Skocz do zawartości

Budżetowe chłodzenie wodne od podstaw do 2500zł


Recommended Posts

Witam,

Od dwóch miesięcy chodzi za mną myśl zamontowania chłodzenia wodnego w komputerze i od jakiegoś miesiąca zacząłem interesować się tematem. Główny powód to walory estetyczne oraz cisza. Nie zależy mi na biciu rekordów odnośnie temperatur.  Decydując się na „wodowanie” CPU i GPU zauważyłem, że rozwiązań i możliwości jest tak wiele, że szczerze powiedziawszy zaczęło przyprawiać mnie to o lekki ból głowy. Codziennie pojawiał się nowy pomysł, który pociągał za sobą kolejne zmiany (również te podzespołów bazowych samego PC).

Tym samym chciałbym się zwrócić do was z prośbą o pomoc. Gdyż ile bym nie czytał to i tak nie jest to porównywalne z doświadczeniem osób, które odwiedzają to forum.

 

Wstęp do samego PC:

- Komputer ma już nieco ponad rok lecz mimo wszystko uznałem, że jeszcze nie jest za późno na jego wodowanie. Jeśli jest to kardynalny błąd, którego będę żałował proszę o zwrócenie mi uwagi!

 

- Obudowa czyli podstawa całości to Fractal Design Arc Midi. I już na tym etapie prośba o pomoc. Czy warto ją zmienić? Widzę ostatnio tendencję do kompaktowych LC i za takie uważam tego Fractala, który ma całkiem sprytne rozwiązania pod LC (spora przestrzeń na górze na chłodnice z odstępem od samej płyty głównej). Czy zostać przy Fractalu? Jeśli nie Fractal to... moje oczy kierują się na Corsair 750D lub mniej konwencjonalną Carbide Air 540.

 

- GPU Asus GTX670 DirectCU2 TOP. Mając już w głowie wizję chłodzenia wodnego postanowiłem dla walorów wizualnych i walorów wydajność/cena dorzucić jeszcze kolejnego gtxa670 od Asusa w wersji OC. Tu przynajmniej wybór bloków wodnych full cover mam z głowy bo są chyba tylko jedne od EK J

 

- Mobo: ASRock Z77 Extreme 4

 

- CPU i7 2700K @4,7GHz

 

- 2 dyski talerzowe 3,5” I jeden SSD

 

- odstawiłem także na półkę zasilacz OCZ ZT650W i zapobiegliwie zamieniłem go na Corsair AX860 platinium

 

- do 3 wentyli Fractala dorzuciłem jeszcze 2 Corsair AF140 silent i podłączyłem całą gromadkę pod kontroler BitFenix Recon.

 

- dla podgrzania atmosfery w obudowie wymieniłem Fractalowi boczny panel na ten z oknem i dla zachowania biało czarnego schematu wrzuciłem 60cm white LED strip AKASA Vegas i przedłużki kabli ATX i 4xPCI-E z białym oplotem i białymi wtyczkami od BitFenix.

 

Drodzy forumowicze pomóżcie, co dalej?

 

Jaki zestaw LC (CPU+GPU) rozplanować do 2tys. - 2,5tys zł – da się w tej cenie? (preferencje to bloki wodne od EK i złączki BitsPower (przynajmniej kilka) – wiem cena L).

 

Czego nie wiem przyznając bez bicia: nie znam się na doborze pompek i odpowiedniego do nich rezerwuaru, czy lepsze są chłodnice 240 czy 280 (pod wentyle 120 czy pod 140 no i ile ich potrzeba 2x240 czy 360+120?), jak skutecznie i z pomysłem połączyć bloki wodne kart w SLI i bladego rozeznania nie mam co do grubości węży, złączek i otworów w blokach aby to wszystko pasowało.

Dziękuję z góry, za rady, propozycje i wniesioną wiedzę.

 

Ps. W miarę możliwości i zainteresowania tym wątkiem będę go aktualizował robiąc swoisty worklog, dorzucając także foty z postępu prac.

Edytowane przez eco28
Link to post
Share on other sites
nie znam się na doborze pompek i odpowiedniego do nich rezerwuaru,

 

Obecnie najlepszym ale i najdroższym wyborem są pompki D5, bardzo ciche, wręcz niesłyszalne oraz bardzo wydajne.

Rezerwuar musi być dostosowany do tego typu pompy.

Przeczytaj kilka ostatnich stron tego tematu.

 

 

 

czy lepsze są chłodnice 240 czy 280 (pod wentyle 120 czy pod 140 no i ile ich potrzeba 2x240 czy 360+120?)

 

Chłodnice musisz dobierać w zależności od obudowy jaką posiadasz (pisałeś coś o jej zmianie), najbardziej popularne są te na wentylatory 120mm. Obecnie jednymi z najwydajniejszych chłodnic są te -  Alphacool NexXxoS XT, jest ich cała seria, więc dopasujesz coś pod swoją obudowę.

 

 

 

jak skutecznie i z pomysłem połączyć bloki wodne kart w SLI i bladego rozeznania nie mam

 

Są specjalne mostki (łączniki) bloków w SLI. Taki "mostek" dobierasz w zależności od tego jakie (firma) posiadasz bloki.

Coś w ten deseń-

http://h7.abload.de/img/_dsc07979umb.jpg

 

 

 

co do grubości węży, złączek i otworów w blokach aby to wszystko pasowało.

 

Najbardziej popularne są węże 16/10 i właśnie złączek o takim oznaczeniu powinieneś szukać.

Zdecydowana większość "otworów" w chłodnicach, blokach, rezerwuarach to standard G1/4.

 

 

 

(preferencje to bloki wodne od EK i złączki BitsPower (przynajmniej kilka) – wiem cena L).

 

Nie kilka tylko wszystkie a już na pewno wszystkie widoczne muszą być takie same w przeciwnym przypadku zrobi się z tego padaka a LC oprócz chłodzenia ma również cieszyć oko. Przy Twoim budżecie raczej możesz zapomnieć o tych (BitsPower) złączkach.

Poszukaj, pooglądaj złączki EK jest bardzo duży wybór i nie są brzydkie. Ładne i w miarę tanie złączki, to Koolance ale trzeba uważać ponieważ bywają problemy z dostępnością np kątowych.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Najbardziej popularne są węże 16/10 i właśnie złączek o takim oznaczeniu powinieneś szukać.

Wszystkie "otwory" w chłodnicach, blokach, rezerwuarach to standard G1/4..

No niekoniecznie. Alphacool cape fusion ma gwinty 3/8, to samo z topem d5 od bitsa

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Najbardziej popularne są węże 16/10 i właśnie złączek o takim oznaczeniu powinieneś szukać. Zdecydowana większość "otworów" w chłodnicach, blokach, rezerwuarach to standard G1/4.

 

Takiej informacji mi właśnie brakowało, dzięki.

 

Są specjalne mostki (łączniki) bloków w SLI. Taki "mostek" dobierasz w zależności od tego jakie (firma) posiadasz bloki.

 

Jedynie EK produkuje bloki full cover na te GTXy. Widziałem, ze mają kilka takich mostków - wersje parallel i series (nie znam róznic w praktyce), są też złaczki pod sli http://www.frozencpu.com/products/14623/ex-tub-1062/Enzotech_SLI_Bridge_Fittings_Set_-_Matte_Black_BSLI-1.html a także można wrzucić wężyki. Między kartami mam odstęp jednego PCI-E więc nie są tak zupełnie koło siebie. Ktoś ma rozeznanie i doświadczenie w temacie?

 

Przeczytaj kilka ostatnich stron tego tematu.

 

Zabieram się za lekturę.

 

Chłodnice musisz dobierać w zależności od obudowy jaką posiadasz (pisałeś coś o jej zmianie), najbardziej popularne są te na wentylatory 120mm.

 

I tu mam własnie rozterę na top w Arc Midi wejdzie i 240 i 280. Szukam też porady czy warto się pakować w tę "budę" czy wymienić (poza budżetem na LC) np na Obsidian 750D aby wcisnąć 360tkę?

 

Nie kilka tylko wszystkie a już na pewno wszystkie widoczne muszą być takie same w przeciwnym przypadku zrobi się z tego padaka a LC oprócz chłodzenia ma również cieszyć oko.

 

Zgadzam się absolutnie. Myślałem o BitsPower na bloki a pompka/rez/rad juz jakieś tańsze. Rozważe opcje wszystkie od EK. Dzięki.

 

Czy ktoś miałby czas i chęci przedstawić poglądowe cześci LC z cenami do takiego układu czyli cpu + gpu sli we Arc Midi albo sugerowanej innej obudowie (buda poza budżetem LC)? Chciałbym mieć pojęcie co mogę oczekiwać za 2500zł. Jako, że jest to dla mnie nowy temat to nie wiem gdzie mogę zaoszczędzić a na co warto wydać więcej kasy. Jeśli okaże się niemożliwym zrobienie wizualnie przyjemnego i cichego LC w tej cenie to wstrzymam się i powiększe budzet do 3000zł (to już LC w cenie niezłego kompa :/)

 

@jacekgothic @natsu - dzięki panowie.

Edytowane przez eco28
Link to post
Share on other sites

Wiesz że na same złączki bitsa możesz wydać około 500zł? Do tego bloki ek około 350x2, d5 + top d5 jakieś 600, rezerwuar około 200, blok na cpu 250. Nie moge Ci tego dokładnie rozpisać bo ciężko mi z telefonu kopiować linki.

Do tego chłodnice 240+280 (patrz na phobya g changer i alphacool nexxoss) do Twojej budy i będzie spokojnie około 3k a jeszcze węże, płyn i wentyle

 

Edytowane przez natsu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiesz że na same złączki bitsa możesz wydać około 500zł? Do tego bloki ek około 350x2, d5 + top d5 jakieś 600, rezerwuar około 200, blok na cpu 250. Nie moge Ci tego dokładnie rozpisać bo ciężko mi z telefonu kopiować linki. Do tego chłodnice 240+280 (patrz na phobya g changer i alphacool nexxoss) do Twojej budy i będzie spokojnie około 3k a jeszcze węże, płyn i wentyle

 

Dzięki za wstępne info, nabieram juz perspektywy co do całości kosztów.

Zaczne się rozglądać za konkretami, pomyślę jeszcze nad obudową jak zorientuje się w temacie chłodnic (ilość, wielkość?) do takiego zestawu. Już wiem, że bloki wodne to będzie wydatek rzędu 1200zł. Pytanie czy za pozostałe 1300zł da się kupić chłodnice, rezerwuar, pompkę i złączki. Zestaw nie musi być super wydajny, liczę bardziej na ciszę w stosunku do obecnego zestawu powietrznego. Nie przestraszą mnie temperatury gpu do 70 stopni w stresie - obecnie jest znacznie gorzej :D . Może tańsza pompka na przykład też się nada. Wyrzućmy z planu Bitsy, bo przestaje być to budżetowe.  Wentylatorów i płynu póki co nie wliczam w koszta. Jestem cały czas otwarty na sugestię. Wierze, że coś się uda  ;) Tym samym mam nadzieję, że będzie to przydatny zbiór informacji dla innych początkujących przygodę z LC o podobnym budżecie.

Link to post
Share on other sites

480mm powierzchni to minimum przy sli jeśli chodzi o chłodnice. Ja bym został przy d5, złączki bierz jakie chcesz, najtańsze które Ci się podobają. Chłodnice masz wyżej napisane, do tego coolgate, hw labs sr1, ek ex. Patrz na te z niskim FPI bo to one lepiej się sprawują z wentylatorami wolnobrotowymi.

Link to post
Share on other sites

Z ciekawości zapytam. Co da lepsze rezultaty przy SLI z dwóch 780-tek. Jedna duża chłodnica 480mm, czy dwie osobne chłodnice 240mm dla każdej z kart? Będą jakieś duże różnice (minimum 10C), czy nie bardzo?

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

Dwa osobne obiegi, to dwie pompy, dwa rezerwuary - czyli zwiększony koszt i hałas.

 

 

Jedna duża chłodnica 480mm, czy dwie osobne chłodnice 240mm dla każdej z kart? 

Różnica będzie bardzo mała - to przecież będzie taka sama powierzchnia odprowadzania ciepła (672 cm kw.)

Druga sprawa, to grubość chłodnicy - 45mm minimum.

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites

Dwa osobne obiegi, to dwie pompy, dwa rezerwuary - czyli zwiększony koszt i hałas.

 

 

Różnica będzie bardzo mała - to przecież będzie taka sama powierzchnia odprowadzania ciepła (672 cm kw.)

Druga sprawa, to grubość chłodnicy - 45mm minimum.

W sumie racja, ale gdyby zastosować 3 chłodnice - jedna dla procesora i po jednej dla każdej karty graficznej to temperatura powinna być znacznie niższa niż przy jednej chłodnicy?

Pytam bo zastanawiam się nad przejściem na LGA 2011 i 4930k i zwodowaniu całego zestawu. Buda się chyba do tego nada bo jest pojemna - Phantom 630.

Link to post
Share on other sites

Mi by tam to nie przeszkadzało.

Skoro doświadczony koleś tak mówił to chyba widział co mówi. To nie są jakieś wielkie koszty.

Chodzi o to że nie zawsze albo raczej rzadko kiedy, procek i karty mają te same temperatury.

Żeby w jednym obiegu jedno nie grzało drugiego.

Link to post
Share on other sites

Z ciekawości zapytam. Co da lepsze rezultaty przy SLI z dwóch 780-tek. Jedna duża chłodnica 480mm, czy dwie osobne chłodnice 240mm dla każdej z kart? Będą jakieś duże różnice (minimum 10C), czy nie bardzo?

To, jak napisał Skeeper, wymusza zastosowanie dwóch pomp. O wiele droższa i nieopłacalna zabawa przy tak małej ilości bloków. Dwa obiegi robi w przypadku minimum 3 gpu (obieg nr1) i 2 cpu, sekcja + ram(obieg nr2). SR2 niejako wymusza takie rozwiązanie przez ogromną ilość ciepła jaką wydzielają komponenty

Rezultaty mogą być podobne,ale nie muszą. Nigdzie nie widziałem testów takiego rozwiązania więc nie wiem

W sumie racja, ale gdyby zastosować 3 chłodnice - jedna dla procesora i po jednej dla każdej karty graficznej to temperatura powinna być znacznie niższa niż przy jednej chłodnicy?

Pytam bo zastanawiam się nad przejściem na LGA 2011 i 4930k i zwodowaniu całego zestawu. Buda się chyba do tego nada bo jest pojemna - Phantom 630.

Wrzuć to w jeden obieg i będzie dobrze. Przy tak małej ilości bloków nie ma sensu dzielić układu

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Po przemyśleniu całej sprawy i aby upchnąć polecane chłodnice 360+240 zdecydowałem się zmienić Arc Midi na Obsidian 750D. Jutro klepne zamówienie, buda dostępna od ręki we wrocławskim sklepie Proline gdzie mieszkam. Zamawiam bloki wodne na GPU od EK w Morele.net za 385zł sztuka.
 
Rozplanowałem wstępnie "loopa" w obudowie (uwaga ms paint mad skills):

http://img194.imageshack.us/img194/6682/a9zt.jpg

 

 

Może ktoś z tą samą obudową bądź podobną z podobną konfiguracją uprzejmie dorzuci parę rad. Jeden koszyk na dyski zostaje jako podstawa na pomke i rez - mam nadzieję, że nie będzie kolidowało z grafikami. Drugi koszyk naturalnie wylatuje aby zrobić miejsce na 45mm radiator i ewentualnie dodatkową parę wentyli aby był push/pull.

Aktualnie będzie 2500zł - 770zł bloki GPU = 1730zł na pompke i rez, cpu blok, 2x rad, złaczki i tuby.

 

Nie chcę aby zrobił się z tego typowy worklog. Aktualnie na pewno będę jeszcze potrzebował wsparcia co do doboru komponentów. Jednakże podczas składania otworzę nowy temat jako worklog w dziale Modding licząc na wsparcie i uniknięcie rażących błedów podczas pierwszego wodowania :peace: .

Edytowane przez eco28
Link to post
Share on other sites

1. Panowie, czy ktoś rzuci okiem na wstępny plan obiegu post wyżej? Jakieś uwagi?

 

2. Ponieważ za tydzień spodziewam się dostawy bloków GPU od EK http://www.ekwb.com/shop/ek-fc670-gtx-dcii-nickel.html, więc mam prosbę, doradźcie proszę jak to połaczyć, mostek od EK, mostek z węzy, czy ze złaczek? Wiem, że to często rzecz gustu ale może są jeszcze techniczne za i przeciw? Druga sprawa to zauważyłem, że czasem są dwie "rurki" między kartami a czasem jedna, jak to działa?

 

3. Blok CPU Koolannce CPU-380I 339zł Angela.pl czy może lepiej zaoszczędzic i wziąć też od EK Supremacy - Nickel za 256zł? Czy taki full Nickel albo full copper jest zauważalnie wydajniejszy od np copper-acetal czy nickel-plexi? Do i7 2700K, który leci aktualnie na 4,7GHz i na Macho HR-02 80stopni w Prime - small FFT.

 

4. Jakie chłodziwo kolorowe polecacie, EK, Mayhems, czy jeszcze coś innego? Raczej nie będe się pakował w węże UV ani płyn UV ale jakiś kolor na pewno w przeźroczystych tubach.

 

Dzięki z góry.

Edytowane przez eco28
Link to post
Share on other sites

 

 

uniknięcie rażących błedów podczas pierwszego wodowania
 

 

To przeczytaj to: 

http://forum.benchmark.pl/topic/82784-ch%C5%82odzenie-wodne/

 

Zobacz też zamieszczone tam filmiki. Powinny być pomocne. 

 

1. Plan wygląda solidnie jeśli masz pomierzone miejsce na chłodnice.

 

2. Kwestia gustu. Fajny linker lepiej wygląda niż połączenie z węży. 

 

3. Testy bloków masz w poradniku. Różnice między topowymi konstrukcjami są niewielkie ale to ważny element więc warto zainwestować w solidny blok.

 

4. Mayhems pastel jest sympatyczny i względnie bezpieczny (jeśli nie połączysz go z wężem tygona)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Dzięki, już prawie wszystko przeczytane i zamówione. Zostały mi złączki, wąż, chłodziwo i wentylatory.

 

Potrzebuje porady co do złączek:

 

No name? http://www.angela.pl/p6341,zlaczka-prosta-sk-10-16-g1-4.html

Feser: http://www.angela.pl/p8024,feser-zlaczka-prosta-sk-10-16-g1-4.html

EK: http://www.angela.pl/p9970,ek-water-blocks-ek-csq-zlaczka-prosta-sk-10-16-g1-4-silver.html

 

Warto dopłacać do tych EK czy brać najtańszę, może ktoś już, z któryś korzystał i może się wypowiedzieć?

 

Patrząc na swój układ i cały obieg przy wykorzystaniu sli bridge + (REZ-POMPA -2xGPU-RAD-CPU-RAD) to będę potrzebował 10 złączek, może 2 -3 kątowe. Czy coś może pominąłem?

 

Wąż Primochill primoflex advanced lrt

Skłaniam sie powoli na to chłodziwo http://www.angela.pl/p8289,mayhems-pastel-blue-berry-1000ml.html , ktoś korzystał z pasteli i tych węży?

 

 

Nie cytuj całych postów, fotek.

Zwracając się do kogoś napisz na początku posta jego nick a przed nim @.

Jeśli zwracasz się do osoby piszącej bezpośrednio nad Twoim postem użyj zwrotu @up // jg

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Przerabiałem Feser'y i są do bani, no name sobie odpuść, bierz EK - zdecydowanie lepiej wykończone i spasowane od Feser'ów.

Złączek dobierz tyle, ile masz wejść/wyjść. Ilość złączek zależy też od tego, czy zastosujesz mostek SLI, czy pompa jest razem z rezem itp.

 

 

 (REZ-POMPA -2xGPU-RAD-CPU-RAD) 

W/g tego, jeżeli pompa i rezerwuar są osobno i nie ma złączki SLI, to potrzebnych jest 14 złączek.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Dzieki! Tego się własnie obawiałem i dorzucę zatem grosza do tych złaczek EK, mam nadzieje, że znajdę też kątowe EK w razie czego.

W układzie będzie mostek sli od EK i combo rez-pompka (na które pewnie sporo poczekam):

http://www.morele.net/ek-water-blocks-ek-fc-bridge-dual-parallel-3-slot-csq-3831109856796-574144/

http://www.angela.pl/p10219,ek-water-blocks-ek-d5-vario-x-res-140-incl-pump.html

stąd naliczyłem wstępnie 10 złaczek.

 

Niestety czekam też jeszcze na obie chłodnice więc dokładny plan całego obiegu nie jest jeszcze wyryty na skale. Wstepnie wyglada tak jak na zdjęciu w moim poprzednim poscie - jak napisał Biafra1987, plan wydaje się być sensowny :)

 

Ps. gdyby ktoś był ciekaw i też składał podobny build. 

Dobiłem aktualnie kwoty 2500zł. Wlicza się w to:

 

- 2 bloki EK na 2x Asus gtx670 DCII

- mostek SLI od EK

- 1 blok EK Supremacy na CPU

- Chłodnica 360/45mm + chłodnica 240/60mm od Alphacool

- Rez 140 + pump D5 combo od EK

- 5x Corsair SP120 high performance

 

Zostały złaczki, wąż i chłdziwo  :->

Nie mogę się już doczekać składania tego zestawu szczególnie, że wcześniej nie miałem żadnego kontaktu z LC  :jupi:

 

Wszystko wchodzi w Obsidian 750D, który wygląda fenomenalnie (to okno 8-)) i jest naprawdę przestronny. Fractal ARC Midi (z dokupionym oknem) i stary PSU OCZ ZT650 będą leciały na sprzedaż i może w sam raz pokryją koszta złaczek, węża i chłodziwa.

 

 

Nie cytuj całych postów, fotek.
Zwracając się do kogoś napisz na początku posta jego nick a przed nim @.
Jeśli zwracasz się do osoby piszącej bezpośrednio nad Twoim postem użyj zwrotu @up // jg

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...