i jest ona w mojej opinii za wysoka. Zobacz jeszcze w BIOSie po uruchomieniu komputera jaka jest temperatura w zakładce monitoringu. 

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To pogarsza sytuację bowiem jest ono kiepskiej wydajności i przy takim procesorze jakim jest 8320 bardzo wskazane byłoby chłodzenie z prawdziwego zdarzenia. Nie chodzi Ci ten wentylator jakoś głośno? To bardzo wydajny procesor ale również prądożerny i wymaga porządnego coolera. Pierwszy wniosek jaki mi się nasuwa to po prostu zbyt wysoka temperatura tego procka - skoro w BIOSie pokazuje Ci już 48 stopni to sądzę że przy systemie i odpalonej przeglądarce może już mieć ponad 50 stopni a przy włączonej grze, zwłaszcza wymagającej temperatury skaczą pod 70 stopni a może i więcej - tak wnioskuję z pierwszego Twojego skanu z HWmonitora. Jak wygląda sprawa z pastą na procesorze i mocowaniem tego boxowego coolera?? Sprawdź czy nie ma luzów pod radiatorem czy wszystko dobrze jest dociśnięte oraz być może przy okazji zmień pastę - to są na prawdę ważne rzeczy. Sam fakt przekraczania temperatury CPU powyżej 60 stopni jest szkodliwy dla procesora - jeśli u Ciebie taki stan występuje dość często to trzeba coś z tym zrobić bowiem te błędy mogą na to mocno wskazywać - przegrzewanie procka.

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

     Na poprzednich częściach miałem problem taki, że procesor mi się przegrzewał i komputer sam się wyłączał. W wakacje, kiedy było na dworze 28 stopni, miałem rekordową temperaturę: 120 stopni!!! Po zmianie pasty już nie przekraczał 70 albo 80 - dokładnie nie pamiętam - i się nie wyłączał.

      Do sprawdzania temperatury procesora używałem i używam programu CoreTemp i nie pokazywał mi jak narazie powyżej 65 stopni na obecnym procesorze. Procesor został zakupiony tak jak napisałem w lipcu 2013, a pastę miał już założoną. Aktualnie nie mam pasty, więc nie mam możliwości zmiany jej na procesorze. A wentylator, owszem chodzi często bardzo głośno.

Edytowane przez obeix
Link to post
Share on other sites

No i praktycznie w tym poście mamy powód Twoich problemów...

 

Piszesz że w CoreTemp nie pokazywał Ci powyżej 65 stopni - zrozum że dla tego procesora 60-65 stopni to są temperatury graniczne i nie zalecane. W HWMonitor miałeś max 70 i aktualna 67 stopni także u Ciebie ta granica jest już przekroczona i w rzeczywistości temperatura może osiągać ponad 70 stopni co jest przegrzaniem procesora i ściśle wiąże się z wywaleniem błędu o którym pisałeś. To jest procesor nowej generacji i efektem przegrzewania jest właśnie ten błąd i reset kompa. 

 

Rozumiem że procesor miał już nałożoną pastę na radiatorze co nie zmienia faktu że pozostaje to bez znaczenia - bowiem nawet jeśli radiator jest dobrze założony to nie zmienia to faktu że owe chłodzenie nie jest w stanie zapewnić prawidłowego odprowadzania ciepła i stąd tak wysokie temperatury już na wejściu. 

 

Rozwiązanie dla Ciebie widzę takie - kupno prawdziwego coolera pod Twoją podstawkę (do 100 zł spokojnie dostaniesz), następnie kupno pasty termo (10-20 zł wystarczy) i profesjonalny montaż tego wszystkiego. Dodatkowo zamontowanie w obudowie wentylatorów wysysających powietrze z wnętrza. 

 

Temperatury które powinien mieć Twój procesor w spoczynku to 30-40 stopni max a w grach 50-55 max - i to jest Ci w stanie zapewnić profesjonalny cooler a nie fabryczny badziew który wyje jak suszarka w stresie. Zauważ że błędy wywala Ci w grach gdzie obciążenie jest dużo większe niż podczas pulpitu czy przeglądarki - to wszystko stąd iż procesor potrzebuje mocy a moc wydziela dużo ciepła które u Ciebie powoduje przegrzewanie. To jest Twój sprzęt i Twoje pieniądze - zrobisz co zechcesz, ale tak korzystając ze sprzętu zajedziesz i zakatujesz procka prędzej czy później. 

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A czy lepiej jest mieć zdjętą klapę od komputera czy założoną? Dotychczas miałem zdjętą i pokazywał troszkę mniejszą temperaturę niż z założoną.

 

I mam prośbę, czy mógłbyś mi poszukać jakiegoś dobrego wentylatora do tego procesora? Nie jestem za dobrze obeznany w tych sprawach. Wolałbym jakiś tańszy niż za 100zł, ale jeśli takiego nie znajdziesz no to trudno.

Edytowane przez obeix
Link to post
Share on other sites

Zdjęta klapa rzecz jasna powoduje większy przepływ powietrza i temperatura siłą rzeczy musi być o kilka stopni mniejsza aniżeli w zamkniętej przestrzeni.

 

Nie nazywaj tego wentylatorem tylko coolerem. Cooler to radiator połączony z wentylatorem którego zadaniem jest odprowadzanie ciepła z procesora do żeberek a następnie chłodzenie ich powietrzem nadmuchiwanym z wentylatora. Odnośnie chłodzeń to: 

 

http://www.silentiumpc.com/kategoria/produkty/procesor/   -   polska firma robiąca dobre coolery

 

Tu masz przykłady z Allegro: 

 

http://allegro.pl/wentylator-silentiumpc-he922-intel-amd-chlodzenie-i3850828485.html

http://allegro.pl/cooler-cpu-zalman-cnps5x-performa-amd-intel-1150-i3777954624.html

http://allegro.pl/spire-kepler-rev-2-sp985s1-v2-s1156-1155-i3786138519.html

 

To jest tylko kilka przykładów. Jest tego na necie mnóstwo. Jeśli chcesz się z kim skonsultować załóż temat w tym dziale na tym forum:

 

http://forum.benchmark.pl/forum/37-ch%C5%82odzenie/

 

i poproś o pomoc w dobrze podając specyfikację komputera i kwotę jaką dysponujesz. Na pewno ktoś pomoże. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też myślę że zmiana chłodzenia może rozwiązać Twój problem, trochę dla mnie to dziwne że 65 stopni i proc amd już głupieje. Swojego dawnego Core 2 Quad Q9400 z 2,6Ghz podkręciłem na 3,3Ghz osiągał 98 stopni na boxowym chłodzeniu w upalny dzień i lajtowo chodził ^^ Znamy się z Obeixem także jutro mogę wpaść do niego i zmienić mu pastę na Arctic MX-2 może obniży ona trochę temperaturę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmieniliśmy pastę, ale niestety problem jak był, tak i dalej jest. Temperatura dochodziła do max 55 stopni, więc dość sporo dała ta pasta, ale to już chyba nie jest krytyczna temperatura. Może wina jest czegoś innego.

Edytowane przez obeix
Link to post
Share on other sites

Ok, skoro problem chłodzenia został powiedzmy że częściowo wyeliminowany w takim razie zostaje zabawa z ustawieniami napięcia procesora VCORE. Robi się to w BIOSie - znajdź odpowiednią zakładkę z ustawieniami napięć i daj tu z niej screena żeby zobaczyć jak to wygląda. 

Link to post
Share on other sites

Sprawdzić w BIOSie - tam powinna być informacja o wersji.

 

https://www.asus.com/Motherboards/M5A78L/#support

 

Na tej stronce która zawiera wszelkie supporty do Twojej płyty głównej (tej której model podałeś na samej górze) po wybraniu Twojego systemu operacyjnego wyświetli Ci cały spis sterów, listę BIOSów i innych dupereli. Pod zakładką BIOS znajdziesz listę wszystkich BIOSÓW w tym tą najnowszą wersję do Twojej płyty głównej (1701 z tego widzę) oraz z zakładki BIOS UTILITIES ściągniesz sobie Afudos BIOS update tool V2.41 - narzędzie dzięki któremu będzie Ci łatwiej dokonać aktualizacji.

 

Wiadomo że jeśli uda Ci się sprawdzić w BIOSie jego aktualną wersję i będzie ona najnowsza to wtedy nic nie musisz robić. Jeśli będzie starsza od tej najnowszej podanej na tej stronce to byłaby wskazana aktualizacja do najnowszej. Jeśli nigdy tego nie robiłeś - poproś kogoś kompetentnego by Ci to zrobił.

Link to post
Share on other sites

Po to wychodzą aktualizacje BIOSu żeby eliminować wszelkie problemy sprzętowe, konflikty, żeby zapewniać podpiętym pod płytę główną podzespołom stabilne i sprawne działanie. Działa to na zasadzie takiej - wchodzi na rynek płyta głównej z podstawową wersją BIOS, następnie później wychodzi inny sprzęt, np. procesory - kompatybilne z tą płytą, które np. mogą wymagać pewnych korekt, rozszerzeń w systemie BIOS i wtedy właśnie wychodzą nowe wersje, by zapewnić użytkownikom pełną kompatybilność. To tak w skrócie. Sam możesz zobaczyć że w historii Twojej płyty było aż 11 wersji BIOSu - myślisz że pojawiają się one bo ktoś ma taki kaprys? Nie, wychodzą bo są potrzebne i wprowadzają szereg poprawek. 

 

Po co Ci ta aktualizacja? Po to żeby wyeliminować kolejną potencjalną przyczynę Twoich problemów. Żeby mieć pewność że problem nie leży w wersji BIOSu. 

 

Zrobisz jak zechcesz - na takie problemy nie ma od razu odpowiedzi tylko metoda prób i błędów. Skoro twierdzisz że po wymianie pasty maksymalna temperatura nie przekracza 55 stopni i nic się nie przegrzewa to być może problem leży w napięciu na procesorze, że jest zbyt niskie z jakiejś tam przyczyny i trzeba będzie je podnieść - tyle że pisałeś że nie można go podwyższyć? Ani + ani - nic nie zmienia?? Da się w to pole wpisać wartość AUTO? Najedź na tą zakładkę VCORE i zrób fotę z całego ekranu BIOS tak żebym widział co jest w tym okienku po prawej stronie odnośnie tego VCORE. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

No nic, dziwne ale wygląda na to że napięcia nie można zmienić. Rozumiem że przejrzałeś wszystkie zakładki BIOSu i nigdzie nie było opcji zmiany napięcia czegokolwiek?? Pozostaje zmiana BIOSu i sprawdzenia czy w wersji 1701 będzie można coś z tym zrobić. Rzuć w wolnej chwili jeszcze raz po uruchomieniu kompa screena z HW Monitora jak wcześniej - z tymi napięciami i temperaturą. Ponadto napisz w ramach uzupełnienia czy te błędy wywala Ci tylko podczas gier czy podczas korzystania z pulpitu także, oraz z jakiego korzystasz antywirusa??  

Link to post
Share on other sites

Te problemy mam tylko przy grach i to niektórych np.: Planetside 2, Counter Strike Global Offensive. A w: World of Warcraft czy Ghost recon online mogę spokojnie pograć. Obecnie zainstalowałem sobie triala antywirusa Eset. Normalnie nie mam antywirusa (wiem, duży błąd), ale po prostu nie mam wykupionego żadnego.

Link to post
Share on other sites

Zarówno temperatura jak i wartość Vcore wydają się być OK ale nie pasują mi tu pozostałe napięcia. Wróciłem do Twojego pierwszego screena z HW i patrzę teraz na te dwa - masz jakieś dziwne wartości napięć na liniach +3, +5, +12 - po prostu są za słabe. Dziwne o tyle ze w BIOSie pokazuje Ci prawidłowe wartości a w HWMonitorze złe. Ściągnij sobie taki programik HWInfo32 lub 64 i tam w opcji czujników/sensors jest cała zakładka poświęcona wartością napięć - VCore, +3, +5, +12 itp - zrzuciłbyś screena z wartościami jakie ten program będzie Ci podawał żeby skonfrontować to z danymi z HWMonitor. Masz te problemy od początku posiadania tego zasilacza?? 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...