Skocz do zawartości

Szkola I co dalej?


Recommended Posts

Witam na forum jestem nowy ,ale zdazylem juz poznac kilka wspanialych I kompetentnych osob jak Bigpun I worm I glownie wam zadaje to pytanie ale odpowiedziami innych tez nie pogardze.

 

Chodzi mi oto jakie technikum wybrac by w przyszlosci zostac grafikiem zawodowo I co potem jakie studia freelancing czy moze jakas firma?

Link to post
Share on other sites

Oczywiście jeśli technikum to na profil technik cyfrowych procesów graficznych, u mnie w szkole na kierunku tym mają w pierwszej klasie 6 godzin tygodniowo przedmiotów zawodowych. W kolejnych klasach jest ich o wiele więcej bo odchodzą przedmioty jak geografia, historia, itp. Dodatkowo u mnie w szkole kierunek ten dostał dofinansowanie 2mln zł wiec sprzęt i wyposażenie pracowni to bajka. Kończysz i już masz zawód i wcale nie mam tak jak pisał kolega wyżej( jeśli chodziło mu o technikum) z przedmiotów zawodowych cisnął nieźle jest trudno na równi z matma czy fizą. Ja jestem na informatyku i nie bardzo interesuje sie grafiką ale koledzy mówili, ze aktualnie uczą się photoshopa  i jeszcze jakiś 2 innych programów(nie pamiętam nazw) i dodatkowo projektują i drukują jakieś okładki na książki, plakaty i ogólnie różne rzeczy.

Edytowane przez lewy2
Link to post
Share on other sites

Ja zaczynałem swoją przygodę z grafiką jeszcze na C64 ;), ale tak na "serio" to było gdzieś w 1998r.

Szkoła policealna w Katowicach Novum, kierunek grafika komputerowa reklamowa i wydawnicza.

W tym czasie chyba jedna z pierwszych tego typu "uczelni" o takim profilu.

Zaczynałem od przysłowiowego "zera", ze 2 książki zostały mi do dzisiaj (myślę że nadal ciekawe i aktualne).

Internet dopiero co się rozwijał, więc ciężko było zdobyć szerszą wiedzę z tej dziedziny. Dzisiaj zdecydowanie łatwiej.

W połowie nauki znalazłem pracę w firmie zajmującej się produkcją reklam świetlnych (i nie tylko), tam dopiero mogłem

trochę się sprawdzić i nabyć doświadczenia, popracować z klientami którzy inaczej widzą rzeczywistość :D

Wiele trzeba było samemu się nauczyć hoć moja dziewczyna (z zawodu architekt), na wiele spraw otwarła mi oczy, za co jestem jej wdzięczny.

To nauka bez końca, programy takie jak Corel czy Photoshop mają tak nieograniczone możliwości że nie sposób je poznać w 100%.

Tak czy siak, jeśli znajdziesz jakąś szkołę o graficznym profilu to wiedz, że głównie będziesz musiał sam zdobywać szlify, jeśli przy okazji zahaczysz się w jakieś firmie to da Ci bardzo dużo taki staż/praca.

Jak będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało. Może i BIGPUN też tu zajrzy i dorzuci "2 grosze" ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jako uczeń drugiej klasy Technikum Łączności w Gdańsku o profilu elektronicznym mogę Ci już coś powiedzieć, bo też zastanawiałem się nad grafiką w informatyku i doszedłem do wniosku, że to bez sensu.

 

W technikum nauczą Cię co najwyżej obsługiwać poszczególne funkcje Photoshopa czy to innego programu graficznego, a tego możesz się wyszkolić samemu w domu. Funkcje poznasz podczas pracy z biegiem czasu, podpierając się tutorialami, których w sieci jest pełno. Poza tym będziesz mieć MASĘ innych przedmiotów, jakie mogą Cię kompletnie nie interesować.

 

W technikum informatycznym nie nauczą Cię zmysłu artystycznego, co w przypadku grafików jest niezwykle ważne. Dobry grafik to nie ten, który obsługuje Photoshopa, Corela i nie wiadomo co jeszcze z zamkniętymi oczami, ale ten, który używając minimum funkcji programu potrafi stworzyć piękny projekt. Rozmawiałem z paroma osobami pracującymi w tej dziedzinie i mają takie samo zdanie. Paru jest po Akademii Sztuk Pięknych i "wyrośli" na zawodowców w swojej branży.

 

Drugą sprawą jest przygotowanie do matury. Przez dużą ilość przedmiotów zawodowych liczba godzin  polskiego, matematyki i fizyki jest ograniczona. 3 godziny matmy w tygodniu? No ja proszę. Trzeba doszkalać się samemu w domu i brać korki, ale do tego potrzeba samozaparcia i wielkich ambicji.

 

Programowanie, czy inne gałęzi informatyki- proszę bardzo. Nauczą cię dobrze. Ale wpajanie regułek typu "Stwórz nową warstwę i nałóż filtr" kompletnie nie ma sensu.

 

Także podsumowując, polecam Ci kierunek dobrego LO, uczenie się grafiki w domu jako pasji, następnie studia i niech Ci droga do wymarzonej pracy będzie szeroka ;)

 

A po technikum bardzo ciężko znaleźć dobrego grafika, po drugie dyplom technika nie jest tak kolorowy jak się wydaje... ;)

pozdr, jak coś będziesz jeszcze chciał wiedzieć, to pytaj 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przecież wszystko zależy od tego co będziesz dokładnie robił. Nawet za projekt tego samego logo u jednego dostaniesz 50zł, większa firma zapłaci Ci 500/5000zł.

Oprócz samych umiejętności obsługi programów jest dużo innych rzeczy, jak umiejętność doboru kolorów, układ graficzny itp.

Link to post
Share on other sites

@bigipl

 

 

Nikt na początku nie da ci 5000 czy 6000 tysięcy,

jeśli to dotyczyło mojego posta to chyba się nie zrozumieliśmy, chodziło mi o jednorazowe projekty a nie stałe pensje.

Wystarczy zobaczyć jakikolwiek konkurs na logo dla instytucji czy miasta jakie są honoraria. Kwestia tego jakie projekty wygrywają to już oddzielny temat. ;)

Jeśli chodzi o "arty" o których mówisz, to nie wiem czy to jest digitalpainting czy inne projekty. To że tyle dostaje, to zależy od klienta ile Ci zapłaci.

Link to post
Share on other sites

To była odpowiedz do Quniza ale Polski rynek jest naprawdę śmieszny dla grafików bo ciężko znaleźć poważnego kontrahenta,znam przypadek że koleś za zrobienie dużego arta (digitalpainting)na stronę(tak na oko 7-8 godzin roboty) proponował 10 zł i jego tekst "Dla sprawnego grafika to jest robota na 20 min" padłem i umarłem.

Edytowane przez bigipl
Link to post
Share on other sites

@up - wiele razy z takimi "specami" miałem do czynienia. ;) wtedy takiemu delikwentowi jeśli ma własną działalność warto zapytać czemu u niego takie czy inne usługi tyle kosztują, przecież to żadna robota.

Teraz pytanie:

czy więcej klient zapłaci sprawnemu grafikowi który zrobi projekt w 20min., czy takiemu co będzie go męczyć go przez 8 godzin z braku umiejętności a płacący będzie sądził że to takie skomplikowane...

swoją drogą ze pewne zlecenia to nawet nie warto się zabierać jeśli wyczuje się klienta na początku, potem może się okazać że np.nie jest skory do zapłaty itp.

Link to post
Share on other sites

Zacznę od tego:

Jak tylko słyszę argument "Tobie/Panu zajmie to 5 minut" to odmawiam przyjęcia zlecenia. Zawsze szanuję klienta i tego samego wymagam w drugą stronę. Nie ma pracy na 5 minut. To, że coś technicznie można zrobić w takim czasie nie oznacza, że tyle faktycznie trwało (przykład logo Orange).

 

Masz dwie drogi: Albo nauka techniczna oprogramowania + Twoje zdolności. Albo ASP + siedzenie w tutorialach.

Tak naprawdę nie wiem na czym obecnie stoisz i nie wiadomo co zaproponować.

 

 

 

Tak czy siak, jeśli znajdziesz jakąś szkołę o graficznym profilu to wiedz, że głównie będziesz musiał sam zdobywać szlify, jeśli przy okazji zahaczysz się w jakieś firmie to da Ci bardzo dużo taki staż/praca.

 

Ten cytat, polecam wydrukować i powiesić sobie nad biurkiem. Najważniejsza będzie praktyka :) i tu jest największy problem.
Żeby gdzieś się dostać musisz mieć znajomego albo porządnie opracowane i wzbudzające zainteresowanie portfolio.

 

Pracuje obecnie z kilkunastoma grafikami i tylko w przypadku jednego wiem jaką ma uczelnię. Reszta pokazała na co ich stać i w czym są dobrzy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znajomy miał nawet przypadek że zrobił grafikę i po chwili dostał sms że kontrahent jednak się rozmyśla i po tym kontakt został zerwany.

 

Ogólnie w Polsce jest bardzo ciasno jeśli chodzi o rynek grafiki 2d pseudo artyści z allegro którzy robią jakiś baner i nakładają 4 filtry biorą 20 zł a potem prawdziwi graficy mają problem bo większość firm leci z grafiką i stroną internetową jak najtaniej.

Edytowane przez bigipl
Link to post
Share on other sites

Daj spokój z tym forum graffika.pl, tam jak ktoś daje 20zł to się ludzie rzucają jak zombie.

Graficy wrzucają projekty, wszyscy je widzą, nawet jak potencjalny kupiec powie że nic mu się nie podoba i rezygnuje, to pomysły ma na tacy.

Poza tym ciekawe czy niektórzy z nich, jeśli za lat kilka faktycznie będą robić w tym zawodzie, nadal zrobią projekt "za dyszkę".

Najbardziej śmieszą mnie prace, w stylu "kupa jakich mało", ale znaków wodnych "pińdzisiąt", tak jak by ktoś w ogóle to chciał wykorzystać. :rotfl:

Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...

Nie zwlekaj nabór jeszcze trwa! 
NOVA Olsztyn cały czas prowadzi rekrutację do końca kwietnia 2017!
OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!!
Świetni nauczyciele, mobilne zajęcia, świetna atmosfera!
ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!
więcej informacji na temat szkoły na stronie www.nova.edu.pl 
nasz adres Jana Pawła II 4 ( I piętro) vis a vis ratusza 
tel 89 512 20 22, 531 446 652, 796 400 142

Link to post
Share on other sites

Raczej nie wybierałbym się do technikum, tylko sam w domu ćwiczył obsługę programów, korzystał z tutoriali. W technikum nauczyli by pewnie tylko podstawowej obsługi, a same projekty graficzne byłyby bardzo słabe. Tak jak wcześniej parę osób pisało albo samodzielna nauka, albo po liceum ASP. Generalnie poleciłbym pójście na ASP, ponieważ tego rodzaju szkoła rozszerza horyzonty ze względu na zajęcia ogólnoplastyczne, a po ukończeniu studiów ma się większe możliwości (podstawy rysunku, malarstwa, projektowania graficznego są już opanowane), można wielu rzeczy próbować.

Choć w Polsce projektowanie graficzne to raczej sztuka dla sztuki, pokazywana na przeglądach, wystawach, festiwalach. W wszelkich maści agencjach, większych i mniejszych rzeczywistość skrzeczy, czas to pieniądz i raczej słabe projekty przechodzą albo "bezpieczne", przeciętne, osoby decyzyjne nie mają pojęcia o projektowaniu. Czasem jednak trafiają się rodzynki, rzeczy nowatorskie. Tak z perspektywy człowieka, który długie lata pracuje i poznaje tę branżę.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...