Skocz do zawartości

Aparat ktory dobrze bedzie fotografowal w ruchu


Recommended Posts

Racja, mam duzo innych pasji niz jeszcze nauka fotografowania, do tego brak czasu na takie cos. Zdjecia robil bym czesto, i rodzinie i z psem na wybiegu itp. Budzet bedzie taki jaki bedzie wymagany, znajde dobry aparat za 1500zl to dam 1500, znajde fajny za 500 to dam 500. Lecz nie mam pojecia co wybrac.. 

Link to post
Share on other sites

To ja zadam ostatnie pytanie przed polecaniem aparatu. 

Czy zależy Ci bardziej na dobrej jakości zdjęcia i kompaktowości aparatu, czy jesteś w stanie poświęcić trochę kompaktowości dla lepszej jakości zdjęć ? 

Oczywiście chodzi mi o wybór między topowym kompaktem, a bezlusterkowcem. 

Ponieważ i tutaj i tutaj zrobimy bardzo fajne zdjęcia bez konieczności nauki(jedziemy na auto) 

Bo jeśli chodzi o moje typy to tak : 

W przypadku kompaktów polecam szczerze topowy model Olympusa(XZ-2) oraz Canona(G15/G16[jeśli zależy Ci na lepszych filmach i wifi]). 

Jeśli chodzi o kompakty z wymienną optyką, raczej z dala trzymałbym się w/w z matrycami APS-C, a raczej skupił się na systemie Mikro 4/3, i tutaj proponuję spojrzeć na dwa modele akurat również Olympusa : tańszym E-PL 3(odchylany ekran, koło wyboru trybu) i droższym E-PM 2(Szybszy AF, szybsze zdjęcia seryjne, dotykowy ekran, brak koła wyboru i odchylanego ekranu) 

Kwestia odpowiedzi na pytanie, jaki jest priorytet, bo i tu i tu zrobisz bardzo fajne zdjęcia, ale obie opcje mają swoje wady i zalety jak np.

Kompakty:

Zalety - małe, szybkie, poręczne, uszczelniane, wykonane z wysokiej jakości materiałów, intuicyjne, możliwości rozbudowy, wizjer wbudowany(Canon)

Wady - wolniejsze zdjęcia seryjne, trochę wolniejszy AF, mniejsza głębia ostrości, mniejsza swoboda w zabawie ustawieniami. 

Bezlusterkowce :

Zalety - duże możliwości konfiguracyjne, szybkie, , szybkie zdjęcia seryjne, zdjęcia na poziomie lustrzanek, Błyskawiczny AF

Wady - rozmiar, wygląd(nie każdemu się podobają), brak wbudowanych wizjerów, skomplikowanie, średniej jakości materiały wykończeniowe. 

Z góry zaznaczam, iż jest to jedynie moje zdanie, oraz zdaję sobie sprawę, iż nie wypunktowałem wszystkiego jak np. ISO ale uważam, iż jest to zbędne gdyż prawdą jest, że ISO ISO nierówne itp. 

Mam nadzieję, że pomoże to @piszczala95 w wyborze, a nam ułatwi zadanie wybrania najlepszego z najlepszych wśród najlepszych. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli chodzi o kompakty z wymienną optyką, raczej z dala trzymałbym się w/w z matrycami APS-C, a raczej skupił się na systemie Mikro 4/3
 

Dlaczego trzymałbyś się z dala od APS-C? Moim zdaniem duża matryca to największy plus bezlusterkowców, po co się tego pozbawiać?

Link to post
Share on other sites

Nie no oczywiście, ile osób tyle zdań, ja osobiście jak patrzę na zdjęcia seryjne, szybkość AF, czy chociażby zasoby obiektywów do m4/3 i APS-C, to wybrał bym to pierwsze, ale to jest tak jak powiedziałem, jedynie moja osobista opinia. Poza tym jakby nie patrzeć, Olympus i Panasonic, jako pierwsi zaczęli zabawę z wymienną optyką w kompaktach, i według mnie dopiero obecne modele, APS-C doganiają m4/3. Ale mam prośbę, jeśli chcesz, możemy na ten temat podyskutować, na priv, co by nie dodawać kolejnych postów, które nie wniosą dużo więcej do tematu. A najwyżej jeśli któryś z nas przekona się do racji drugiego, zawsze można dodać tutaj opinię wynikła z dyskusji. 

Link to post
Share on other sites

Ty chyba nie czaisz jednej bardzo ważnej rzeczy.

Fotografia to światło. Większa matryca, to więcej światła. Więcej światła, to lepsze zdjęcia, pod każdym względem.

Ale skoro kompakt z matrycą jak paznokieć, jest lepszy, to ja już głosu nie zabieram.

I nie napisałem tego aby Cię obrazić.

Link to post
Share on other sites

Oprócz wielkości matrycy liczy się jeszcze ile upchali w niej pikseli. Tak naprawdę im większa powierzchnia piksela tym lepiej.

Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem jest jednak lustrzanka, można używać trybu auto, ręcznego lub pół-automatycznego.

Jest bardziej uniwersalna, można ją zawsze 'rozbudować' o dodatkowe obiektywy. Jedyny minus jaki widzę w lustrzankach to ich rozmiar, do kieszeni raczej nie schowasz. Ale niektóre kompakty też nie są znowu takie małe.

Jaki aparat nie kupisz i tak troszkę czasu poświęcisz aby 'wyczuć' aparat, poznać jego wady i zalety.

Dodatkowo robienie zdjęć to nie tylko parametry techniczne aparatu, ważniejszy jest pomysł - czasami tylko aby go zrealizować są potrzebne odpowiednie osiągi sprzętu. Oglądając zdjęcia raczej nie podziwia się czym zostały zrobione tylko co zostało przez obiektyw 'uchwycone' w czasie.

Do zdjęć w ruchu na pewno przyda się szybki autofokus i krótki czas naświetlania. Czułość matrycy (ISO) też wziąłbym pod uwagę, im wyższe iso tym potrzebujesz krótszego czasu naświetlania. Ale im wyższe ISO tym większe szumy - zwłaszcza jak masz matrycę napakowaną pikselami.

Takie jest moje osobiste zdanie.

Edytowane przez tad111
Link to post
Share on other sites
Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem jest jednak lustrzanka, można używać trybu auto, ręcznego lub pół-automatycznego. Jest bardziej uniwersalna, można ją zawsze 'rozbudować' o dodatkowe obiektywy. Jedyny minus jaki widzę w lustrzankach to ich rozmiar, do kieszeni raczej nie schowasz.

 

Bezlusterkowiec również pozwala na używanie trybu auto, ręcznego i preselekcji. O zmianie obiektywów już nie wspomnę, często można nawet używać tych samych co do lustra (poprzez adaptery). Różnica jest taka, że automat w bezlusterkowcu jest często rozwinięty o większą ilość bajerów (patrz: Sony NEX), a znowu tryby ręczne są w nim bardziej ograniczone i strasznie niewygodne w obsłudze (zamiast przycisków i pokręteł na obudowie musisz grzebać w menu).

 

Nie ma więc tutaj sensu spierać się co jest lepsze: lustro czy bezlusterkowiec, bo to tak samo jak spierać się czy lepszy jest Windows czy Linux. Ja osobiście chętnie bym kupił sobie lustro, ale osobie kompletnie nieorientującej się w temacie wolę polecić bezlusterkowca, bo wiadomo że sobie z nim poradzi.

 

Wracając do głównego wątku, @piszczala95. Dwie kwestie:

1) Bezlusterkowiec z matrycą APS-C (Sony NEX, Canon M) będzie robił podobne jakościowo zdjęcia co lustrzanka z niższej lub średniej półki. Oczywiście mowa tu o robieniu zdjęć na standardowym obiektywie i w trybie auto!

2) Bezlusterkowiec z mniejszą matrycą (np. Olympus, Panasonic, czy nie daj Boże Nikon) w gorszych warunkach będzie trochę odstawał od sprzętów wymienionych w punkcie pierwszym.

Tak więc ja bym się tym kierował. A najlepiej to jakbyś poszedł do sklepu albo znajomego który ma taki sprzęt i się nim pobawił. Aparatu fotograficznego nie powinno się kupować nie mając go wcześniej w ręce.

 

P.S To są moje osobiste opinie i rady, nie mam zamiaru tu wszczynać jakiejś kłótni. Każdy ma prawo do swojej opinii :)

Edytowane przez Luki91
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może opisz konkretniej, w punktach, jakie są twoje oczekiwania. Jeśli dobrze pamiętam, to pisałeś tylko że aparat ma robić dobre zdjęcia w ruchu. W takim wypadku Canon M lub Sony NEX będą lepsze i teraz musimy wybrać między nimi, mogę ci wyszczególnić różnice. Ale może oczekujesz jeszcze czegoś poza tym? Np. żeby można go było schować do kieszeni? Wtedy lepiej kompakt, albo można dokupić jakiegoś "naleśnika" do zestawu.

No i pamiętaj, że to musi być twój wybór ;) Nie ma aparatu najlepszego bezwarunkowo. Każdy ma swoje plusy i minusy, mniej więcej bezwzględna jest jakość zdjęć.

Link to post
Share on other sites

Mógłbyś je proszę wyszczególnić?

Różnice między Canon M a Sony NEX? Opisałem to w temacie, który założyłeś http://forum.benchmark.pl/topic/110221-bezlusterkowiec-do-1500-z%C5%82/?do=findComment&comment=1231491

@piszczala95, ciebie też to może zainteresować.

Link to post
Share on other sites

Ja od samego początku proponowałem ci bezlusterkowca ;] A czy Canon czy Sony to już co ci się bardziej podoba. Jakość zdjęć praktycznie bez różnicy. Sony ma bardzo dużo różnych bajerów, więc myślę że ci się spodoba. Canon tańszy i za 500 zł możesz mieć adapter do obiektywów EF i EF-S. Weź oba do ręki w sklepie i porównaj, bo kupowanie aparatu w ciemno to jak ślub z kobietą którą się widziało tylko na zdjęciu :D Tylko rozwód łatwiejszy hehe  :rotfl:

Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...
  • 1 rok później...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...