Skocz do zawartości

Powyginane piny a procesor (1150)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez iamnotreal,

Recommended Posts

Witam

Ostatnio nie wiem jakim cudem ale powyginalem piny pod procesorem na płycie. W lokalnym serwisie wszystkie ładnie wyprostowali ale niestety albo jednego pinu nie było albo się urwał. Teraz pytanie:

Czy mogę włożyć do tej plyty procesor? Chodzi mi o to czy nic w procesorze się nie zepsuje bo tani nie byl.

Z góry dziękuję za wszelkie udzielone odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Znajdź w necie schemat socketu (na przykład tu, strona 112: http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/datasheets/4th-gen-core-family-desktop-vol-1-datasheet.pdf),

 

Sprawdź, które piny są uszkodzone (wg legendy, również w pliku).

 

3. Jeżeli trafiłeś akurat w piny VCC, VSS albo RSVD to masz farta, jeżeli nie uszkodziłeś ich zbyt dużo, to po całkowitym wyłamaniu płyta powinna działać. Uszkodzenie pinu odpowiedzialnego za Ram może spowodować, że któryś channel (lub wszystkie) nie będą działać, ale płyta ogólnie powinna ruszyć. Bez reszty płyta jest do wyrzucenia. Sprawdź tylko, czy naprostowane piny nie stykają się ze sobą.

 

Do tej pory wszystkie procki na jakich próbowałam naprawiane w ten sposób płyty przeżyły próby, nawet gdy płyta później mimo wszystko nie działała, ale gwarancji na to nie dam. Zawsze można kupić jakiś absolutnie najtańszy procek na 1150 i na nim testować (G1820 można dostać za kilkadziesiat złotych), ale nie wiem, czy to nie jest przeinwestowanie (jeżeli chodzi o płytę z sygnaturki - używkę tego pokroju idzie wykampić za 140zł). Ja bym poszła na yolo, procki to wbrew pozorom dość wytrzymałe podzespoły.

Edytowane przez iamnotreal
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

VSS to uziemienie (tak długo jak jeszcze większość została), wyrwane uziemienie to nie koniec świata (chyba nie mogłeś mieć większego farta jeżeli chodzi o wyłamany pin).

 

NCTF znaczy Not Critical To Function ("niekonieczny do funkcjonowania", czyli w ogóle git malina.) Jeżeli pin ma urwanego tipa, ale dalej styka sie z prockiem, to będzie działać.

Edytowane przez iamnotreal
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

VSS to uziemienie (tak długo jak jeszcze większość została), wyrwane uziemienie to nie koniec świata (chyba nie mogłeś mieć większego farta jeżeli chodzi o wyłamany pin).

 

NCTF znaczy Not Critical To Function ("niekonieczny do funkcjonowania", czyli w ogóle git malina.) Jeżeli pin ma urwanego tipa, ale dalej styka sie z prockiem, to będzie działać.

A mógłbyś jeszcze powiedzieć co robi rsvd tp? Bo jest lekko zgięty i możliwe że nie będzie dotykał procesora
Link to post
Share on other sites

RSVD TP = reserved test point.

Ogolnie pinow oznaczonych jako rsvd jest wiecej niz potrzeba, co oznacza, ze bez jednego powinno dzialac. Poza tym pamietaj, ze procesor docisniety jest ramka, wiec to, xe jeden pin jest krotszy nie znaczy wcale, ze nie bedzie stykal. Poza tym mozesz sprobowac go naprostowac.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...