Skocz do zawartości

SSD dla programisty warto ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Nowaj,

Recommended Posts

Witam,

Mam pewien problem, dużo pracuję jako programista, i często zdarza się potrzeba budowania programu. Trwa to przy średniorozbudowanych programach około 40s, a przy bardziej nawet do 2 minut. 

Jest to bardzo uciążliwe. Czy kupno dysku SSD coś zmieni ? (120-128gb (tylko na system i vs'a 13) transfery na poziomie 500mbs).

Przedstawiam poniżej aktualną konfigurację:

 

Windows 7 Professional x64

Płyta główna ASRock 970 

Procesor AMD Phenom II X4 Quad Core 965 Black Edition 3.4GHz

Zasilacz Fortron ATX HEXA 500W 120 mm

Karta graficzna XFX Radeon HD7750 Core Edition 1GB DDR5

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM x2 złączone w raid0.

 

Czy dołożenie dysku SSD na dysk systemowy, i przesiadka na windows 8.1 poprawi komfort pracy ? 

Czy ewentualnie podmienić jakiś inny podzespół ? Oczywiscie wszelkie projekty na których bym pracował również by były przechowywane na dysku SSD.

 

Oprogramowanie i system operacyjny jest oryginalny więc  nie może być zmulone z racji piractwa lub czegoś podobnego.

Edytowane przez Hipochondryk
Link to post
Share on other sites

SSD bardzo poprawi komfort pracy, nie byłem przekonany do SSD zanim nie złożyłem dla znajomego kompa w którym był SSD pod system. Byłem mega zaskoczony jak to wszystko śmiga na tym dysku. Kolosalna różnica.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolega nie pyta czy system będzie działał tylko czy kompilacja programów będzie przebiegała szybciej...

Więc tak, czy przy budowaniu programu korzysta on z masy różnych bibliotek czy pracuje w obrębie jakby samego VSa i twoich składni ?

Chociaż w sumie, zamiast kupować od razu SSD może zobaczysz jak to będzie działało jak dasz Ramdysk ? Jeśli czasy nie ulegną zmianie to czy warto dać 500zł za dysk który da ci Tylko i wyłącznie szybszy czas pracy systemu ?

Link to post
Share on other sites

Czyli na ten ramdysk musiałbym wrzucić VSa i przykładowy projekt by to działało i wtedy sprawdzić ? 

Tak, lecz nie wiem ile mają pliki VSa i projekty, jeżeli są duże to faktycznie nie pomieści ich RAMdysk.

 

Co do reszty, faktycznie system Ci przyśpieszy, program odpali się szybciej ale dalej nie wiem, zalezy czy program wykorzystuje aktywnie dysk twardy czy tylko zapisuje tam wyniki i to nie będzie miało wpływu na czas - bardziej bym strzelał w procesor, przy kompilowaniu programów na GNU/Linux własnie procesor wpływał na czas a dysk dość znikomo.

 

RAID1 owszem, da radę z dwóch SSD ale gdy będą te same jest szansa że padną w podobnym czasie, lepiej co jakiś czas robić kopię na zwykłym talerzu czy DVD :)

Link to post
Share on other sites
powiem tak od kiedy kupiłem SSD (Plextor M5P 128 GB) jest bez porównania wszystko chodzi tiptop - gry, programy, przeglądarka uruchamiają się błyskawicznie.

 

 

Bez przesady, gry chodzą tak samo, programy, przeglądarki, system chodzą szybciej w czasie uruchamiania jak jest potrzebny dostęp do danych hdd/ssd.

 

Ja nie posiadam SSD i nie będe.

 

Szybkość kompilacji zależy bardziej od procesora...

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

kuba82bb: oczywiście chodzi o uruchamianie i wczytywanie tego wszystkiego co jest na dysku tj. mapy savy itd

 

Ja nie posiadam SSD i nie będe.

 

nie wiesz co tracisz też był na początku sceptykiem ale teraz to już sobie kompa bez ssd nie wyobrażam człowiek po prostu szybko przyzwyczaja się do tego co dobre

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolego ale skąd wiesz co jest wąskim gardłem jego sprzętu ? Możliwe ze zmiana na SSD da mu max 1-2s i nic ponad, wtedy po co mu wydawać kasę którą można na procesor odłożyć.

 

Samo odpalanie systemu nic nie znaczy, poza tym Hibernacja na HDD odpali wszystko w mniej niż 10s, tak bez SSD.

 

Jeśli kolega powie ile zajmują przeciętnie projekty, czy bardzo często coś doczytuje itp to wtedy można doradzić SSD bądź nie.

Link to post
Share on other sites

Visual waży 4gb niecałe. Projekty ważą max do 600mb. Korzystam z wielu bibliotek linkowanych dynamicznie z dysku. Jeden projekt ma średnio od 20 do 100 plików z kodem.  Jeżeli chodzi o płynność systemu, aktualna jest wporządku. Komputer nie jest nigdy wyłączany tylko usypiany, system wznawia się około 8 sekund. Przeglądarki nie zamulają, gry jak gram to nie jakieś hiperprodukcje, tylko skromne gierki. Zależy mi tylko na zmianie czasu budowania projektu. podczas kompilacji procesor ma zużyte 2 rdzenie z 4, na poziomie do 75%.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja nie posiadam SSD i nie będe.

 

 

Ja nie posiadam SSD i nie będe.

O tutaj robisz wielki błąd, ja swój komputer składałem właśnie tutaj i bez SSD nie chcieli mnie wypuścić przy składaniu i mieli rację, koduję, tworze strony www trochę pracuje przy obróbce filmów animacje flash i itp. Chociaż mam procek i7 nie wyobrażam sobie pracy bez dysku SSD. Gdyby przyszło mi kopiować pliki ze starego kompa na HDD 1TB to bym chyba sie załamał a tak pyk pyk i poszło.

Praca jest nieporównywalna, uważam że nie ma co się zastanawiać. Nie jestem wielkim znawcą ale udczuwam komfort pracy w bardzo dużym stpniu choćby pracując na lokalnych serwerach do prowadzenia prac nad stronami.
Kumpel pracuje na kompie i7 z dyskiem HDD i narzeka na pracę After Effects, Photoshopa, Premiere. Kiedys bylo mu szkoda ponad 400 zł teraz pluje sobie w brode :)

Tyle ode mnie :)
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dyski 60-64GB są obecnie kompletnie nieopłacalne. Cena za GB pojemności jest cholernie wysoka, a ich osiągi są zauważalnie słabsze w porównaniu do większych modeli.

 

Najtańsza sensowna opcja to Plextor M5S 128 GB :

 

http://www.agito.pl/dysk-plextor-px-m5s-series-px-128m5s-2-5-128gb-sata600-83-639516.html

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...