Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Trzy dni temu złożyłem komputer na podzespołach: 

Płyta główna: Asus Maximus VI Hero

Procesor: Intel i7-4770k (nie podkręcony, 3,5GHz)

Chłodzenie procesora: be quiet! Dark Rock Pro 2

Karta graficzna: Asus GeForce GTX 770 (OC)

Pamięć DRAM: Kingstone HyperX Beast 2400MHz 2x4GB

Zasilacz: Corsair RM 650W

System: Win 7 HP 64bit

Mam dwa problemy.

 

Pierwszy, podczas rozruch systemu, nie zawsze ale często wyświetla mi się "CPU Fan Error". Chłodzenie chodzi bez zarzutów procesor w stresie ma od 59 do 68 stopni. W internecie czytałem że trzeba w BIOSie ustawić prędkość wiatraka z auto na ręczną. Tak zrobiłem i nic to nie dało.

 

Drugi, zaraz po złożeniu komputera zainstalowałem windowsa i sterowniki które producent dał na płytach i odpaliłem Half-Lifa i wszystko śmigało pięknie. Następnego dnia zaktualizowałem sterowniki,i odpaliłem Serious Sama 3 i wtedy po paru minutach gry komputer się zawiesił. W COD 4, Bioshocku i Dead Space 3 jest podobny problem. Zaktualizowanie BIOSa i i cofnięcie sterowników kary do tych z płytki nic nie dało.

 

Czy te dwa problemy mogą być ze sobą powiązane? Dodam jeszcze że jest to pierwszy komputer który w pełni samodzielnie składałem, więc mogłem coś źle podłączyć.

Link to post
Share on other sites

Co do pierwszego problemu to pewnie kwestia ustawień w biosie.

Otóż bios monitoruje prędkość wiatraka na procesorze i jeśli jest zbyt niska lub zerowa zgłasza błąd oznaczający uszkodzenie chłodzenia. W związku z faktem że chłodzenie masz pewnie dość dobre, pewnie jego regulacja obrotów obniża prędkość wentylatora bardzo nisko (zwłaszcza przy starcie komputera jak jest on zimny).

Musisz zobaczyć w bios co możesz w tej kwestii zmienić.

Jak nie wiesz zrób screeny popatrzymy.

 

Docelowo chodzi o to żeby zobaczyć z jaką prędkością obraca się wentylator (pokazuje to bios).

Odszukać opcję dotyczące alarmów / monitorowania jego prędkości.

I albo wyłączyć jego monitorowanie przez płytę (niezalecana bo kiedyś faktycznie może się popsuć),

albo obniżyć mu tą progową wartość obrotów jaka powoduje wywołanie alarmu.

 

Możesz użyć też np. HWiNFO, aby prześledzić jak zmienia się temp procesora i obroty wiatraka.

 

Co do :

 

 

ustawić prędkość wiatraka z auto na ręczną

 

Czy to znaczy że ustawiłeś stałą prędkość obrotów wiatraka ?

Jeśli tak to na jaką wartość ?

Edytowane przez Slawlos
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Teraz już rozumiem. Prędkość wiatraczka zaraz po włączeniu była ok 540, a wartość minimalna w biosie była 600 zmieniłem ja na 400.

Wcześniej wydawało mi się że to nie rozwiązało problemu bo zrobiłem update biosa co przywruciło wartości domyślne.

Edytowane przez 100va
Link to post
Share on other sites

Już mam. Jak włączyłem synchronizacje klatek to już myślałem że po problemie, bo w Bioshocku nie miałem żadnych problemów ale z Serious Sama mnie wyrzuciło po ok. pół godziny, a ostanią zarejestrowaną temperaturą jest 55 stopni

Link to post
Share on other sites

Z tymi najnowszymi sterownikami nvidia wprowadziła mnóstwo różnych śmieciowatych usług.

Spróbuj zainstalować jeszcze raz najnowsze sterowniki ale w trybie zaawansowanym i odznacz wszsytkie niepotrzebne dodatki pozostawiajac jedynie sterownik graficzny.

 

No i pokaż ten log. ;p

Edytowane przez Slawlos
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...