Skocz do zawartości

Dysk M.2 PCIe NVMe pytanie do eksperta


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez siwyck,

Recommended Posts

Witam. Płyta główna Asus Sabertooth 990 FX
Bios zaktualizowany do najnowszego tj. Version 1604  2012/10/24
Zakupiłem dysk Dysk
Niestety płyta nie posiada gniazda M.2, lecz zakupiłem adapter Adapter
Podpiąłem do gniazda PCI-e 16 x4 no i niestety bios nie wykrywa dysku
Proszę o pomoc co wgrać i w jaki sposób zeby można było postawić system WIn 10 Pro na tym dysku
PS. Dysk w Windowsie jest aktywny i śmiga, lecz jak w temacie bios go nie wykrywa
pozdrawiam i dziękuję za każdą pomoc

Link to post
Share on other sites

Problem polega na tym, że windows wykrywa ten dysk lecz bios już nie, bo kiedy ta płyta powstawała takie dyski jeszcze nie istniały. Pomimo zastosowania adaptera bios nie jest w stanie rozpoznać dysku ani uznać je za urządzenie umożliwiające zainstalowanie i uruchomienie windowsa. 

 

Teoretycznie możesz poszukać możliwości edycji biosu lub może już istnieje takowy pod twoją płytę. Słyszałem, że ludzie tak właśnie kombinują. 

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

Co do edycji bios, to jest to możliwe tylko jeśli jest to już UEFI, tam można próbować dograć moduły NVMe i liczyć że miejsca nie braknie i płyta będzie dalej sprawna po jego wgraniu.

 

Ewentualnie można bootować nie wprost na system co siedzi na NVMe, a na inny dysk na AHCI z którego będzie bootował system co siedzi na NVMe. Powinno być to możliwe i przy pomocy np. grub-a, czy windowsowego boot loadera ( sam nie testowałem bo nie mam po co ).

Ewentualnie poczytaj o np clover, działa na takiej samej zasadzie, tzn bootowanie nie wprost na system na NVMe, a na pendrive z clover i z niego dopiero na system NVMe.

 

 

Fizycznie wsparcie NVMe było już dawno, jedynie z bootowaniem bezpośrednio jest problem. Są jednak wyjątkowe SSD NVMe co mają legacy boot rom i możesz takiego bootować w legacy mode, jak np ja to robię. Wtedy też Windows nie wymusza GPT. Mam system cały postawiony na SSD NVMe na MBR.

 

Ps. Przepłaciłeś za adapter, one po 16zł chodzą

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

Ewentualnie można bootować nie wprost na system co siedzi na NVMe, a na inny dysk na AHCI z którego będzie bootował system co siedzi na NVMe. Powinno być to możliwe i przy pomocy np. grub-a, czy windowsowego boot loadera ( sam nie testowałem bo nie mam po co ).

 

Przepłaciłeś za adapter, one po 16zł chodzą

 

A jak to zrobić jeśli nie zadziała edycja biosu bo będę to robił. Miejsca nie zabrakło i jest to UEFI :) Zobaczymy co dziś się stanie.

 

A czy przepłaciłem? Dysk ma temperaturę 45 stopni, pamiętaj że do adaptera jest radiator

EDIT:

Pliki wgrane, dysk w biosie czyta (a raczej adapter bo slota na dysk w płycie nie ma)

 

Dziękuje i pozdrawiam, w razie czego pomogę :)

 

Jak ktoś ma ASUS SABERTOOTH 990 FX to dodaję 2 pliki
AMD FX 8350 :)
Oryginalny Bios oraz już Podmieniony z NVME
Wszystko działa jak należy
 
IMG-1805.jpg IMG-1806.jpg
 
 
Edytowane przez siwyck
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...