Skocz do zawartości

Nowa karta graficzna do starszego zestawu za około 2000zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Cleaner_1980,

Recommended Posts

Witam

Mój obecny zestaw to:

-Płyta główna MSI Z170A M5

-Procesor I7 6700K

-Karta graficzna MSI R9 390

-Pamięć 2x8GB DDR4 2800 CL 14 HyperX

-Zasilacz Corsair RM850 80plus gold

-Monitor 29’ 2560x1080  21:9  60Hz

 

Mam zamiar zmienić kartę graficzną na nową, a dokładnie Radeon RX 5700 XT

 

Pytanie

1 Czy będzie to wszystko działało (starszy procek i płyta z nowym RX)

2 Czy ten i7 6700k nie jest do tej karty za słaby(lub bardzo słaby)? Jeżeli tak, to co byście polecili za kartę.

Za rok/dwa pewnie będę myślał o zmianie płyty i procka, dlatego celuje w tę kartę

 

Myślałem nad MSI ale z tego co czytam, to polecają  RX Sapphire NITRO+

 

Doradźcie Proszę  :)

 

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o opłacalność to napewno 5700XT, a bardziej przyszłościowo RTX 2070 / Super. Sam stoję przed takim wyborem, RXy z serii 5000 mają ponoć nie mieć wsparcia w DirectX 12 ultimate, za to RTXy tak, dobrą sprawą jest też to, że jeśli kupisz 5700XT w morele, proline czy xkomie to dostajesz 2 gry i xbox game passa na 3 miesiące za darmo. Ja sam stoję teraz przy takim wyborze i ciężko mi jednoznacznie dokonać decyzji, głównie za sprawą tego directa, ale jednak troszkę bardziej patrzę pod RTXa 2070 Super, tylko ze względu na direct, gdyby nie to to napewno bym wziął radeona.

Link to post
Share on other sites

Witam

Mój obecny zestaw to:

-Płyta główna MSI Z170A M5

-Procesor I7 6700K

-Karta graficzna MSI R9 390

-Pamięć 2x8GB DDR4 2800 CL 14 HyperX

-Zasilacz Corsair RM850 80plus gold

-Monitor 29’ 2560x1080  21:9  60Hz

 

Mam zamiar zmienić kartę graficzną na nową, a dokładnie Radeon RX 5700 XT

 

Pytanie

1 Czy będzie to wszystko działało (starszy procek i płyta z nowym RX)

2 Czy ten i7 6700k nie jest do tej karty za słaby(lub bardzo słaby)? Jeżeli tak, to co byście polecili za kartę.

Za rok/dwa pewnie będę myślał o zmianie płyty i procka, dlatego celuje w tę kartę

 

Myślałem nad MSI ale z tego co czytam, to polecają  RX Sapphire NITRO+

 

Doradźcie Proszę  :)

Czy to dobry moment na przesiadkę GPU? Chyba jeden z gorszych. 

Mam pod to zapiętą 1080ti super (tylko ramy 3200) i w 1440p daje radę, więc technicznie Twój config da radę.

Tylko czy to dobry czas na przesiadki?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wszystko będzie ładnie działać, ale ani RTX2070 ani RX5700XT nie będzie w pełni wykorzystany.

Sam ostatnio kupiłem 5700XT i przez pewien czas chodził na 3570K dopóki go nie sparowałem z R5 3600

Różnica jest widoczna w średniej ilości klatek, żeby stać się drastyczna jeśli chodzi mikroprzyciecia. 

 

Duże znaczenie u Ciebie będzie oczywiście miało samo taktowanie procesora. Nie wiem jakie jest w Twoim przypadku. Jeśli blisko 5Ghz w niektórych grach ta różnica nie będzie tak uciążliwa. Bardziej jednak podejrzewam że max 4,5Ghz, które w grach gdzie będzie dużo obiektów interaktywnych w jednym miejscu (jak Battle Royal czy RTS) przełoży się na wąskie gardło dla karty pokroju 5700XT

 

W Twoim przypadku zakup kart w cenie 2000 zł  ma sens tylko jeśli taki wydatek jest dla Ciebie nieistotny lub w ciągu następnych 12 miesięcy będziesz aktualizował pozostałe części komputerowe. 

 

W innym przypadku GPU w kwocie do 1000 zł będzie bliżej optymalnego rozwiązania z ewentualną przesiadką na zupełnie nową konfigurację w późniejszym czasie.

 

@Do pozostałych użytkowników, czemu naciskacie na 2070 który jest nie tylko droższy ale i mniej wydajny (o czym poniżej)

 

Dopiero 2070 Super i 2080 można realnie przyrównywać do 5700XT i to tylko w FullHD bo w wyższych rozdzielczościach NVIDIA dodatkowo traci.

Pomijając, że ja osobiście dobieram kartę do monitora, to AMD ma w większości gier lepsze przebiegi krzywych 99% czasu niż NVIDIA.

To oznacza, że choć na papierze NVIDIA ma więcej średnich klatek to częściej są na tych kartach przycinki poniżej granicy płynności, co mnie osobiście najbardziej irytuje.

 

Z całym szacunkiem dla kolegi, ale zakładanie że wsparcie dla Ray tracingu jest inwestycją w przyszłość przy karcie pokroju 2070 to przykład naiwności.

NVIDIA nie jest znana z częstych aktualizacji sterowników do starszych platform.

Ray tracing wraz z DirectX 12.2 zanim na dobre zagości w grach (dopiero z nową generacją konsol deweloperzy zaczną poważnie implementować tę technologię) to ta karta i tak będzie za stara, żeby marzyć o wysokich detalach w nowych produkcjach

 

Przy zmianie na Nvidie dodatkowo dochodzi zmienia sterowników karty graficznej, a z powodzeniem tego manewru bywa różnie 

 

Tutaj jest link do filmu gdzie omówiono przykład łączenia RTX2070 z procesorem 4690K i porównano go do 7820X co w jakimś tam stopniu daje obraz parowania starego procesora z nową kartą

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o opłacalność to napewno 5700XT, a bardziej przyszłościowo RTX 2070 / Super. Sam stoję przed takim wyborem, RXy z serii 5000 mają ponoć nie mieć wsparcia w DirectX 12 ultimate, za to RTXy tak, dobrą sprawą jest też to, że jeśli kupisz 5700XT w morele, proline czy xkomie to dostajesz 2 gry i xbox game passa na 3 miesiące za darmo. Ja sam stoję teraz przy takim wyborze i ciężko mi jednoznacznie dokonać decyzji, głównie za sprawą tego directa, ale jednak troszkę bardziej patrzę pod RTXa 2070 Super, tylko ze względu na direct, gdyby nie to to napewno bym wziął radeona.

Był Radeon będzie Radeon, tu się nie zawiodłem by zmieniać :)

Czy to dobry moment na przesiadkę GPU? Chyba jeden z gorszych. 

Mam pod to zapiętą 1080ti super (tylko ramy 3200) i w 1440p daje radę, więc technicznie Twój config da radę.

Tylko czy to dobry czas na przesiadki?

Myślę że karty aktualnie nie stanieją tylko mogą zdrożeć. Nawet jak poczekam aż wyjdą nowe karty, to do tego zestawu nie będę brał ich pd uwagę :)

 

Wszystko będzie ładnie działać, ale ani RTX2070 ani RX5700XT nie będzie w pełni wykorzystany.

Sam ostatnio kupiłem 5700XT i przez pewien czas chodził na 3570K dopóki go nie sparowałem z R5 3600

Różnica jest widoczna w średniej ilości klatek, żeby stać się drastyczna jeśli chodzi mikroprzyciecia. 

 

Duże znaczenie u Ciebie będzie oczywiście miało samo taktowanie procesora. Nie wiem jakie jest w Twoim przypadku. Jeśli blisko 5Ghz w niektórych grach ta różnica nie będzie tak uciążliwa. Bardziej jednak podejrzewam że max 4,5Ghz, które w grach gdzie będzie dużo obiektów interaktywnych w jednym miejscu (jak Battle Royal czy RTS) przełoży się na wąskie gardło dla karty pokroju 5700XT

 

W Twoim przypadku zakup kart w cenie 2000 zł  ma sens tylko jeśli taki wydatek jest dla Ciebie nieistotny lub w ciągu następnych 12 miesięcy będziesz aktualizował pozostałe części komputerowe. 

 

W innym przypadku GPU w kwocie do 1000 zł będzie bliżej optymalnego rozwiązania z ewentualną przesiadką na zupełnie nową konfigurację w późniejszym czasie.

Pomyślę, może tańsze GPU kupię.

Więcej jak 4.5Ghz nie da rady .

 

 

Dziękuję wam za odpowiedzi :)

Link to post
Share on other sites

@Do pozostałych użytkowników, czemu naciskacie na 2070 który jest nie tylko droższy ale i mniej wydajny (o czym poniżej)

Bo sama wydajność to nie wszystko. Za RTX2070 głownie przemawiają bezproblemowe sterowniki bo niestety ale Navi ma z tym sporo problemów i wielu użytkowników w tym i ja właśnie z tego powodu zwróciło te karty.

Osobiście dałem drugą szansę i ponownie zakupiłem Sahhpire Pulse tylko tym razem RX 5700XT. Zobaczę w jakim stopniu naprawili sterowniki bo na przełomie września/października mając RX 5700 Pulse z tymi problemami wytrzymałem 11 dni i karta poleciała na sprzedaż.

 

Dopiero 2070 Super i 2080 można realnie przyrównywać do 5700XT i to tylko w FullHD bo w wyższych rozdzielczościach NVIDIA dodatkowo traci.

Chyba jednak jesteś nie na czasie bo w tej kwestii role się odwróciły i to Navi względem Turinga w wyższych rozdzielczościach zaczyna tracić. Porównaj sobie RX 5700XT vs RTX2070S w 1440p do 2160p.

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites
@Do pozostałych użytkowników, czemu naciskacie na 2070 który jest nie tylko droższy ale i mniej wydajny (o czym poniżej) Dopiero 2070 Super i 2080 można realnie przyrównywać do 5700XT i to tylko w FullHD bo w wyższych rozdzielczościach NVIDIA dodatkowo traci. Pomijając, że ja osobiście dobieram kartę do monitora, to AMD ma w większości gier lepsze przebiegi krzywych 99% czasu niż NVIDIA. To oznacza, że choć na papierze NVIDIA ma więcej średnich klatek to częściej są na tych kartach przycinki poniżej granicy płynności, co mnie osobiście najbardziej irytuje. 

Niższa cena była zachętą do problemów.To że ktoś inny kupił i mu działa,ma powód się cieszyć ale nie oceniać przypadki innych osób a tych z problemami jest znacznie więcej od użytkowników RTX-a.W przypadku RTX-ów jest zdecydowanie lepiej pod każdym względem od 5700XT i jego sterowników.Dlatego dostajecie kartę w niższej cenie od AMD i gry gratis abyście nie kręcili nosem i przymknęli oko na wady z resztą martwcie się sami i kombinujcie z takiego założenia wychodzi pewnie AMD ;)

Edytowane przez Marekpe
Link to post
Share on other sites

@UP

Niestety ale twój argument jest nie trafiony. Niższa cena bierze się głównie mniejszych kosztów produkcyjnych 7nm vs 12nm i z braku RT względem konkurencji.

Wady sterowników nie mają wpływu na ustalanie ceny bo to to jest problem softu, który w każdej chwili przy większych nakładach pracy może być wyeliminowany.

Cena/wydajność stoi znacząco po stronie RX 5700XT względem RTX2070S.

Link to post
Share on other sites

Porównaj sobie RX 5700XT vs RTX2070S w 1440p do 2160p.

 

Porównałem wielokrotnie i dla mnie spadki do 30 FPS w 1440p dla RTX 2080 obok astronomicznych cen monitorów z G-Sync są powodem wyboru karty AMD.

 

Kwestia mikroprzycieć jest przez większość benchmarkow kompletnie pomijana by dla innych być tylko jednym z wielu elementów oceny. Dla mnie to kwestia zasadnicza.

Co mi po tym że moja karta jest w stanie wyświetlić 155 FPS w dogodnych warunkach pokonując wyraźnie konkurenta, żeby nagle przyciąć do 25 klatek akurat kiedy zobaczyłem na ekranie przeciwnika.

 

To jest prawdziwa miara płynności i komfortu grania.

 

@ do kolegi Marekpe

Miałem karty NVidii począwszy od GeForce 256 poprzez 8800GT, GTX660, GTX1060, GTX1080, GTX1080Ti i miałem wiele kart AMD i z moich dwudziestu lat doświadczenia w obcowaniu z kartami graficznymi jasno wynika, że AMD dba o swoich klientów poprawiając wsparcie do swoich kart przez lata. Przykładem jest moja niedawno sprzedana R9 290 która do końca działała płynnie we wszystkich grach. O NVidii niestety nie mogę tego samego powiedzieć. Od lat mają topowe układy graficzne, wypuszczają stosunkowo dobre sterowniki przy premierze, żeby wraz z nową generacja kart radykalnie ograniczyć aktualizacje optymalizujące nowe tytuły gier.

 

Dla kogoś kto w ogóle wierzy w hasło "komputer na dziś i jutro" zdecydowanie lepszym wyborem jest AMD niż Nvidia

Link to post
Share on other sites

Porównałem wielokrotnie i dla mnie spadki do 30 FPS w 1440p dla RTX 2080 obok astronomicznych cen monitorów z G-Sync są powodem wyboru karty AMD.

A potrzebny Ci monitor z G-sync w astronomicznej cenie abyś mógł korzystać z G-Sync?  Sądzę, że swoje wywody opierasz tylko i wyłącznie na "przeszłości", która nijak ma się do tego co jest teraz bo problemy, które tutaj opisujesz nie istnieją!

 

Kwestia mikroprzycieć jest przez większość benchmarkow kompletnie pomijana by dla innych być tylko jednym z wielu elementów oceny. Dla mnie to kwestia zasadnicza.

Sugerujesz, że nikt problemu nie wyłapuje, nie wspomina o nim tylko Ty to zauważasz? Ja sądzę, że gdyby problemy z mikroprzycięciami były ogólne to huczało by w sieci od tego a tak nie jest.

Żaden portal czy to polski czy zagraniczny nie wspomina o problemach jakie tutaj przedstawiasz mało tego przeglądając największe fora internetowe polskie i zagraniczne nie znajduje tego typu problemów o których Ty tu wspominasz. Zdarzają się pojedyncze przypadki przycięć w tej czy innej grze bo to normalne zjawisko zarówno po stronie nv jak i AMD ale ten problem nie dotyczy ogółu.

 

Ja sądzę, że Twoje argumenty są podyktowane wyborem karty z obozu konkurencji więc będziesz w drugą stronę "psioczy" i wypominał rzeczy, które są nieaktualne lub takie które nawet się nie zdarzają.  ;)

 

Aktualnie spora część jak nie wszystkie monitory z FreeSync obsługują G-Synca. Więc argument nie trafiony.  :)  

Tak jak wcześniej wspomniałem, kolega chyba ocenia karty przez pryzmat przeszłości ;)

 

@down

No raczej nie...

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Za dużo "chyba" w Twojej wypowiedzi


Całość komentarza oparłeś na bezpodstawnym założeniu, że bredzę o niestworzonych historiach kierując się swoimi rzekomymi uprzedzeniami

Pozwól że podam jedno z wielu źródeł, które stały się inspiracją dla moich poglądów

 

 

Jest tego dużo więcej, szczególnie na zagranicznych serwisach. 

Zachęcam Was do zgłębienia tematu

Że swojej strony kończę tę dyskusję bo przypomina mi zapasy w kisielu

Link to post
Share on other sites

Pozwól że podam jedno z wielu źródeł, które stały się inspiracją dla moich poglądów

To jak określisz materiały, które ukazują odwrotną sytuację do tego co teraz przedstawiłeś? Wyciągasz wnioski tylko na podstawie tych pierwszych materiałów?

Link to post
Share on other sites

@UP

Niestety ale twój argument jest nie trafiony. Niższa cena bierze się głównie mniejszych kosztów produkcyjnych 7nm vs 12nm i z braku RT względem konkurencji.

Wady sterowników nie mają wpływu na ustalanie ceny bo to to jest problem softu, który w każdej chwili przy większych nakładach pracy może być wyeliminowany.

Cena/wydajność stoi znacząco po stronie RX 5700XT względem RTX2070S.

 

Gdzie ten Hybrydowy raytracing od AMD i jaka korzyść dla mnie z powodu niższego procesu jak TDP wynosi więcej od RTX-ów.

FHD 171 W vs 191 W co w specyfikacji dla RTX-a wynosi 215.

WQHD 192 W vs 231 W.(Średnia)

W przypadku softu i problemów to nie jeden się łudzi poprawą bez efektu większego.

Dla mnie ogólna ocena prócz ceny wygrywa tj pisałem pod każdym względem RTX a miałem Evoke,Nitro i Red Devil o nie,nie -podziękuję tak sprawnie inaczej karcie za zdarzenia losowe i zero przyjemności zabawy.Gdyby AMD miało dopięte wszystko na ostatni guzik to byłby królem ale tak nie jest i długo nie będzie bo z perspektywy czasu długo dogania Nvidie.

Sam pozbyłeś się 5700 Pulse i nie zaprzeczaj,że tak nie jest bo ty,ja i prócz nas nie jeden miał/ma problemy z tymi kartami.

Ja nie płacę za przygody z kartami,tylko za produkt bez wad.

 

 

 

 

@ do kolegi Marekpe Miałem karty NVidii począwszy od GeForce 256 poprzez 8800GT, GTX660, GTX1060, GTX1080, GTX1080Ti i miałem wiele kart AMD i z moich dwudziestu lat doświadczenia w obcowaniu z kartami graficznymi jasno wynika, że AMD dba o swoich klientów poprawiając wsparcie do swoich kart przez lata. Przykładem jest moja niedawno sprzedana R9 290 która do końca działała płynnie we wszystkich grach. O NVidii niestety nie mogę tego samego powiedzieć. Od lat mają topowe układy graficzne, wypuszczają stosunkowo dobre sterowniki przy premierze, żeby wraz z nową generacja kart radykalnie ograniczyć aktualizacje optymalizujące nowe tytuły gier. Dla kogoś kto w ogóle wierzy w hasło "komputer na dziś i jutro" zdecydowanie lepszym wyborem jest AMD niż Nvidia

 

Coś ci się z tymi przycinkami pomyliło z procesorami Ryzena z Intelem.

Link to post
Share on other sites

Gdzie ten Hybrydowy raytracing od AMD

Nie czytaj głupot to nie będziesz ich dalej powtarzał ;)

AMD o żadnym hybrydowy rt nie wspominało a był to tylko wymysł zwolenników AMD.

 

jaka korzyść dla mnie z powodu niższego procesu jak TDP wynosi więcej od RTX-ów.

Taka, że cena końcowa karty jest niższa bo vendor kupuje chip 5700XT od AMD taniej niż chip RTX2070S od nV. Czemu? Bo koszt produkcji i uzysku 7nm jest znacznie lepszy niż 12nm dlatego AMD może chip sprzedawać taniej w efekcie RX 5700XT, który ma bardzo zbliżone osiągi do RTX2070S kosztuje 400-500zł mniej przeliczając na polskie realia.

 

W przypadku softu i problemów to nie jeden się łudzi poprawą bez efektu większego.

Sam pozbyłeś się 5700 Pulse i nie zaprzeczaj,że tak nie jest bo ty,ja i prócz nas nie jeden miał/ma problemy z tymi kartami.

Ja nie płacę za przygody z kartami,tylko za produkt bez wad.

Sprzętowo to jest produkt bez wad natomiast oprogramowanie to inna para kaloszy - u nV również pojawiają się różnego rodzaju problemy choć nie tak uciążliwe bo na RTX2060 przez rok czasu nie miałem żadnego blackscreena a na RX 5700 kilka na godzinę :roll:

Tak jak wspomniałem wcześniej - dałem drugą szansę i zakupiłem RX 5700XT Pulse także czekam na dostawę i sprawdzę czy  uciążliwe problemy zostały naprawione. Jak nie to sprzedam kartę a jak usunięto to za jakiś czas sprzedam RXT2060.

 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Nic nie rozumiesz.Dajemy szanse firmie i łudzimy się że trafimy na co twoim zdaniem? ty zmieniasz drugi raz kartę a ja trzy razy zmieniałem o czym to świadczy twoim zdaniem? i na tym można zakończyć dalszą rozmowę na temat fajnej 5700XT.

Zapłaciłem więcej za RTX-a i mam spokój a reszta niech się męczy jak sprawia im frajdę zabawa z kartą i jej oprogramowaniem.

 

https://whatnext.pl/hybrydowy-raytracing-amd/

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze to nie jest kwestia łudzenia się!

Ja daję szansę bo przez pół roku można było wiele problemów naprawić i teraz będę miał okazję to sprawdzę - idealny odnośnik do tego co było we wrześniu a z informacji jakie mam sporo się poprawiło.

Po drugie ja kupiłem jedną, konkretną kartę i sprzedałem ją ze względu na oprogramowanie i konkretne błędy jakie miałem a Ty 3 razy

zmieniałeś karty więc coś Ci nie pasowało nie tyle w oprogramowaniu co w konkretnych modelach, które kupiłeś: Evoke, Nitro, Red Devile.

Po trzecie AMD nigdy nie wspominało o żadnym hybrydowym RT! To jest wymysł osób które tworzą różnego rodzaju publikacje na bazie domysłów tak jak to co sam zalinkowałeś. Podaj źródło bezpośrednio od AMD. Nie znajdziesz ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Aktualnie spora część jak nie wszystkie monitory z FreeSync obsługują G-Synca. Więc argument nie trafiony. :)

 

Coś na ten temat z Reddit - https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/agc348/freesyncvrr_compatibility_with_nvidia_megathread/

 

Obszerna lista faktycznie przetestowanych monitorów - https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit#gid=0

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...