Skocz do zawartości

Karta graficzna wywala bluescrean`a


Recommended Posts

Witam.

Mam od prawie roku kartę graficzna Sapphire Radeon HD7870. Co jakiś czas (podczas grania) wywala bluescreana, po zmniejszeniu taktowania GPU oraz taktowania pamięci nie wywala (ale nie poto się kupuje grafe aby zmniejszać taktowania). Zasilacz jaki posiadam to Aerocool ATX AEROCOOL STRIKE-X 500W.

Kartę wysyłałem na gwarancję 2 razy, ale nic nie wykryli i odesłali. Procesor i5 2550k. 

 

Moje pytanie brzmi: czy to wina zasilaczy czy raczej karty, w której nie wykryli usterek?

 

Liczę na pomoc z waszej strony ! 

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Miernik w dłoń i napięcia zasilacza zmień - to podstawa.

A dwa - spróbuj innych sterowników, najlepiej kilku, może w końcu trafisz na właściwe?

BTW- poproszę jeszcze o test pamięci z programu Goldmemory oraz o pokazanie mi temperatur spod obciążenia (program HWMonitor). Oczekuję też informacji o owych bluescreenach, najlepiej kody błędów lub minidumpy.

Link to post
Share on other sites

http://www.iv.pl/images/91447652854310255462.png

 

 

Test pamięci nie wykazał błedu. A co do miernika, to nie mogę sprawdzić gdyż nie posiadam go. Po jakiś 20 minutach grania komputer wydaje dźwięk "drrrrrrrrrrrrrrrrr" lub "errrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrR" - dosłownie się zacina i na monitorze jest ekran w paski lub czarny, nic na nim nie pisze.

Link to post
Share on other sites

Mam podobny zasilacz tylko, że wersję 600w i przy dwóch grafikach pokroju 6870 i Phenomie II x4 970@ 4,3 1,5v śmiga stabilnie, co nie zmienia faktu, że warto by było zmierzyć napięcia. Ja osobiście stawiam na uszkodzoną grafikę lub jak wyżej konflikt sterowników. Spróbuj lekko podbić napięcia na gpu.

Link to post
Share on other sites

@filo301

Sterownikami bawiłem się kiedyś - było to samo. Pisałem, że wysyłałem na gwarancję 2 razy kartę lecz nic nie wykryli czyli grafika odpada. Napięcia nie mam jak zmierzyć chyba, że jest inny sposób. 

 

Czyli mówisz, że to też nie wina zasilacza?

Link to post
Share on other sites

Nie musi być to wina zasilacza, bez pomiaru napięcia się nie dowiesz, może masz jakiś wadliwy. Masz możliwość sprawdzenia grafy u kumpla lub włożenia jakiejś innej, na pewno sprawnej? Te bluescrenny mają jakieś kody błędów? Obstawiam grafikę, bo pisałeś, że po zmniejszaniu taktowania problem ustał, podbij jeszcze troszkę napięcie na gpu i sprawdź.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

Grafikę zmieniałem na inną gdy wysyłałem na gwarancję (była to hd 4850), na tej karcie nic się nie działo. Co do bluescreena to napisałem 2 posty wyżej. Przez pewien czas po zmniejszeniu taktowania nie wywalał bluescreena, lecz dziś wywaliło po ok. 30min gry.

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Podbicie napięć obciąży bardziej zasilacz, który dodatkowo hałasuje (na to wygląda). Ponad to karta graficzna ma działać jak fabryka wyprodukowała bez żadnych czarów z napięciami.

 

@Autorze, skoro nie masz miernika ani możliwości zdobycia go pożycz od kogoś inny zasilacz i sprawdź na nim swój sprzęt a swoje PSU oddaj w tym czasie do jakiegokolwiek serwisu do sprawdzenia napięć (takie coś nie powinno trwać dłużej niż jeden dzień).

 

 

 

Co do bluescreena to napisałem 2 posty wyżej.

Każdy bluescreen trzeba rozpatrzyć pod kątem przyczyny. Do tego służy minidump - podaj nam odpowiednie dane - http://www.forumpc.pl/tutorials/article/79-debugging-tools-for-windows-i-pliki-minidump/

Link to post
Share on other sites

1. Ściągnąłem ten program, lecz w folderze "Minidump" nic nie było. 

2.Znalazłem miernik ale to jest samochodowy - nada się ?

3. Znajomi z okolicy mają słabsze od mojego więc nie ma sensu pożyczać, może w ogóle oddać do serwisu komputer aby wykryli w czym jest problem niż tracić czas. 

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jesli to jest miernik do pomiaru napięć, którego dasz radę użyć wg różnych poradników z sieci - to tak. A jeśli jednak wolisz oddać sprzęt do serwisu to też ok tylko pamiętaj, że zapłacisz za taką usługę (która niekoniecznie da prawidłowe rozwiązanie). Co zaś tyczy się zasilacza u koleżanek, od których mógłbyś potencjalnie go pozyczyć to cóż, nie mam na to wpływu, że nie mają.

Link to post
Share on other sites

Tobie nie wywala bluescreena tylko zwyczajnie blackscreena także żadnych informacji z plików dmp nam nie podasz bo ich nie ma - to raz. Druga sprawa - podaj screena dotyczącego napięć ale z programu HWInfo64 - w nim cała rubryka powinna być poświęcona wartościom napięć - rzuć nam to tutaj. Pomiary napięć jeśli potrafisz zrób - to też nam wiele powie ale skłaniałbym się ku wnioskowi że potrzebujesz mocniejszego markowego zasilacza, bowiem ten najprawdopodobniej nie daje rady. Często jest tak iż karta testowana w programach nie wywala żadnych błędów zaś podczas gier już tak. Jest jeszcze inna sprawa o której kiedyś słyszałem a mianowicie iż jedna z pierwszych serii kart Sapphire 7870 miała problemy z blackscreenami - nie pamiętam o co tam chodziło dokładnie ale taki problem występował => https://www.sapphireforum.com/showthread.php?30866-Important-Information-Regarding-7870-and-quot-Black-Screen-quot-issues - tematów z opisem tego problemu jest na necie całe multum...

 

Aha i jeszcze jedno - odpuść sobie serwis - szkoda Twojej kasy a Ci ludzi na 99% Ci nie pomogą w tej sprawie...

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Z pomiarami napięć pobawię się jutro. Co do wadliwych kart Sapphire AMD to wysyłałem ją na gwarancje do moreli a morele do producenta i najwidoczniej karta jest sprawna, gdyż odesłali mi tą samą 2 razy. 

 

screen z hwinfo bez obciążenia:

 

http://www.iv.pl/images/70736690505152225258.png

Edytowane przez gamper543
Link to post
Share on other sites

Według załączonych skanów napięcia trzyma bardzo dobrze także anomalii z zasilaczem tutaj nie widzę. Co do reklamacji które robiłeś - jak dla mnie porażka jeśli dwa razy oddawałeś kartę, niezależnie od tego gdzie ona później lądowała, czy faktycznie w serwisie Sapphira czy też nie, wracała do Ciebie i dalej było to samo. Wyjścia z Twojej sytuacji widzę takie - w pierwszej kolejności zainwestowałbym w markowy i mocniejszy powiedzmy 600 - 750 W zasilacz i sprawdził na nim działanie karty, zdaje sobie sprawę że najlepiej byłoby go pożyczyć ale jak sam zauważyłeś - nie jest to takie proste. Jeżeli udało by Ci się takowy zdobyć - dokładnie posprawdzasz kartę w grach zwłaszcza - jeśli nadal będzie sypał blackscreenami to na Twoim miejscu szukałbym dla niej nowego właściciela, niekoniecznie zorientowanego w temacie sprzętu, grach itp. Smutne ale prawdziwe. Jest jeszcze zabawa w zmiany BIOSU kart itp ale z tym wiąże się ryzyko że coś pójdzie nie tak i potem może być już po karcie, dlatego zastanów się nad tym czy nie lepiej byłoby się karty po prostu pozbyć. 

 

Przypomniało mi się że ostatnio na Allegro widziałem aukcję gdzie koleś sprzedawał też kartę Sapphire 7870 i informował potencjalnego nabywcę że karta jest już z serii gdzie problem z blackscreenami został wyeliminowany także wnioskować można że problem był i jak widać jest na rzeczy...

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

 

 

Według załączonych skanów napięcia trzyma bardzo dobrze także anomalii z zasilaczem tutaj nie widzę.

Tak tylko że to są dane po pierwsze w spoczynku a po drugie nie zostały zmierzone miernikiem - zatem nie są wiarygodne w żadnym stopniu.

Link to post
Share on other sites

Zgadza się, miał zmierzyć ale póki co cisza, nie mniej w mojej opinii problem nie leży w zasilaczu a w wadliwej karcie...z resztą gdyby problem był faktycznie związany z zasilaczem objawem tego byłyby jakiś BSOD (choć nie robię z tego reguły), u niego nawet tego nie ma, zaś fakt przetaktowania karty który mógł powodować blackscreeny został już wykluczony. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jego zasilacz nie jest najlepszy i poprzez błędne napięcia oraz tętnienia mógł uszkodzić kartę grafiki. Zatem jeszcze raz (po raz ostatni) sugeruję autorowi zmierzyć jego napięcia miernikiem. Tyle.

Link to post
Share on other sites

Podmień zasilacz na taki z zapasem mocy 700-750W, bo warkot który słyszysz przed wystąpieniem awarii to na 100% z Twojego zasilacza. Po prostu zasilacz nie jest wstanie pracować dłużej z takim obciążeniem. Co objawia się w pierwszej kolejności blue screenem z grafiki. Grafika pobiera najwięcej prądu. Zasilacz, żeby się nie przeciążyć(spalić) ogranicza prąd wyjściowy(zabezpieczenie przed zbyt wysokim prądem w markowych konstrukcjach zasilaczy). Normalnie kiepski zasilacz po prostu gaśnie i nie da się go włączyć aż do momentu ostygnięcia. Skoro słyszysz trzaski cewek i warkot pracującego na 100% wentylatora zasilacza to nic innego raczej nie może być przyczyną Twojego problemu. Sam walczyłem z takim problemem jak Twój i pomogła wymiana zasilacza na 750W. Jednak rób jak uważasz nic na siłę.    

Link to post
Share on other sites

Przepraszam za nieodzywanie się, ale musiałem wyjechać na jeden dzień z miasta. Miernika nie udało się zdobyć.

 

Podmień zasilacz na taki z zapasem mocy 700-750W, bo warkot który słyszysz przed wystąpieniem awarii to na 100% z Twojego zasilacza. Po prostu zasilacz nie jest wstanie pracować dłużej z takim obciążeniem. Co objawia się w pierwszej kolejności blue screenem z grafiki. Grafika pobiera najwięcej prądu. 

 

Co do tych warkotów to nie z zasilacza, tylko z zaciętej gry np. w half life 2 gram gram i gram... a po chwili zwiesza się i zacina się dźwięk oraz widnieje czarny ekran. 

 

 

Normalnie kiepski zasilacz po prostu gaśnie i nie da się go włączyć aż do momentu ostygnięcia. Skoro słyszysz trzaski cewek i warkot pracującego na 100% wentylatora zasilacza to nic innego raczej nie może być przyczyną Twojego problemu. 

 

Ostatnio właśnie komputer czasem sam gaśnie a później włącza się po kilku sekundach jak gdyby nic.

 

 

Czyli jest teraz ok 70%, że zasilacz jest za słaby i trzeba go zmienić ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...