Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Eizo FS2333, BenQ BL2411pt - IPS do zdjęć

monitor do zdjęć

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 ryto1979

ryto1979
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 29 październik 2013 - 19:39

Siema,

nadszedł czas na zmianę monitora.
Monitor multimedialny (gry, filmy) ze szczególnym uwzględnieniem amatorskiej obróbki zdjęć w Adobe Lightroom i potem wywołania najlepszych na papier w zewnętrznym labie (w formacie przynajmniej A4). Po zakupie monitor będzie programowo skalibrowany używając do tego odpowiednich narzędzi.

Mam kilka typów:

1. Benq BL2411pt (AH-IPS, 1900x1200 16:10, PWM-free, dobry kontrast, pivot)
2. Eizo FS2333 (Samsung PLS, 1900x1080 16:9, średni kontrast, brak pivota, ale to eizo) - trybów do gier nie będę kompletnie wykorzystywał
3. Dell P2414h (tańsza alternatywa dla eizo, pwm-free, pivot, lepszy kontrast, dużo lepsza cena)

I teraz czy warto poświęcić lepszą przestrzeń roboczą (16:10) w benq, pivota do portretów i wziąć Eizo, czy raczej nie ma to większego sensu? Czy ktoś w ogóle jest w stanie powiedzieć, czy różnicę w obrazie pomiędzy tymi monitorami widać "gołym okiem" czy to raczej marketingowy bełkot dla amatora?

Chciałbym, aby kolory były naturalne (po to kalibracja) i zdjecie na papierze przypominało choć trochę to na ekranie monitora (wiadomo, że to również zależy od labu). Zależy mi na proporcjach 16:10, ale jeżeli eizo oferuje ZNACZNIE lepsze odwzorowanie kolorów...

Pytam, bo teraz jest promocja na FS2333 i kosztuje 100zł taniej (1200zł), czyli praktycznie kwota Benq. Ale ta rozdzielczość w Eizo ;-)

Pozdrawiam.

PS NEC ea244wmi poza zasięgiem finansowym!

PS2 Jest jeszcze HP Z24i, ale to nowość - niewiele wiadomo, ale może warto poczekać?

Użytkownik ryto1979 edytował ten post 29 październik 2013 - 19:46

• 0

#2 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 15863 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 19:59

z tych tutaj tylko FS2333, reszta się nie nadaje, niemniej jednak sugerowałbym rozważyć NEC EA244WMi, praca na 24" WUXGA ma swoje zalety, zwłaszcza jak porównamy ją z 23" FullHD

• 0

#3 ryto1979

ryto1979
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 29 październik 2013 - 21:10

Wiem, Nec 24 jest ogólnie zachwalany, ale 1500zł to trochę drogo. Dlatego chciałem znaleźć kompromis i wziąć ewentualnie tańszą konkurencję w rozdz. WUXGA. Aktualnie mam 17 calowego crt w rozdz. 1152x864, więc kazdy 23 FHD będzie pod tym względem lepszy. Ale to nie jest jednak WUXGA ;-)

Na prawdę, czy nawet amator jest w stanie zauważyć różnicę w kolorach pomiędzy tymi monitorami? Jakby je postawić koło siebie, skalibrować i wyświetlić zdjęcia? Amator, czyli osoba, która fotografię uważa tylko za jedno z kilku hobby i nigdy nie będzie na niej zarabiała?

Uwzględniając, że lab jest dobry, to czy te same zdjecia obrobione na FS2333 będą "lepsze" i będą lepiej wyglądały wywołane na papier niż te obrobione na BenQ?

Użytkownik ryto1979 edytował ten post 29 październik 2013 - 21:20

• 0

#4 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 15863 postów

Napisano 30 październik 2013 - 00:24

ewentualnie tańszą konkurencję w rozdz. WUXGA.

nie warto

Na prawdę, czy nawet amator jest w stanie zauważyć różnicę w kolorach pomiędzy tymi monitorami? Jakby je postawić koło siebie, skalibrować i wyświetlić zdjęcia? Amator, czyli osoba, która fotografię uważa tylko za jedno z kilku hobby i nigdy nie będzie na niej zarabiała?

tak,

btw, poczytaj trochę o kolorach w LCD

http://forum.benchma...upując-monitor/

Uwzględniając, że lab jest dobry, to czy te same zdjecia obrobione na FS2333 będą "lepsze" i będą lepiej wyglądały wywołane na papier niż te obrobione na BenQ?

to nie jest kwestia lepie/gorzej, kłopot w tym, że kolor wyświetlony na zwykłym monitorze może się mieć nijak do tego co ci wyjdzie potem na papierze, tak de facto wypadałoby mieć szerokogamutowy wyświetlacz z programowalnym LUT, żeby móc sobie go skalibrować i mieć rzeczywiste barwy na ekranie, a nie to, co akurat uda się wyświetlić jak to jest w przypadku budżetowych konstrukcji

• 0

#5 ryto1979

ryto1979
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 30 październik 2013 - 09:20

Rozumiem, czyli pozostaje mi rozmiar 23 cale FHD

Mam jeszcze pytanie, może się orientujesz. Jest jeszcze jedna konstrukcja NEC EA234Wmi, mniejszy i tańszy brat wersji 24. I teraz czy wiadomo cos więcej na temat tego monitora - w necie nic kompletnie nie ma?

Bo z tego co się orientuje to jest chyba zupełnie inna konstrukcja od wersji 24 (np matryca pewnie 6bit+frc, a nie 8bit). Ale może podobnie jak wersja 24 jest możliwość sprzętowej kalibracji (wówczas wybór tego monitora może być bardziej uzasadniony niż FS2333)? No i jest przy tym trochę tańszy ;-) Na pewno jest wizualnie lepszy od Eizo i dodatkowo ma pivot, co może by ć dosyć pomocne...

• 0

#6 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 15863 postów

Napisano 30 październik 2013 - 11:17

niestety nic konkretnego mi o nim nie wiadomo

• 0

#7 ryto1979

ryto1979
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 30 październik 2013 - 12:27

Ok, to chyba lepiej nie ryzykować i brać coś sprawdzonego. Dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam.

• 0

#8 ryto1979

ryto1979
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 31 październik 2013 - 10:38

Mam jeszcze jedno pytanie.

Znalazłem aktualnie promocję na eizo, muszę się szybko zdecydować. Do wyboru mam wspomniany FS2333 oraz Eizo EV2336wfs-bk. Jak wspomniałem, głównym kryterium jest obróbka zdjęć w lightroomie, czyli tak na prawdę reprodukcja i czystość barw. 

Wg prad.de Eizo FS2333 wypadł lepiej, szczególnie w kwestii "równomierności" barw na matrycy (colour purity) ale i samego odwzorowania po kalibracji. Ale wolę się upewnić, który będzie lepszy, EV eizo pozycjonuje chyba wyżej niż FS?

Pozdrawiam.

• 0

#9 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 15863 postów

Napisano 31 październik 2013 - 10:57

FS będzie lepszy, EV to seria typowo biurowa

inna sprawa, to FS2331, który do tych rzeczy graficznych byłby nawet lepszy od FS2333, ale będzie smużył w dynamicznych grach

• 0

#10 ryto1979

ryto1979
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 31 październik 2013 - 11:59

Dzięki za pomoc. Ale obawiam się, że FS2331 to cPVA, nie będzie raczej lepszy od IPS. W przypadku matryc xVA w tej cenie nie będzie lepiej... Pomijając już brak jakiejkolwiek regulacji stopki (ale to najmniejszy problem). Poza tym jako monitor typowo multimedialny jest czas reakcji jak wspominasz jest trochę :wysoki" jak na dzisiejsze standardy...

Użytkownik ryto1979 edytował ten post 31 październik 2013 - 12:02

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych