Skocz do zawartości

Monitor WQHD doświadczenia gry, filmy, itp


Recommended Posts

Witam, podzielę się z wami moimi doświadczeniami z "obcowaniem" z WQHD na co dzień. Miesiąc temu zacząłem rozglądać się za zamianą "wysłużonego" Samsunga TN-ki, FHD o przekątnej ekranu 21,5 cala. Na wstępie wiedziałem że monitor musi mieć 27', przeglądając propozycje z rynku oraz oglądając monitory na żywo, stwierdziłem że w przekątnej ekranu 27' rozdzielczość FHD jest za mała - pikseloza. Wybór padł na WQHD 2560x1440 27' Asus PB278Q matryca IPS/PLS, w cenie ok. 2200 PLN.

 

Przed zakupem miałem dylematy których odpowiedzi nie odnalazłem na forach, polskich i zagranicznych.

Więc musiałem zaryzykować, moje doświadczenia:

 

Problem ze smurzeniem w grach (IPS/PLS) - (5-ms) w większości przypadków niezauważalny....

 

Problem ze spadkiem wydajności w stosunku do FHD - jest tu trochę prawdy, jeśli chcecie zagrać w WQHD w np. Crysis 3, Hitman Absolution, musicie mieć mocną kartę graficzną... u mnie  na pokładzie GTX 670 w wersji 4GB VRAM.

np. "wymaxowany" Crysis 3, Msaax2 - w ogóle się nie chciał uruchomić, musiałem obniżyć wygładzanie krawędzi...

 

Zużycie Vramu Grafiki w grach - w zależności od tytułu, i zastosowań wodotrysków w danym tytule. Np. Hitman Absolution wymaxowany Mssax2 analizator MSI Afterburner w krytycznych momentach pokazywał użycie VRAM na poziomie ponad 3GB....

 

Praca Biurowa: przeglądanie stron www, obróbka zdjęć, filmy, po prostu miodzio: obraz ostry jak żyleta,klory super, gry w tej rozdzielczości wyglądają obłędnie!

 

Dodatkowym wielkim plusem jest duży pulpit roboczy.

 

Moja konkluzja: WQHD - tak, jeśli masz stosunkowo mocną nowoczesną kartę grafiki np. GTX 660ti i wyżej oraz 2K na owy monitor.

 

FHD - w nowoczesnym PC to przeżytek!

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez boryna86
Link to post
Share on other sites
FHD - w nowoczesnym PC to przeżytek!

Zgadza się, już tyle lat męczymy tą rozdzielczość, że już dawno powinna być wyższa. Smartfony mają już taką rozdzielczość. Problem jest tylko jeden, monitor Full HD 700zł, WQHD 2000zł. Osobiście do pracy wole w takim razie kupić 2x Full HD. Do tej pory wstrzymywałem się z zakupem drugiego monitora Full HD, bo chciałem wymienić obecny na jakiś z lepszą rozdzielczością, ale ceny tak wolno spadają, że jednak kupię sobie drugi monitor Full HD, bo taniej i jeszcze większy obszar roboczy. W innych zastosowaniach nie będę się wypowiadał, bo do grania i oglądania filmów od lat używam TV i nie wyobrażam sobie inaczej.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites
FHD - w nowoczesnym PC to przeżytek!

Yyy...?? Przeżytek? Mam w, jako tako, nowoczesnym* 1024x768 i to na CRT 17"** i nie zamierzam tego zmieniac nawet jak w przyszłości zagości nowoczesniejszy komp. A zagości na pewno. Ale potem.

 

I co?   I o...   taka subiektywność nowoczesna :)

 

* Phenom II X4 955, 16GB DDR3, GeForce GTX 470, Sound Blaster Z, 2x SSD, 3xHDD, DVD-RW, Blu-Ray.

** do grania, bo tego się autor odosi. Do pracy jest LCD.

Edytowane przez Kotecek
Link to post
Share on other sites
Yyy...?? Przeżytek? Mam w, jako tako, nowoczesnym* 1024x768 i to na CRT 17"** i nie zamierzam tego zmieniac nawet jak w przyszłości zagości nowoczesniejszy komp. A zagości na pewno. Ale potem.

Nie wiem czym tutaj się chwalić, że jest się zacofanym w monitorach i to o dobrych kilka lat oraz że zamiast grać ogląda się pokaz slajdów (sygnaturkę też czytałem). Pracując już bardzo długo na rozdzielczości Full HD nie wyobrażam sobie przejść z powrotem na 1024x768. Pracę na monitorze CRT mogę zrozumieć jeśli ktoś zajmuje się grafiką, a nie stać go na profesjonalny monitor firmy np. Eizo, ale do grania  :roll: No cóż jak kolorki w grze są najważniejsze, a reszta się nie liczy to jak najbardziej dobre podejście :D Jedynie OLED Cię zadowoli :)

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Własnie tym, że kolorki, czerń i jakośc obrazu jest ważna a nie to ile waży czy ile zajmuje miejsca. Tym, że nie dałem się omotac marketingowi i mimo, że monitor ma 9 lat nie zmieniłem go na płaszczaka, który oferuje gorsza jakość obrazu w grach czy filmach. Tym, że nie potrzebuję ciągle więcej i więcej, bo jest standard, który mnie zadowala w pełni. Dla mnie to nie jest zacofanie. Na OLED czekam jak najbardziej :)

 

PS. Mam porównanie z TN, PVA, IPS.Jeden z moich monitorów ma rozdziałkę 1920x1200 więc mam porówanie i wolę 1024x768 na CRT niż 1920x1200 na LCD IPS.

 

PS2. Sam monitor 27" 2560x1440 to fajna sprawa do pracy. Sam myślałem czy nie dołożyć, kiedy kupowałem tego 1920x1200 dwa lata temu ale różnica w cenie byłe wtedy znaczna. Teraz bym dołożył, bo to raptem 200-300PLN więcej wychodzi.

Link to post
Share on other sites

Obecnie na rynku możemy znaleźć ok. 4 monitory z jednakowymi "Bebechami" posiadają taką samą specyfikacje techniczną jak i podobną cenę - różnią się "jedynie" obudową

 

jak wspomniany już Asus PB278Q, dodatkowo model LG, Samsung, IIyama - we wszystkich zastosowana jest matryca "Samsungowska". Zaletą tych monitorów jest ich "ekskluzywność" np. w przypadku Asusa dostajemy gwarancje Vip - która pozwala ew. reklamować produkt: gwarancja "0" white/black dot pixel. Przyjżyjcie się z ciekawości warunkom gwarnacji swoich monitorów - zazwyczaj tam coś takiego nie istnieje - a to jest bardzo ważna sprawa.....

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

taaa, wszystkie te gwarancje wyglądają bardzo ładnie, zapewniają komfort psychiczny i w ogóle, tak długo jak długo nie próbujesz z nich korzystać, przyjrzyj się - tak z ciekawości - treści umowy, ale nie tej skróconej ze zdjęciami uśmiechniętych ludzi, tylko pełnej, gdzie masz multum paragrafów czarno na białym

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...