Skocz do zawartości

Wywaliło korki - problem z zasilaczem?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez olo163,

Recommended Posts

Zdalnie gwarancji 100% nikt nie da, masz multimetr? Sprawdź napięcia na wtyczkach molex, sata, pci-e, najpierw sprawdź bez obciążenia potem podczas np., 3dmarka, potem po oc lekkim i po mocnym. Sprawdź czy wentylator w zasilaczu działa, czy nie jest zasyfiony brudem, jak się nie znasz pozostaje zaryzykować albo oddać do serwisu. Kupić zasilacz oczywiście możesz, gdyby to był mój pc odpaliłbym jakieś benchmarki typu Prime95 do cpu, potem 3d mark do grafiki pograł w gry jak byłoby ok, to zrobiłbym lekkie oc. Pamiętaj że oc to też ryzyko uszkodzenia czegoś jak dasz za duże napięcie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem kilka testów bez OC:

1. OCCT - zestaw dużych danych, 8 wątków, AVX - 1h.

2. Prime95 - 1h.

3. 3DMark 11.

4. Assassin's Creed Origins - 1h (wykorzystanie procesora i karty graficznej ponad 90%).

5. OCCT - Power, Avx - 1h.

 

Na początku chciałem zweryfikować czy ten wentylator rzeczywiście się kręci, ale się nie kręcił. Znalazłem jednak informację, że mój zasilacz uruchamia wentylator w momencie, gdy pobór mocy przekroczy 40%: https://manualsbrain.com/en/manuals/381718/?page=8 http://forum.benchmark.pl/topic/183796-wentylator-w-corsair-rm750/ Więc próbowałem osiągnąć te 40%, czyli 300W, ale za nic w testach od 1-4 nie dało rady. Dopiero po uruchomieniu testu 5, wentylator, co jakiś czas się uruchamiał (na około 10-15 sekund), czyli prawdopodobnie oscylował na granicy 300W. Wątpię, że zasilacz pobierał taką moc przy Memtest, a skoro wytrzymał takie obciążenie to na razie wygląda wszystko w porządku. Jutro podkręcę i sprawdzę, jak będzie się zachowywał.

Link to post
Share on other sites

Nie podkręcaj wszystkiego na raz aby wiedzieć kiedy powstaje problem. Na początku podkręć cpu, nie na max i z minimalnie podbitym napięciem. Potestuj, pograj, sprawdź temperatury itp. Potem podkręć ram, poluzuj timingi i też nie podkręcaj na max. Potestuj tak pc w grach kilka dni, jak będzie ok działaj dalej. Z oc jest różnie czasami podkręcisz, puścisz jeden test jest ok, a potem grasz 3h w grę i są zwiechy czy restarty. Za gpu zabrałbym się na końcu. 


Jak ramu nie podkręcisz to wg mnie też tragedii nie będzie bo 2400 w ddr3 to i tak sporo. Wg mnie jak podkręcisz sensownie cpu a nie będziesz zadowolony w wyników w grach to zostaje zmiana platformy na am4 lub lga 1200.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Wymagająca gra by wystarczyła by zasilacz zaczął pracować mocniej. Ja bym uważała z tym podkręcaniem.

 

Tak, ale mój potrzebuje 300W, co potwierdza sam Corsair.

Najwyraźniej podczas ACO było mniej niż 300W (GPU: 175W, CPU: 88W + reszta). Zakładając, że gra nie pobierała maksymalnej mocy GPU/CPU to mogło to być mniej niż 300W.

Sam zasilacz podczas gry nie był gorący, nie przegrzewał się.

Dopiero przy teście, gdy rzeczywiście była potrzeba to wentylator się uruchomił.

 

 

 

Nie podkręcaj wszystkiego na raz aby wiedzieć kiedy powstaje problem. Na początku podkręć cpu, nie na max i z minimalnie podbitym napięciem. Potestuj, pograj, sprawdź temperatury itp. Potem podkręć ram, poluzuj timingi i też nie podkręcaj na max. Potestuj tak pc w grach kilka dni, jak będzie ok działaj dalej. Z oc jest różnie czasami podkręcisz, puścisz jeden test jest ok, a potem grasz 3h w grę i są zwiechy czy restarty. Za gpu zabrałbym się na końcu. Jak ramu nie podkręcisz to wg mnie też tragedii nie będzie bo 2400 w ddr3 to i tak sporo. Wg mnie jak podkręcisz sensownie cpu a nie będziesz zadowolony w wyników w grach to zostaje zmiana platformy na am4 lub lga 1200.

 

Podkręciłem teraz na 4.6 GHz na 1.22V (przy 4.7 GHz musiałem ustawić aż 1.295V).

Testy:

1. OCCT - zestaw dużych danych, 8 wątków, AVX -  2h.

2. Prime95 - 1h.

3. Cinebench R15.

4. MSI Kombustor.

5. 3DMark 11.

6. Heaven.

7. Valley.

8. Assassin's Creed Origins - 1h.

 

Temperatury:

1. OCCT: max. 80 stopni.

2. Prime95: max. 77 stopni.

3. Assassin's Creed Origins: max. 65 stopni.

 

Porównując z 4.7 GHz są minimalne różnice, ale w benchmarkach. Natomiast w grach są bardzo niewielkie różnice, ale czasem nawet na plus dla 4.6 GHz - być może wynika to z wyższych temperatur przy 4.7 GHz.

 

Jak już procesor był stabilny to podkręciłem RAM.

Domyślne parametry mojego RAMu:

Częstotliwość: 2400 MHz

CL: 11

tRCD: 13

tRP: 14

tRAS: 32

tRFC: 312

CR: 2T

Podkręciłem go w taki sposób (zmniejszyłem opóźnienie):

Częstotliwość: 2400 MHz

CL: 10

tRCD: 13

tRP: 13

tRAS: 30

tRFC: 250

CR: 2T

Wydaje mi się, że w przypadku tego RAMu to najlepsze ustawienie. Czy lepiej iść w częstotliwość do gier? Chociaż nawet jakbym ustawił 2633 MHz CL11 i byłoby stabilne to nadal jest to minimalnie gorsze opóźnienie (sugeruje się tym kalkulatorem: https://notkyon.moe/ram-latency.htm).

 

Testy:

AIDA64 - 1h

Memtest - 2h 45m (pełne 4 przebiegi, 0 błędów)

 

W testach nie było żadnych błędów. Tym razem Memtest nagrałem na lepszego pendrive z USB 3.0 i już działało wszystko prawidłowo.

 

Teraz będę obserwował czy wszystko działa prawidłowo w grach.

Link to post
Share on other sites

Niestety, jest już po gwarancji 5-letniej (w tym roku minęło) :( Mam go ponad 5 lat.

 

Podkręciłem jeszcze kartę graficzną i osiągnąłem dzięki temu w Assassin's Creed Odyssey minimum 60 klatek (jedynie kosztem obniżenia wolumetrycznych chmur o poziom niżej), na czym mi zależało, więc cel osiągnięty :)

 

Jeszcze potestuję, a jak będzie wszystko w porządku to zamknę temat.

Edytowane przez brando
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...