Skocz do zawartości

Czyszczenie SWAP Windows 7


Recommended Posts

Czy jest możliwość wyczyszczenia SWAP w trakcie pracy systemu/bez wyłączania komputera? Mam włączonego lapka wiele dni z rzędu, bo często korzystam i z czasem zapycha się plik wymiany, który mam ustawiony na kilkanaście GB, po 3 dniach mam zapchany w ponad 50%, zmula to kompa i chciałbym coś z tym zrobić.. (mam 4GB RAMu, zapchanego w 40% na start)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie ma czegoś takiego jak zapychanie się pliku wymiany. To jest cache, jeśli go opróżnisz to system zamiast wczytywać dane z jednego pliku będzie doczytywał je z dużej ilości plików źródłowych co jest wolniejsze. Jeśli masz ustawiony swap na kilkanaście GB przy 4GB ramu to na pewno nie jest optymalne o ile nie używasz oprogramowania wymagającego kilkanaście GB ramu.

Przy tak ogromnym pagefile.sys będzie on bardzo pofragmentowany, dobrze jak byś przeprowadził jego defragmentacje. Czyli wyłączasz swapa, restart, defragmentacja z optymalizacją dla partycji systemowej (o ile na niej masz swap'a), włączenie swapa na stałą wielkość. Po takiej operacji masz plik wymiany w jednym kawałku bez ryzyka fragmentacji. Plik wymiany ustaw albo na partycji systemowej jeśli masz 1 dysk lub na dowolnej partycji dysku innego niż systemowy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Mam SWAPa ustawionego na stałe i jest w jednym kawałku, robiłem to już jakiś czas temu. Jeśli pliki są wczytywane przez określony czas do cache to przecież nie jest on nieskończony - jest ustawione stałe 12GB. Skórką w programie Rainmeter odczytuję wartość użycia SWAP. To dlaczego w miarę pracy komputera użycie jest co raz większe i nawet wyłącznie wszystkich aplikacji nie zbija jego użycia do stanu jak przy włączeniu komputera? A mogę readyBoost używać zamiennie do tego SWAPa na dysku? (jeśli poprawnie się wyrażam) ;)

Link to post
Share on other sites
To dlaczego w miarę pracy komputera użycie jest co raz większe i nawet wyłącznie wszystkich aplikacji nie zbija jego użycia do stanu jak przy włączeniu komputera?

Skoro jest 12GB plik wymiany to do puki nie zostanie osiągnięty limit dane nie będą kasowane. Uruchomisz program ponownie to już włączy się szybciej. Nie bardzo wiem w czym widzisz problem ? 

Lepiej się zainteresuj co tak mocno zapycha Ci ram.

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie o to mi chodzi, że RAM nie jest zapchany (utrzymuje się na 80%), a plik wymiany dochodzi czasem do 99%, wtedy wyłączam wszystkie programy odpalam od nowa, ale ubywa dosłownie kilka procent, po czym znowu się zapycha i Windows woła, że musi byc zrestartowany. tak się oczywiście dzieje po kilku dniach włączonego nieustannie komputera.

Link to post
Share on other sites

W managerze widzę, że przeglądarka internetowa jak posiedzę dłużej na YT, ale nie są to jakieś astronomiczne liczby, bo sumując rzędu kilkuset mega. Chyba, że wszystkie ściągnięte dane pakowane są do SWAP i po zamknięciu też tam zostają.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie brakuje wolnej pamięci ram to swap jest bez znaczenia. Może sobie w nim być nawet i pełne 12GB a i tak programy będą działać z zajętej lub wstrzymanej pamięci ram. Polecam zacząć od maksymalnego zwolnienia pamięci przez różnego rodzaju śmieci i niepotrzebne programy działające w tle. Sam swap w mojej ocenie nie jest tu żadnym problemem o ile plik wymiany jest stały i niepofragmentowany na partycji systemowej lub innym dysku o odpowiedniej wydajności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...