Skocz do zawartości

Upgrade zestawu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Didox,

Recommended Posts

Witam, mój zestaw złożony 5 lat temu:

 

Płyta główna: MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL
 
proc: Intel Core i5-4460
 
obudowa: Gelid Darkforce USB3.0 
 
ram: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix
 
grafika: MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB DDR5 256Bit
 
cooler: SilentiumPC Fortis 2 XE1226
 
zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W 80+ 140mm modular
 
Gram głównie w jedną grę, ring of elysium, i dostrzegam braki w sprzecie, gdyż architektura gry szczególnie na początku rozgrywki dość długo mi się wczytuje, gram na low detalach graficznych, a mimo to nie jest z tym najlepiej. Muszę czekac 1-2 min. zanim wczytają się obiekty, co jak wiadomo wiąże się z szybkim killem :)
fps całkiem dobrze, 70-100. Co mogę dołożyć/wymienić w moim zestawie aby ten problem załagodzić?
 
Pozdrawiam forumowiczów
Link to post
Share on other sites

Jak masz odpowiednią ilość FPS to raczej nie procek czy karta graficzna czy ram, a wygląda że masz config wystarczający do tej gry. Pytanie czy gierka zainstalowana na SSD i czy masz tam dużo miejsca, bo tak to nie wiem co to może być.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wymagania wspomnianej gry

 

Zalecane: Intel Core i5-2500 3.3 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit

 

Żeby nie było wątpliwosci Twoje GPU jest o wiele lepsze od koniecznej GTX 1050.

 

Także wymagania spełniasz śpiewająco. Myślę że na dobrym tropie jest przedmówca. Co to za model dysku? 

 

Przetestuj go sobie (szybkość) np crystal disc mark. Obstawiam że SSD z podobnego okresu co reszta buildu więc może coś z dyskiem (problem narastał z czasem?), może po prostu jest zapełniony, co też może wpływać na wydajność (?), może inne rzeczy dzieją sie w tle?

 

Wrzuć model i test szybkości ssd to zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Hmm chyba macie rację, mam dysk ssd wewnatrz komputera i jeden podpięty na zewnątrz, i gra jest właśnie na tym na zewnątrz. Jest to model WD BLUE SSD My Passport SSD 512GB  https://www.ceneo.pl/54951659

Zrobilem test odczytu i zapisu tego wewn i wychodzi tyle:

 

https://i.imgur.com/LkiliMH.png

 

a tego zewn:

https://i.imgur.com/k1TiZ1o.png

 

Ten zewn. ma znacznie gorsze parametry, wychodzi więc na to, że muszę przeniesc grę na ten wewn, prawda? :)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Łooooo Panie kochany! :D

 

Absolutnie! 

 

Ale widzę jeszcze jeden problem. 250 MB/s read/write na ten wewnętrzny to i tak dość niskie, wątpie żebyś miał aż tak słaby SSD choć może jak jest jakiś wiekowy to może. Bo generalnie spodziewałbym się na dysku SSD przynajmniej coś w okolicach 300-400 MB/s. Zaświeciła mi się od razu lampka czy to czasem nie jest limit interfejsu SATA II, ale widzę że masz płytę główną która wspiera SATA III.

 

Patrząc na opis płyty głównej " Płyta umożliwia podłączenie do 4 dysków SATA III i 2 dysków SATA II."

 

Wchodząc w instrukcje na stronie MSI czytamy:

 

"SATA1~4 (6Gb/s), SATA5~6 (3Gb/s) by Intel® B85"

 

więc upewnij się czy nie masz podpiętego dysku do złącza SATA 5-6 bo inaczej ucinasz sobie wydajność dysku wewnętrznego! Stawiałbym 90 % że właśnie tak się wydarzyło  :(

 

Odepnij kompa od zasilania i zerknij sobie, gdyby tak było możesz bez problemu przepiąć, komputer powinien wtedy sie normalnie uruchomić i sprawdź jeszcze raz prędkosci.

 

Co do dysku zewnętrznego ~30 MB to jest prędkość... Tragiczna. 

 

Najpewniej masz podpięte do panelu przedniego lub, do tylnego ale do 'czarnego' usb (2.0), znajdź usb z niebieskim środkiem (3.0) i wtedy wykorzystasz cały potencjał dysku. Prędkosci powinny znacznie podskoczyć, na tym porcie usb wykorzystasz wtedy w pełni swój zewnetrzny dysk SSD, gdyby predkosci byly porownywalne z tym wewnetrznym to mozesz nadal korzystać :)

 

Podsumowując:

 

1. Sprawdz podpięcie/porty SATA czy jest w 1-4

2. W razie konieczności przepnij

3. Przepnij dysk z usb 2.0 na 3.0

4. Puśc test szybkości na obu

Edytowane przez Didox
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panie bingo! Tak to jest jak sie człowiek zatrzyma technologicznie na latach 90` :)

Teraz to wyglada tak:

 

 
Gry jeszcze nie testowałem, bo przeniesienie trochę potrwa...
 
Bardzo dziękuję za pomoc w tym temacie i chęc zajrzenia w specyfikację mojego sprzętu!
Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu, ciesze się że mogłem pomóc.

 

To dopiero upgrade i to "za darmo"  :D  Miłego grania!

 

//Co do przenosin, ten zewnętrzny nie jest aż tak straszny w obecnym porównaniu, ale jak się da i jest miejsce to na pewno warto przenieść :) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...