Skocz do zawartości

Problem z kompilatorem w Code Blocks


Recommended Posts

Hej, zainstalowałem ostatnio Code Blocks 12.11 (wybrałem kompilator GNU GCC), napisałem krótki program dla testu i okazało się że wystąpił problem z kompilatorem. Po włączeniu programu pojawia się komunikat:

 

"can't find executable in yout configured search path's for GNU GCC Compiler."

 

Na angielskich forach doczytałem się że można przywrócić ustawienia domyślne

(settings>compiler>Reset defaults)

lub automatyczne wykrycie ścieżki kompilatora

(settings>compiler>toolchain executables>auto-detect)

Wnioskuje z tego że kompilator po prostu się nie zainstalował. Po reinstalacji programu działo się to samo.

 

Można to jakoś naprawić? Zależy mi na tym żeby to był dokładnie to samo środowisko oraz kompilator ponieważ na takich samych ustawieniach pracuję w szkole.

 

Link to post
Share on other sites

W folderze z Code blocks nie znalazłem żadnego exe z wyjątkiem samego launchera. W innych lokalizacjach też nie widać gcc.exe lub czegoś podobnego.


Ok, problem rozwiązany. Jak by ktoś w razie tego problemu natknął się na ten temat:

Tym razem pobrałem wersję 95 MB a nie 30 MB - różnica jest taka że przy instalacji jest dodatkowa opcja do zaznaczenia (MinGW). Jest to pakiet kompilatorów. Po instalacji wchodzę w settings>compiler>reset to defaults i program powinien automatycznie znaleźć wybrany kompilator.

Temat do zamknięcia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...
  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

W niektórych przypadkach pomaga podlinkowanie kompilatora do zmiennych środowiskowych (a nawet w większości).

cześć,

Mógłbyś wytłumaczyć jak to zrobić.

Pozdrawiam

Możesz masz dwa kompilatory zainstalowane? Spróbuj odinstalować inne, a jak nie masz zobacz czy działa dobrze np. Dev++

Możesz wytłumaczyć jak to zrobić?

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

@up

Dev++ to zwykłe IDE jest. Po prostu ściągnij i zainstaluj tak jak CodeBlocks. Jeżeli z tym sobie nie poradzisz to czarno widzę twoją naukę programowania.

 

Co do zmiennych środowiskowych to kliknij prawym na Mój komputer (lub Ten komputer) -> Właściwości -> Zaawansowane ustawienia systemu -> zmienne środowiskowe.

 

Masz tam zmienne dla użytkownika i globalne. Ciebie interesuje zmienna path lub PATH. Dodaj w którejś z nich ścieżkę do twojego kompilatora (folderu który go zawiera a nie samego pliku). Wszystkie części zmiennej są podzielone średnikami więc jak otworzysz zmienną dopisz na końcu średnik i dopiero wtedy dodaj ścieżkę do folderu.

 

https://www.java.com/pl/download/help/path.xml

 

 

 

Albo najszybciej zrobisz to w konsoli

set PATH=%PATH%;sciezka\do\kompilatora

Wyloguj się lub zrestartuj kompa żeby zadziałało.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...