Skocz do zawartości

Samoczynne włączanie komputera po jego wyłączeniu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Slawlos,

Recommended Posts

Na początek opiszę mój problem.

Gdy wyłączam komputer wszystko przebiega normalnie aż do czasu faktycznego odłączenia zasilania (ten moment gdzie się słyszy jak wszystkie komponenty komputera się wyłączają poprzez brak energii)

niestety po chwili ( 3/5 sekund) komputer samoczynnie się włącza.

Gdy wyłączę zasilanie zdalnie od psu włącznikiem i następnie je włączę komputer również się uruchamia samoczynnie/

przycisk reset działa normalnie.

Gdy przetrzymam przycisk power te 5 sekund, komputer się wyłączy i nie uruchomi się już sam.
przycisk power w tym momencie działa normalnie. mam na myśli to, że tym przyciskiem normalnie się włącza komputer.

Mam go od środy, sam składałem. Problem występuję od początku.

Zestaw składa się

1.  Thermalright HR-02 Macho

2. Crucial 
Ballistix Tactical 8gb

3. 
Asrock Z87 EXTREME4

4. 
Thermaltake Smart Se 530W 80+ Bronze

5. 
Evga GeForce GTX 770 ACX


6. I5 4670k

7. X80 Pure Black


jakieś porady, sugestie? 
komputer jest mi potrzebny więc oddanie płyty głównej na gwarancje w tym momencie nie jest wskazane.. bo podejrzewam, że tutaj leży problem prawda? 

Czy taka przypadłość może zamienić się w coś poważniejszego? zaznaczam, że wszystko inne działa super. testy grafiki i procesora miodzio wyszły, w stresie czy bez komputer rewelacyjnie działa stąd ta moje niechęć do oddania na serwis działającej sztuki.
Aczkolwiek jeżeli jest ryzyko rozwinięcia się problemu ( sekcja zasilania?) to pocierpię dla dobra zestawu :)

 

Edytowane przez sytams
Link to post
Share on other sites

W biosie w zakładce zasilania masz ustawione ze przy zaniku napięcia i ponownym jego pojawieniu komputer sam ma się włączyc.

Masz na myśli  "  Restore on Ac/Power loss " jeśli tak to też wyłączyłem znaczy ustawiłem na power off i problem pozostał

Link to post
Share on other sites

W BIOSie sprawdź Wake on LAN / Mouse / Keyboard.

 

W Windowsie: Panel sterowania -> Menadżer urządzeń -> Karty sieciowe -> PPM na nazwie karty -> Właściwości ->  Zarządzanie energią -> Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia.... Sprawdź co się stanie jak odznaczysz.

Ogólnie spróbuj pogrzebać w opcjach zasilania.

 

EDIT

Zaczerpnięte z internetu:

 


Krok 4: W wyświetlonym oknie MENEDŻERA URZĄDZEŃ odnajdujemy urządzenie Kontrolery hosta magistrali IEEE 1394. 
Otwieramy go klikając dwa razy. Klikamy na wyświetlone urządzenie poniżej prawym przyciskiem myszy i 
klikamy na WŁAŚCIWOŚCI.
Krok 5: W wyświetlonym oknie przechodzimy na zakładkę ZARZĄDZANIE ENERGIĄ i zaznaczamy opcję ZEZWALAJ KOMPUTEROWI 
NA WYŁĄCZANIE TEGO URZĄDZENIA W CELU OSZCZĘDZENIA ENERGII i klikamy na OK. Zamykamy wszystkie okna i dla 
pewności uruchamiamy komputer ponownie

Edytowane przez PawelQ
Link to post
Share on other sites

W BIOSie sprawdź Wake on LAN / Mouse / Keyboard.

 

W Windowsie: Panel sterowania -> Menadżer urządzeń -> Karty sieciowe -> PPM na nazwie karty -> Właściwości ->  Zarządzanie energią -> Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia.... Sprawdź co się stanie jak odznaczysz.

Ogólnie spróbuj pogrzebać w opcjach zasilania.

 

EDIT

Zaczerpnięte z internetu:

nie mogłem znaleźć tego kontrolera magistrali IEEE a co opcji zasilenia przejrzałem all, faktycznie miałem tam włączone opcje odnośnie "wake on lan" wszystko wyłączone problem pozostał

 

Sprawdź czy nie masz zwarcia na przycisku na obudowie / może nie do końca odbijać

w jaki sposób mogę to zrobić? kabel jest mocno podpięty, przycisk jest sprawny. reaguje dobrze po prostu komputer sam się włącza po zamknięciu zasilania..

 

 

taki nienaprawiony objaw może doprowadzić do większych usterek?

Link to post
Share on other sites

Przycisk reset i power działają podobnie.

Możne je podłączyć zamiennie aby sprawdzić czy to coś daje.

 

Ja bym przeprowadził kilka testów. np.

 

Odepnij reset zobacz czy to coś zmienia, jeśli nie,

wypnij power w jego miejsca wepnij przycisk reset i włącz komputer wciskajac reset.

 

Zbaczysz czy przycisk zasilania był ok.

Link to post
Share on other sites

Przycisk reset i power działają podobnie.

Możne je podłączyć zamiennie aby sprawdzić czy to coś daje.

 

Ja bym przeprowadził kilka testów. np.

 

Odepnij reset zobacz czy to coś zmienia, jeśli nie,

wypnij power w jego miejsca wepnij przycisk reset i włącz komputer wciskajac reset.

 

Zbaczysz czy przycisk zasilania był ok.

sprawdzone to samo, nawet odpiąłem all i nadal problem występuje.

tutaj filmik może coś wyjaśni.

 

http://youtu.be/2b9fUi3zlBQ

Link to post
Share on other sites

Koło tych włączników na płycie jest przełącznik:

 

20 Clear CMOS Switch

 

Ponadto nad baterią:

 

17 Clear CMOS Jumper (CLRCMOS1)

 

 

The Clear CMOS Switch has the same function as the Clear CMOS jumper.

 

CLRCMOS1 allows you to clear the data in CMOS. To clear and reset the system
parameters to default setup, please turn off the computer and unplug the power
cord from the power supply. After waiting for 15 seconds, use a jumper cap to
short pin2 and pin3 on CLRCMOS1 for 5 seconds. However, please do not clear
the CMOS right after you update the BIOS. If you need to clear the CMOS when
you just finish updating the BIOS, you must boot up the system first, and then shut
it down before you do the clear-CMOS action. Please be noted that the password,
date, time,

Edytowane przez Slawlos
Link to post
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/x9a5bwsm7jjs8cr/aa.jpg

o
dpiąłem bramkę nr 2 na te 5 sekund, zamieniłem z powrotem na pin 1 i 2, podpiąłem all kable włączyłem zasilanie PYK! sam ponownie się uruchomił..

próbowałem coś zrobić z bramką nr 3 czyli tym defaultowym biosem.. bez zmian, podmienił bios ponownie się zrestartował i to wszystko.
może coś źle robię?

do czego służy nr 1?



jeśli nie znajdę przyczyny to można z tym żyć czy istnieje jakieś ryzyko uszkodzenia sprzętu przez te samoczynne uruchamiania się?

Edytowane przez sytams
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Switch służy do tego samego co zworka (jak w opisie powyżej - Clear CMOS).

 

Samo uruchamianie się pewnie nic nie uszkodzi, gorzej z wyłączaniem.

W końcu musisz go jakoś wyłączać, przełącznikiem na zasilaczu?

 

Główny skutek pewnie będzie taki że windows się wysypie, pojawią się jakieś błędy na dysku.

Co do jakiś poważniejszych uszkodzeń komputera to wątpie.

 

 

Może spróbuj odłączyć zbędne urządzenia i wtyki (np, porty usb przednie, audio, sata itp) zostawić jedynie minimum do uruchomienia systemu.

 

Czy jest jakiś raid ustawiony ?

 

Jaka wersja biosu ?

Aktualna jest 2.30  7/8/2013

Edytowane przez Slawlos
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

wczoraj przed wyjściem do znajomego jeszcze raz przeszukałem internet w marnym oczekiwaniu znalezienia jakiejś poszlaki i natrafiłem na artykuł mówiący, że co niektórzy userzy mieli podobne problemy gdy mieli podpięte klawitury LOGITECH.. odpiąłem, zamknąłem system i BACH działa.. znaczy nie wstał sam. 

masakra..

zmiana biosów, zabawy z CMOSEM, indywidualne sprawdzanie komponentów, usuwanie rejestru, optymalizacja menedżera.. już załatwiłem sobie miernik..tylko po to aby odłączyć jeden zasrany kabelek - usb

komputery to jednak ironiczne istoty :)
tak czy inaczej Twoja ostatnia rada doprowadziłaby do tego samego po prostu sprawdzenia zbędnych urządzeń więc bardzo dziękuję. widać, że coś jest u Ciebie na rzeczy, bo ja nigdy sam bym się nie domyślił winowajcy klawiatury.. 

THX

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...