Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze aparatu dla laika do 3000-3500 zł (kompakt lub bezlusterkowiec)


Recommended Posts

Witam. Prosił bym o pomoc w doborze aparatu dla laika. Poczytalem troche forum oraz różnych recenzji, wyczytałem że dobrym rozwiazaniem są bezlusterkowce i jednym z lepszych jest sony alpha 6000 ale czy to dobry wybór jak dla mnie ? Wiem ze korpus to nie wszystko w bezlusterkowcu akurat, ale bylbym w stanie dokupiC jakis obiektyw jeśli cena była by w przedziale 500-1000 zł. Przejdzmy do rzeczy, aparat będzi mi potrzebny na ładnych pare lat do robienia zdjęć z wakacji, jakiś wycieczek ale też czasami z imprez klubowych i festiwali. Od aparatu oczekuję ładnych zdjęć i szybkiego robienia zdjęc by nie myślał 5 minut przed zrobieniem następnego zdjęcia. Liczę na wasze propozycje i pomoc :)

Edytowane przez daro69
Link to post
Share on other sites

Wczoraj znalazłem watek podobny do mojego na optycznym i byl podawany wlasnie ten RX10 ale i tak bardziej polecali od niego alphe 3000. Aparat chce kupic do konca roku wiec moge poczekac na jakies nowosci :) Ile kosztuja jasne szkła w takim razie bo narazie jedynie liznołem tematyki aparatów a do szkieł jeszcze nie doszedłem, jedynei wiem że im mniejsze jest "f" w szkle tym lepiej

Link to post
Share on other sites

To zależy o jakiej ogniskowej chcesz te jasne szkła....

Za takie pieniądze rozglądałbym się za lustrzanką, masz trochę więcej możliwości rozwoju jeśli zamierzasz się uczyć fotografii.

Jak chcesz coś na wakacje to rozsądny byłby zoom pokroju 18-135mm, zrobisz tym portret i krajobraz.

Moja propozycja:

Canon 700D + 18-135 IS STM, masz porządne body i dość łatwe w obsłudze, uniwersalny obiektyw i pewnie na jakąś torbę też wystarczy.

Taki zestaw na początek będzie bardzo dobry. Możesz do tego dokupić EF 50mm f1.8 - jest bardzo tani (około 400zł) ale do potretów będzie idalny jak przymkniesz lekko przysłonę do f 2.2

 

Oczywiście nie mam nic do bezlusterkowów ale Twój budżet pozwala na trochę więcej ;)

Link to post
Share on other sites

Przeczytaj uważnie zalety/wady lustrzanki/obiektywów i sam podejmij decyzję http://www.wakacjeipodroze.com/item/248-jaki-obiektyw-do-lustrzanki-nikon-dx  To nie jest tak,że hop siup ktoś napiszę jaki tobie wystarczy i na tym będziesz bazował.Z biegiem czasu sam dojdziesz co najbardziej tobie odpowiada pod warunkiem,że ten system tobie pasuje wymiana szkieł etc nie zapomnij ktoś jeszcze to musi nosić ;)

Zdrugiej strony jak będziesz miał zamiar siedzieć na jednym obiektywie to lepiej inwestuj w dobry kompakt który w zupełności wystarczy do takich zadań

 

aparat będzi mi potrzebny na ładnych pare lat do robienia zdjęć z wakacji, jakiś wycieczek ale też czasami z imprez klubowych i festiwali.
.
Link to post
Share on other sites

Patrząc od strony możliwości technicznych i kosztów

 

Sony RX10, Matryca 1", obiektyw 24-200 F2.8 - ok 3600pln

 

Sony A6000, matryca APS-C - ok. 2400pln + obiektyw SEL18200 F3,5-6,3 - ok 2600 czyli razem 5000pln no ale co z tego jak ten obiektyw jest strasznie ciemny a jaśniejsze jeszcze chyba w tym systemie się nie pojawiły lub nie trafiły do sklepów (bagnet E mnie średnio interesuję więc nie pamiętam co pokazali pod niego na Photokinie)

 

Canon 700D, matryca APS-C - ok 1900pln i spróbujmy pokryć 18-200mm jasnością F2,8 - Tamron 70-200mm to ok 2500pln i do tego Canon 17-55mm 3000pln, mała dziura 55-70 zostaje ale to jest do przeżycia. W sumie 7400pln.

 

Proponowany wyżej zestaw 70D + 18-135 to ok 4900pln ale obiektyw nie pokrywa tak dużego zasięgu i ma jasność 1:3,5-5,6 czyli jest dość ciemny i IMO nie ma sensu go porównywać.

 

Zatem wg mnie RX10 ma w tym zestawieniu największy sens techniczny. Wadą jest nieco mniejsza matryca co powoduje większe szumienie na wyższych ISO i konieczność większego otwarcia przysłony żeby uzyskać tak samo płytką głębię ostrości. Zalety RX10 - jaśniejszy obiektyw o STAŁEJ jasności to krótsze czasy naświetlania a co za tym idzie możliwość wykonywania zdjęć przy słabym świetle zastanym. Zaletą wg mnie jest też to, że nie trzeba wymieniać obiektywu żeby pokryć szeroki zakres ogniskowych. Dzięki temu nie ryzykujemy zabrudzenia matrycy no i jest to wygodniejsze.

Link to post
Share on other sites

Taki sobie ten artykuł, jedyny polski portal gdzie są dobre testy aparatów i szkieł to optyczne.pl 

Ludzie tam wchodzą i nadal pytają który aparat wybrać :P Dobry portal od strony teoretycznej bo nie zawsze idzie w parze z praktycznym w którym wykresy i na końcu omawiane wady dla zwykłego użytkownika są nie zauważalne,patrząc nawet na ich zdjęcia testowe marnej jakości.Niestety ale przy moim wyborze aparatu optyczne.pl wiele nie pomogło bylo tylko uzupełnieniem inf.

Link to post
Share on other sites

Najpierw sam sobie odp czy chcesz w tym kierunku sie rozwijać,zalety/wady takich zestawów (każdy z wymiarów zewnętrznych przedmiotu "obiektywy" + dodatk kg) jak nie widzisz problemu to bierz lustrzankę bo przy różnego rodzaju szkieł będziesz miał przewagę ale licz nie małe wydatki.

 

rx10-poczytaj sobie w postach o różnicach "pełnej klatce i niepełnej"

https://www.flickr.com/search?text=rx%2010&sort=relevance

http://www.rybczynski24.pl/fotografia/wybralem-sony-rx10-swoj-prywatny-aparat.html

http://www.technikalia.pl/technikalia-tv-poleca/12991-sony-cyber-shot-rx10-test-kompaktu-ktory-chce-byc-lustrzanka


http://antyweb.pl/recenzja-sony-rx10-jedyny-w-swoim-rodzaju-obiektyw-i-funkcje-wideo/#

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...