Skocz do zawartości

Możliwie najlepszy zestaw w przedziale 2500 - 3000 zł


Recommended Posts

Rozumiem. Tak, jak można to mam parę pytań. Dobrze, że odezwałeś się w temacie, to jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że lepiej wypytywać do bólu, a kupić coś dobrego. Skoro uważasz, że to najlepsze co można obecnie złożyć za 3000 zł to zajmijmy się tym: zestaw.

1) Czy nie lepiej kupić RAM: Crucial Ballistix DDR3 8GB/1866 (2*4GB)? Dlaczego akurat ten co podałeś?
2) Czy jak kiedyś dokupię dodatkowe chłodzenie do podkręcenia to nie będę musiał kupić mocniejszego zasilacza?
3) Czy to oszczędny zestaw? Chodzi mi o prądożerność... to też ważne.

4) Nie lepiej dopłacić 90 zł do dysku: Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache?
5) Czy procesor: Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL nie jest lepszy?

6) Czy nie okaże się, że, np. płyta główna będzie za stara pod nową kartę graficzną czy inne podzespoły powiedzmy za 4 lata?
 

Link to post
Share on other sites

1. Po co tak wysokie taktowanie? Jak już Ballistixy to takie: Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)

 

2. Nie. Ten spokojnie starczy ze sporym zapasem.

 

3. Na stronach z testami możesz wstępnie ocenić pobór prądu (jednak zwróć uwagę, że platformy testowe są zazwyczaj mocniejsze od Twojej propozycji) np:

http://pclab.pl/art53817-13.html

http://www.frazpc.pl/artykuly/924904-5/ewolucja-od-amd---asus-radeon-r9-280x-directcu-ii

 

4. To zależy od Ciebie, czy uważasz, że 1TB to mało, czy też może wystarczająco na Twoje potrzeby.

 

5. Bez OC wydajniejszy, po OC pewnie też będzie trochę wydajniejszy od Ivy (zależy od sztuki). Ale zmiana procesora wiąże się ze zmianą płyty czyli dodatkowy koszt.

 

6. Nie jesteśmy jasnowidzami :) Ale nie powinno być problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uzupełniając jedynie, bardzo porządną odpowiedź BlueMike.

Zasilacz oczywiście wystarczy z zapasem, a mówiąc o nim, poczytaj o rejestracji na stronie, aby przedłużyć gwarancję z 2 do 5 lat (to było jedno z głównych kryteriów wg. których go polecałem). Haswell (4670k) owszem jest lepszy, ale tylko na papierze i tylko bez OC. Podkręcając "zegar w zegar" nowsze będzie lepsze ale, 4670k ma większe problemy z temperaturami i często zdarza się tak, że jego limity OC są znacznie niższe np. 4.2Ghz w porównaniu do 4.5Ghz dla 3570k - i w tej sytuacji Ivy Bridge jest lepszy. No i wspominane większe koszta.

Taktowanie RAM, ująłem w FAQ zestawów:

 

Taktowanie/przepustowość RAM

Ja rozumiem, każdy patrzy na numerki - jest więcej, jest lepiej, huraa! Z tym, że niekoniecznie. 

Jak tak naprawdę możemy odczuć różnicę pomiędzy przepustowością 10.6GB/s a 12.7GB/s w grach... no nijak.

Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do stacji roboczych, gdzie warto dbać o parametry naszych pamięci.

 

Na temat przyszłościowości płyty głównej, za te np. 4 lata. Jedyne co może ulegać zmianie to:
-port PCI-express (jego przepustowość), a z serią IB został wprowadzony właśnie PCI-e 3.0, czyli najnowszy, czyli nie prędko uświadczymy PCI-e 4.0, a już na pewno prędko nie uświadczymy karty która w pełni go zatka.
-typ pamięci DDR4, o której dopiero zaczyna się mówić - przy wymianie na DDR4 będzie potrzeba płyty która to obsługuje, a takich nie ma i prędko nie będzie

Ogólnie 4 lata to ogrom czasu jak na branżę IT, ale bazując na tym co wiemy i czego się spodziewamy, nie ma powodów do zmartwień (tj. nic nie wyskoczy w przyszłym roku, co zmusiłoby wszystkich nas do wymiany sprzętu), jednak jak to będzie faktycznie możemy jedynie przypuszczać, bo nie jesteśmy jasnowidzami. ;)
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kurde, Panowie, dla mnie GTX 760 w cenie 950 zł jest czarną dziurą. 

 

R9 280X w cenie o 150 zł wyższej oferuje 20% wydajności więcej, dla mnie jest to niesamowita opłacalność. W zestawie go gier stawiałbym na mocniejszą GPU niż CPU.

 

Różnica pomiędzy kartami jest naprawdę spora, nawet w zielonolubnym Crysisie 3 różnica po OC potrafi dochodzić do 10 klatek na korzyść R9 280X, o silnikach Frostbite 2.0 / 3.0 nie ma tutaj nawet co wspominać, tam różnice potrafią dochodzić nawet do 15 klatek na korzyść AMD. 

 

Dodatkowo warto pamiętać o jednej rzeczy, seria R9 jest dość młoda, patrząc w przeszłość wiemy bardzo dobrze jak AMD potrafi wyciągać więcej wydajności poprzez optymalizację sterowników. 

 

Co prawda teraz przy składaniu zauważyłem że R9 280X zdrożał o 100 zł  :/  Chciałem zaproponować zestaw z R9 280X + 4570 + Z87 - OC pod ~3.8 GHz czyli wydajność taka sama jak Ivy pod 4.0 Ghz, jednakże zestaw ten kosztować będzie na dzień dzisiejszy 3200 zł, jednak jest tutaj rozwiązanie ... ciachać ram do 4 GB i kolejną kość kupić za miesiąc, dwa, trzy .....

 

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

Intel Core i5-4570 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

MSI Z87-G41 PC Mate /intel Z87, LGA 1150/

Sapphire Radeon R9 280X 3GB DDR5 384bit (1020/6000)

XFX Core 550W 120mm 80+ SLI PSU

Zalman Z3 Plus (b/z)

Crucial 4GB 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

 

3070 zł + ewentualnie kody a montaż i wysyłkę podane wcześniej

 

Około 20% wydajniejsza kart graficzna, różnica wydajności pomiędzy podkręconym 3570K pod 4.5 GHz a 4570 pod 3.7 GHz to zaledwie około 5% różnicy w ogólnym rozrachunku, gdzie drugie połączenie kosztuje 100 zł mniej 

 

http://pclab.pl/art53333-22.html

 

W przyszłości dokupisz sobie chłodzenie oraz drugą kość ram, podkręcisz procesor oraz GPU i będziesz miał bardzo mocną maszynę. Do Z3 mieszczą się wysokie chłodzenia jak HR-02, sama obudowa posiada 4 wentylatory 120 mm, w tym jeden LED, pełne ofiltrowanie oraz okno z plexi na boku .... 

 

W momencie kiedy GTX760 będzie się już dusił przy obniżonych detalach, R9 280X owe obniżanie dopiero zacznie, trzeba pamiętać również o tym  ^^

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
seria R9 jest dość młoda, patrząc w przeszłość wiemy bardzo dobrze jak AMD potrafi wyciągać więcej wydajności poprzez optymalizację sterowników

Co młoda, jak to jest rebrand 7970. Innymi słowy, 7970Ghz po OC. Nic tu już nie wyczarują.

Patrząc na OC, nie widzę w 280x potencjału na wyraźne zwiększenie wydajności, w przeciwieństwie do 760.

Pewnie, wiadomo, że 280x jest mocniejszy od 760, ale nie na tyle, żeby było to jakkolwiek odczuwalne na 60hz monitorze i usprawiedliwiało taką dopłatę.

 

A na koniec coś, co pominął i poprzedni jegomość - pobór energii. Na pierwszej stronie, jak byk, na czerwono jest napisane, że ma mało pobierać. Więc po jaką cholerę pchać tu tego smoka? Chyba zacznę do was strzelać.

 

Inna kwestia, przyszłościowości całego zestawu - dlaczego ładować procek z zablokowanym mnożnikiem, skoro w praktycznie tej samej cenie (stówa różnicy to nie tak dużo jak na procesor) jest już 3570k którego 1. można podkręcić zwiększając wydajność, 2. będzie łatwiej sprzedać.

Edytowane przez sid vicious
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I tutaj zderzają się dwa światy. 

 

Dołożyć 100 zł do 3570K i zysku 5% wydajności dla jednych jest opłacalne, natomiast dołożyć 150 zł do R9 280X która to jest 20% bardziej wydajna jest już nieopłacalna, pamiętając oczywiście o fakcie takim że składamy tutaj zestaw pod gry, gdzie jak to wiadomo w większości gier to GPU odgrywa pierwsze skrzypce. 

 

Patrząc na OC, nie widzę w 280x potencjału na wyraźne zwiększenie wydajności

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/924904-5/ewolucja-od-amd---asus-radeon-r9-280x-directcu-ii

 

Według mnie nie jest źle 

 

Co młoda, jak to jest rebrand 7970. Innymi słowy, 7970Ghz po OC. Nic tu już nie wyczarują.

 

Tak, ale mowa tutaj o samych sterownikach, miejmy nadzieję że AMD nie posunie się do tego co zrobiło nV które popierniczyło stery do GTX 670 i ustawiło w nim throtling na 56 stopni żeby GTX 760 lepiej się sprzedawał.

 

A na koniec coś, co pominął i poprzedni jegomość - pobór energii.

 

Ale GTX 760 też lubi siorbać http://static.cms.netshare.pl/cms/2013/10/pobor_mocy_-_crysis_3_01-598x807.png

 

Zresztą, rozwinę temat energooszczędności który dla mnie to jest totalnym absurdem. Dobra dajmy na to nawet te 100W mniej czyli 0.1 kWh. Przy cenach prądu w Polsce różnica taka będzie mało widoczna na rachunku

 

Przyjmijmy stawkę 70 groszy za 1 kWh, daje to nam aż 7 groszy różnicy na pełnej godzinie obciążenia zestawu komputerowego. Ile gramy dziennie, 3 - 4 godziny dadzą nam te 28 groszy, w ciągu 31 dni przybędzie nam aż 8 złotych na rachunku ...  who cares ? 

 

dlaczego ładować procek z zablokowanym mnożnikiem, skoro w praktycznie tej samej cenie (stówa różnicy to nie tak dużo jak na procesor) jest już 3570k którego 1. można podkręcić zwiększając wydajność, 2. będzie łatwiej sprzedać.

 

- kosztuje mniej 100 zł

- można go podkręcić również pod 3.6 - 3.8 GHz na Z87

- różnica wydajności to tylko 5% na korzyść 3570K @ 4.5 GHz

- wiele gier nie odczuwa wzrostu wydajności przy OC CPU, szczególnie mowa o SP,w grach FPS różnice będę  bardzo minimalne, w grach RPG czy strategicznych różnica owszem będzie trochę większa ale i tak nie będzie to jakaś przepaść, zresztą tam nie takiego wyścigu o klatki jak w przypadku gier FPS gdzie każda chwila jest ważna

- mniejszy pobór prądu niż w przypadku 3570K 4.5 GHz - http://pclab.pl/art53333-21.html  :D

 

- owszem 3570K łatwiej się sprzeda, ale również i R9 280X powinien lepiej się sprzedać niż GTX 760 

 

Pewnie, wiadomo, że 280x jest mocniejszy od 760, ale nie na tyle, żeby było to jakkolwiek odczuwalne na 60hz monitorze i usprawiedliwiało taką dopłatę.

 

Jeżeli mówimy tutaj o graniu na porządnych detalach przez dłuższy okres czasu to uważam że R9 280X jest wart dopłaty . Biorąc pod uwagę schodzenie z detali przy GTX 760 weźmy też takie samo zejście przy R9 280X .... która karta będzie bliżej 60 klatek przez dłuższy okres czasu ? 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
popierniczyło stery do GTX 670 i ustawiło w nim throtling na 56 stopni

A to słyszałem, bardzo nieładnie, choć już to chyba załatali bo u mnie tego nie ma.

 

A to ja powiem dalej, idąc identycznym tokiem rozumowania.

Skoro procesor nie warty dopłaty, rachunek będzie "who cares", a najlepsza jest karta graficzna, to tu jest zestaw ideał.

 

http://www.morele.net/inventory/info/PRy0Ex/

Przecież 4 rdzenie logiczne, to prawie tak jak fizyczne, z RAMu gry i tak nie korzystają, prąd pestka... ale za to mamy grafikę! och i to jaką! Po co grzmocić się z 280x skoro można mieć ultragranie na 780.

 

<uwaga podsycone ironią> 

A na poważnie, to zapytaj sonego jakie miał różnice na rachunku pomiędzy 660 a 460.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Opierajmy się na realiach, zresztą też pierniczę o R9 280X który przecież zdrożał do ceny całkiem przyzwoitego GTX 770

 

ZOTAC GeForce GTX 770 2GB DDR5 256bit (1059/7010)

 

Skoro procesor nie warty dopłaty

 

Tego nie powiedziałem, procesor jest wart dopłaty ale wg mnie nie kosztem karty graficznej w zestawie skierowanym pod gry.  

 

A na poważnie, to zapytaj sonego jakie miał różnice na rachunku pomiędzy 660 a 460.

 

Różnica w testach jest dla mnie zbyt mała, dlatego przyjąłem nawet już te 100W różnicy pomiędzy GTX 760 a R9 280X, matematyki nie oszukasz, chyba że mówimy tutaj o gamingu 12/24 gdzie wtedy miesięcznie będzie widać jakieś 30 złotych więcej ... 

 

Zresztą mniej prądożerny i5 4570 nadrobi trochę w stosunku do prądożernego 3570K  - trochę ironią zaleciało i z mojej strony  :D

 

Przecież 4 rdzenie logiczne, to prawie tak jak fizyczne, z RAMu gry i tak nie korzystają, prąd pestka... ale za to mamy grafikę! och i to jaką! Po co grzmocić się z 280x skoro można mieć ultragranie na 780

 

Ale czy podkręcony 4570 to jest jakaś przepaść do i5 3570K po OC na 4.5 GHz ? 

 

Chyba najlepsze testy w PL:

 

http://pclab.pl/art53333-13.html

http://pclab.pl/art53333-14.html

http://pclab.pl/art53333-15.html

 

To jest naprawdę bardzo mocny procesor który w większości gier nie wiele ustępuje mocno wykręconemu 3570K

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko po co się uczepiać zębami 770, skoro autorowi zdecydowanie bardziej przyda się możliwość podkręcania 3570k. Raz, że pociągnie na tym dłużej, dwa że łatwiej to sprzeda, a trzy siedzi też na autocadzie, sonyvegas i innych tego typu duperelach, gdzie po raz wtóry OC będzie przydatne.
Do 60 klatek dojedzie i na 760 i 770, a mając 250zł na wydanie, może to wrzucić w porządniejszą obudowę, 8GB RAM (to akurat może dokupić później, ale jakoś nie widzę pracy na 4GB) i zadbać o energooszczędność jak tylko się da. 
Zwłaszcza, że sam autor wspomniał, że dopłacanie stówek za kartę, dla niewielkiego zysku w wydajności nie wchodzi w rachubę. I tutaj dorzucanie tyle siana, kosztem innych wymagań uważam za "niewielki zysk".

Tak btw. płytę główną w moim zestawie zmienić na Z77A-G45, 10zł różnicy a sporo zmian na lepsze (w tym technologia APS, czyli energooszczędność w idle)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy GTX 770 czy też 3570K bardziej przyda się Autorowi, tego nie wiemy, on sam będzie musiał zdecydować. 

 

Raz, że pociągnie na tym dłużej

 

Na R9 280X / GTX 770 również pociągnie znacznie dłużej niż na GTX 760

 

dwa że łatwiej to sprzeda

 

Z samą sprzedażą 4570 również nie będzie mieć problemów, z tym że zapewne będzie to niższa cena niż w przypadku 3570K, z drugiej strony różnicę tę zapewne wyrówna sprzedając również R9 280X / GTX 770 zamiast GTX 760

 

a trzy siedzi też na autocadzie, sonyvegas i innych tego typu duperelach, gdzie po raz wtóry OC będzie przydatne.

 

Siedzi na zasadzie "raczej", więc nie jest to "raczej" priorytet tego zestawu

 

Do 60 klatek dojedzie i na 760 i 770

 

Tylko teraz tutaj, kiedy 60 klatek skończy się na GTX 760 a kiedy na GTX 770 ?

 

mając 250zł na wydanie, może to wrzucić w porządniejszą obudowę

 

Z3 Plus jest chyba tylko mniej pojemna niż Z9, dodatkowo Z3 posiada USB 3.0, co też może mieć znaczenie. Oczywiście przez brak siatki mesh na boku Z3 będzie gorszą cyrkulację powietrza, jednak nie brać dosadnie słowa "gorszą" 

 

8GB RAM (to akurat może dokupić później, ale jakoś nie widzę pracy na 4GB)

 

Tutaj to już akurat nawet i Autor miał taki pomysł zakładając ten temat, stąd też moja propozycja z 4 GB

 

zadbać o energooszczędność jak tylko się da

 

Przy OC 3570K i podnoszeniu vcore, jedno z drugim już się gryzie jeżeli jest to taki ważny aspekt tego zestawu, naprawdę przy cenach prądu w PL odpuściłbym sobie energooszczędność. Zresztą w testach wyżej widzisz że GTX 760 praktycznie równa się poborem prądu z R9 280X / GTX 770, natomiast w testach niżej masz pokazane że podkręcony i5 4570 siorbie znacznie mniej niż podkręcony 3570K, akurat tutaj wiadomo kwestia sztuki i podniesienia vcore

 

że sam autor wspomniał, że dopłacanie stówek za kartę, dla niewielkiego zysku w wydajności nie wchodzi w rachubę

 

A dopłacanie stówek do OC CPU powyżej 4.0 GHz ma sens patrząc również na wielki zysk w wydajności ?  Wg mojej oceny różnica pomiędzy GTX 760 a GTX 770 jest znacznie większa niż "niewielka", tym bardziej że priorytetem tego zestawu są gry. 

 

Kończmy to sid bo ja po robocie jestem  :o Autor ma podane wszystko jak na tacy, widoczne plusy Twojego jak i mojego zestawu, tutaj nie ma się co kłócić i spierać, obydwa zestawy są bardzo porządne, jeden kładzie nacisk na CPU drugi na GPU...


Naprawdę cieszę się z tej rozmowy, w końcu są argumenty, dyskusja na temat zestawu, za i przeciw ....... oj brakowało mi tutaj tego  8-)


Ten cytat pasuje tutaj jak ulał 

 

Druga sprawa, ilu ekspertów, tyle opinii.  

 

Ważne tylko żeby każdy z nich przedstawiał porządne i solidne argumenty tak jak tutaj  8-) Resztą w rękach Autora, zdecyduje co dla niego będzie najlepsze

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
Kończmy to sid bo ja po robocie jestem   Autor ma podane wszystko jak na tacy, widoczne plusy Twojego jak i mojego zestawu, tutaj nie ma się co kłócić i spierać, obydwa zestawy są bardzo porządne, jeden kładzie nacisk na CPU drugi na GPU...

Nom, nie ma co tego męczyć. Wszystko ładnie wypisane.

Ja tylko obruszam się na tą 770, ponieważ: oczywistym jest, że 760 to praktycznie to samo co 670 (jeden blok smx różnicy). Skoro moja 670 po OC napędza 120hz monitor w nowych grach, to prędzej zmianę karty wymusiłyby na mnie wymogi DX'a do grania w nowe gry niż ilości FPS na 60hz. A jak autor chce mieć komputer na lata, to nie mając nic do zarzucenia Z3, wolałbym jednak mieć go w Z9.

 

Z tym poborem 760 "prawie równym" 280x to pojechałeś. To jest smok. Dwie takie (akurat 7970, ale to to samo) zatykają 800W po OC (Wojciech testował). To samo z OC 3570k - na offsecie masz w idle znaczny spadek vcore, a zaplecze wydajnościowe znacznie wyższe. Patrząc na żywotność procków, ten IB pewnie starczy na lekko 3 lata grania i dłubania jak się go podkręci, a GPU będzie do wymiany w momencie gdy wyskoczy nowy DX, czy jest to 760, 770 czy Titan. Dobra, odsprzeda się - ale lepszej obudowy czy "k" na procesorze wtedy z kapelusza nie wyciągniesz, a tak już ją masz. I z uwagi na to, że częściej wymienia się karty graficzne (nawet z czystego chciejstwa) oraz faktu, że 760 to wciąż potężna karta z ogromnym zapasem jak na 60fps, nie widzę sensu odzierania zestawu z RAMu, obudowy, odblokowanego mnożnika, czy nawet tego bzdurnego systemu APS, bo jak już wspominałem, takie myślenie nieuchronnie prowadzi do 780 w Iboxie.

 

Innymi słowy...

Zestaw bardziej zbalansowany pod energooszczędność/zysk na odsprzedaży/jakość akcesoriów z mniejszą wydajnością w grach, bądź więcej wydajności w grach kosztem detali dookoła/zastosowań pobocznych. 

Teraz niech autor główkuje  :menda:

Edytowane przez sid vicious
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, ten test z poborem prądu wygląda dość dziwnie dlatego też napisałem o 100W różnicy które będą bardziej adekwatne przy tych kartach. 

 

Różnica w testach jest dla mnie zbyt mała, dlatego przyjąłem nawet już te 100W różnicy pomiędzy GTX 760 a R9 280X

 

Tutaj lepiej widać ową różnicę http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_280x_modele_niereferencyjne?page=0,21#, w teście co prawda użyto prądożernego i7-3960X po OC i różnica po OC waha się w poborze prądu obu kart  do 70W

Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie to mój pierwszy post bo w sumie od 10 minut jestem pełnoprawnym użytkownikiem tego forum. Lakonicznie czytając regulamin wydedukowałem żeby nie pisać wielu postów jeśli coś jest tożsame do treści naszego zapytania więc swój post piszę tutaj.

Polecilibyście mi jak powyżej zestaw do grania w granicach 3000 - 3200 zł

Mam w domu starego wysłużonego Athlona x2 4400 4 gb ramu ddr 2 , dyski sata seagate 160 i 500 gb 7200 rpm grafika ge force 250 gts i nagrywarka lg sata plus przerobiony na zewnętrzne zasilanie ihas do xboxa 360. Z tego nie sądzę żeby coś do nowej budy przekładać chyba , że napędy i nagrywarkę. Potrzebuję jakiegoś znośnie pracującego nie huczącego zestawu w tych pieniążkach. Na xbox 360 grafika już nie ta , ps3 sprzedałem , grzmotek co napisałem powyżej jest już wiekowy a lapek ma w sumie i5 6gb ramu i radeona jakiegoś 7000 hd z tej serii ale mały ekran a po podpięciu do tv średnio się gra. Więc postanowiłem zakupić nowego pc na biurko co mnie interesuje to 2 gniazda hdmi przy karcie graficznej bo chcę podpiąć zestaw do tv i do monitora , jakaś karta dźwiękowa z wyjściem optycznym cyfrowym bodajże xonar asusa miał takie coś. A resztę pozostawiam wam majstry w sumie do konfiguracji bo ja z wiedzą o komputerach zatrzymałem się na core 2 duo , lapka mi kupił znajomy bo był w promocji i nie narzekam a generalnie gram / grałem od kilku lat na konsolach ale ostatnio widząc przepaść jaka jest miedzy konsolą a pcetem przekonałem się nad zakupem nowego komputera. A ps4 jest niedostępne (niby za mało tego jest wyprodukowane) więc wolę sobie kupić komputer na 2 - 3 lata a z ps4 wstrzymać się aż ją na prawdę przetestują.

 

Reasumując bo mętlik zrobiłem potrzebuję komputera do grania i to jest priorytet budżet za jednostkę centralną to max 3300 zł i nic więcej bo zawsze potem wyjdzie , że się nakupi coś a w limicie się nie zmieści

plus 700 zł do monitora i też bardzo proszę o pomoc w jego doborze , komputer pewnie i tak podłączę pod tv lcd ale monitor chciałbym mieć jednak więc spinając całość za 4000 pln doradźcie mi budę z bebechami plus monitor to jest mój maksymalny budżet i chciałbym w nim zmieścić się z dobrym perspektywicznym , umożliwiającym rozbudowę komputer do gier i przede wszystkim do nich oraz monitor hmm 21-24 cale full hd to na pewno z dobrze jakby miał 2 złącza hdmi funkcja tv mnie nie interesuje . Z góry dzięki za pomoc i przepraszam za taką wielowątkowość i chaos wypowiedzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Lakonicznie czytając regulamin wydedukowałem żeby nie pisać wielu postów jeśli coś jest tożsame do treści naszego zapytania więc swój post piszę tutaj.

 

Lakonicznie czytając regulamin można wydedukować, że należy założyć nowy temat wg wzoru: http://forum.benchmark.pl/forum-9/announcement-13-jak-poprosi%C4%87-o-pomoc-w-dziale-komputery-zestawy-komputerowe/ .

 

W tym temacie wywiązała się ciekawa, merytoryczna dyskusja dotycząca konkretnego zestawu, dla konkretnego użytkownika w założonym budżecie. Załóż swój temat wg wzoru, bo zaraz zrobi się tu większy bałagan ;).

Link to post
Share on other sites

A właśnie może jeszcze coś dodam od siebie w co gram to będziecie wiedzieć mniej więcej jaka moc mi jest potrzebna bynajmniej taką sobie hipotezę przed momentem postawiłem.

Diablo 3

Tomb raider najnowszy

Far cry 3

Fifa 14

Max Payne 3 bynajmniej dużo przygodówek i tpp 

Ogólnie przez przyzwyczajenie do konsoli nie gram w ogóle w Fps więc BF4 jako wyrocznia wydajności można puścić kantem bo i tak nigdy tej gry ten komputer nie uświadczy natomiast czekam na GTA V na nim i Watch Dogs w full hd żeby to grało i huczało więc mocy trochę oczekuję od tego mojego nowego grzmotka. Ktoś powyżej pytał autora posta czy będzie oc robił i pod tym względem pomagał mu dobrać sprzęt do potrzeb. Jeśli chodzi o oc to jasna sprawa , że jak się da to będę go kręcił od zawsze to robiłem i jedynie co nie dało się przetaktować to laptop. Więc jak mogę od siebie pomóc to tyle i z góry jeszcze raz dzięki za pomoc i czas poświęcony dla innych. Dobre są z was ludzie.


Blue to usuń mą wypowiedź i idę przekopiować to co napisałem skleić wszystko i napisać swe dzieło

Link to post
Share on other sites

 

 

OC waha się w poborze prądu obu kart  do 70W

Na tyle to wskazuje suche TDP. Zerknąłem na pierwszy lepszy test z youtuba, 280x od HISa na FX-6300 po OC, również 480W poboru. Rozumiem, że dawidn2o może nie być autorytetem w dziedzinie IT, ale wierzę, że watomierz umie obsłużyć poprawnie.

Ok, FXy też ciągną sporo prądu, ale odejmijmy mu teraz 100W i zostanie 380W. Setka więcej niż bym chciał. Setka więcej, niż ma 760 pod dużym obciążeniem. 
Do czego zmierzam, mamy tego XFXa, 530W na linii 12v. Zasilacz ma być na lata, nie chcemy go wymieniać przy upgradzie kart, niech sobie żyje z komputerem, obudową, RAMem i wszystkim co można oszczędzić od wymiany przez... a co tam, 4 lata. Ze względu na starzenie się kondensatorów i ogólną utratę mocy wraz z wiekiem zasilacza, chcemy aby już od początku pracował jak najbliżej 50% obciążenia, jak tylko można, czyli w przedziale 250-280W - w przedziale w który łapie się 760, bo tutaj nawet sprawność wyższa i mamy oszczędzone te kilka % pobieranej mocy/wydzielanego ciepła. Podepnij po 4 latach, po powiedzmy tej zaskakującej 8% utracie mocy na 12v gdzie takim zestawem 480W podjedziesz pod same gardło zasilacza... 
Dlatego właśnie do 7970/280x/780/Titana zalecam te 600-650W zasilacze.

I nie dość, że tutaj naciąga się to wszystko na siłę, to jeszcze przy tym dręczeniu zasilacza traci się lepszą obudowę, odblokowany mnożnik na procesorze i kostkę pamięci (tak wiem, autor dokupi, ale te pieniądze nie uciekną, trzeba będzie je wydać, a tak to już je mamy i z głowy). Pewnie powiesz, że przy "k" to trzeba chłodzenie dokupić. No trzeba, ale i na 4570 również, bo BOX to wyjec, a autor chciał również cichą pracę, czyli ten minimum spartan/fera pro jest raczej wskazany, jak BOX się wygwiżdże.

Właśnie dlatego nie lubię tej karty. Burzy komputerowy ekosystem. To jest jakaś abominacja na sterydach, dodaje wydajności kosztem całej reszty.
No ale jak mówiłem, jeśli priorytetem jest stricte wydajność w grach, to można taką maszynkę złożyć - w tym przypadku, bym tego nie polecał (ot chociażby dlatego, że nie dotyczy to wszystkich gier, często różnica to ~5fps, a dla pozostałej 1/3 pakować się w taką dopłatę jest dla mnie szaleństwem).
 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nic nie burzy żadnego systemu. Sid, upierasz się na ten odblokowany mnożnik jakby nie wiadomo co to było. Podkręcony 4570 traci do podkręconego 3570K @ 4.5 GHz raptem 5 % w ogólnym rozrachunku, przy 60 klatkach  są to średnio bagatela aż 3 klatki na sekundę na korzyść odblokowanego mnożnika. 4570 po OC starczy na taki sam okres czasu co model z K.

 

Jaka natomiast jest różnica pomiędzy GTX 760 a GTX 770 ? Bagatela aż 20%

 

Masz tutaj jak byk pobór mocy R9 280X po OC wynosi ~470W z podkręconym i prądożernym i7-3960X. Podkręcony 4570 będzie pobierał grubo ponad 100W mniej niż cep z platformy testowej, wszystko zamknie się poniżej 400W na +12V przy 528W na +12V

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_280x_modele_niereferencyjne?page=0,21

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/haswell/oc/energia_civ.png

 

. Zerknąłem na pierwszy lepszy test z youtuba, 280x od HISa na FX-6300 po OC, również 480W poboru. Rozumiem, że dawidn2o może nie być autorytetem w dziedzinie IT, ale wierzę, że watomierz umie obsłużyć poprawnie.

 

Nie opieraj się o takie testy, takie platformy. Niby FX 6300 a siorbie prądu jak cholera, stąd też taki wynik.

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/focus/i5_3350p/oc/energia_civ.png

 

Widzisz Ty lubisz dokładać do "lepszej obudowy" ja wolę do wydajności, mamy zupełnie inne podejście do składania ZK i tyle. 

 

Dlatego właśnie do 7970/280x/780/Titana zalecam te 600-650W zasilacze

 

Pozwoliłem sobie zerknąć do FAQ z polecanymi zestawami. Zestaw za 3600 zł z 3570K + Z77 + R9 280X i be quiet l8 630 z 564W na +12V, czyli raptem 30W więcej niż XFX 550. Ja polecam tutaj mniej prądożernego 4570 po OC z słabszym zasilaczem o raptem 30W na +12, wyjdzie na to samo. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Zestaw za 3600 zł z 3570K + Z77 + R9 280X

To pomysł ESC, ja tam obstawałem za 670  :menda: 

 

raptem 5 % w ogólnym rozrachunku, przy 60 klatkach jest są to średnio bagatela aż 3 klatki na sekundę na korzyść odblokowanego mnożnika

Ale to komp nie tylko do gier. W tym rzecz. Natomiast jeśli jest to różnica tylko 5% to spokojnie pokryje te ~5 klatkowe różnice w wielu tytułach, które dzieli 760 i 280x. Więc jeśli nie bierzemy pod uwagę gry stricte nastawionej na AMD (gdzie 280x bije nawet 770tkę) to wyjdzie na jedno ale... procesor mamy lepiej przystosowany do pracy. Nie możesz liczyć na to, że blokując turbo na 3.6Ghz i manipulując BLCK doskoczysz do 3570k - inaczej każdy by tak robił. I do znudzenia, ale powtórzę jeszcze raz, skoro zastosowanie komputera to nie tylko gry, liczy się energooszczędność (ot, na ile się da), sam autor nie chce się bawić w dopłacanie do niewielkich przyrostów fps, a także mieć komputer na lata, to inwestowanie w wydajność w grach kosztem pozostałych aspektów jest totalnie bzdurne. I tak jak mówiłem, w takiej sytuacji sięgamy do mojego zestawu pt. 780 w iboxie, bo po co się rozdrabniać skoro GPU się liczy ;)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Natomiast jeśli jest to różnica tylko 5% to spokojnie pokryje te ~5 klatkowe różnice w wielu tytułach, które dzieli 760 i 280x.

 

sid, ale R9 280X było na początku i zostało ono zamienione na rzecz GTX 770 w takiej samej cenie.

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/924904-5/ewolucja-od-amd---asus-radeon-r9-280x-directcu-ii

 

BF3 - 10 klatek różnicy

C3 - 10 klatek różnicy

 

Pobór prądu w granicach 350W po OC zarówno GPU jak i CPU i7 2600K przy zasilaczu 528W na +12V to pestka

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-geforce-gtx-770-test/strona/20188.html

 

Czyli dokładanie tak jak mówiłem, 70W różnicy pomiędzy GTX 770 a GTX 760 

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-geforce-gtx-760-test/strona/20370.html

 

Ta sama platforma testowa, te same środowisko

 

Żeby było zabawniej, porównanie poboru prądu przez 4570 OC oraz 3570K OC - 60W różnicy

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/haswell/oc/energia_civ.png

 

Różnica 5% pomiędzy tymi procesorami miała miejsce w przypadku platformy testowej z Titanem, wiadomo jak będzie ze słabszymi GPU. W wielu grach różnica pomiędzy procesorami nawet się zaciera i jest na granicy błędu pomiarowego

 

http://pclab.pl/art53333-13.html

 

Na upartego w moim zestawie możemy dorzucić te 30 zł do Zalmana Z9, wtedy całość będzie kosztować 3100, chociaż Z3 Plus oferuje bardzo wiele no i posiada USB3.0 na froncie co może być przydatne w momencie niewygodnego umiejscowienia skrzynki 

 

Dalej sądzę że mimo wszystko gry są tutaj głównym priorytetem dlatego skupiam się w dalszym ciągu na wydajności GPU. Praca na zasadzie "raczej będę" i tak zostanie świetnie przemielona przez i5 4570 ..... 


 

 

To pomysł ESC, ja tam obstawałem za 670   

 

Tutaj odnoszę się do zestawu z spoilera za 3600 ... 

 

 

 

 GTX670 lub GTX680 / HD7970 lub R9 280x 
 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z 770tką już się prędzej zgodzę. Ta karta przynajmniej ma rację bytu. 
Natomiast argument o C3 to dla mnie również nieporozumienie - dopłata za ~6-8h grania? No daj spokój, tej gry w ogóle nie powinno się wspominać przy porównywaniu GPU w aspekcie ekonomicznym.

 

4570 OC oraz 3570K OC - 60W różnicy

Jak wyszło im 1W różnicy pomiędzy 3570k i 2500k to znaczy, że coś spartolili albo sugestywnie polecają Haswelle ;)

A 4.5Ghz i 4Ghz na procesorze, to różnica znaczna, zwłaszcza za rok, dwa, jak te procesory zaczną odchodzić w zapomnienie.
Z kartą graficzną możesz się obejść, chryste, jak ja na półtora-rocznej karcie napędzam 120hz i nie widziałem potrzeby pakowania się w 780, to da się to zrobić. Ty nie grasz w gry, ja gram. Wiem ile daje zwykłe obcięcie AA, AO, jakości cieni... wizualnie nie zmienia nic, chyba że na screenshotach, a doładowuje mnóstwo FPSów. Po co więc pchać się na siłę w wyższą półkę kart graficznych, skoro jedna i druga 60fps zapewni na długi czas, a jak zaczną przestawać, to i tak prawie równocześnie (albo równocześnie, jeśli bierzemy pod uwagę nowy DX).
Detale utniesz w ustawieniach, złożoności obliczeń procesorowych nie, dlatego skoro jednej i drugiej karty nie dzieli przepaść funkcjonalna, uznaję procesor za priorytet w aspekcie przyszłościowości. 

Erm, wiem do którego zestawu się odnosisz - o nim mówię. Cena 670tki skoczyła więc wywaliłem, ESC dało koszyk z 280x i jest jak widać. Ale to się zmieni z następnym uaktualnieniem.

Zdajesz sobie sprawę, że będziemy sobie podsyłać testy o tym samym, z różnymi wynikami i gderać do rana ku uciesze gawiedzi, a jest to zupełnie bezproduktywne bo teraz to autor musi zdecydować czy pakuje siano w swoje poboczne wymagania, czy maksymalizowanie wydajności w grach ;)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie nie ma sensu tego bardziej nakręcać, Autor ma wszystko pokazane wyliczone i zatwierdzone przez dwóch ekspertów. 

 

Dwa porządne zestawy, teraz od własnych predyspozycji na pewno zrobi dobry zakup !

 

Ja z tej dyskusji jestem niesamowicie zadowolony, że jak to sam napisałeś ... kiedy to się waty liczyło  :]

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...