Skocz do zawartości

Wysokie temperatury i7-4770k bez OC


Recommended Posts

Witam, parę dni temu złożyłem sobie następujący zestaw:

  • Intel Core i7-4770K 3.5GHz
  • SilentiumPC Fortis HE1225
  • ASUS Maximus VI HERO
  • Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl
  • Seasonic X-Series X-750 KM3 (SS-750KM F3) 80Plus Gold 750W
  • Corsair Vengeance Low Profile 2x4GB, DIMM,1866MHz, DDR3, CL9, XMP,Non-ECC, RED

Niestety borykam się z problemem wysokich temperatur pod obciążeniem w takich aplikacjach jak Prime95 oraz Intel Burn Test - dochodzą one nawet do 86st pomimo zastosowanego chłodzenia Fortis. Normalnie podczas obciążania grami typu Battlefield 4 temperatury dochodzą do 60st, co jest dla mnie akceptowalne, w przeciwieństwie do tych ze stress testów, które nieco mnie zmartwiły. I tutaj pytanie do Was, czy tak wysokie temperatury są normalne? Wydaje mi się, że nie, bo przecież na stockowym chłodzeniu byłoby to prawie 100st, a procesor nie jest podkręcany. Gdzie tu miejsce na OC?

 

Specjalnie dla niższych temperatur postanowiłem zainwestować w lepsze od stockowego chłodzenie, i wybór padł właśnie na SilentiumPC Fortis, gdyż naczytałem się o nim praktycznie samych pozytywnych opinii, a cenowo wypadał bardzo przyzwoicie. Co do pasty termoprzewodzącej to użyłem tutaj Noctua NT-H1 i rozprowadziłem ją po procesorze w następujący sposób: http://screenshooter.net/5157565/17_11_2013__00_32_21. Być może problem wysokich temperatur tkwi w źle rozprowadzonej paście? Niestety nie posmarowałem dodatkowo samego radiatora od spodu, tak jak pokazano to w tej instrukcji:  http://www.silentiumpc.com/images/instrukcja_fortis/instrukcja_fortis_intel.html w kroku 9, gdyż znalazłem ją dzisiaj. Co myślicie?

 

A teraz parę pytań z nieco innej beczki. W celu maksymalnej wydajności, w BIOSie włączyłem dla pamięci RAM profil XMP. Włączenie profilu XMP powoduje automatyczną zmianę wartości domyślnych niektórych ustawien w BIOSie. Załączam screen na którym widać co dokładnie się zmienia: http://screenshooter.net/5157565/24_11_2013__13_40_35. Zauważcie, że opcja CPU CORE RATIO została ustawiona na SYNC ALL CORES. W takich ustawieniach w teście Prime95 napięcie procesora skacze aż do 1.250V osiągając przy tym taktowanie rzędu 3.90GHz i temperaturę 86st. Z tego co przeglądałem na necie to ludzie przy takim napięciu dochodzą do 4.50GHz i przy tym mają niższe temperatury...

 

Jeżeli w BIOSie opcję CPU CORE RATIO ustawię na AUTO i zapuszczę test Prime95 to napięcie procesora dochodzi do 1.184V. maksymalne taktowanie do 3.70GHz, a temperatura maksymalna na rdzeniu to 76st - czyli mamy tutaj spadek o 10st, który zawdzięczamy niższemu napięciu.

 

Czy takie wysokie napięcia pod obciążeniem, na nie podkręconym procku są normalne? Może moje wysokie temperatury to jest kwestia ustawień w BIOSIe? A może trafiłem na tak słabą sztukę procesora :/.

 

Jeśli chodzi o temperatury w idle to są one rzędu 28-33st, a CPU-Z potrafi pokazać wtedy napięcie równe 0.064V przy taktowaniu 800MHz. Nie wiem, czy CPU-Z nie odczytuje błędnie tego napięcia w idlu, bo wydaje mi się ono absurdalnie niskie. HwiNFO rejestruje najniższe napięcie na poziomie 0.7135V.

 

Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć testów z moim procesorem oraz tym chłodzeniem, bym mógł sobie porównać moje wyniki

.

Dane pochodzą z takich aplikacji jak: CPU-Z, Real Temp, HWiNFO.

 

Podaję jeszcze zrzut ekranu z BIOSu z ustawień napięć (nic tam nie zmieniałem): http://screenshooter.net/5157565/24_11_2013__17_09_50

 

Dziękuję za poświęcony czas i potencjalne odpowiedzi, pozdrawiam.

Edytowane przez _KAT_
Link to post
Share on other sites

akurat to chlodzenie nie nalezy do najlepszych a nawet i dobrych, do tego zle nalozyles paste, poniewaz trzeba bylo nalozyc tez na same chlodzenie ze wzgledu na brak plaskiej podstawki przez co cieplo nie jest maksymalnie oddawane na chlodzenie.

Jezeli umiesciles radiator pod takim samym katem jak w tej instrukcji, to popelniles kolejny blad (nie wiem co za matol zrobil ta instrukcje no ale coz zrobic, taka firma). kazda obudowa posiada wentylator na tylnej czesci, ktory pomaga usuwac cieple powietrze z obudowy, a tego typu chlodzenie cpu tez powinno dmuchac w kierunku tego wentylatora zeby szybciej usunac cieplo, no chyba, ze masz wentylatory na topie, bo z tego co pamietam, to chyba nie ma ich w standardzie.

 

Popraw paste i zamontuj chlodzenie w kierunku wentylatora, zyskasz pare stopni, ale nie licz na cuda. i7 sa zacieple dla boxowego coolera przez co nie sa w stanie pracowac w 100%, nie wiem czemu intel jeszcze nie dostal za to po du**e.

Edytowane przez arkus
Link to post
Share on other sites

Hej, załączam zdjęcie tego jak obecnie wygląda chłodzenie procka w mojej obudowie.

 

http://i.imgur.com/hs7HEwQ.jpg

 

 

Jutro, jak się uda to zdejmę chłodzenie i przesmaruję jeszcze raz procka i dodatkowo radiator od spodu, jak w załączonej instrukcji. Nie wiem tylko, czy przekładanie wiatraka na drugą stronę to dobry pomysł, gdyż jest tam już ten standardowy od obudowy. 

 

Przy okazji zrobiłem mały eksperyment, rozgrzałem procka do 85st i dotknąłem radiatora, okazało się, że ten zrobił się tylko delikatnie ciepły, ledwo wyczuwalnie. To normalne? Podobno powinien być znacznie ciepły, a ten nie był nawet letni.

Edytowane przez _KAT_
Link to post
Share on other sites

To nie patalnia caly sie nie rozgrzeje  :rotfl:

Tak jak pisalem wczesniej i7ki grzeja sie dosc mocno i przy chlodzeniach takich jak twoje powinny miec 70+*C przy maksymalnym obciazeniu.

Moze wentylator trzeba bardziej podkrecic, na ilu jest obrotach? Podobno fortis to niezla suszarka.

Link to post
Share on other sites

Pod Primem jak już dojdzie do 85st to wiatrak zaczyna chodzić na max - 1200-1400RPM (nie pamiętam dokładnie ile to było) i faktycznie jest wtedy słyszalny, ale tak w normalnych warunkach jest bardzo przyzwoicie. Teraz na przykład jest to 700RPM. Jakbym miał 70st pod Primem i IBT to byłbym bardzo zadowolony. Ale tak jak pisałem w 1 pierwszym poście, podczas obciążania na przykład BF4 temperatura nie przekracza 60st.

Link to post
Share on other sites
1.250V osiągając przy tym taktowanie rzędu 3.90GHz i temperaturę 86st. Z tego co przeglądałem na necie to ludzie przy takim napięciu dochodzą do 4.50GHz i przy tym mają niższe temperatury...

 

Niektóre sztuki 4.5GHz osiągają przy 1.220V (kolega Dodo), natomiast moja potrzebuje 1.240V.

 

Ustaw w biosie na sztywno odpowiednie (możliwe najniższe) napięcie do taktowania jakie chcesz osiągnąć i po problemie.

Link to post
Share on other sites

Obudowe widze,ze masz wyciszona, jakis Fractal jak si enie myle.To nie pomaga w chlodzeniu, moze waerto zwiekszyc przeplyw powietrza w obudowie, podkrecajac obroty wentyli.

 

Po pierwsze zmien ustawienia wentylatora na CPU w BIOSie, za wolno sie kreci.Daj jakis wbudowaby profil np standard, alebo ustaw wlasny.Wentyl zaczyna sie rozkrecac za pozno.

 

Niestety jak trafisz na slaba sztuke haswella to sa problemy z temperaturami, Tobie nie trafila sie raczej chlodna ;)

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites

Ja tylko doradzę jak zbić temperatury (nie lubię czytać postów tl;dr). Po pierwsze musisz wiedzieć, że ta obudowa wymaga dosyć dużej ilości wentylatorów, żeby była chłodna jak meshowe. Potem warto zaopatrzyć się w dobrą pastę, którą nakładamy w kształcie litery X (najlepsze ułożenie wg. tutejszych testów). Można też zdjąć IHS i wydłubać gluta wstawiając na jego miejsce jakąkolwiek pastę termoprzewodzącą, ale traci się przez to gwarancję. Ostatnim sposobem jest po prostu kupienie dobrego coolera, jak wykrzywiany ręcznie Mugen, Noctua NH-D14, Dark rock pro 2 itp.

 

Link to post
Share on other sites

Przesmarowałem raz jeszcze procka i tym razem dodałem również pastę na chłodzenie. Wygląda to tak: http://screenshooter.net/5157565/25_11_2013__18_05_06. Niestety w testach nie ma kompletnie żadnej różnicy, nawet 1st. Zastanawiam się nad zmianą chłodzenia lub dodatkowymi wiatrakami do obudowy. Skłaniałbym się w na jakieś Noctua z PWM. Co do temp w idlu - te wydają się być niższe o 1-2st. Nie przypominam sobie bym wcześniej widział 25st na którymś z rdzeni :P.

 

Przy temperaturze 80st i więcej wiatrak na CPU rozkręca się aż do 1500 RPM, przy 77st jest to ok 1000 RPM.

 

No nic, na chwilę obecną chyba nic z tym nie zrobię, pewnie dołożę niebawem jakiegoś wentyla, jak napisałem wyżej, a gdy będę miał potrzebę OC procka to zmienię chłodzenie, co pewnie i tak za dużo nie da. Trochę korci mnie zdjęcie IHS, ale utrata gwarancji, jak i szansa na uszkodzenie proca usilnie mnie od tego odciąga :P.

Link to post
Share on other sites

To nie wina chłodzenia, a samego procesora. Trafiłeś na źle poskładaną sztukę i tyle. IHS nie dotyka rdzenia równomiernie, przez nadmiar silikonu, który Intel nałożył i tyle. Miałem dokładnie to samo. Dopiero zdjęcie IHS-a i zastosowanie normalnej pasty, a potem Coollaboratory Liquid Ultra dało spodziewane rezultaty. Temperatury spadły o ponad 20 stopni Celsjusza. Więc albo skalpujesz, albo oddajesz na gwarancję uzasadniając, że na chłodzeniu boxowym się przegrzewa (to ważne przy wymianie procesora). Tyle.

 

 

Tutaj jak to wyglądało :

 

https://www.youtube.com/watch?v=zjZ9ZiIpHYk

 

https://www.youtube.com/watch?v=U63uiLQpcrQ

 

 

Przed oskalpowaniem 4.2GHz i 1.2V dla rdzenia to był maks. Po oskalpowaniu z palcem w pupie robił 4.7GHz przy napięciu 1.43V i chłodzeniu Swiftech H220.

Zdechł przy nic nierobieniu ustawiony na 4.2Ghz i 1.2V. Intel wymienił go na nowy, który sprzedałem.

Edytowane przez TitoBandito01
Link to post
Share on other sites

@Blackwhite:

Podkręciłem wentyle, żeby szybciej wchodziły na 100% i w rezultacie udało się obniżyć temp o 2-5st.

 

@up

No i tak chyba trzeba będzie zrobić, oddać na gwarancję. Ciekawe ile będą ją rozpatrywali...

Edytowane przez _KAT_
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

sytuacja u mnie:

i7 4770k (nie kręcony)

chłodzenie: fortis he 1225

plyta glowna: msi z87-g43 ostatni bios 1.6

obudowa gladius m40

 

wszystkie testy przy otwartej obudowie z działającymi wentylatorami 120mm: 2 z przodu i 1 z tyłu

pasta to ac mx-4

chłodzenie nakładałem i zdejmowałem 3 razy, za każdym razem czyszcząc elementy alkoholem IPA

temperatury jakie podam są najlepszymi wynikami

do pomiaru temperatur używałem: CPUID HWMonitor i core temp

 

idle i get 25-29*C
artlantis - renderowanie sceny przez 16 minut, max temp 66-68*C
prime95v27.9 small FFT's max 81-83 ,ale większość czasu 79*C
OCCT 4.4.0 max temp 79
intel burn test, max 85-86*C

 

nie próbowałem jeszcze testów z boxowym chłodzeniem, jednak wydaje mi się,że przy testach spokojnie osiągnie 100*C jak nie więcej...

Będę musiał te testy przeprowadzić w razie próby reklamacji i tak. Tylko zwyczajnie nie mam już siły rozbierać ponownie czyścić wszystkiego... muszę od tego odpocząć kilka dni :P Za dużo to mnie stresów kosztowało.

Dodatkowo mam problem z USB na płycie głównej... czasem odłącza na moment myszkę lub klawiaturę, jeśli dzieje się to w grze to wiesza ją na jakieś 4 sekundy... zastanawiam się więc czy nie jest gdzieś jeszcze jakiś problem... ponieważ te wieszanie jest zastanawiające. Odzielne testy procesora prime95 .. gpu za pomoca furmark... pamięci za pomocą memtest 5.01(z pendrivea) nie powodują żadnych problemów.

 

Wracając do temperatur to w pokoju mam teraz naprawdę chłodno, komputer stoi w salonie, a że tam się nie śpi to się nie grzeje więc komputer ma świetne warunki :]

Boje się więc co będzie jeśli przyjdą cieplejsze dni lub lato, jak to wpłynie na temperaturę procesora, mimo zastosowania przyzwoitego chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

Widze ze nie jestem sam ,mam podobny problem z temperaturkami i chyba

 

 

To nie wina chłodzenia, a samego procesora. Trafiłeś na źle poskładaną sztukę i tyle

zreszta sami ocennie , temp w pokoju 23 stopnie , procesor nie podkrecany zapusciłem tylko test w OCCP - wentyle na 900 obr , Alphacool VPP655 ustawiona na 4 biegu-zakresie 4050 obr - buda otwarta 

 

A mimo to :

 

 
 
chlodzenie - oddzielny uklad dla GPU i CPU 
 
Link to post
Share on other sites
Masz ustawić na SZTYWNO 1,230V.

 

Jacek przy 1,23 V nie wstaje wywala

 

Ale jestem juz po wyymianie procka i nowa sztuka przy 4,5 Ghz potrzebowała tylko 1,26 V . Rozgrywka w BF4 - około 20 min  max temp to 58 stopni .Więc jest lepiej  :D

Edytowane przez szahi
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

W końcu znalazłem czas by posiedzieć przy tym boxowym chłodzeniu i je potestować.
Na poprzedniej stronie mieliście moje wyniki z chłodzeniem fortis he 1225. Jeśli ktoś chce zobaczyć różnicę proszę zajrzeć poprzednią stronę tego tematu.

 

i7 4770k (nie kręcony)
chłodzenie: INTEL BOX(dołączone do procesora)
plyta glowna: msi z87-g43 ostatni bios 1.6
obudowa gladius m40

wszystkie testy przy otwartej obudowie z działającymi wentylatorami 120mm: 2 z przodu i 1 z tyłu pasta to ac mx-4 (wyczyściłem IPA intelowską plastelinę i zastapiłem ta pastą)
chłodzenie nakładałem i zdejmowałem 2 razy, za każdym razem czyszcząc elementy alkoholem IPA

do pomiaru temperatur używałem: CPUID HWMonitor i core temp
WYNIKI:

idle 27-30*C

 

artlantis - renderowanie sceny przez 16 minut
maksymalna temperatura na rdzeniach: 91,91,89,86*C

 

prime95v27.9 small FFT's(wyłączyłem po jakiś 90 sekundach)
maksymalna temperatura na rdzeniach: 100,100,98,95

 

prime95v27.9 Blend test(wyłączyłem po 3-4 minutach)
maksymalna temperatura na rdzeniach: 100,100,98,95

 

Postanowiłem pominąc testowanie programem OCCT i Intel burn test ponieważ przy nich uzyskałem najwyższe wartości i nie chcę uszkodzić procesora.
!!!Coś mi sie pomieszało i myślałem,że maksymalna temperatura to 105*C. Okazuje się,że dla haswella to 100*C, w takim wypadku szybciej bym wyłączył te testy ,a nie czekał i obserwował czy podskoczy jeszcze temperatura o 1-2 stopnie w ciągu tych kilku minut!!!

 

Temperatura przy prime95v27.9 small FFT's osiągnęła maksymalne wartości po dosłownie chwili.

Temperatura przy prime95v27.9 Blend test wolniej została osiągnięta jednak tak jak przy small FFT długo się utrzymywały maksylane wartości. Czasem na moment spadła do 98-99 i znów wracała na 100*C.

 

EDIT>>> chciałbym dodać,że mam w salonie naprawdę chłodno... naprawdę...

no mały przykład z życia, dziś podczas pracy przy laptopie dziewczyna załozyła rękawiczki bez palców by jej ręce nie kostniały:P

co to bedzie wiosną? latem? zastanawiam się nad reklamacją tym bardziej,ze posiadam płytę msi z która mam problemy z USB więc od razu załatwił bym kilka gwarancji.


Niestety nie moge edytować poprzedniej wiadomości więc napiszę tu.

Testy przy zamknietej obudowie zestawu powyżej,

artlantis - rendering sceny 4 minuty 97*C, wtedy wyłączyłem program by nic nie uszkodzić, możliwe,że po kolejnych 4 minutach dobiłbym do 100*C ... przegięcie.... i to zwyczajny program do renderingu... pracy..., a nie jakiś prime czy intel burn test

Edytowane przez infernovip
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jako, że jest to mój pierwszy post tutaj, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. 

 

Zdaje się, że jestem kolejną osobą, która ma problem w tej materii. Złożyłem swój zestaw kilka dni temu, składa się on z:

  • wspomnianego i7 4770k
  • msi z87-g43
  • kingston xmp hyperx blue (1600mhz)
  • obudowa zalman z9

Box'owe chłodzenie od razu zastąpiłem Silentium Fortis, którego używałem w poprzednim kompie (z am2 x2 6000) - tam temperatury bez OC to maks 5x stopni przy np fft w prime.

 

Składając nową maszynę miałem nadzieję, że nie będę się musiał przejmować kwestiami temperatur, w końcu to Intel, który powinien pracować stabilnie nawet na boxowym chłodzeniu. Niestety chyba się przeliczyłem.

 

Wczoraj wykonałem kilka testów (prime95, temperatury sprawdzałem w aida64). Wygląda to następująco:

  • domyślne ustawienia biosowe, czyli włączony turbo boost, wyłączone OC genie, temperatura przy stresie 82 stopnie (odczytałem wówczas, że przetaktował się na 3,9 przy coś około 1,12xx V - nie pamiętam dokładnie);
  • włączanie/wyłączanie XMP nie wpływało na temp; 
  • przy włączeniu OC genie również odnotowałem 82 stopnie (4,0 przy 1.0xxV - skleroza);

Wentylator Silentium rozkręca się oczywiście do 1500 obrotów, dodatkowo w obudowie są 2 wentle jeden na plecach drugi z przodu na dole. Radiator mam zamontowany tak jak kolega wyżej, czyli dmucha w stronę wentla na plecach obudowy. Grafiki jeszcze nie mam więc przepływ dosyć swobodny. 

 

Muszę zaznaczyć iż nie jestem specjalistą w tej materii. Pastę nakładałem na sam procesor, dwoma równoległymi paskami - gdzieś wyczytałem, że takie naniesienie zapewni rozprowadzenie pasty na całym CPU. Pastę kupiłem jakąś za dychę ze sreberkiem, nie pamiętam nazwy. Nie mam dostępu teraz do tych wszystkich danych, rodzaj pasty, napięć na CPU o których pisałem wyżej, jak coś mogę to doprecyzować później, chociaż nie sądzę by to miało jakieś mega istotne znaczenie. Liczy się fakt, że procesor ma ponad 80 stopni bez ręcznego OC. 

 

W związku z tym, chciałbym się Was zapytać, czy taki stan kwalifikuje się na zgłoszenie gwarancyjne? Jeśli mieliby wymienić to przecież nie mam pewności, że dostanę "chłodniejszą" sztukę. Warto podejmować się takiej operacji czy lepiej po prostu założyć jakieś porządne chłodzenie? 

 

Nie jestem pewien co do poprawności nałożenia pasty, radiator wydaje mi się, że przylega poprawnie, chyba nie da się go źle przykręcić, przecież to 4 śruby. Nawet jeśli nałożyłem kiepską pastę i do tego zrobiłem to źle to ile stopni mógłbym zepsuć 5? Nadal jednak wynik byłby niepokojący. 

 

Jeśli trzeba mogę zrobić testy na jakimś innym oprogramowaniu i dać tutaj dokładne tym razem wyniki. 

 

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rady, z góry dzięki za odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez szczesiu20
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...