Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam płytę główną Asus P9X79 Deluxe wraz z procesorem Intel Core i7 3930K 3.20GHz. Do tego zestawu zdecydowałem się na 32 GB pamięci Corsair Vengeance CML8GX3M2A1600C9.

 

I tu rozpoczęły się problemy. Mimo, że pamięć występuje w QVL tego Asusa (a dokładniej występuje wersja CMZ, tylko ma ona strasznie wysokie radiatory, które nie wejdą pod radiator Noctua - dlatego wybrałem wersję Low Profile tych pamięci) od początku coś było nie tak jak trzeba. Po zainstalowaniu 32GB (wszystkie 8 slotów zajętych) płyta startowała oczywiście na "Auto" 1333MHz i w takim ustawieniu widziała tylko 24GB. Po włączeniu XMP 1600 widziała już 32GB ale nie było mowy o stabilnej pracy. Dokładniej, ciągle występowały resety przy pełnym obciążeniu np. programem Prime95 (mój standardowy test to Prime95 + kilka godzin konwersji filmu HD).

 

Znalazłem winowajcę - jeden moduł uszkodzony. Wymienili mi na nową parę. Myślałem, że to koniec problemów ale... nie. Moduły (choć już wymienione i sprawne) ciągle nie chciały współpracować przy 32 GB! Tym razem bios widział już wszystkie moduły zarówno przy 1333 jak i 1600 MHz ale system niestety ciągle "wywalał się" blue screenami.

 

Po wielu kombinacjach udało mi się dobrać 24GB. Wszystko działało przez 1.5 roku bez problemów. Nagle widzę, że w systemie jest tylko 16 GB... Patrzę w biosie a tam "abnormal" przy dwóch modułach. Znowu poszukiwania, przekładanie i... okazuje się, że padła kolejna pamięć. Wymiana na nowe i... Co prawda system widzi 24GB i nie zgłasza problemów ale pojawiły się blue screeny! Tak więc zostało 16GB działającej bardzo sprawnie i stabilnie pamięci RAM.

 

I teraz pytanie - co jest grane!!?? Pamięci na pewno nie są "szczytem niezawodności" ponieważ było kilka na 100% padniętych i wymienionych. Jednak teraz odnoszę wrażenie, że nawet te sprawne nie chcą współpracować z tymi wcześniejszymi - mimo, że wszystkie są w tej samej wersji (rewizji). Czy ktoś przerabiał takie manewry z tą lub podobną płytą?

 

Jedna rzecz, którą zauważyłem. W biosie jest naprawdę "opór" ustawień, m.in. jest bardzo obszerna sekcja "Latency timings" a w niej np. parametry: DRAM RTL (CHA D0 R0), DRAM IOL (CHA D0 R0), DRAM RTL (CHA D0 R1), itd. dla każdego slotu osobno. Te wartości mimo ustawienia XMP pozostają na [Auto]. Kiedy wszystko było OK nie zwracałem uwagi jakie tam wartości się ustawiają. Jednak teraz widzę pewną prawidłowość. Kiedy wszystko działa (czyli mam zainstalowane 16GB) ciąg tych ustawień na [Auto] identyfikuje się jako 37-5-37-5-11-0-11-0. I tak na wszystkich modułach. Kiedy coś było nie tak (przy 24 lub 32GB) przy jednym lub dwóch modułach wyglądało to inaczej np. 37-5-37-6-11-0-11-4.

 

NIC NIE BYŁO PODKRĘCANE. Pamięci pracują na XMP czyli 9-9-9-24 1600MHz 1.500V.

 

Tak w skrócie wygląda historia współpracy tej płyty, procesora i pamięci. Dodam, że przerabiałem wszystkie wersje biosu płyty, włącznie z najnowszą, zasilanie 1.5V zgodnie ze specyfikacją, testowo lekko podniesione, obniżone itd.

 

Taką małą dygresją z mojej strony jest to, że Asus przedstawia listę pamięci QVL ale nie pisze z jakim procesorem je testowali. A w tym przypadku kontroler jest przecież w CPU a nie na płycie więć ma to spore znaczenie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gryphon
Link to post
Share on other sites

Posiadam także w/w płytę i pamięci kingston 8x2gb blue ed. 2400mhz i nie miałem najmniejszego problemu, podobnie na starych pamięciach kingstona 4x4gb grey 1600mhz, jeśli masz możliwość potestuj na innych pamięciach

Edytowane przez ryba21184
Link to post
Share on other sites

Wiesz, ja przy 16GB też nie mam najmniejszych problemów. Chodziło o 32GB. Ostatnio dostałem informację z działu rozwoju pewnej firmy na temat pewnych, dobrze współpracujących z tą płytą pamięci - oczywiście mam na myśli 32GB. Przetestuję i zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj może tych ramek:

G.Skill DDR3 32GB(4x8GB) 2133MHz RipjawsZ CL9

http://techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/gskill-ddr3-32gb4x8gb-2133mhz-ripjawsz-cl9,37529.html

 

Używam ich na Asus P9X79 DeLuxe 64 GB (8x8GB) i przy procesorze I73930K @4.6 chodza na 2022MHz, na drugim kompie te same pamięci 32 GB (4x8 GB) na Asusie Z87Pro i przy procesorze I5 4670K też hulają również bez zarzutu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...