Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, myślę aktualnie nad zakupem niedrogiego dysku SSD pod Sata 3, w oko wpadł mi Kingston SSDNow V300, miałem dylemat czy 60gb czy 120gb, jednak dużej różnicy w cenie nie ma i chyba kupię 120gb. Teraz mam pytanie, dysk bedzie służył jako partycja systemowa (Windows 7 64bit), aktualnie posiadam jeszcze WD Caviar Green WD6400AARS (640GB), czy SSD powinno być podłączone z HDD w Raidzie, ponieważ czytałem, że gdy się podłączy SSD z HDD w Raidzie to prędkość SSD'ka spada do tej samej prędkości co HDD. Czy to oznacza, że oba dyski będą musiały być podłączone w trybie AHCI?

 

No i jeszcze jedno pytanko, tego Kingstona SSDNow V300 120GB znalazłem w cenie najtaniej 290zł bez kw. Czy w tej cenie dostanę lepszy dysk, czy ten mi wystarczy?

Link to post
Share on other sites
Gość usuniety_pimal

pocztaj podstawy na temat RAID 0 i 1 choćby z wikipedii

 

w skrócie powiem Ci tak, że zakoduj sobie że do RAID nie ważne jakiego są potrzebne identyczne dyski (mówię w skrócie)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

czy SSD powinno być podłączone z HDD w Raidzie, ponieważ czytałem, że gdy się podłączy SSD z HDD w Raidzie to prędkość SSD'ka spada do tej samej prędkości co HDD.

Więc tak, zależy od poziomu RAID ale zapewne chodzi Ci o 0. Wtedy nie dość że spadnie prędkość odczytu SSD to do tego wydłuży się średni czas dostępu z 0.1ms dla SSD do 10-19ms jak dla HDD.

W tym wypadku stracisz wszystkie zalety RAID, a zyskasz jedynie dwa razy większy zapis (zapis HDD, czyli 180MB/s) ale zapis liniowy ! Czyli odczujesz to tylko przy dużych plikach, a w SSD kochamy najbardziej ten czas dostępu którego nie ma praktycznie i stąd gigantyczna wydajność (pomnóż sobie 10ms x 1500 plików, a 0.1ms x 1500, w takim najprostszym zestawieniu bo dochodzi wiele innych czynników)

 

 

 

w skrócie powiem Ci tak, że zakoduj sobie że do RAID nie ważne jakiego są potrzebne identyczne dyski (mówię w skrócie)

Jest to bajka, dyski mogą być dowolnie mieszane tak samo jak pamięci RAM do dual chanel...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość usuniety_pimal
Jest to bajka, dyski mogą być dowolnie mieszane tak samo jak pamięci RAM do dual chanel...

 

mówiłem w skrócie i w najbardziej optymalnym i sensownym przypadku, do samochodu też sobie załuż z lewej strony felgi piętnastki stalowe a z prawej strony aluminiowe osiemnastki

Edytowane przez PiotrMalko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest to bajka, dyski mogą być dowolnie mieszane

 

 

Czyli twierdzisz, że jak połączymy dwa (lub więcej) kompletnie różne dyski, o różnej pojemności i różnej szybkości w RAID 0 to nie będzie żadnej różnicy, niż jak podłączymy dyski dokładnie takie same?

 

Przykład z wikipedii bo nie che mi się pisać.

 

 

 

Przykład 1

Trzy dyski po 500 GB zostały połączone w RAID 0. Powstała przestrzeń ma rozmiar 1,5 TB. Szybkość zapisu i odczytu jest prawie trzykrotnie większa niż na pojedynczym dysku. Sumaryczna szybkość jest 3-krotnością szybkości najwolniejszego z dysków, gdyż kontroler raid podczas zapisu/odczytu musi poczekać na najwolniejszy dysk. Stąd też sugeruje się stosowanie dysków o identycznej szybkości i pojemności.

Przykład 2

Trzy dyski: 160 GB, 500 GB i 80 GB zostały połączone w RAID 0. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N*rozmiar najmniejszego z dysków, czyli 3·80 GB = 240 GB. Szybkość jest ograniczona szybkością najwolniejszego dysku, analogicznie do poprzedniego przykładu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

A te ssd'ki kingston to rzeczywiście nie są takie dobre?

 

Nie są złe, ale jak już kupować, to lepiej od razu coś sensownego. Obecnie rozsądne minimum to Plextor M5S za około 350 zł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Jest to bajka, dyski mogą być dowolnie mieszane tak samo jak pamięci RAM do dual chanel...

 

Oczywiście że możesz pomieszać. Stary, wolny dysk 80 Gb z dwoma nowymi 1 Tb połączyć w RAID i będzie śmigać tylko co z tego jak będziesz miał do dyspozycji de facto 3x szybszego kaszlaka i ~240 Gb do wykorzystania.

 

To że coś można zrobić nie znaczy że to jest opłacalne. 

 

Tak samo jak kolega wyżej wspomniał, to tak jak kupić sobie 3 ładne felgi do auta po 500 zł każda, a w czwarte koło wsadzić stalówke.

 

Totalnie bez ładu i składu. Dlatego słusznym jest założenie że powinno się używać identycznych lub bardzo zbliżonych do siebie dysków. Inaczej można więcej stracić niż zyskać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...