Skocz do zawartości

Przegrzewająca się grafika w polowie karty


Recommended Posts

Witam, pisałem już na tym forum o lagach w grach co jakis czas, objawy byly jak na przegrzewanie się karty lecz temp pokazywaly co innego. Po zakupieniu nowego coolera na procesor problem nie minął.
Dziś po uruchomieniu Mafii 2, problem oczywiscie musial sie pojawić, postanowiłem "pomacać" kompa.
co dziwne pokazuje mi ze karta graficzna w spoczynku pokazuje jakies 30 stopni i tak rzeczywiscie jest bo jak dotykam karty (z drugiej strony jest cooler) jest w miare chlodna, lecz gdy przejade reka na druga strone karty jest ona tam w spoczynku gorąca. W tym samym miejscu podczas grania we wszystkie gry gdzie wystepuje problem, ta czesc karty jest naprawde bardzo gorąca. I tu pytanie co z tym zrobić ?
Zakupić lepsze chlodzenie na gpu? a moze jakiś sposób bez wydawania pieniedzy (ktorych aktualnie nie mam :P) ?

Karta to GTX 550Ti , a miejsce gdzie jest gorące to okolice wtyku dodatkowego zasilania i ogólnie ta częsć karty.

Link to post
Share on other sites

Albo coś z zasilaczem, też nie wykluczone, jednak jak karta jest od jakiegoś gorszego producenta, który mógł popełnić błąd i sekcji nie schłodzić należnie to i by się nawet zgadzało, tam dałem foto sekcji i tu by należało jakieś radiatorki zamocować na wszelki wypadek, komplet na allegro około 25 zł chodzi


nawet sobie zmierzyć jak sekcja wygląda na karcie i kupić taki http://allegro.pl/aab-cooling-rh4-radiatory-na-pamieci-ram-graf-i4138868341.html jeśli będzie pasował i na termopadzie samoprzylepnym (taśma) przylepić i tyle

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Konkretnie to Evga gtx 550ti, a zasilacz tez może być powodem - IBOX 400W.
Dziś znowu odpaliłem jakąś nowszą grę by to sprawdzić i po 10 minutach znow te lagi co chwile, przyłożyłem rękę i była grafika mocno ciepła w okolicach rdznia, a druga polowa karty była już gorąca. Lecz gdy własnie gdy dotykałem tej drugiej polowy , nwm czy za mocno czy coś innegeo ale starałem sie lekko dotykać i karta włączyła wentylator chyba na maxymalne obroty a na ekranie obraz się wyłączył (brak sygnału). Co się mogło stać że że tak grafika zareagowała?

A co do samej grafiki to była ona kilka razy czyszczona ( nawet przedwczoraj jak zakładałem cooler do procesora to za jednym zamachem też grafike przeczysciłem i wymieniłem paste).

Edytowane przez Dark Droid
Link to post
Share on other sites

Tak jak koledzy wcześniej pisali może to być wina zasilacza, tym bardziej że twój zasilacz to tak naprawdę coś co tylko przypomina zasilacz.

Jeśli masz miernik możesz sprawdzić napięcie które wychodzi z zasilacza, jest opcja że podaje on za wysokie napięcie dla grafiki i sekcja nie wyrabia. Lub co gorsze sama sekcja zasilania na karcie może być uszkodzona.

 

Co by nie było zasilacz należało by wymienić.

 

Tu jest temat jak sprawdzić napięcia zasilacza http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

Edytowane przez kosmita
Link to post
Share on other sites

Na moim 9600GT mam to samo, w spoczynku grzeje się końcówka karty(strona zasilania), a w grach raczej temperatury są takie same jak w spoczynku(sekcji zasilania), i gry mi się nie tną. Ja bym polecił wyjąć kartę i przeczyścić port ( dmuchnąć czy coś takiego :D).

Link to post
Share on other sites

Próbowałem trochę obniżyć temperaturę tej części karty, dodatkowy wentylator na niej położyłem i temperatura może trochę spadła lecz gdy dotknąłem znów karta oszalała, czy dotykajac jejmogę powodować zwarcie gdzieś? Gdy komp jest w spoczynku tylko internet i kilka programów to mogę spokojnie dotykac karte i nic się nie dzieje, lecz gdy jest uruchomiona gra na ktorewj występują lagi to po dotknieciu karty występuje problem.

Dodaje zdjęcie na którym "zaznaczyłem" miejsce w którym się karta grzeje
 

http://zapodaj.net/280bd3edf5277.jpg.html

Edytowane przez Dark Droid
Link to post
Share on other sites

To że sekcja zasilania się grzeje jest to naturalny proces fizyczny. Prąd jaki jest pobierany przez kartę graficzną pod obciążeniem powoduje wydzielanie się ciepła (prawo Joule'a). GPU z serii Fermii mają duży apetyt na pobór prądu z tąd wysokie temperatury pod obciążeniem. W programie gpu-z przejdź w zakładkę gdzie można zobaczyć obecną pracę karty graficznej min. temperaturę. Najlepiej zainstaluj program aida64 i tam jest odczyt temperatury na sekcji zasilania. Uruchomiono grę w oknie i sprawdź odczyt. Temperatura na sekcji zasilania może być wyższa o kilka/kilkanaście stopni wyższa niż na gpu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Uruchomiono grę w oknie i sprawdź odczyt.

Nwm jak i dlaczego, lecz po uruchomieniu np Mafii 2 w oknie, gra działa dobrze bez zadnych lagów, co prawda np w crysisie 2 problem nadal wsytępuje ale już nie co 20 sekund lagi po kilka sekund, lecz na oko co 5 minut wyskoczy co pozwala już na jakąś rozgrywkę.
Wielkie dzięki ;)
Mimo że problem nadal się pojawia, to da się grać już, oby jeszcze te parę misięcy wytrzymał komputer :D
 
Link to post
Share on other sites

Hwinfo + msi ab i włącz osd. Poraddnik co i jak znajdziesz gdzieś na forum.

ustawisz by wyświetlał użycie oraz taktowanie cpu, gpu, ramu, i temperatury różnych podzespołów. Odświeżanie tych informacji ustaw na 0,5 lub nawet 0,1s i graj aż wystąpi problem. Wtedy zobaczysz co wariuje i go sprawia.

Link to post
Share on other sites

Do tej pory, testowałem tym programem aida64 i HWMonitor.
Podczas grania maksymalna temperatura to 53 stopnie, i gdy zaczely wystepować te znienawidzone lagi zużycie gpu wskoczyło na 0% (normalnie podczas grania koło 55%) i znowu normalnie. Przy okazji zerknałem na inne podzespoły i wszystkie normalnie pracuja podczas tych zacięć, tylko grafika ma taki problem. Co więcej temperatura srednio koło 50 stopni i podczas tych lagów spada o 3-4 stopnie, nagrzewa sie i ponownie temp spada a zuzycie na 0%. Napięcie się nie zmienia, podczas gry jak i lagów zawsze jest 1.075V.
Więc co dalej?

Edytowane przez Dark Droid
Link to post
Share on other sites

Masz najnowsze sterowniki (nie wersje beta) ze strony producenta ? Czy skanowałeś wszystkie partycje na dysku/dyskach programem np. malwarebytes ati malware ? Nie znajdę tego tematu ale pamiętam że ktoś z tego forum miał problem z temperaturami na karcie graficznej i okazało się, że za wszystko odpowiedzialny był jakiś wirus/robak. 

Link to post
Share on other sites

Sterowników używam doś starych bo ponad rok chyba 310. - miałem inne nowsze ale na tych grafika zawsze chodziłą bez problemu więc na nich zostałem, wirusy raczej nie możliwe - dziś skan był na malware bo sie jednak wirusik znalazł :D
Ale problem był już dużo wczesniej (na forum chyba jest jeszcze mój stary temat), jakoś 3 tyg temu robiłem formata w nadzieji na rozwiązanie się problemu, oczywiście nie pomogło.
A co do temperatur, to w grze 50 stopni i jest problem a w furmarku czy OCCT ustawiłem wszystko na max i na occt w 60 fps problem się nie pojawiał, w furmarku 20 fps też się problem nie pojawiał. Dla mnie to czarna magia z tym kompem się dzieje.


Ach tak, chciałbym dodać pytanie jeszcze jedno czemu np Half life 2 z tym modem na grafike i wszystkich ustawieniach na najwyższe pieknie chodzi bez tych lagów a grając w np Duke Nukem Forever czy Crysis na najniższych ustawieniach graficznych pojawia się ten problem ? Przecież to lekko sensu nie ma że 3 razy lepsza grafika i rozdzielczość w grze nie powodują problemu a w czymś takim potrafią je sprawić. (z tego co pamiętam to z 3 miesiace temu w pierwszym half life'ie występował problem, ostatnio zagrywałem się w już też starego Gothica Noc Kruka i problem też się pojawiał).


I po raz trzeci coś dorzucę bo myślę że to dość ważna sprawa.
Wracając do tego Gothica Noc Kruka, problem się pojawiał lecz po ustawieniu koligacji na tylko 1 rdzeń procesora, problem ustąpił.
Choć gra chodziłą gorzej bo na jednym rdzeniu i to było widać to problemu nie było. Nwm co o tym wszystkim już myśleć, problem staram się rozwiązać od dawna :(

Link to post
Share on other sites

Ja na Twoim miejscu jeszcze bym spróbował pokombinować ze sterownikami, zainstalować najnowsze aktualne 335.23 lub nawet beta 337.50. Jeśli karta graficzna by się raz przegrzała porządnie to zapewne pojawiły by się artefakty i karta by sypała artefaktami już później zwłaszcza pod obciążeniem choć niekoniecznie. Jeszcze jedno mógłbyś sprawdzić mianowicie dysk twardy czy nie ma bad sektorów programem hdtune, być może spadki fps są spowodowane nieprawidłową pracą dysku.   

Edytowane przez scorpion1236
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...