Skocz do zawartości

MSI Z87-G45 vs Asrock Z87 Extreme4 - Która płyta główna do zestawu za 5500 PLN? I lepsza przyszłościowo? :)


Recommended Posts

Witam!
Otóż od miesiąca mam pewien problem, ponieważ waham się między wyborem płyty głównej do zestawu który udało mi się złożyć. Naczytałem się już artykułów, porównań itp. Ale ciągle dręczy mnie którą z nich wybrać. Może na początku, pokażę mój zestaw który za parę dni planuję zamówić:

 

Link do zestawu na techplanet.pl

 

I otóż w przyszłości planuję dokupić kartę muzyczną, telewizyjną, wifi itp. ( tak samo chodzi mi o przechwytywanie obrazu z kaset VHS, oraz z gier). I szukam odpowiedzi na pytania:

 

1) Czy w złącze PCI Express 3.0 x16 można wpiąć np. kartę dźwiękową o wejściu PCI Express 2.0 x1? Czy jest to kompatybilne?

 

2) Czy jest sens inwestować w płytę ze starymi złączami PCI?

 

Podam co mnie jeszcze przekonuje do zakupu danych płyt:

 

MSI Z87-G45:

- ilość złącz PCI Express

- dobre chłodzenie płyty głównej

 

Asrock Z87 Extreme4

- dwie kości UEFI

- 2 x USB 3.0 do wyprowadzenia dodatkowych portów ( planuję kupić czytnik kart na panel przedni oparty o złącze usb 3.0 do płyty głównej, a drugie złącze podpięto do obudowy)

 

 

W przyszłości planuję robić SLI, okaże się jak to będzie wiadomo z kasą :)

 

Z góry dziękuję za każdą udzieloną poradę :)

 

Serdecznie pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ze względu na 2 kości biosu z tych dwóch wybrałbym ASRocka. Zobacz też tą płytę (również obsługuje SLI i ma 2 kości bios oraz dobre opinie na forum): http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/gigabyte-ga-z87x-d3h-intel-z87-lga1150-box,38903.html

Edytowane przez BlueMike
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Za przeproszeniem czytałem ten temat, i jakoś niewiele z niego wyniosłem , ale brawo za próbę "pseudo hejtowania" jak ja to nazywam :) Nie mam 12 lat i specjalnie na złość zakładam temat, albo nie chce mi się szukać... A jeśli byś tak z łaski swojej przeczytał mój post, to dowiedziałbyś się czemu się o to zapytałem.... NAPISAŁEM wyraźnie że już od miesiąca czytam o tym, ale mam konkretny zestaw do którego chcę dopasować odpowiednią płytę główną i chciałem żeby ktoś mi doradził :) A Ty swoim postem, raz że nic nie wniosłeś, dwa że chyba chcesz nabić sobie "punkty" takim pisaniem ... 

 

Więc zwracam się ponownie z prośbą o pomoc :) Czy może faktycznie tak jak napisał kolega BlueMike, wziąść Gigabyte D3H? :)

 

Pozdrawiam!

 

PS: Przepraszam za zbędny tekst ale nie znoszę takiego typu ludzi...

Edytowane przez Sir Kafarus
Link to post
Share on other sites

Za przeproszeniem czytałem ten temat, i jakoś niewiele z niego wyniosłem , ale brawo za próbę "pseudo hejtowania" jak ja to nazywam :) Nie mam 12 lat i specjalnie na złość zakładam temat, albo nie chce mi się szukać... A jeśli byś tak z łaski swojej przeczytał mój post, to dowiedziałbyś się czemu się o to zapytałem.... NAPISAŁEM wyraźnie że już od miesiąca czytam o tym, ale mam konkretny zestaw do którego chcę dopasować odpowiednią płytę główną i chciałem żeby ktoś mi doradził :) A Ty swoim postem, raz że nic nie wniosłeś, dwa że chyba chcesz nabić sobie "punkty" takim pisaniem ... 

 

Więc zwracam się ponownie z prośbą o pomoc :) Czy może faktycznie tak jak napisał kolega BlueMike, wziąść Gigabyte D3H? :)

 

Pozdrawiam!

 

PS: Przepraszam za zbędny tekst ale nie znoszę takiego typu ludzi...

Sprawa jest prosta nie zakladasz drugiego identycznego tematu tylko piszesz, w juz zalozonym. Nie mam rozeznania w dzisiejszym jezyku nastolatkow, ale zakladam ze sformulowanie ktorego uzyles ma sie nijak do mojego wpisu. W temacie oryginalym odpowiedzialem merytorycznie na pytanie linkujac calkiem niezle pownanie obu plyt. Nie mam potrzeby udowadniania czegokolwiek, a tym bardziej nabijania sobie postow. Ja jezeli udzielam sie na forach (to akurat nie jest moim glownym), to odpowiadam na pytania (starajac sie pomoc w rozwiazywaniu problemow), a nie je zadaje. RE: PS, rece opadaja.

Link to post
Share on other sites

MSI Z87 GD-45 ma dobre chłodzenie płyty głównej ? tzn chodzi CI o sekcje zasilania ? czy może o to że ma "szpanerskie" czerwone smoki ? hehe gwarantuje Ci że Extreme 4 ma lepsze chłodzenie. Mimo iż nie tak "szpanerskie" :D http://www.purepc.pl/plyty_glowne/jaka_plyta_glowna_lga_1150_do_core_i5_i_core_i7_test_intel_z87?page=0,30

Edytowane przez shakal84
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie radiatory i kilkanaście faz zasilania to przerost formy nad treścią. Takie coś przydaje się na platformie AMD albo LGA2011. W przypadku LGA1150 oc ograniczają bios, krzem i temperatura, a nie sekcja zasilania.

 

A tak bardziej w temacie to MSI nie można nic zarzucić pod względem jakości wykonania i wyposażenia, ale niestety biosy UEFI mają dość niedopracowane. W internecie znajdziesz dużo tematów o problemach z MSI serii 8. Nie jest to zły sprzęt, ale trzeba mieć trochę szczęścia przy dobieraniu podzespołów...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie radiatory i kilkanaście faz zasilania to przerost formy nad treścią. Takie coś przydaje się na platformie AMD albo LGA2011. W przypadku LGA1150 oc ograniczają bios, krzem i temperatura, a nie sekcja zasilania.

 

A tak bardziej w temacie to MSI nie można nic zarzucić pod względem jakości wykonania i wyposażenia, ale niestety biosy UEFI mają dość niedopracowane. W internecie znajdziesz dużo tematów o problemach z MSI serii 8. Nie jest to zły sprzęt, ale trzeba mieć trochę szczęścia przy dobieraniu podzespołów...

NOoo  tak w przypadku MSI trzeba mieć szczeście i dobrać odpowiedni sprzęt :D  O ile  wiem problemy dotyczą płyt MSI z niższej pólki tzn G 43 np szczególnie ( a tak ją wszedzie polecają)  wyższe modele np GD 45 GD  65 nie są juz tak problematyczne. 

Edytowane przez shakal84
Link to post
Share on other sites

Po waszych wypowiedziach i sugestiach skłaniam się między Asrockiem i Gigabyte :) Ale chyba najbardziej do Giga() dlatego że łączy te cechy które chciałbym mieć w PC :) Wcześniej wogóle nie brałem tego poduwagę bo nikt tego nie proponował, ale faktycznie poczytałem opinie i wydaje się być w porządku ta płyta :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Temat przerabiany wielokrotnie. Lepszym wyborem będzie Asrock Z87 extreme4, ze względu na chociażby dwie kości BIOS/UEFI, 12 fazową sekcję zasilania która nawet jest, lekko na wyrost, ale dzięki temu, że jest ich więcej, tranzystory pod radiatorami grzeją się punktowo nieco mniej, co może się przełożyć na dłuższy żywot płyty, dodatki na laminacie w postaci wyświetlacza kodów POST i przycisków zasilania oraz resetowania. Zatem płyta MSI nie oferuje nic lepszego moim zdaniem. Dokładnie wszytko jest opisane w tym artykule http://pclab.pl/art52708.html , wystarczy go przeczytać i nie zadawałbyś już tego pytania. Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

Też 2 miesiące temu szukałem płyty pod ten procek i oczytałem się dość sporo, ja wybrałem Asrock, i nie narzekam. Jeden mój kolega też go wybrał chodź chciał inną a drugiego nie udało mi się przekonać i wziął Gigabyte i też mówi, że mu się bardzo dobrze sprawuje. Co do Asrocka w UEFI nie chciała mi działać myszka na początku lecz po aktualizacji wszystko chodzi. Co do wejść PCI to ja w tej chwili mam gtx460 który działa na v2.0 i problemów ku temu nie ma, więc wydaje mi się, że spokojnie będzie działać karta muzyczna czy wi-fi.

Link to post
Share on other sites

Odnosze podobne wrażenie :/ Miło by było poznać prawdę z ust szczęśliwych posiadaczy tego Killera :)  .

Mam to cudo, ale nie zauważyłem żadnej różnicy. Może dlatego, że z gier mp gram tylko w WoT-a, a tam serwery centralne są po prostu słabe.

 

W każdym razie tak na logikę to killer powinien poprawić pinga w sytuacji gdy równocześnie gramy i ściągamy jakis plik, np. z torrentów. W innych przypadkach nie widzę w jaki sposób miałoby to pomóc.

Link to post
Share on other sites

Powiem szczerze nie jestem użytkownikiem płyty ASRock Fatal1ty Z87 Killer, ale ta płyta dobra nie jest. Przy dolnej krawędzi kątowego złącza Molex – w standardowej obudowie podłączenie do niego wtyczki będzie niewykonalne. Umieszczenie go w takim miejscu jest po prostu bez sensu. Płyta ma 8-fazową sekcję zasilania co złe nie jest, ale asrock Z87 extreme4 ma już tych faz 12 i choć ta liczba to jest, lekko na wyrost, ale dzięki temu, że jest ich więcej, tranzystory pod radiatorami grzeją się punktowo nieco mniej, co może się przełożyć na dłuższy żywot płyty. Można tez powiedzieć, że brakuje PCI. Dlatego ogólnie moim zdaniem płyta asrock Z87 extreme4 jest lepszym modelem, niż ASRock Fatal1ty Z87 Killer i nie można łapać się na jej gamingowy wygląd i charakter. Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...