Skocz do zawartości

Cichy i wydajny komputer za ok. 4000zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez BlueMike,

Recommended Posts

Witam,

 

kompletuję wydajny zestaw komputerowy. Moim głównym założeniem jest jak największe wyciszenie sprzętu w czasie obciążenia ale bez OC. Komputer będzie poddawany OC ale wtedy nie będę zwracał uwagi na to czy jest głośny. Do tej pory złożyłem następujący zestaw:

  1. Procesor - Core i5-3570k 3.4GHz - 660zł
  2. Płyta główna - MSI Z77A-G45 - 350zł
  3. Grafika - MSI GeForce GTX 760 Gaming OC 2GB - 780zł
  4. RAM - 12-16GB 1600MHz - ok 300zł
  5. Zasilacz - Revoltec be quiet! Straight Power E9 500-600W - 350-400zł
  6. Obudowa - Thermaltake Chaser MK-1 - 490zł
  7. HDD - 2 dyski
    1. WD Caviar Blue SATAII 500GB - posiadam
    2. Hitachi SATAII 700GB - posiadam
  8. Napęd optyczny - Optiarc AD-7243S - posiadam
  9. *Opcjonalnie* SSD - Kingston SSDNow v300 120GB - 240zł

Podsumowując cena waha się w przedziale 2980-3220zł(dysk SSD będzie kupowany na 70%), a więc pozostaje ok 1000zł na chłodzenie(nie trzeba odrazu wszystkiego wykorzystywać ;) ). Jeśli cena jest podkreślona to znaczy, że dany komponent kupuję w USA - znajomy przyjeżdżając do Polski mi je przywiezie.

Chciałbym abyście pomogli mi rozwiązać kilka problemów, które napotkałem(ustawione wg ważności):

  1. Zasilacz lepiej 500W, 600W(ten wydaje mi się najlepszy) czy może aż 700W(470zł) oraz czy na pewno be quiet! będzie najcichszy? Powtarzam, że zależy mi na maksymalnym wyciszeniu, dlatego wybrałem klasę 80PLUS Gold.
  2. Jakie dać chłodzenie do procesora i ew. obudowy - wiatraki, LC składane samodzielnie(mniejsze komponenty mogę kupić w USA) czy może LC kit?? W przypadku procesora wiatrak dołączany przez producenta raczej odpada(słabe opinie). Jak napisałem najważniejsza dla mnie będzie cicha praca(przy wyłączonym OC). W obudowie najbardziej wydajnie działać będą wiatraki przedni i górny ponieważ tylny będzie dość osłonięty przez co może lekko tracić na wydajności. Czy wiatraki fabryczne od Thermaltake'a będą zadowalające? Zastanawiam się również na dolnym wiatrakiem do obudowy(jeśli nie będzie zbytnio zwiększał głośności).
  3. Jakiej firmy RAM kupić? I zależnie od chłodzenia czy potrzebuję niskoprofilowane? Obserwując aukcje na amerykańskim ebayu wiem, że za ok 300zł($100) jestem w stanie kupić 12GB RAM 1600MHz z wysokimi radiatorami.

Mam nadzieję, że w tym budżecie zmieszczę jeszcze nową myszkę(coś w stylu Razer DeathAdder) i ew. klawiaturę, więc bez szaleństwa panowie.

Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites
RAM - 12-16GB 1600MHz - ok 300zł

Jakie jest zastosowanie sprzętu, że takie ilości pamięci potrzebujesz? Jeśli gry to wystarczy 8GB.

 

Moim głównym założeniem jest jak największe wyciszenie sprzętu w czasie obciążenia ale bez OC.

Pomyśl o wyciszonych obudowach od Fractal Design np: http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r4-black-pearl-usb-3-0-fd-ca-def-r4-bl-517874/. Ale patrząc na wybór Thermaltake ich design może Ci nie odpowiadać.

 

1. Jeśli chodzi o moc wystarczy coś 500-550W. Certyfikat Gold nie wyciszy Ci komputera, ale BeQuiet to bardzo dobry wybór.

 

2. Jeśli chcesz porządne LC to najlepiej zrobić to samemu z kupionych komponentów.

Poczytaj:

http://forum.benchmark.pl/topic/92080-kompaktowe-ch%C5%82odzenie-wodne-przeczytaj-zanim-kupisz/

http://forum.benchmark.pl/topic/82784-ch%C5%82odzenie-wodne/

 

3. Jeśli od razu chcesz wodne chłodzenie na procesor to możesz wybrać coś z wysokimi radiatorami. Jakiej firmy? Teraz większość robi porządne RAMy ;) Crucial, Corsair, Patriot, G.SKill, Team Group itd.

_________________________________________________________________________________

Inna sprawa to to, że za 4000 zł złożysz wyciszony i wydajniejszy zestaw z GTX 770 (jeśli sprzęt jest do grania):

Intel Core i5-3570K /3.4GHz, 6MB, LGA 1155, BOX/

Thermalright HR-02 Macho Black-White

MSI Z77A-G43 /intel Z77, LGA 1155/

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

MSI GeForce GTX 770 TwinFrozr 2GB DDR5 256bit (1098/7010)

Plextor M5S 128GB SATA3 (520/200MB/s)

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl

bequiet! PurePower L8 630W

 

Razem: 3976zł

Nie napisałeś o HDD i napędzie optycznym więc ich nie uwzględniłem. Masz tu możliwość OC z wydajnym chłodzeniem powietrznym, wydajniejszą kartę graficzną oraz dobrze wyciszoną obudowę. Jest też cichy zasilacz od BeQuiet!. Kwestię RAMu trzeba jeszcze wyjaśnić, czy wystarczy czy taka ilość.

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

  1. Ok czyli kupuję 600W i wszystko śmiga
  2. Czyli taki Fractal Design Define XL R2 Black Pearl będzie mniej głośny od tego Thermaltake'a? Co do LC to rozumiem, że chodziło Ci żeby nie używać kitów(tego się spodziewałem). Ale ja nie wiem czy nie lepiej będzie użyć tylko wiatraków. Szczególnie, że do LC musiałbym kupić lepszą kartę graficzną(do tej nie ma bloków). Pamiętając o tym, że chłodnica też jakiś tam hałas robi zastanawiam się czy jeśli włożę jakiś dobry wiatraczek do procka to nie będzie lepiej - wybrana karta graficzna to jeden z najcichszych GTXów 760 przy obciążeniu.

    Dodatkowo przy lepszej karcie graficznej chłodzenie wodne musiałoby być wydajniejsze, a więc i głośniejsze(tak mi się przynajmniej wydaje), bo chyba nie ma sensu robienia LC tylko do procka.

  3. Komputer do gier. Dzięki bardzo
Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites

Dodałem HDD i napęd optyczny(zakładałem że można to pominąć).

Jeśli to nic nie zmienia to biorę Fractal Design Define XL R2 Black Pearl i zostaję przy 760.

I wtedy Thermalright HR-02 Macho Black-White czy znajdę coś bardziej cichego?

 

EDIT Nie pisałem, że chcę LC, tylko że to rozważam - chodzi mi cichą pracę w czasie obciążenia bez OC. Zaś przy OC poziom hałasu nie gra roli. Czyli jeśli wiatraki są dużo głośniejsze to LC a jeśli nie to zostaje przy wiatrakach

Edytowane przez Pitirus
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Jeśli to nic nie zmienia to biorę Fractal Design Define XL R2 Black Pearl i zostaję przy 760.

Piszesz, że zestaw do gier i w takim budżecie wkładasz GTX 760? Kiedy można mieć spokojnie 770-tkę z cichym chłodzeniem i wyciszoną obudową ?

 

Trochę tego nie rozumiem, 770-tka to kilkanaście punktów procentowych (jak nie 20 i więcej) większa wydajność:

 

 

http://tpucdn.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_760/images/perfrel_1920.gif

 

http://static.cms.netshare.pl/cms/2013/10/radeon-r9-280x-wydajnosc-sumaryczna-597x454.png

 

 

Ale wybór należy do Ciebie.

 

I wtedy Thermalright HR-02 Macho Black-White czy znajdę coś bardziej cichego?

Tu polecam zerknąć w testy t.luka:

http://chlodzenie.net/reviews/thermalright-hr-02-macho-120-test-coolera-cpu/4/

http://chlodzenie.net/reviews/thermalright-hr-02-macho-120-test-coolera-cpu/8/

HR-02 nie jest super ciche przy dużych obrotach. Ale wydajnością dorównuje np droższemu 150zł Dark Rock Pro 2, które z kolei jest cichsze pod obciążeniem.

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po przemyśleniu sprawy składam następujący zestaw:

  1. Procesor - Core i5-3570k 3.4GHz - 660zł
  2. Płyta główna - MSI Z77A-G45 - 350zł
  3. Grafika - MSI GeForce GTX 770 Gaming OC 2GB - 990zł
  4. RAM - 12GB 1600MHz - ok 300zł
  5. Zasilacz - Revoltec be quiet! Straight Power E9 600W - 400zł
  6. Obudowa - Fractal Design Define XL R2 Black Pearl - 480zł
  7. Chłodzenie - be quiet! Dark Rock PRO 2 - 320zł
  8. HDD - 2 dyski
    1. WD Caviar Blue SATAII 500GB - posiadam
    2. Hitachi SATAII 700GB - posiadam
  9. Napęd optyczny - Optiarc AD-7243S - posiadam
  10. *Opcjonalnie* SSD - Kingston SSDNow v300 120GB - 240zł

Łącznie 3500zł +/-240zł

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...