Skocz do zawartości

Ryzen 5 3600X czy Ryzen 5 3600XT


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

3060x jest 2009SUT.

 

Co zaś się tyczy 550 DS3H: cenowo Ofc że nie jest kolorowo, ale moim zdaniem wieksza szansa jest, że ktoś kupi w przyszłości dysk pcie 4.0 niż będzie się cieszył ze oszczędził te dwie stówy teraz

Link to post
Share on other sites

Kurcze to teraz zakręciliście mi tymi płytami głównymi i nie wiem co kupi do ryzena 5 3600 (do podkręcenia)

Źle musiałem wyczytać że zen 3 będzie wspierać tylko b550 dlatego ja chciałem kupić. Tutaj kolega @Artok wspomina że b450 też będzie miała wsparcie zen 3 więc jakiegoś ryzena nowszego (bo w 2022 roku podobno mają dopiero zmienić podstawke na AM5) wsadze i będzie działać, a cena jednak mniejsza

Nie wiem tylko jak z OC która lepiej pozwoli podkręcić bez problemów, także nową serie ryzenów
 

Od płty w sumie nic nie wymagam szczególnego. Mam małą obudowę więc szukam mAtx. Mam 2 dyski SSD stata 3, oraz jednego HDD starszego (nie wiem jakie sata pewnie 2) i nie zamierzam ich zmieniać dopóki niepadną.

Fajnie jakby płyta miała WIFI bo przydało by się ze względu na niedługą przeprowadzkę i bym nie musiał kupić karty oddzielnie.

Karta dzwiękowa też nie jest mi potrzebna bo używam dzwięku z HDMI oraz karty Logitecha.

Co do reszty co może być w płycie głównej to niestety sie nie znam
 

Co w takim wypadku lepiej kupić? B550 DS3H czy jakąś B450 DS3H np którą dostał bym taniej?

 

P.S. Jedyne co widzę w różnicach to to że Tym obsługiwanej pamięci w b550 to max 3200 a w b450 max 2933, a @RebelMind polecał kupić 3600

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Posiadam b450m mortar titanium, generalnie celowałem w MSI B450I Gaming Plus AC ale akurat na tamten moment były słabo dostępne. Kierowałem się infografiką znalezioną na reddicie - https://i.redd.it/7n48gewun0p21.png (source https://www.reddit.com/r/Amd/comments/9uc6bi/am4_b450x470_vrm_tier_list/ )

 

Nie bierze pod uwagę nowości, ale skoro i tak celujesz w np. b450 to sprawdź to. 

 

Dodatkowy worth a read:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/c7qj5e/am4_vcore_vrm_ratings_to_help_you_decide_on_a/

 

Myślę, że to wyczerpuje temat. Bierzesz najlepsza cena/vrm rating + oczywiście zwracasz uwagę czy wszystko inne też Ci pasuje.

Link to post
Share on other sites

B450 Mortar wygląda spoko i mi pasuje. Za 360zł idzie dostać. I te Ryzeny nowe czyli Zen3 dadzą rade na niej? Żebym nie musiał zmieniać przed 2022 :D

Rozumiem że ona będzie lepsza od np B550 DS3H deko droższego od niej? Bo co do np B550 Mortar to jest spora różnica cenowa :D

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Kurcze temat wyboru płyty głównej jest strasznie zawiły.

Więc podsumowując 

Potrzebuje płyty B450 w wersji MAX aby zainstalować nowszy bios z tego co wyczytałem

I teraz B450 Mortar MAX za 500zł będzie lepszym wyborem niż B550 DS3H za około 430zł? A pozwoli na to samo praktycznie?

Bo różnica między B550 DS3H a B550 Mortar jest spora więc nie chciał bym Mortara w tej wersji kupić

 

 

Już się strasznie zamotałem :D

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

B450 Mortar Max ma na starcie Bios dla Ryzen 3000 (i tj jedyna różnica względem bez Max).

 

Jeżeli Max dostanie Bios pod Ryzen 4000, to bez-Max też.

 

Wybór, jaki praktycznie powinieneś dokonać, to między B450m Mortar (bez Max, ta tańsza jeżeli ją znalazłeś) a B550m DS3H.

 

B550m Mortar to wypas płyta, ale zupełnie nieopłacalna.

Link to post
Share on other sites

Jest więcej różnic max vs bez max. Są to raczej pierdoły typu "brzydkie" uefi. Nie wszystkim to nie przeszkadza. Ja mam tomahawka bez max i mi to nie wadzi,brak RAID i  nie wiem co tam jeszcze. Wersje bios będą tylko w wersji beta tak jak teraz pod 3000xt. NAJPRAWDOPODOBNIEJ.


... i zapis profilu OC tylko na pendrive. Są ograniczenia, których niema max. Czy warto dopłacać...? Nie wiem.


Sterowanie wentylatorami z poziomu uefi też jest skopane. Niema tabeli obrazkowej RMP/temp.

Link to post
Share on other sites

Wcześniej msi mówiło, że tylko MAX dostaną biosy pod R4000 ale się z tego wycofało (poszedłby pozew zbiorowy w USA na 100%, który by firma przegrała) - w NAJGORSZYM przypadku tak jak pisze kolega wyjdą Beta biosy (w pełni sprawne!) które i tak dodadzą obsługę ostatnich Ryzenów na AM4. Tyle że mogę one wyjść później.

 

B550/X570 dostaną te biosy szybciej - przy czym ponownie może to być taka sama jazda jak z biosami dla płyt 400 przy premierze Ryzrn 3000

Link to post
Share on other sites

Ja wybiore jednak B450 Mortar bez Max i dopłace do ramu z 3600. Jeżeli będą beta biosy w najgorszym wypadku które i tak obsłużą Zen 3 to po co mi więcej. Co do takich głupot to mi nieprzeszkadza. Mój komputer jest leży poziomo na takiej podstawce pod biurkiem która też robi za noge tego biurka więc bajery typu podświetlenie czy ultra wygląd mi niepotrzebne :D

 

A w najgorszym wypadku jeżeli nie będzie obsługi Zen 3 to będę sobie pluł w brode i kupie poprostu płyte i procka na nowej podstawce

 

Czyli podsumowując biore jakby ktoś był ciekawy
Ryzen 5 3600 (do OC)

B450 Mortar (bez MAX)

Goodram IRDM pro 2x8 gb 3600

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Taki zestaw poszedł do kuzyna, tyle że z racji braku goodrama na stanie weszły Cruciale Ballistix Sport LT. Bardzo sobie chwali, po premierze Ryzen 4000 (i spadku cen) jakoś za rok będzie brał 4600/4700x.

Link to post
Share on other sites

Dlatego na premierę nowe Ryzeny niech kupują najbardziej napaleni, przetestują i jak coś będzie nie tak to na pewno głośno wyrażą swoje niezadowolenie.

Za niskie OC premierowych sztuk nie odpowiada sama architektura a nowy proces technologiczny. Trzeba było czasu by ten proces doszlifować. W przypadku Zen3 już tak nie będzie.
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, przy każdej z poprzednich premier Ryzen mieliśmy do czynienia ze zmianą procesu technologicznego (14, 12, 7) stąd po jakimś czasie zawsze nowsze sztuki się zauważalnie lepiej kręciły. Czyli mówisz, że pod względem OC tym razem nie powinno być takich różnic?

Link to post
Share on other sites

@up

Dokładnie tak.

7nm mamy już na rynku prawię rok czasu i sami widzicie jakie są obecne możliwości oc procesorów wykonanych w tym procesie. Tutaj już lepiej nie będzie czego będziecie świadkami zaraz po premierze Matisse Refresh.

Zen3 o dalej 7nm z drobnymi usprawnieniami ale w tym przypadku proces jest już dopracowany i nie ma co liczyć że po pół roku pojawią się znacznie lepsze sztuki do OC.

Link to post
Share on other sites

Za niskie OC premierowych sztuk nie odpowiada sama architektura a nowy proces technologiczny. Trzeba było czasu by ten proces doszlifować. W przypadku Zen3 już tak nie będzie.

Chodziło mi o jazdy z BIOSami, które są pewne. Nie o możliwości podkręcania.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...