Skocz do zawartości

Projekt sieci w domu piętrowym - prośba o opinie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Witam,

Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego i przyszedł czas na zaplanowanie sieci w nim. Domek w lesie na końcu drogi, więc internet tylko LTE.

 

Układ domu: parter, piętro, strych
Plan jest taki, że dom ma być bez fal, czyli preferuje rozdział internetu przez kable RJ45, a jeśli będzie potrzeba podłączenia jakiegoś tabletu czy telefonu poprzez WiFi, to tylko na żądanie.

Zapotrzebowanie - co potrzebuje spiąć w jedną sieć:
1. Podłączenie około 15 gniazdek LAN (po 2 gniazda w pomieszczeniu, ale realnie będzie używanych około 5 urządzeń: komputery, TV, XBOX)
2. Podłączenie około 5 urzadzeń mobilnych poprzez WiFi na żądanie
3. Przyszłościowo jakiś NAS na cały domek
4. Do tego jakiś zestaw monitoringu kilku kamer na zewnątrz domu
5. Później może jakiś podział domu na VLAN-y

6. No i chciałbym tym wszystkim jakos zarządzać z poziomu routera i może switcha.

Mój plan:
1. Na strychu modem LTE + antena kierunkowa na kominie.
2. Modem LTE podłączony kablem sieciowym na dół do routera w moim pokoju na parterze i tam całe centrum dowodzenia.
3. Z tego routera wychodzą 3 kable sieciowe do:
  a. Switcha
  b. AP na parterze
  c. AP na piętrze
4. Switch rozdzielałby sygnał na wszystkie gniazda LAN w pomieszczeniach
5. AP na piętrze i na parterze dawałyby tylko WiFi na żądanie (przycisk lub pilot)
 

Czy to będzie działać i czy mozna to jakos lepiej rozplanować?

Jeśli chodzi o monitoring, to jeszcze nie rozpoznałem tematu, ale chyba większośc takich zestawów działa osobno z własnym switchem i rejestratorem.

Prośba o opinie, krytyke i lepsze pomysły.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Generalnie należy podejść tak:

 

  • Od punktów abonenckich sprowadzasz kable do jednego miejsca centralnego i wpinasz je w patch panel - sugeruję osobno LAN i osobno monitoring wizyjny.
  • Dla sieci LAN najlepiej użyć kabli w kategorii 6 lub 6A, dla monitoringu ze spokojem wystarczy 5e byleby miedziane a nie CCA
  • Sieć LAN z patchpanela przepinasz na switch (gigabit)
  • Monitoring z patchpanela przepinasz an switch PoE i kamery zasilasz po tym samym kablu którym puszczasz dane (zakładam, że to kamery IP), rejestrator wpinasz w ten sam switch co kamery. Najlepiej gdy te sieci nie są połączone, albo chociaż pracują na dwóch różnych adresacjach. Nie mniej w domu nie jest to aż tak kluczowe, raczej nikt sabotażu z zewnątrz robić nie będzie. Kamery i rejestrator powinny mieć IP statyczne - dzięki temu system działa nawet gdy padnie router. Zasilanie ze switcha PoE pozwala na łatwe zastosowanie UPS do potrzymania zasilania kamer, bez dodatkowych kombinacji.
  • Do switcha podpinasz też AP które z drugiej strony podłączasz do gniazda abonenckiego
  • Warto dać więcej gniazd niż aktualnie kompów - przydadzą się w przyszłości
  • Do switcha/switchy podpinasz router. Jeśli nie chcesz WiFi to taki bez WiFi i najlepiej taki który ma dwa interfejsy LAN co umożliwi na każdym inną adresację i do jednego podłączenie sieci LAN a do drugiego monitoringu. Można wtedy odizolować obie podsieci. (Uwaga - dwa czy cztery porty to nie to samo co dwa interfejsy, cztery porty to zazwyczaj czteroportowy switch na jednym interfejsie) Alternatywą są sieci VLAN, jeśli router/switch to obsłuży. Z routerów ktoś tu polecał Mikrotika bodajże jako półprofesjonalne rozwiązane, idealne do rozbudowanej domowej sieci. Niestety modelu nie podam, pewnie ktoś się odezwie.
  • Całość zamykasz w szafce rack 19" - 10" są bardzo małe i IMO nie mają sensu gdy w planach jest np. NAS. NAS-a też możesz zamknąć w szafce, trzeba zadbać o wentylację czyli w suficie szafki zamontować wentylatory wyciągowe.

Fajnie, że ktoś chce podejść poważnie do sieci w domu, zazwyczaj jest to olewane a później płacz że 'zasingu ni ma' i jak żyć.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za szczegółową odpowiedź. Tak, chce podejść poważnie do tego, bo nie zamierzam potem kuć tynków, aby coś pozmieniać.

1. Czy tem patchpanel jest konieczny? Wiem że ułatwia życie i porządkuje, ale może podpiąć wszystkie kable od razu do switcha?
2. "Do switcha podpinasz też AP które z drugiej strony podłączasz do gniazda abonenckiego" - tego niestety nie rozumiem, te AP mają służyć tylko jako dawca WiFi na żądanie, więc chyba trzeba podłączyć je do routera poprzez RJ45, a nie do punktów abonenckich?
3. Router mam na razie Netgear R7000 z wgranym XVORT, ale nie upieram sie przy nim - może później kupie coś lepszego z dwoma interfejsami LAN jak radzisz, a jego wykorzystam jako AP.
 

Link to post
Share on other sites

Ja Ci podaje jak to jest zgodnie ze sztuka. Dla mnie jest konieczny, koszt niewielkie a instalacja porzadna. Kable nie powinny być za bardzo gięte, patchcordom to nie szkodzi.

 

Gniazdo abonenckie to gniazdo w pokoju. Do niego podlaczasz AP.

 

Jak masz router to nie wiem czy zmieniać, sam oceń.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gniazdo abonenckie to gniazdo w pokoju. Do niego podlaczasz AP.

 

A ok, czyli to gniazdo jest potem połączone poprzez patchpanel do switcha i potem do routera? Myślałem, że lepiej podłączyć go bezpośrednio do routera, nie wiem nigdy nie miałem takiego urządzenia (AP) i nie wiem jak się tym zarządza.

Link to post
Share on other sites

Sieć strukturalna z zasady jest związana z budynkiem, zakończona z jednej strony gniazdami a z drugiej patchpanelem. Takie (pojedyncze) połączenie nazywane jest kanałem. Mając taką strukturę przyłaczasz patchcordami to co potrzebujesz - komputery, AP-ki, inne urządzenia do gniazd a w szafie krosujesz poprzez patchpanel do właściwego portu urządzenia.

 

Nie ma znaczenia co podłaczasz - AP konfigurujesz podobnie jak router bezprzewodowy. Na dobrą sprawę taki router to router+switch+AP w jednym pudełku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, jasne, czyli uwzględniając Twoje zalecenia mój plan po zmianach bedzię wyglądał następująco?

 

1. Na strychu modem LTE + antena kierunkowa na kominie.
2. Modem LTE podłączony kablem sieciowym na dół do routera w moim pokoju na parterze i tam całe centrum dowodzenia.
3. Z tego routera wychodzi 1 kabel sieciowy do switcha

4. Wszystkie 15 punkty abonenckie podpięte są do patchpanela

5. Dodakowe dwa punkty abonencie na AP podpięte są do patchpanela

6. Patchpanel podpięty do switcha (17szt gniazd)
7. AP na piętrze i na parterze dawałyby tylko WiFi na żądanie (przycisk lub pilot).

 

 

Link to post
Share on other sites

Ok, jasne, czyli uwzględniając Twoje zalecenia mój plan po zmianach bedzię wyglądał następująco?

 

1. Na strychu modem LTE + antena kierunkowa na kominie.

2. Modem LTE podłączony kablem sieciowym na dół do routera w moim pokoju na parterze i tam całe centrum dowodzenia.

3. Z tego routera wychodzi 1 kabel sieciowy do switcha

4. Wszystkie 15 punkty abonenckie podpięte są do patchpanela

5. Dodakowe dwa punkty abonencie na AP podpięte są do patchpanela

6. Patchpanel podpięty do switcha (17szt gniazd)

7. AP na piętrze i na parterze dawałyby tylko WiFi na żądanie (przycisk lub pilot).

 

Mniej więcej tak :)

Link to post
Share on other sites

Mniej więcej tak

 

Dzięki Wielkie Kolego za porady.

 

Jeszcze tak aby doprecyzować:

Ad.1 - Czy modem LTE od operatora nie lepiej zainstalować też na dole w centrum dowodzenia, a od komina puścić tam sam kabel tylko?

Ad.3 - Pewnie też zalecałbys podłączenie routera najpierw do patchpanela, a potem dopiero do switcha?

 

 

A co do tego:

to wyłącz prąd

Chyba zasłużyłeś na plusa, ale może lepiej przenieś się na inne forum

https://forum.pokemon-go.pl/index.php

Link to post
Share on other sites

Kabel antenowy im krótszy tym lepiej. Każdy metr kabla radiowego to strata sygnału.

 

Połączenie router<->switch wyłącznie bezpośrednio. Urządzenia aktywne w szafie laczymy bezpośrednio, patchpanel łączy się tylko z kablami 'w ścianach'.

 

Uprzedzając pytanie - kabel od routera LTE też nie podłączaj do patchpanela :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, już wszystko jasne. Szkoda tylko, że jak modem LTE sie zwiesi, to będę musiał na strych wyłazić :/

 

Teraz pozostaje mi wybrać odpowiedni sprzęt: AP, Switch, Patchpanel i Szafke. Poczytam troche przez weekend i coś zaproponuje, to jeszcze wtedy będę wdzięczny za ocenę i porady.

 

Same kabele zainstaluje mi po ścianach elektryk i rozumiem, że 6a nie potrzebny do tak małej śieci, tylko UTP 6 w zupełności wystarczy?

Link to post
Share on other sites

Tak, znam te poradniki i tę stronkę.

Niespodziewanie napotkałem na spory problem architektoniczny natury pozasieciowej - żona kategorycznie nie zgadza się na żadne kable, zwoje i racki w pokojach i mam "se to coś" na strych wynieść  LOL 

Technicznie to nic zmienia  - zarówno antena, modem, router, patchpanel i switch jest w jednym miejscu u góry i wszystkie kable tam się schodzą (no może troche więcej kabla pójdzie na budynek). Ale komp do zarządzania pozostaje na dole i jak coś nie będzie działać, to bieganie tam i spowrotem na strych troche uciążliwe będzie :/

Link to post
Share on other sites

Ale jako plan B latać do góry czy zmienić żonę? :D

 

Wybacz musiałem.

 

Mimo wszystko strych to dobre miejsce. Teoretycznie trochę chłodniej, miejsce cię nie ograniczy itd. Z tym lataniem to też chyba nie jest koniecznością. Chyba można zarządzać całością mobilnie np z tabletu/lapka?

Link to post
Share on other sites

Panowie sory za OT post, ale wbiję się do tematu bo niedługo będę budował i też chce zrobić sobie instalację sieciową jak należy, więc jak przyjdzie czas to łatwiej będzie mi odgrzebać temat i ewentualnie dopytać bez rozrzucania informacji po nowych topicach. 

Link to post
Share on other sites

@up np.

 

Poniżej moje propozycje sprzętowe do oceny:

1. Szafa:  https://www.linkbasic.eu/szafa-wiszaca-19-6u-450mm-wcb06-645-baa-c

2. Patchpanel:  https://www.linkbasic.eu/patch-panel-19-24-porty-utp-kat-6-pns24-uc6

3. Switch:  https://www.morele.net/switch-tp-link-tl-sg1016d-337878/

4. AP:  https://www.x-kom.pl/p/381676-access-point-asus-rp-ac55-80211a-b-g-n-ac-1200mb-s-repeater.html

5. Kabel:  https://allegro.pl/oferta/skretka-rj45-kabel-komputerowy-utp-kat-6-305m-8884657964?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=MzhiN2QxYzgtOTVmZS00ZjYzLThiMTEtNDY2YzQ5MzkwYmU2AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=6181bae8-d262-43fd-8608-5057822fc2fa

https://allegro.pl/oferta/kabel-sieciowy-cat-6-u-utp-pvc-skretka-305m-9238302416

 

Ad.1 - tutaj nie mam wiedzy, czy jak będzie tam patchpanel, switch, router i coś tam jeszcze, to czy nie będzie tam potrzebna jakaś dodakowa wentylacja?

Ad.3 - pewnie nie potrzebuje switcha zarzadzalnego?

Ad.4 - tylko taki AP znalazłem podłączany do gniazdka elektrycznego z możliwością wyłączenia przyciskiem on/off.

Ad.5 - tutaj nie mam pojęcia skąd takie różnice ceny, czy to tylko za miedź?

 


EDIT:

@cooger - nie śmiem prosić o więcej, bo bardzo dużo mi pomogłeś, ale jakbys znalazł chwilę, to prośba o ocene powyższego sprzętu

Edytowane przez teuton
Link to post
Share on other sites

Jeśli będzie potrzebne chłodzenie to zawsze możesz później wentylatory dołożyć. Do tego patchpanela musisz dołożyć keystony, to jest nieuzbrojony patchpanel. 

 

Po drugiej stronie kabla powinieneś założyć gniazda z keystonami. Keystony najlepiej też od Linkbasica bo najlepiej mieć cały kanał od jednego, porządnego dostawcy. Kable kładzie się w ścianę i mają tam być 20lat nieruszane więc lepiej żeby nie generowały problemów.

 

Ad 3 - IMO niezarządzalny Ci wystarczy, tyle że ten z linka to 10" - do 19" potrzebujesz adapterów, nie wiem czy są w komplecie

 

Ad 4 - no to już Twój wybór

 

Ad 5 - Co do kabli - w pierwszym nie podana w ogóle średnica żył - pewnie jakaś lipa, w drugim 24AWG , Linkbasic 23AWG czyli najgrubszy a niewiele droższy i masz pewność poprawnego działania: https://allegro.pl/oferta/kabel-skretka-cat-6-utp-linkbasic-drut-305m-miedz-8357025977

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zarządzalność to zalezy jeszcze na jakim poziomie. Te podstawowe niewiele mogą, max to jakieś ręcznie ustawiane VLANy żebyś sobie kompy porozdzielał aby się z sobą nie komunikowały. IMO w domu nie ma sobie co tym głowy zawracać.

 

Z TP-Linka 16portów Gigabit i obudowa 19" to TL-SG1016 - bez D. Zasadniczo w markowych switchach niezarządzalnych praktycznie nie ma różnicy w wydajności. Zatem znajdź coś co ma budę 19", odpowiednią ilość portów i dobrą cenę i gwarancję jak najdłuższą. Czy to będzie TP-Link, Netgear, D-Link, nawet Planet czy Edimax to różnicy nie zauważysz. Do monitoringu trzeba patrzeć na moc dodatkowo. 8levele PoE są całkiem niezłe. Nawiasem mówiąc pomyśl czy nie lepiej wziąć szafkę 9U bo jak dołożysz monitoring to się już ciasno zrobi a jak jeszcze będziesz chciał jakiegoś UPS-a upchnąć...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...