Skocz do zawartości

wątpliwości przy doborze RAM dla płyty głównej AS ROCK EXTREME 4


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

dzień dobry

 

stanęłam przed zagadką jak dopasować w miarę szybki i najbardziej pojemne pamięci (ale nie bardzo drogie) do płyty głównej AS ROCK Z87 EXTREME 4, procesor I7 4790.

 

Z tego co udało mi się znaleźć, to procesor obsługuje pamięci najwyżej DDR3 1600.

Instrukcja do płyty głównej natomiast ma jeszcze w obsłudze coś takiego : DDR3 2933+(OC)/2800(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066,  MAX 32GB

 

no i tutaj zagadka, bo ja nie wiem jak to rozumieć, poza tym że płyta jest w stanie oferować obsługę pamięci "overclocked"? Dlatego chciałam się zwrócić o pomoc jak dobrać pamięci, a nie przesadzić i doprowadzić że sprzęt nie zadziała.

W tym komputerze potrzeba zamontować 32GB. Są 4 sloty dual channel.

Mam również wątpliwości czy kupić 4x8GB czy 2x16GB?

Czytałam wstępny poradnik tego działu, jednak nadal temat jest dla mnie zagadką.
Czy był ktoś tak miły i udzielił merytorycznej wypowiedzi w tym temacie?

Link to post
Share on other sites

Cześć, pierwsze pytanie do czego potrzebujesz 32gb ramu i czy naprawdę potrzebujesz aż tyle przy takim starym CPU?

miałam nadzieję, że kierując zapytanie o dobór RAMU i kierując konkretne pytania, nie będę musiała tego tłumaczyć dlaczego ten staroć jeszcze jest używany, ani że komputer w laboratorium potrzebuje więcej ramu do symulacji i obróbki plików ponieważ nowsze oprogramowanie jest jakie jest, a CPU jest wystarczający. A jednak, pierwsza odpowiedź to wypominanie starocia.. no cóż

Edytowane przez Gabi_Ka
Link to post
Share on other sites

Wolę się upewnić niż tracić czas, co 2 osoba nie wie do końca czego potrzebuje, wystarczyło napisać od razu, że do laboratorium.

A dlatego się upewniałem że tam pasuje tylko ram DDR3 i żeby mieć 32gb trzeba 4 kości po 8 GB.

Polecany zestaw na toms hardware https://m.ceneo.pl/24917819

Kosztuje https://m.ceneo.pl/24917819 783zł

 

To są pamięci taktowane z 2400mhz i Twoja płyta pozwala na ustawienie takiej prredkosci w biosie.

 

Tylko nie ma gwarancji że pamięci będą działać z tą prędkością, a gwarantowane jest 1600mhz, a wyższe ustawienie może działać może nie.

 

Najlepszym sposobem jest zamówienie pamięci przez internet. Sprawdzenie czy działają z taką prędkością, jak nie to można zwrócić je.

 

Instrukcja jak ustawić to w biosie:

https://www.anandtech.com/show/7364/memory-scaling-on-haswell/2

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dodam od siebie że ostatnio już ktoś tutaj kuka z net-s'em bo wystawiają pamięci których nie mają fizycznie na stanie dlatego zamawiaj gdzie indziej.

 

Tak jak napisał kolega wyżej zamów z możliwością zwrotu bo z ramem niestety nigdy pewności nie masz, a nikt Ci nie da 100% gwarancji że akurat na twojej konfiguracji będzie ok.

 

Nie wiem też co się tak obruszyło w tym pytaniu od kolegi wyżej, zadał je w trosce o twój portfel.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

dobrze dziękuje,

 

i przepraszam za niepotrzebną reakcję

zakup wykonany, sprzęt dotarł i zamontowany. Płyta główna od razu domyślnie załadowała profil XMP 1.3 i ustawiła 2400.

Wszystkie kości są widoczne w UEFI

CPU-Z pokazuje dokładnie parametry jak w specyfikacji. Na razie wszystko działa.

Ale jest dziwna sprawa ponieważ Windows 7 (tak wiem, stary ;)  twierdzi że dostępne jest 16GB Z 32GB.

Przepinanie kostek nie pomogło. Również wyłączenie profilu XMP i ustawienie pamięci na 1600 (to co max obsługuje procesor) nie wpłynęło na sytuację.

Póki co wolałabym nie korzystać z porad "reinstal systemu" ponieważ jest wszystko zoptymalizowane do pracy i zadań które komputer ma wykonywać.

Czyli obecnie kwestia przejścia na Linux czy Win10 jest niewiadomą jak oprogramowanie będzie na nich działać bo nie próbowaliśmy dotąd, głowny klaster obsługiwany jest przez Linux ale to "inna bajka".

Więc stoję przed kolejną zagadką..

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jeśli to windows 7 home to nie wykorzysta więcej niż 16GB. Od professional wzyż jest dopiero obsługa powyżej 16GB, max do 192GB. Na linuxie 64bit czy windows 10 problemu nie powinno być, można przetestować jakimś linuxem live z pendrajwa.

 

Ciekawostka, gdyby ktoś nie wiedział: Windows 10 home obsługuje max 128GB ram.

.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jeśli to windows 7 home to nie wykorzysta więcej niż 16GB. Od professional wzyż jest dopiero obsługa powyżej 16GB, max do 192GB. Na linuxie 64bit czy windows 10 problemu nie powinno być, można przetestować jakimś linuxem live z pendrajwa.

 

Ciekawostka, gdyby ktoś nie wiedział: Windows 10 home obsługuje max 128GB ram.

.

 

dziękuje, nie ma to jak pogadać ze specjalistami.

 

Rzeczywiście okazało się że kilka maszyn, w tym omawiana, ma zainstalowany Home Premium. Doszło do jakiegoś przeoczenia, na szczęście zachowało się kilka kluczy niewykorzystywanych z Professional'em i upgrade przebiegł bez problemów. Nie wpadlibyśmy na to, bo na pudełku nie mamy żadnej wzmianki o tym. A używając magicznej wyszukiwarki nie trafiłam na tę wzmiankę tylko ciągle te same diagnozy nie naprowadzające na rozwiązanie ( najwyraźniej źle zadane pytanie )

Dlatego jeszcze raz dziękuję za merytoryczną pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...