Skocz do zawartości

Chłodzenie do nowego zestawu na i7


Recommended Posts

Cześć,

 

Przyszedł czas wymiany wysłużonego komputera na coś nowego, co posłuży kolejne 4-5 lat. O ile z wyborem większości części nie miałem specjalnego problemu, tak poległem na... chłodzeniu :)

 

Planuję złożyć zestaw na i7 4770 lub 4771. Kompletnie nie interesuje mnie OC, za to chcę mieć VT-d i vPro, więc 4770K odpada. Drugim ważnym punktem jest cisza, obecnie mam CPU chłodzone pasywnie. Z Haswellem nie mam się co tego spodziewać, ale chcę maksymalnie zredukować hałas.

 

Przeczytałem dziesiątki rankingów, ale mądrzejszy się od tego nie zrobiłem. Nie jest sztuką kupić Noctuę z czołówki rankingów, ale wolałbym oszczędniejsze rozwiazanie :)

 

Ostatecznie prawie się zdecydowałem na Fortisa HE1225, ale znów zacząłem czytać i zwątpiłem. Jeśli te Haswelle faktycznie grzeją się tak, jak to niektórzy opisują, to czy to chłodzenie sobie poradzi bez robienia małego huraganu?

 

Alternatywnie rozważam też HR-02 Macho rev. B lub BW. Tylko czy warto dopłacać?

 

Lub może jeszcze coś innego? Byle się obok zmieściły pamięci z radiatorami.

Link to post
Share on other sites

Fajną propozycją w dość niskiej cenie będzie kupno Macho HR-02 Rev 2 od tego sprzedawcy.

 

http://forum.benchmark.pl/topic/112598-sprzedam-macho-hr-02-i-msi-870-g45/

 

Wystawił go za 110zł. Zagadaj i postaraj się urwać dychę :) Tańszy od Fortisa pochodzącego ze sklepu, a na pewno wydajniejszy.

 

Minusem jest brak pasty w komplecie.

Link to post
Share on other sites

Antec P182, więc mam 16cm z groszami do boku obudowy od powierzchni płyty głównej (właśnie zmierzyłem).

 

Tak teraz patrzę na wymiary Macho rev. B i nie podoba mi się to, 162mm do górnej granicy rurek, a wentyl jeszcze odrobinę wyżej (choć chyba ma jakiś zakres regulacji na tych drucianych zaczepach)

 

http://www.thermalright.com/images/cooler%20outline/Macho%20Rev.A_b.png

 

http://www.thermalright.com/images/cooler/hr-02_macho/700/Macho%20RevA%20side.jpg

 

Jeszcze zastanawiam się, czy byłaby szansa wykorzystać ten kawałek aluminium, który mi obecnie chłodzi Athlona. Problem w tym, że nie mam już bladego pojęcia, co to właściwie jest. Na pewno Scythe, bo to widać :) Po zdjęciach wychodzi mi, że to prawdopodobnie jest Infinity Mugen:

 

http://www.scythe-usa.com/product/cpu/024/images/scinf1000-sink_400x400.jpg

 

tylko że ten model powstawał w czasach, gdy LGA775 to był szczyt marzeń...

 

Dokopałem się do opisu jakichś adapterów - ktoś testował taką akrobatykę? Bo gdzieś zalega mi też supercichy wiatrak Noctua i w sumie mógłbym z tego złożyć coś ciekawego.

Link to post
Share on other sites

Panowie (i Panie) - pomocy :)

 

Dalej nie wiem, co z tym zrobić.

 

Póki co doczytałem o tym zestawie Scythe do adaptacji starszych modeli, ale to teraz jest niemalże biały kruk. Nowy zestaw do kupienia jedynie na amerykańskim ebayu, gdzie z wysyłką wyjdzie drożej, niż nowy Macho...

Link to post
Share on other sites

Moje wątpliwości dotyczą głównie zasadności płacenia za Macho niemalże 2x tyle, co za Fortisa. Oba są ciche, oba mają do rozproszenia ~90W. Teraz poganiam pasywnie Athlona EE wydzielającego max 65W, więc te 1.5x więcej powinien ogarnąć jeden wiatrak. Zwłaszcza, że obudowa też ma swoje wentyle, z czego jeden w ogóle wyłączony.

Link to post
Share on other sites

Inaczej, bez mega-OC śmiało możesz brać Fortisa a jak planujesz mega-OC to lepiej Macho 120 rev. A :)

O/C na 4770 i 4771 to ustawienie dla wszystkich rdzeni maksymalnego mnożnika Turbo (X39) + lekkie dźwignięcie do góry FSB o jakieś 2-3MHz co da zegar dla wszystkich rdzeni na poziomie 4GHz. Z takim o/c by sobie poradził nawet boxowy zestaw Intela (hałas byłby okrutny i temperatury wysokie, ale dałby radę), więc kupno chłodzenia za więcej niż 100zł to marnowanie kasy. :)

 

Niekompetencja // jg

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

O/C na 4770 i 4771 to ustawienie dla wszystkich rdzeni maksymalnego mnożnika Turbo (X39) + lekkie dźwignięcie do góry FSB o jakieś 2-3MHz co da zegar dla wszystkich rdzeni na poziomie 4GHz. Z takim o/c by sobie poradził nawet boxowy zestaw Intela (hałas byłby okrutny i temperatury wysokie, ale dałby radę), więc kupno chłodzenia za więcej niż 100zł to marnowanie kasy. :)

Haswelle to grzałki gdzie często boxowe chłodzenie ledwo daj radę przy standardowych taktowanaich. Wybacz ale za takie wprowadzanie kogoś w błąd to my dziękujemy...

Link to post
Share on other sites

 

 

O/C na 4770 i 4771 to ustawienie dla wszystkich rdzeni maksymalnego mnożnika Turbo (X39) + lekkie dźwignięcie do góry FSB o jakieś 2-3MHz co da zegar dla wszystkich rdzeni na poziomie 4GHz. Z takim o/c by sobie poradził nawet boxowy zestaw Intela (hałas byłby okrutny i temperatury wysokie, ale dałby radę), więc kupno chłodzenia za więcej niż 100zł to marnowanie kasy.

 

Dawno nie czytałem większej bzdury. Ludziom trafiają się sztuki, które na BOX'ie przegrzewają się bez OC, a ty sugerujesz podkręcanie bez porządnego cooler'a ? Haswell, nawet zablokowany, może się trafić naprawdę gorący.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bzdury - przegrzewające się procesory Haswell jak i Ivy Bridge na standardowym taktowaniu i chłodzeniu boxowym są źle poskładane przez fabrykę Intela (za dużo czarnego silikonu - brak styku rdzenia z IHSem) i są automatycznie wymieniane w ramach gwarancji na sprawne modele. Tutaj na nic zda się i przyspawanie kila miedzi firmowanej logiem chińczyka z SilentimPC do procesora - różnice będą niewielkie. Więc proszę mi nie wmawiać niekompetencji, bo doskonale pan moderator wie o czym piszę. Niekompetencją jest polecanie do źle poskładanego procesora wymiana coolery aby zbić temperatury o kilka stopni zamiast wymiany gwarancyjnej - i doskonale zdaje sobie pan z tego sprawę.

 

Tutaj był temat dotyczący tego o czym piszę :

 

http://forum.benchmark.pl/topic/107780-wysokie-temperatury-i7-4770k-bez-oc/http://forum.benchmark.pl/topic/107780-wysokie-temperatury-i7-4770k-bez-oc/

 

Proszę sprawdzić moją odpowiedź w tym temacie jeżeli pan uważa, że jestem niekompetentny.

 

Dobrze poskładany Haswell nie ma większych problemów z utrzymaniem normalnych temperatur pod obciążeniem na chłodzeniu boxowym.

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

Panie z SPC - napisałem ci już co jest żarem. :o

A każdy procesor który się przegrzewa na nominalym taktowaniu i na boxie należy wymienić w ramach gwarancji U Inrela - zamiast wymienić chłodzenie, które zbije tmepearuty o 5C. :mlotek:

Link to post
Share on other sites

Testy Blacka można sobie w buty wsadzić - testy na testbenchu to śmiech na sali.
Żaden porządny cooler nie zbije na źle poskładanym procesorze (zwłaszcza z tym "K") więcej niż 10C. O o/C można zapomnieć, a gdy przyjdzie lato to procesor zacznie zrzucać nominalne zegary bo mu będzie ciepło. Więc albo posiadacz uszkodzonego procka oddaje go na wymianę gwarancyjną, albo skalpuje.

Jak to wyglądało u mnie masz ładnie nagrane :



i część druga :



O to tyle w temacie zbicia temperatury na źle poskładanym procku przy zastosowaniu mocnego chłodzenia (NH-D14).

 

Brednie // jg

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

 

 

Żaden porządny cooler nie zbije na źle poskładanym procesorze (zwłaszcza z tym "K") więcej niż 10C. O o/C można zapomnieć, a gdy przyjdzie lato to procesor zacznie zrzucać nominalne zegary bo mu będzie ciepło. Więc albo posiadacz uszkodzonego procka oddaje go na wymianę gwarancyjną, albo skalpuje.

 

:D Idąc Twoim, niezwykłym tokiem rozumowania różnica miedzy najwydajniejszymi coolerami na rynku a najmniej wydajnymi, będzie maksymalnie 10 stopni? A na procku oskalpowanym różnice będą niby WIĘKSZE?

 

Wszystkie testy nas okłamują w takim razie :(

 

 

Kurde mogłeś wysłać do intela swojego procka, przecież dostałbyś nowego  :rotfl: Przecież Twój jest "źle poskładany".  :rotfl:

Edytowane przez Chantaz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jestem ciekaw za co dostawałem ostrzeżenie? Bo pisałem prawdę, że źle poskładane procki Intela (głównie te z K) się skalpuje albo oddaje na gwarancję? Czy może o tym, spadek temperatury będzie wprost proporcjonalny do zastosowej pasty termo, zdjęciu nadmiaru sylikonu i poprawnym załóżeniu IHSa i zamontowaniu odpowiedniego chłodzenia (rozpiętość będzie duża - czy to zastosujemy NH-D14, czy Forrisa. A tak żal......... :cry:

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

Zapewne chodzi o wprowadzanie użytkowników w błąd (taki procesor nie podlega reklamacji chyba że na boxie będzie 100 stopnie bez OC) oraz zachęcanie każdego do skalpowania IHS'a co w przypadku nieumiejętnego wykonania oznacza zniszczenie CPU...

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ech, chwilę się nie zagląda do swojego wątku, a tu już kłótnia ;)

 

Podsumowując - jednak kupiłem Macho. W końcu większa kupa złomu lepiej rozprasza ciepło. W tej chwili procesor dobija do 60C przy Prime95 i włączonym turbo, czyli mam spory margines na lato. I jest cicho, więc jestem całkiem zadowolony, bo to był główny cel.

 

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...