Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Rozważam właśnie zakup dysku SSD, a mianowicie Plextor'a, chociaż oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje;)

 

Generalnie chciałem "trochę" przyspieszyć pracę mojego komputerka.

Nie ukrywam, że prawdopodobnie przede wszystkim celem będą gry.

 

(Zakładam, że na dysku będzie się znajdować 1 - max 2 gry, w które aktualnie będę grywał).

 

Przechodząc do sedna, pytania które mnie nurtują są następujące:

 

1. Czy chcąc zwiększyć wydajność w grach - warto stawiać na takim dysku także system? Czy wręcz odwrotnie - wrzucić tam tylko gry?

 

2. Żeby nie tracić wydajności, ile % miejsca na dysku należy zostawić? Czy mit z znaczą stratą wydajności po przekroczeniu 50% pojemności jest prawdą?

 

3. Jaki rozmiar dysku jest wskazany, jeśli na dysku miałby się znajdować W7 z programami użytkowymi i powiedzmy jedną grą (rzędu 20-30GB - jak WoW czy LoL)?

 

4. Czy intensywne użytkowanie dysku mu nie szkodzi? (Kasowanie jednej gry i zrzucanie następnej - np raz na tydzień).

 

Pozdrawiam;)

Link to post
Share on other sites

1) Dysk SSD nie zwiększy Ci wydajności w grach jeśli masz na myśli wzrost liczby wyświetlanych klatek. Taki dysk może przyśpieszyć np. loadingi, czy czas uruchomienia gry ale nie samą wydajność gier. Wyjątkiem są tytuły bardzo dużo doczytujące z dysku, ale te można policzyć na palcach jednej ręki... u sapera. Słyszałem kiedyś że LOL lepiej działa na SSD, ale nie sprawdziłem tego.

 

2) W przypadku niektórych modeli jest to prawdą, w przypadku innych różnica jest niezauważalna. Jednak takie zjawisko występuje.

 

3) Minimum 120 GB.

 

4) Pewnym jest że SSD się zużywają i mają swoją określoną żywotność, na pewno nie nadają się na dyski serwerowe, czy coś w tym stylu - ale użytkowanie o którym mówisz jest użytkowaniem normalnym i nie musisz się o nic bać. Trzeba pamiętać że SSD się nie defragmentuje, pamiętać by włączyć TRIM i będzie OK. 

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Oczywiście miałem na myśli loadingi. Jeśli chodzi o fps, to jestem zadowolony;) Jeśli chodzi o loading WoW'a to zdarza mi się czekać i ponad minute, przy włączaniu.. (aktualnie formatuje partycje na której stał WoW - 800gb+. Nie formatowana od ponad 3 lat. Może się trochę poprawi).

 

Przy takim normalnym użytkowaniu ile dysk przeżyje?;)

 

Też myślałem od 120gb, chociaż miałem cichą nadzieję - że tańsze 60gb wystarczy;)

 

Jak z kwestią systemu? Czyli pytanie nr 1? Warto wrzucać na ssd, będzie poprawa? Czy wręcz przeciwnie? Podobno testy na na dyskach SSD są robione na pustych dyskach (bez systemu) i wtedy jest lepsza wydajność odczyt / zapis..

Link to post
Share on other sites

Troche pozyje ten dysk nie musisz sie bac jak by co jest gwarancja ja mam juz 4 lata ssd ocz vertex 2 64GB byl w notebooku 2 lata notebok padl, teraz mam w stacjonarnym drugie 2 lata i dziala nadal tylko faktycznie 64GB to troche malo bierz 128GB jak masz kase to celuj nawet w 256GB?

Normalnie instaluj na nim system i gry, czasy odpalania windowsa i gier beda szybkie.

Ps Dodam jescze ze przez 4 lata ten dysk nie byl uzywany z wlaczona wersja TRIM bo nie mam takiej opcji ani w notebooku ani w blaszaku.

Edytowane przez piotr19772
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up Kolega ma rację. Zwłaszcza, że dzisiejsze "talerzowce" o pojemności 2TB i więcej ce****e spora awaryjność. 

I tak jak pisał Piotr, bierz największy jaki możesz. 64GB to nieco mało, choć na system wystarczy. Ja mam 128GB (119GB fizycznie) i nadal 75GB wolne (Windows 8 Pro i sterowniki plus Open Office i podstawowe programy)

Dodam, że mój to Kingston V200.

Edytowane przez pawel8209
Link to post
Share on other sites

256gb ~800zł to lekkie przegięcie, żeby tylko loadingi poprawić;p

Tyle to ani na kartę ani na procka nie wydałem. Bez przesady;)

 

Czy taki byłby odpowiedni?

Czy inna firma? Jakieś rady?;)

Popatrz tez na Samsunga wersja Pro lub Ocz tylko cena bedzie troche wieksza ale mysle ze spokojnie w tej cenie ten plextor da rade.Ja teraz kupilem Sandiska ultra plus 128GB za 59 funtow.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Samsung 840 Pro jest wart uwagi choć pletxor też nie jest zły.

Osobiście posiadam SSD 128GB lecz szczerze przyznam że jest to trochę mało jeśli planujemy instalować tam gry no chyba że myślimy o 1 bądź max 2 (ewentualnie kilka małej wagi). Przykładowo taki Battlefield 3 waży ~35 GB co może być pewnym problemem.

Jeśli się pilnujesz to 128 da radę no ale jeśli nie to lepiej wziąć 256 i po prostu mieć spokój.

Wszystko oczywiście rozchodzi się o budżet i to czego chcesz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No nie chciałbym przekraczać 400zł.

 

W końcu to się przekłada tylko na prędkość ładowania, a nie na ogólną wydajność;)

 

I zakładając, że system z programami zajmie 30gb, a gra drugie 30gb, to 64gb może być krucho. Jestem w stanie przełknąć 128gb dysk ssd. Natomiast nie odczuwam potrzeby większego, biorą pod uwagę, że w każdej chwili mogę korzystać z 2,5TB HDD na sata 2/3. Z miejscem nie ma problemu.

Link to post
Share on other sites

System, kodeki, sterowniki,  steam, origin, office no i tak poinstalujesz to tych różnych programów się zbiera i zbiera aż nagle ups... brak miejsca. Jeśli ogólnie się pilnujesz to 128 spokojnie Ci wystarczy.

 

Nigdy nie miałem większej partycji systemowej niż 50gb, i zwykle mam 20gb wolnego^^

Link to post
Share on other sites

Dyski OCZ wcześniejszych generacji na kontrolerze Sand Force miały spore problemy z niezawodnością i prędkością działania. Zapis 4K chyba odpowiada za zapisywanie małych porcji danych, co ma miejsce bardzo często podczas codziennej pracy z kompem, więc ten parametr może okazać się ważniejszy niż maksymalny odczyt i zapis, którymi chwalą się producenci. Dlatego M5S zbiera dobre opinie w testach pod kątem codziennego użytkowania, choć ma niską wartość zapisu liniowego. 

Edit: nie bierz mniejszego niż 128 GB, 60 to ciasnota, a system postaw na SSD, w końcu nie po to wydaje człowiek 4 stówy na dysk żeby winda startowała ospale. W recenzji Plextora M5S przeczytałem, że dysk zachowuje szybkość działania nawet przy dużym zapełnieniu danymi (nie pamiętam, do jakiego poziomu go zapełniali).

Edytowane przez Player1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Dlatego M5S zbiera dobre opinie w testach pod kątem codziennego użytkowania, choć ma niską wartość zapisu liniowego. 

 

Przeczytałem w innym poście że masz ten dysk, a mimo to androny opowiadasz. Plextor  nie ma niskiej wartości zapisu liniowego. W swojej "kategorii SSD" ma wysoką wartość zapisu.  Co do 4k na co dzień ważniejszy jest odczyt jak zapis. I tu Plextor również ma tenże odczyt wysoki . Za to zapis 4K nie jest już tak dobry. Jednym słowem wszystko na opak napisałeś.

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Werturko: mea culpa, w innym poście o stanie hdd trafnie wytknąłeś mi brak racji, ale coś taki cięty i mściwy. Napisałem, że M5S ma niską wartość zapisu, bo producent podaje 200 MB/s, a np.Kingston HyperX 3K z tej samej półki cenowej (do 400 zł) ma zapis 510 MB/s - wielu producentów z tej kategorii cenowej chwali się zapisem zbliżonym do 500 MB/s. I przecież nie napisałem, że zapis 4K jest ważniejszy niż odczyt, ani że Plextor ma dobry parametr zapisu 4K.

Link to post
Share on other sites
Bynajmniej u mnie zamraza system na 2 minuty w losowym odstepie czasowym poczym wszystko wraca do normy.

 

Tylko SSD OCZ od czasów Vertexa 2 i 3 przeszły małą rewolucję i nie ma co porównywać obecnych do tamtych, ponieważ to zupełnie inne produkty. Nowe kontrolery są dużo bardziej niezawodne niż to miało miejsce w poprzednich generacjach.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Tylko SSD OCZ od czasów Vertexa 2 i 3 przeszły małą rewolucję i nie ma co porównywać obecnych do tamtych, ponieważ to zupełnie inne produkty. Nowe kontrolery są dużo bardziej niezawodne niż to miało miejsce w poprzednich generacjach.

 

Oczywiscie zgadzam sie z toba ,ale nie zmienia to faktu ze nie kupie juz zadnego dysku firmy OCZ.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...