Skocz do zawartości

Eizo FS2333, BenQ BL2411pt - IPS do zdjęć


Recommended Posts

Siema,

nadszedł czas na zmianę monitora.
Monitor multimedialny (gry, filmy) ze szczególnym uwzględnieniem amatorskiej obróbki zdjęć w Adobe Lightroom i potem wywołania najlepszych na papier w zewnętrznym labie (w formacie przynajmniej A4). Po zakupie monitor będzie programowo skalibrowany używając do tego odpowiednich narzędzi.

Mam kilka typów:

1. Benq BL2411pt (AH-IPS, 1900x1200 16:10, PWM-free, dobry kontrast, pivot)
2. Eizo FS2333 (Samsung PLS, 1900x1080 16:9, średni kontrast, brak pivota, ale to eizo) - trybów do gier nie będę kompletnie wykorzystywał
3. Dell P2414h (tańsza alternatywa dla eizo, pwm-free, pivot, lepszy kontrast, dużo lepsza cena)

I teraz czy warto poświęcić lepszą przestrzeń roboczą (16:10) w benq, pivota do portretów i wziąć Eizo, czy raczej nie ma to większego sensu? Czy ktoś w ogóle jest w stanie powiedzieć, czy różnicę w obrazie pomiędzy tymi monitorami widać "gołym okiem" czy to raczej marketingowy bełkot dla amatora?

 

Chciałbym, aby kolory były naturalne (po to kalibracja) i zdjecie na papierze przypominało choć trochę to na ekranie monitora (wiadomo, że to również zależy od labu). Zależy mi na proporcjach 16:10, ale jeżeli eizo oferuje ZNACZNIE lepsze odwzorowanie kolorów...

Pytam, bo teraz jest promocja na FS2333 i kosztuje 100zł taniej (1200zł), czyli praktycznie kwota Benq. Ale ta rozdzielczość w Eizo ;-)

Pozdrawiam.

 

PS NEC ea244wmi poza zasięgiem finansowym!

PS2 Jest jeszcze HP Z24i, ale to nowość - niewiele wiadomo, ale może warto poczekać?

Edytowane przez ryto1979
Link to post
Share on other sites

Wiem, Nec 24 jest ogólnie zachwalany, ale 1500zł to trochę drogo. Dlatego chciałem znaleźć kompromis i wziąć ewentualnie tańszą konkurencję w rozdz. WUXGA. Aktualnie mam 17 calowego crt w rozdz. 1152x864, więc kazdy 23 FHD będzie pod tym względem lepszy. Ale to nie jest jednak WUXGA ;-)

 

Na prawdę, czy nawet amator jest w stanie zauważyć różnicę w kolorach pomiędzy tymi monitorami? Jakby je postawić koło siebie, skalibrować i wyświetlić zdjęcia? Amator, czyli osoba, która fotografię uważa tylko za jedno z kilku hobby i nigdy nie będzie na niej zarabiała?

 

Uwzględniając, że lab jest dobry, to czy te same zdjecia obrobione na FS2333 będą "lepsze" i będą lepiej wyglądały wywołane na papier niż te obrobione na BenQ?

Edytowane przez ryto1979
Link to post
Share on other sites

 

 

ewentualnie tańszą konkurencję w rozdz. WUXGA.

 

nie warto

 

 

 

Na prawdę, czy nawet amator jest w stanie zauważyć różnicę w kolorach pomiędzy tymi monitorami? Jakby je postawić koło siebie, skalibrować i wyświetlić zdjęcia? Amator, czyli osoba, która fotografię uważa tylko za jedno z kilku hobby i nigdy nie będzie na niej zarabiała?

 

tak,

btw, poczytaj trochę o kolorach w LCD

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

 

 

 

Uwzględniając, że lab jest dobry, to czy te same zdjecia obrobione na FS2333 będą "lepsze" i będą lepiej wyglądały wywołane na papier niż te obrobione na BenQ?

 

to nie jest kwestia lepie/gorzej, kłopot w tym, że kolor wyświetlony na zwykłym monitorze może się mieć nijak do tego co ci wyjdzie potem na papierze, tak de facto wypadałoby mieć szerokogamutowy wyświetlacz z programowalnym LUT, żeby móc sobie go skalibrować i mieć rzeczywiste barwy na ekranie, a nie to, co akurat uda się wyświetlić jak to jest w przypadku budżetowych konstrukcji

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, czyli pozostaje mi rozmiar 23 cale FHD

 

Mam jeszcze pytanie, może się orientujesz. Jest jeszcze jedna konstrukcja NEC EA234Wmi, mniejszy i tańszy brat wersji 24. I teraz czy wiadomo cos więcej na temat tego monitora - w necie nic kompletnie nie ma?

 

Bo z tego co się orientuje to jest chyba zupełnie inna konstrukcja od wersji 24 (np matryca pewnie 6bit+frc, a nie 8bit). Ale może podobnie jak wersja 24 jest możliwość sprzętowej kalibracji (wówczas wybór tego monitora może być bardziej uzasadniony niż FS2333)? No i jest przy tym trochę tańszy ;-) Na pewno jest wizualnie lepszy od Eizo i dodatkowo ma pivot, co może by ć dosyć pomocne...

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Znalazłem aktualnie promocję na eizo, muszę się szybko zdecydować. Do wyboru mam wspomniany FS2333 oraz Eizo EV2336wfs-bk. Jak wspomniałem, głównym kryterium jest obróbka zdjęć w lightroomie, czyli tak na prawdę reprodukcja i czystość barw. 

 

Wg prad.de Eizo FS2333 wypadł lepiej, szczególnie w kwestii "równomierności" barw na matrycy (colour purity) ale i samego odwzorowania po kalibracji. Ale wolę się upewnić, który będzie lepszy, EV eizo pozycjonuje chyba wyżej niż FS?

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Ale obawiam się, że FS2331 to cPVA, nie będzie raczej lepszy od IPS. W przypadku matryc xVA w tej cenie nie będzie lepiej... Pomijając już brak jakiejkolwiek regulacji stopki (ale to najmniejszy problem). Poza tym jako monitor typowo multimedialny jest czas reakcji jak wspominasz jest trochę :wysoki" jak na dzisiejsze standardy...

Edytowane przez ryto1979
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...