Skocz do zawartości

Problem z Biosem Award - CMOS Checksum Error


Recommended Posts

Cześć, potrzebuję Waszej pomocy ;) Zacznijmy od początku... postanowiłem wczoraj rozkręcić sobie starego kompa na cześci pierwsze. 10 minut i po bólu - komp leżał rozkręcony. No prawie... podczas zdejmowania radiatora z procesora stało się coś co w ogóle do głowy by mi nie przyszło - procesor przykleił się dosłownie do radiatora i został razem z nim wyjęty od razu ze socketu :D Wiadomo o co chodzi, nie została zwolniona blokada i nóżki procesora zostały wyjęte w nienależyty sposób. Po małym wojowaniu z odklejeniem procesora od radiatora, prostowaniu kilku wygiętych nóżek i nałożeniu nowej pasty przyszedł czas na podłączenie i odpalenie całego komputera.

 

Pierwsza próba - zero reakcji, komp zawiesił się podczas ładowania BIOSU. To samo za drugim, trzecim oraz czwartym razem.Wyczytałem gdzieś w internecie, że zrestartowanie BIOSU powinno pomóc. Wyjąłem więc baterię z płyty głównej, dodatkowo wyjąłem też RAM i podłączyłem wszystko od nowa. Rzeczywiście pomogło. Komputer odpalił, ale w troszkę inny sposób:

 

http://i.imgur.com/NjNW4b2.jpg

 

 

 

W tym momencie chciałem wejść do BIOSU i ustawić wszystko od nowa. Niestety po naciśnięciu DELETE nic się nie działo.. Mówię trudno, zobaczymy czy system odpali. Klikam F1 no i rzeczywiście... system załadował się bez żadnych dodatkowych problemów ani komunikatów. Zrestartowałem komputer i chciałem tym razem wejść do BIOSU. Niestety nic nie reaguje. Totalnie nic. Próbowałem ponownie wyjąć baterię, odczekałem spory kawałek czasu, zamieniłem miejscami RAM i totalnie nic się nie dzieje. Powtarzane masę razy, różne kombinacje itp.

 

Co się mogło stać? Ktoś ma jakieś pomysły?

 

Specyfikacja komputera:

 

Płyta główna: Gigabyte GA-K8NS

Procesor: AMD Athlon 64 (chyba X2)

 

 

Z góry dziękuję, nagradzam plusami ;)

Edytowane przez KMwE45
Link to post
Share on other sites

Procesor: AMD Athlon 64 (chyba X2)

 

masz s 754 więc, procesor jednordzeniowy.

Miałem tą samą płytę też było to z tym f1, ale raz wcisłem f1 i potem już normalnie dział, do biosu dało się wejść.

Na pewno nie jest to przez złe wyjęcie procesora, może kup nową bateryjkę do płyty, albo wgraj na nowo bios.

Edytowane przez Łukasz_966
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Nie warto bawić się z tym - płyta do tego komputera to koszt zapewne mniej niż 50zł (i przesyłka) ale czy warto inwestować w tak stary i słaby komputer to sam musisz sobie odpowiedzieć.

 

Flashowanie biosu może być jakimś rozwiązaniem ale... ale zapytam tak - czy przed rozpoczęciem rozbiórki peceta pozbyłeś sie z ciała i z ubrania ładunków elektrostatycznych? Ja nie to cóż... poczytaj sobie w sieci jakich szkód ludziom takie coś zrobiło - może i tobie podobnie?

I pozostaje jeszcze kwestia zasilacza, zapewne no-name lub z czarnej listy...

Edytowane przez Igorrodz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

system normalnie działa? zapuściłeś na nim jakies testy?

 

 

Ja bym flashował BIOS :)

 

 

Działał ;) Przez chwilę, żadnych testów nie robiłem. Od razu zrestartowałem i chciałem wejść w BIOS.

 

 

masz s 754 więc, procesor jednordzeniowy.

Miałem tą samą płytę też było to z tym f1, ale raz wcisłem f1 i potem już normalnie dział, do biosu dało się wejść.

Na pewno nie jest to przez złe wyjęcie procesora, może kup nową bateryjkę do płyty, albo wgraj na nowo bios.

 

 

Bateryjka jest dobra. Czytałem, że na tej płycie w ogóle by komputer nie zastartował gdyby z baterią było coś nie tak więc sprawa baterii chyba odpada. Wyczytałem też, że podłączenie klawiatury na PS2 może rozwiązać problem wejścia w BIOS. Spróbuję tego.

 

 

 

Nie warto bawić się z tym - płyta do tego komputera to koszt zapewne mniej niż 50zł (i przesyłka) ale czy warto inwestować w tak stary i słaby komputer to sam musisz sobie odpowiedzieć.

 

Flashowanie biosu może być jakimś rozwiązaniem ale... ale zapytam tak - czy przed rozpoczęciem rozbiórki peceta pozbyłeś sie z ciała i z ubrania ładunków elektrostatycznych? Ja nie to cóż... poczytaj sobie w sieci jakich szkód ludziom takie coś zrobiło - może i tobie podobnie?

I pozostaje jeszcze kwestia zasilacza, zapewne no-name lub z czarnej listy...

 

No rzeczywiście. Niby nie warto się bawić, ale ten komputer trzymam tylko z racji tego, że mam w nim Tuner TV i czasem się przydaje w pokoju bez telewizora. Taka sama płyta to rzeczywiście malutkie koszty, ale chyba nie będę nic dokupował do niego, po prostu rzucę i będzie stał nieruszany bo to nie na moje nerwy. Co do pozbycia się ładunków - rzeczywiście.. nie zrobiłem tego i tu był mój błąd. Uczący się technik informatyk a taką głupotę odwaliłem :/ Zasilacz jest no-name'em, ale do tej pory nie sprawiał problemów i tak jak pisałem, nie potrzebny mi lepszy bo ten komputer i tak jest żadko używany. Pokombinuję coś z tą klawiaturą na PS2 i ponownym resetem BIOSU o ile mi się to uda. Dzięki wielkie jak na razie.

 

Ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?

Link to post
Share on other sites

Dobrze byłoby, gdybyś podał PEŁNĄ specyfikację komputera (ile ram w ilu kościach, jaki zasilacz "marka, model, moc" itp.) oraz zdjęcie całego ekranu monitora, a nie takie ucięte.

 

Spróbuj nacisnąć Ctrl + F1.

 

P.S. - Ty masz monitor CRT?

Link to post
Share on other sites

Dobrze byłoby, gdybyś podał PEŁNĄ specyfikację komputera (ile ram w ilu kościach, jaki zasilacz "marka, model, moc" itp.)

 

 

To nie jest CRT, to LCD. Co do zdjęcia to niestety nie mam możliwości wstawić całego bo ten cały komunikat dawno znikł a zdjęcie robiłem na szybko :/

 

 

Co do specyfikacji dalszej:

 

RAM: 2GB w trzech kościach (jedna 1GB, dwie po 512MB)

Zasilacz : 230 V Colorsit (albo Colorsic) EN60950

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

 

 

Bateryjka jest dobra. Czytałem, że na tej płycie w ogóle by komputer nie zastartował gdyby z baterią było coś nie tak więc sprawa baterii chyba odpada. Wyczytałem też, że podłączenie klawiatury na PS2 może rozwiązać problem wejścia w BIOS. Spróbuję tego.

 

 

 

 

Jeśli f1 wchodzi to komputer wykrywa klawiature i raczej będzie to samo. Ja zawsze na tej płycie wchodziłem do biosu z klawiatury na usb.

A co do zasilacza to bym go wymienił.

Edytowane przez Łukasz_966
Link to post
Share on other sites

Jeśli f1 wchodzi to komputer wykrywa klawiature i raczej będzie to samo. Ja zawsze na tej płycie wchodziłem do biosu z klawiatury na usb.

A co do zasilacza to bym go wymienił.

 

 

Zmiana klawiatury na PS2 nic nie dała. Dalej nic nie reaguje. Podobno trzeba wyczyścić pamięć CMOS. Jakaś zworka jest czy coś w tym stylu... Ktoś wie jak to zrobić na tej płycie?

 

 

Edit:

Niby to to samo co wyjęcie baterii, ale w przypadku wyjęcia baterii nic to nie dało

Edytowane przez KMwE45
Link to post
Share on other sites

Kolejne pytanie i zarazem prośba o dokładniejsze pisanie modeli - która rewizja jest tej płyty - 1 czy 2?....a może to jest wersja Pro?

 

Szczerze - nie wiem. Podejrzewam, że 1.

 

Spróbowałem odpalić kompa na jednej kości pamięci - 1GB Kingstona. O dziwo zadziałał. Wszedłem do biosu, ustawiłem takie drobnostki jak data i godzina i chciałem następnie zmienić ustawienia CPU. Według opisu w internecie - mój procesor powinien działać z taktowaniem zegara 2200 MHz. Najwyższa wartość jaką mogę ustawić w BIOSIE to 999. Napięcie zmieniłem na takie jakie powinno być, czyli 1,5 V. Wszystko w zakładce Frequency/Voltage Control.

 

EDIT:

 

Próbowałem ustawić maksymalnie zegar na 999 a BIOS narzucił mi 453 MHz po czym zapisałem ustawienia i wyskoczyło coś takiego:

 

http://i.imgur.com/Gwx7tUi.jpg

 

 

 

 

A tutaj sam BIOS i ustawienia. Kliknięcie F7 czyli ustawienie optymalnych ustawień równa się z ustawieniem zegara na 200 MHz.

 

 

http://i.imgur.com/iyF9r09.jpg

Edytowane przez KMwE45
Link to post
Share on other sites

Udało się wejść do BIOS'u - jakiś postęp jest ;)

 

Ustawienia fabryczne BIOSU już są, wyjmowałem baterię pierdyliard razy :D

 

No w moim BIOSIE jest tylko Load Optimized Defaults i Top Performance. Wybór tego pierwszego równa się z ustawieniem najmniejszych możliwych parametrów a w Top Performance jest tylko do wyboru Enable/Disable. Wybrałem Enable.

 

Teraz pozostaje kwestia ogarnięcia, która z dwóch pozostałych kości pamięci jest do du** oraz ustawienie w BIOSIE taktowania zegara CPU na conajmniej 1,6 MHz lub na 2,2 - tak jak było. Niestety ustawienie zegara się nie udało. Jakieś pomysły?

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Te ramy wszystkie wcześniej ze sobą pracowały ? Posprawdzaj te kości pojedyńczo czy wszystkie działają..

 

Pracowały wszystkie razem ze sobą i nie było żadnego problemu. Jutro posprawdzam każdą z nich, dziś już nie mam siły ;)

Edytowane przez KMwE45
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...