Skocz do zawartości

Zestaw do gier za około 5000zł? Co wybrać? Cena/Wydajność/Jakość


Recommended Posts

Witam bardzo serdecznie wszystkich forumowiczów.

Od jakiegoś czasu przymierzam sie do kupna nowego komputera przeznaczonego głównie do grania.
Poczytałem, i zamiast rozjaśnić, w głowie pojawiło sie mase wątpliwości. Jak chyba każdy, chce kupić możliwie najlepszą wydajność i jakość za jak najmniejsze pieniądze. Ale do rzeczy. Poniżej przedstawie jak ma mniej więcej prezentować się ten zestaw i prosze o wszelkie sugestie z waszej strony: dotyczące wyboru podzespołów i pomagające zaoszczedzić pieniążki na jednym dokładając do drugiego i podnieść wydajność. Kwota do wydania to 5000-5500zł. W przyszłości zamierzam pobawić sie w OC w razie spadku wydajności i dołożyć RAM oraz karte w SLI. Ale to raczej na drugą gwiazdke :) 

Procesor Intel CORE I5-4670K 3.4GHz (Sądze że wybór dobry. ale jeżeli macie inne zdanie to piszcie. OC wchodzi w gre. Warto inwestować w i7?) 

 

 

 

Chłodzenie CPU Zalman CNPS14X (Troche spore ale dokładamy 2 wentylatory i mamy całkiem wydajne chłodzenie w dobrych pieniądzach pozwalające na OC procka :) . Tak myśle. Czekam na wasze propozycje)

Płyta główna MSI Z87-GD65 GAMING lub GD45 GAMING (różnice podobno nie wielkie więc poco przepłacać? Jakie wasze zdanie? Która? A może coś jeszcze innego? Jakośc/Cena i możliwości umiarkowanego OC)

Karta graficzna Gainward GeForce GTX 780 Phantom GLH (raczej GTX 780 po podkręceniu zegarów CPU i GPU mamy wydajność podobną do wersji Ti, a zaoszczędzamy pewnie ok. 500zł :).  Tylko którego producenta, jaki oferuje najwięcej w najlepszej cenie? Który dobrze chłodzi w przypadku OC? A może jeszcze coś innego?)

Pamięć Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3,CL8 (tutaj sam już nie wiem co wybrać :( 8 czy 16 i jakie taktowania 1600MHz czy więcej? Może 2400MHz? Co bardziej opłacalne na przyszłość?)

 

 

 

Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB, SATA III ( 520/200MB/s ), 9,5mm (PX-128M5S) (na czymś trzeba gry trzymać  :D czakam na wasze opinie i propozycje)

 

 

Asus Napęd DVD -/+RW, E-Green 24x (Czarny Panel), SATA, BULK (DRW-24F1ST/BLK/B/AS) OEM(Jakoś te gry zainstalować też trzeba :) tutaj chyba wielkich dyskusji nie potrzebujemy)

 

 

Zasilacz OCZ ZS Series 750W non-Modular, 80 Plus Bronze, ATX12V v2.2 and EPS12V (OCZ-ZS750W-EU) (kolejny element nad którym łamie sobie głowę  :( jak mocny do 2xGTX 780 i powyższego zestawu, umożliwiający OC)

 

 

Obudowa Corsair 330R CC-9011024-WW / Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0 - (FD-CA-DEF-R4-BL)(Podobają mi sie :) Estetyczne i proste, im prostsza tym ładniejsza dla mnie. Ważne żeby nie kosztowała majątku, zapewniała wystarczającą ilość miejsca, dobre chłodzenie i łatwo można było utrzymać porządek - filtry przeciwkurzowe i takie tam)

Uff troche tego na bazgrałem. Ale mam nadzieje, że w miare klarownie przedstawiłem o co mi chodzi. Wydanie takiej sumki pieniążków nie przychodzi łatwo zwłaszcza jeżeli na każdą złotówke trzeba cięzko zapracować każego dnia. Dlatego chce aby każda, którą wydam była wydana mądrze i w przemyślany sposób.Zestaw będzie służył do grania, chce aby posłużył mi przez jakiś czas i dawał jakieś możliwości rozbudowy oraz umiarkowanego OC gdy zabraknie mu tchu za jakiś czas. Mam nadzieję jednak że jak najpóźniej :) 

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za wszelkie sugestie i pomoc. Licze na wasze doświadczenie i wiedze. ;)

Link to post
Share on other sites

Warto inwestować w i7?

 

Do gier spokojnie starczy Ci i5.

 

 

Płyta główna MSI Z87-GD65 GAMING lub GD45 GAMING (różnice podobno nie wielkie więc poco przepłacać? Jakie wasze zdanie? Która?

 

Co prawda obydwie wspierają SLI, ale GD-45 skreślam za 1 kość UEFI. W podobnej cenie jak GD-45 masz ASRocka Z87 Extreme4 o funkcjonalności jak droższa GD-65 (2 kości UEFI, wsparcie SLI, 12-fazowa sekcja zasilania) i to wg mnie najrozsądniejszy wybór.

 

 

Pamięć (..) tutaj sam już nie wiem co wybrać :( 8 czy 16 i jakie taktowania 1600MHz czy więcej?

 

Taktowania wystarcza 1600 MHz. 8 GB również w zupełności do gier wystarczy. Radzę rozglądać się za czymś z niskimi radiatorami, aby nie mieć kłopotów przy montażu chłodzenia.

 

 

Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB,

 

Tu się w 100% zgadzam :)

 

 

Obudowa Corsair 330R CC-9011024-WW / Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0 - (FD-CA-DEF-R4-BL)

 

Do jednej karty obie są OK (bardziej bym się skłaniał ku Fractalowi), ale do SLI wolałbym coś większego / lepiej wentylowanego np: Corsair Carbide 500R / Fractal Define XL R2.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o kartę graficzną, to ja wybrałbym GTX 780 GHz edition od Gigabyte. Ma chyba największe taktowania jeśli chodzi o GTX 780'tki. I nawet cena niezła, bo można nową wygarnąć taniej niż ten GLH. Tylko ten Gigabyte jest już tak podkręcony, że dodatkowe bawienie się jest już raczej nieefektywne:)

Link to post
Share on other sites

A coś takiego??

 

 

 

 

Procesor Intel CORE I5-4670K 3.4GHz

Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 Macho 120 Rev

Płyta główna Asrock Z87 Extreme4 Intel Z87 LGA1150 BOX

Gigabyte GeForce GTX780Ti 3GB DDR5/384bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver. OC)

Pamięć RAM Crucial DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz Ballistix Tactical CL8

Plextor SSD 128GB SATA3 (PX-128M5S)

Asus nagrywarka DVD DRW-24F1ST czarny OEM

Thermaltake Smart 850W

Obudowa Fractal Design Define XL R2 Black Pearl USB 3.0

 

 

Czekam na opinie i sugestie...

Edytowane przez Fizzy
Link to post
Share on other sites

 

 

Czekam na opinie i sugestie...

Pomijając kwestię budżetu wziąłbym wydajniejsze chłodzenie: Thermalright HR-02 Macho Black-White. Zasilacze Smart od TT są OK, ale do takich topowych podzespołów wolałbym mieć coś porządniejszego, z Goldem (nawet kosztem odpinanych kabli) np. Super Flower 750W Golden Green PRO SF750P14XE (10zł droższy od TT - niestety w innym sklepie, ale najwyższa półka zasilaczy).

Link to post
Share on other sites

No nareszcie dokonałem wyboru ;) Jeszcze tylko zamówienie i będziemy grać... Zdecydowałem sie na:

 

Procesor i5 4670K

Chłodzenie Thermalright Macho 120 (Pasta Arctic Silver Ceramique 2)

Płyta główna Asrock z87 extreme 4

Pamięć RAM Crucial DDR 3 8GB 1600Mhz CL8

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 780 Ti 3GB (wersja OC)

SSD Plextor 128 GB PX-128M5S

HDD Seagate Barracuda 500 GB

Nagrywarka DVD Asus

Zasilacz EVGA Supernova 750 80plus-Gold

Obudowa Fractal Design Define XL R2 Black Pearl

 

Budżet lekko przekroczyłem ale trudno.. teraz myśle że wszystko będzie ok... Co myślicie ?? SLI da rade w przyszłości ??

Link to post
Share on other sites

@up

Lekko o jakiś 1000zł :)

Procesor - ok, płyta -ok, chłodzenie - ok, RAM - ok, SSD - ok, obudowa - ok

Dysk 500GB? W zestawie za 6k? O.o 1TB to chyba obecnie standard, a różnica w cenie niewielka.

GTX 780 Ti wersja referencyjna - rozumiem, że to pod "przyszłe" SLI? Potrzebny Ci aż taki potwór za prawie 3k? Ile i jakich bedziesz używał monitorów, bo jeżeli jednego i to jeszcze w FullHD, to moim zdaniem marnujesz kase.

Zasilacz EVGA Supernova - w cenie do 500 zł wolałbym wybrać np:
Super Flower 750W Golden Green PRO SF750P14XE

Fractal Design Newton R3 600 W
 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

np. Super Flower 750W Golden Green PRO SF750P14XE (10zł droższy od TT - niestety w innym sklepie, ale najwyższa półka zasilaczy).

 

Zasilacz świetny, cichy, posiada mocną linię 12, producent daje na niego 5 lat gwarancji, oparty jest o przetwornicę DC/DC oraz zastosowano w nim japońskie kondensatory Nippon.

Aczkolwiek konstrukcja ta nie posiada warystora MOV, ale ten problem załatwia dobra listwa antyprzepięciowa(nie z allegro za 5zł)

Alternatywnie można zakupić konstrukcję SeaSonic'a, model G-750, lub Corsaira AX 760, który również ma w sobie podzespoły SeaSonic'a


 

 

EVGA Supernova 750 80plus-Gold

Ten zasilacz to rebrandowany FSP Aurum, który jest bardzo dobrą elektrycznie kontrukcją, ale słabo u niego z kulturą pracy, posiada dość głośny wentylator.

Link to post
Share on other sites

No faktycznie na 1 monitorze... chodzi mi o wydajność i oto żeby zestaw dawał rade przez długi czas.. pracuje odłożyłem i chce kupić coś co starczy na dłużej i będzie mocne... aha i zasilacz musi być taki żeby to SLI pociągnoł

Edytowane przez Fizzy
Link to post
Share on other sites

Na dzień dzisiejszy przy jednym monitorze FHD @60Hz, jeden GTX 770 spokojnie wszytsko pociągnie. Jak bedzie za pół roku/rok/dwa lata zobaczymy. Zawsze będziesz mógł drugiego 770 dołożyć jak zabraknie mocy. Moim zdaniem lepiej wydać mniej, a zaoszczędzoną różnicę zostawić na modernizację w przyszłości lub ewentualnie lepszy monitor.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Troszke jeszcze pomajstrowałem przy zestawie bo kroje koszty żęby nie przegiąć jeszcze biuko kupić musze :) powiedzcie co myślicie o takim zestawie... 

 

Intel Core i5-4670K LGA1150 BOX

Asrock Z87 Extreme4 Intel Z87 LGA1150 BOX

Gigabyte GeForce GTX780Ti 3GB DDR5/384bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver. OC)

Goodram DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz Play CL9

Goodram SSD C50 120GB SATA3 (SSDPR-C50-120)

Seagate Barracuda 500GB SATA3 (ST500DM002)

Asus nagrywarka DVD DRW-24F1ST czarny OEM

SeaSonic X-750 750W

Fractal Design Define R4 Titanium Grey USB 3.0 Window

 

całość ok 5600zł... chłodzenie na procka dokupie później odrazu go kręcić nie będę.... w przyszłości 16GB ram, karty GTX780Ti w SLI i procek jak da rade wykręcony na 4,5Ghz.... Do tego wszystkiego Win 8.1 i powinno dać rade jakiś czas? Co myślicie?

 

Wszystko sprawdzałem w sklepie Techplanet....

Edytowane przez Fizzy
Link to post
Share on other sites

Dysk 500GB Ci wystarczy? 1TB to dopłata rzędu raptem 20zł. SSD wybrałbym bardziej sprawdzonej marki np Plextor M5S / M5P, Samsung 840 Evo / Pro.

 

Jeśli myślisz o SLI to jednak szedłbym od razu w stronę obudów które podałem w poście nr 2.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@UP

SSD znacznie poprawia komfort pracy na komputerze.Nie trzeba na nic czekać na wczytywanie,ładowanie itp :)

Zmień RAM na coś pewniejszego np. http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-tactical-ddr3-1600-cl8-8gb-blt2cp4g3d1608dt1tx0ceu-491985/ niskie opóźnienie CL8 i zalecane napięcie 1.5v

Co do SSD tak jak kolega wyżej proponuję niezawodnego Plextora.

Co do dysku proponuję brać od WD są trochę wolniejsze,ale bardziej niezawodne :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Cześć 

 

Polecam dysk Plextor M5P. Jakość wykonania, a przede wszystkim komfort pracy nie do opisania. Nie ma nawet co porównywać do HDD, czas dostępu, zapis, odczyt itd.

Płyta główna Gigabyte UD4H Z87. Jakość wykonania, użyte elementy na najwyższym poziomie. Tylko kosztuje 700zł. Dla mnie podstawa wydajnego i stabilnego komputera. Do tego mam procesor Intel Core i5-4570. Świadomie wybrałem ten model, nie bawię się w OC. (Poprzednio miałem platformę na s775 core2duo 4400 2@3. Wtedy był sens OC.  Procesory Core czwartej generacji są pod względem wydajności bardzo dobre, szczególnie odczuwalne po przesiadce z s775.) Chłodzenie Xigmatek Gaia SD1283 z poprzedniego zestawu. Temperatury niskie w spoczynku i stresie. Odpowiednio 30/55 C. Chłodzenie kosztowało mnie 100zł + pasta Zalman STG2 (15zł). Xigmateki są już chyba nie dostępne, ale masz jakiś pogląd jak to wygląda.

Edytowane przez desmoRR
Link to post
Share on other sites

"Dla mnie podstawa wydajnego i stabilnego komputera." Druga sprawa kolega chce mieć dwie karty graficzne. W przyszłości też myślę o takim rozwiązaniu. Powiedz mi czy w takim przypadku lepsza będzie płyta za 250 zł, czy Gigabyte UD4H, który posiada bardzo dobrej jakości rozwiązania (Ultra Durable, 16 fazowe zasilanie procesora itd.). Napisałeś "Heh,nie ma to jak wziąć płytę główną droższą od procesora." Odpowiedz leci, procesor to nie jedyny element w komputerze. Spójrz na pierwsze zdanie w tym poście. Dla mnie priorytetem  jest solidna podstawa, dopiero wtedy dobieram resztę sprzętu. Inna sprawa, zasilacz jest dla mnie tak samo ważny jak płyta główna. Dwa elementy od których zaczynam składanie komputera. Na forach ludzie piszą, że na zasilaczu nie ma co oszczędzać, słuszne podejście. Ja do tego dorzucam płytę główną. Tak samo postępuje w innych dziedzinach mojego życia.

 

Pozdro

Edytowane przez desmoRR
Link to post
Share on other sites

Rozumiem Cię,ale równie dobrze mogłeś wziąć np.

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z87-g55-z87-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-atx-z87-g55-606117/

no nawet super odpicowanego gaminga

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z87-g45-gaming-intel-z87-4xddr3-vga-gblan-atx-z87-g45-haswell-581870/

Który również posiada fajne bajery:karta sieciowa killer,dobra dźwiękówka z Sound Blasterem,command center,gpu boost.Tak jak ten guguś korzysta z topowych rozwiązań np.

Military Class 4 components Dark CAP Super Ferrite Choke

A nie kosztuje tyle.Rozumiem to,że chcesz mieć solidną podstawę,ale według mnie wydawanie więcej niż 600 zł na samą  płytę to niezbyt dobry pomysł.

Link to post
Share on other sites

"według mnie wydawanie więcej niż 600 zł na samą  płytę to niezbyt dobry pomysł." Gigabyte kosztował mnie 700 zł. Nie jest to wielka różnica. Oczywiście, że jest granica, której nie przekroczę. Za płytę główną na pewno nie wydam więcej niż 800 zł. Dlaczego Gigabyte? Wcześniej miałem platformę  na s775. Dokładnie Gigabyte nForce 650SLI. Super płyta pod każdym względem. MSI brałem pod uwagę ale wersje G65. Nie używam zintegrowanej karty muzycznej. Gigabyte sentyment i wiem, ze jakość na najwyższym poziomie. Tylko 50zł droższa.   Inna sprawa, wole zaoszczędzić na innych elementach na rzecz zasilacza i płyty. Intel Core i5 bez K. Nie widzę sensu podkręcania (do tego trzeba mieć szczęście trafić dobrą sztukę pod OC na Haswell). Pamięc 8GB, zamiast 16. A z tego co czytam to ludzie biorą takie wielkości pod uwagę. Ale jest to już nieopłacalne i w 99% niepotrzebne. Grafika GeForce 460GTX fabrycznie podkręcona (320zł nowa sztuka). Napiszę dlaczego mam takie podejście. W wolnych chwilach lubię grać i są to tytuły najnowsze i bardzo wymagające. Taki GTX 460 słabo wygląda w porównaniu do GTX 780. A jednak gram w najnowsze tytuły na najwyższych detalach bez żadnych ścin. Fakt mam monitor IIyama x486 19 (1280x1024).  W przyszłości wymienię monitor na HD + grafikę  z serii GTX760 i również pogram na najwyższych ustawieniach. Tak jak piszę. Podstawa solidna, co musi kosztować. Ale resztę sprzętu kupuje jeżeli jest taka możliwość taniej. Patrz GTX 460. Oczywiście Haswella nie kupię w dobrej cenie, ale mogę zaoszczędzić 170zł na wersji bez K i 500 zł na karcie graficznej. O pamięci 16GB już nawet nie wspominam. Kwotę jaką zaoszczędziłem ok 1000zł na trzech elementach, dorzucam do płyty i zasilacza. Jasne, że nie całe 1000zł tylko ok 200zł). 

Ten post napisałem, nie po to żeby Tobie dogryżć, ale pokazać trochę inne podejście do budowania komputera. Jak masz solidną podstawę, w przyszłości można wymienić sprzęt i ostatecznie dużo taniej to kosztuje, niż kupować procesory, grafikę itd. jak najdroższe, a i tak się tego nie wykorzysta. Dlatego dla mnie podstawa to płyta główna i zasilacz, oczywiście nie ma co kupować płyty za 1200zł.

 

Pozdrawiam  :) 

Edytowane przez desmoRR
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...