Skocz do zawartości

Wymiana HD4870 na coś wydajniejszego


Recommended Posts

Chciałbym wymienić obecnego Radka na coś nowszego, ale koniecznie nie pobierającego znacznie więcej energii. Zastanawiałem się na HD7870 oraz HD6870. 

Obecnie komputer pobiera w stresie ok. 250W (nie pamiętam dokładnie, a jeśli będzie trzeba to sprawdzę). Mam zamiar w przyszłości zainwestować w jeden z wyższych modeli C2Q np. Q9550 (zobaczymy jak spadną ceny). Chciałbym jeszcze w GTA V zagrać ;)

Który model byłby odpowiedniejszy przy zmianie procesora? (czy może lepiej najpierw zainwestować w procesor, a później w kartę?)

Dodam, że z zakupem jeszcze się wstrzymam przez kilka miesięcy.

 

Specyfikacja sprzętowa:
 
Płyta głowna: ASUS P5Q SE2
Procesor: Intel Core2 Duo E8400 3,00GHz
Karta graficzna: Gigabyte Radeon HD4870 512 MB
Pamięć RAM: DDR2: 
2x Kingston HyperX 1GB 1066MHz KHX8500D2/1G
2x Kingston 9905316-106.A02LF 1GB 1066MHz
HDD 1: Western Digital Raptor WDC WD1500AHFD-00RAR5
HDD 2: Samsung HD502HI,
HDD 3: WDC WD400BD-55MTA1,
Karta dźwiękowa: Sound Blaster Audigy SE,
Zasilacz: Chieftec 560W,
Obudowa: CoolMaster Ellite 331
Dodatkowe elementy:
Adapter PCI-e to USB 3.0,
Panel USB 3.0 na przód obudowy,
Szuflada do dysków 3.5" SATA II,
Chłodzenie/tłumienie dysku: Scythe Himuro SCH-1000
Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

Jakieś trzy tygodnie temu zacząłem zastanawiać się nad wymianą mojego 8800GTS 512 na inną grafikę (reszta zestawu podobna do twojego). Założyłem temat na tym forum i od tamtego czasu mocno to analizowałem czytając testy i porównując wyniki. Czytałem też podobne wątki na innych forach. Wnioski są "niestety" takie:

 

1. przy LGA 775 najpierw wymień procesor na C2Q 9550 (obecnie to wydatek ok 400-500pln) lub coś bardzo podobnego i podkręć go do ok 3,5GHz minimum - zyskasz wtedy na wydajności w takich grach jak GTA i Battlefield - sama wymiana karty nic nie da albo da bardzo niewiele POLECAM: http://pclab.pl/art50000.htmlhttp://pclab.pl/art50313.html

 

2. kupno hd7870 to wytatek około 700-750 pln pomyśl czy nie lepiej wymienić platformę na LGA 1150 np.:

- procesor Intel Pentium G3220 -210pln lub Core i3-4130 -420pln lub Core i3-4330 -460pln (zależnie za ile sprzedałbyś stary procesor płytę, ram i grafikę)

- płyta główna to wydatek 180 do 200 pln - droższej nie ma co kupować gdyż pentiuma i i3 i tak za bardzo nie podkręcisz

- ram dd3 4GB ok 150 pln

Razem wydasz od 540 do 790pln licząc, że za stare części dostaniesz minimum 300 pln, a masz teraz 700 na hd7870 to razem daje Ci około 1000pln. Jeżeli kupisz pentim G3220 + płyta główna + 4GB ramu to zostaje ci około 500 pln na grafikę a za taką kwotę kupisz śmiało HD 7790 http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-hd-7790-1gb-ddr5-128-bit-hdmi-dp-box-hd7790-dc2oc-1gd5-569700/ lub GTX 650Ti Boost http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx-650-ti-boost-1gb-ddr5-192-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n65tboc-1gd-585532/ i masz zestaw znacznie wydajniejszy i nowszy szczególnie w nowszych tytułach, a jak uzbierasz trochę kasy to za jakiś czas wymienisz pentium na core i5 i tyle.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

przy LGA 775 najpierw wymień procesor na C2Q 9550 (obecnie to wydatek ok 400-500pln)
 

 

Za ok 500-550 można przecież mieć i5 750 razem z mobo w zestawie który powinien do 4GHz pójść. Także zakup samego Quada mija się z celem.

 

Autorze podaj ile masz kasy na wszystko to się coś poszuka :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli zmienisz grafikę to wydajność wzrośnie w każdej grze.

Jeśli zmienisz procek to wydajność będzie większa tam gdzie są wykorzystywane 4 rdzenie.

Osobiście robiłem upgrade z
Core 2 Duo 8400 @4GHZ + radeon 4850 na Radeona 6850 byłem bardzo zadowolony.
Następny upgrade :
Core 2 Duo + 6850na core 2 quad Q9550 @ 3,7 GHz  warto było :)

Ostatni upgrade

C2Q + 6850 na 650 Ti boost również nie żałuje wymiany zauważalny przyrost mocy.

Podsumowanie jak chcesz zmienić na kartę nvidii musisz mieć 4 rdzenie

I nie czekaj aż C2Q stanieją bo sprawdzam ceny sprawdzałem co jakis czas i zawsze oscylują w granicach 500zł

Jeśli chcesz radka 6850 czy 6870 to warto, ale weź pod uwagę fakt że co byś nie wział i tak procek ograniczy nieważne ile podkręcisz i ile rdzeni będziesz miał na LGA 775.(ograniczy w takim sensie że nowe konstrukcje oparte na core i5 i7 dadzą dużo wyższy średni, minimalny, maksymalny FPS w grach)

Mimo wszystko uważam że warto jeszcze inwestować w tą platformę bo oferuje nadal przyzwoitą wydajność, wiadomo że wymiana na core i5 czy i7 da dużo lepsze osiągi ale też będzie kosztować znacznie więcej.

Edytowane przez Suprime
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tego starego Radka Chcesz sprzedac ? 

Jeśli chodzi o mnie to tak dałem już ogłoszenie na forum w odpowiednim dziale. Jeszcze na gwarancji do 11.04.2014

Jeśli chodzi o mnie to tak dałem już ogłoszenie na forum w odpowiednim dziale. Jeszcze na gwarancji do 11.04.2014

Usunięto ogłoszenie, nie dodałem zdjęcia z kartką co zrobię wieczorem .

Link to post
Share on other sites

Suprime po co robić 3 upgrade jak można 1 porządny i za mniejszą kasę?!

 

Zgodzę się że po wymianie grafiki wydajność wzrośnie, ale tylko w grach korzystających z dwóch rdzeni (a te przypuszczam nawet teraz chodzą płynnie), czyli z GTA IV, i Battlefield 4 , Crysis 3 itp. dalej będą problemy ze względu właśnie na procesor. Jeżeli jest możliwość zrobienia upgrade'u to trzeba ją wykorzystać, żeby osiągnąć maksymalny przyrost wydajności. Moja rada jest taka jeżeli uzbierasz około 1000pln zmień platformę (nie opłaca się inwestować w przestarzałego Q9550 500pln za te pieniądze masz najnowszego i3 3,5GHz ), a na pewno pograsz w najnowsze gry, jeżeli twój monitor nie jest full hd to masz nawet spore szanse na grę w ustawieniach high. 

Link to post
Share on other sites

Suprime po co robić 3 upgrade jak można 1 porządny i za mniejszą kasę?!

 

Zgodzę się że po wymianie grafiki wydajność wzrośnie, ale tylko w grach korzystających z dwóch rdzeni (a te przypuszczam nawet teraz chodzą płynnie), czyli z GTA IV, i Battlefield 4 , Crysis 3 itp. dalej będą problemy ze względu właśnie na procesor. Jeżeli jest możliwość zrobienia upgrade'u to trzeba ją wykorzystać, żeby osiągnąć maksymalny przyrost wydajności. Moja rada jest taka jeżeli uzbierasz około 1000pln zmień platformę (nie opłaca się inwestować w przestarzałego Q9550 500pln za te pieniądze masz najnowszego i3 3,5GHz ), a na pewno pograsz w najnowsze gry, jeżeli twój monitor nie jest full hd to masz nawet spore szanse na grę w ustawieniach high. 

Zapomniałem dodać że te upgrady są na przestrzeni 2 lat .

 Nie robiłem jednorazowego wydatku. Faktycznie gdyby nie wymieniać zupełnie nic i odkładać kasę można by wymienić na nową platformę, ale przez dwa lata nie był bym zadowolony z wydajności kompa.

Link to post
Share on other sites

Autor wątku zastanawia się nad zakupem HD7870 oraz HD6870, a więc przypuszczam, że ma kasę. Szczególnie "decydując się" na zakup HD7870 (ok700pln) rozważyłbym bardzo poważnie zmianę platformy i kupno trochę słabszej grafiki (w 3Dmark11 hd7870-6500pkt a np.: 7790-5690 różnica około 800pkt) bo ogólny wzrost wydajności zestawu w grach będzie znacznie wyższy niż pozostanie przy E8400 i dokupienie HD7870, a gdyby autor chciał do tego dokupić później Q9550 (około 500pln) to moim zdanie wyda tą kasę trochę bez sensu. Jak uzbiera te dodatkowe pieniążki to lepiej wymienić procesor intel pentium G32220 na core i5 (500+sprzedażG3220), bo znowu całkowita wydajność zestawu będzie większa, szczególnie jeżeli autor nie gra w full hd. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wow, ale rozpisaliście się :) Nie chcę zmieniać podstawki, bo zmiana podstawki, to w praktyce wydatek ponad 2000zł na nowego porządnego kompa, a półśrodki z kupnem słabszych podzespołów to moim zdaniem bezsensowna inwestycja, bo będzie trzeba to kiedyś sprzedać ze stratą. Zmieniając LGA775 na coś nowszego (jak bym zmieniał, to zmieniłbym na możliwie najwydajniejszą na rynku platformę) pociąga to za sobą zmianę wszystkich podzespołów. Bez sensu zmieniać wszystko, komputer jest moim zdaniem nadal bardzo dobry, ale brakuje mi trochę mocy obliczeniowej, by grać na full detalach w najnowsze gry w natywnej rozdziałce 1680x10650. Chciałbym by ten komputer pozostał sprawny i możliwie najbardziej wydajny, bo nie zamierzam przeznaczyć go w przyszłości na części. Mam sentyment do kompów, nawet swojego z 1999 roku odnowiłem, a właśnie tego najnowszego napakowałem dyskami, a nawet USB 3.0 zrobione ma, tak więc zmiana płyty głównej nie wchodzi w grę, choćby było to tańsze niż kupno quada. Chcę wyciągnąć z LGA775 maksimum wydajności (na razie) bez podkręcania, gdyż zależy mi na ograniczeniu zużycia energii. 
Kartę chciałbym kupić na pewno dopiero w 2014 na przełomie wiosna/lato.

Dokładnie, chodzi mi o to; dla którego modelu Radeona, zastosowanie Quada powiedzmy 3Ghz-owego będzie już znaczącym wąskim gardłem w grach wykorzystujących 4 rdzenie.

Na kartę chciałbym przeznaczyć maksymalnie 500zł, oczywiście używka.

Odnośnie piekielnie gorącego HD4870, to jest wysyp ich na allegro, opchnąłbym go najwyżej za kilkadziesiąt złotych. Szkoda, że nie kupiłem kiedyś płyty z crossfire.

Ogólnie, bardzo przychylny jestem temu co pisze @Suprime

 

Co o tym myślicie? :)

Link to post
Share on other sites

Ja ciebie rozumiem w 100% sam mam sentymet do tej platformy i też miałem E8400 ale wykręconego do 4,5Ghz oj cieszyłem się jak małe dziecko z tego wyniku :)Wracając do twojego pytania wydaje mi się że już HD5870/HD6870 mógł by  sprawiać problemy Quadowi przy taktowaniu 3.0Ghz.Co do Q9550 to na tablicy masz już go za 400 zł http://tablica.pl/oferta/core2quad-q9550-2-83ghz-lga775-ID3RAQ5.html#cb784c2b35 co wydaje mi się dobrą ceną wystarczy że zagadasz do sprzedającego żeby wysłał tobie CPU za pobraniem i tyle :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie lepiej brać q6600 ? jeśli podkręci się q6600 do 3Ghz to będzie gdzieś na równi z q9550, a kosztuje połowe mniej... 

Chyba że chcesz podkręcać q9550 to lepiej go brać.

Możesz zmienić też procesor na phenoma ll 955, ale to wiąże się ze zmianą płyty głównej.

cena phenoma ll 955 - 300 zł + płyta np. GA-MA790X-UD3P ok. 150 zł jak wylicytujesz.   = 450 zł.

Jeszcze możesz wziąść pod uwagę i5 750/60 - ok. 300 zł + płyta p55 ok. 200 zł, ale tu musisz wymienić też ramy na ddr3.

Wybór należy do Ciebie..

Edytowane przez Łukasz_966
Link to post
Share on other sites

Ok, mniej więcej poznałem Wasze opinie i zdecyduję się w przyszłości na HD6870 lub HD6850, a kiedyś jak znów coś uzbieram wymienię procesor. Jeszcze poprzeglądam testy jak kształtuje się wydajność kart z 2-rdzeniówkami i quadami kart pokroju HD6XXX

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...