Skocz do zawartości

Ballistix Sport DDR3 1600 CL9 - uszkodzona?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam

Wczoraj grałem sobie w Forzę Horizon 4 i 2 razy wywaliło mnie do pulpitu. Za 3. razem freeze kompletny, szary ekran, dźwięk się zaciął i musiałem resetować. Myślałem że grafika coś szwankuje bo objawy typowe więc przywróciłem ją do fabryki ale znowu CTD. Dysk OK więc sprawdzę RAM sobie pomyślałem.

 

Akurat nie miałem pod ręką memtesta więc włączyłem diagnostykę pamięci z win10 i pyk, od razu na początku błąd wywaliło. Po sprawdzeniu w dzienniku zdarzeń faktycznie błąd pamięci 2 razy na 2 przebiegi pod tym samym adresem, czyli w sumie 1 błąd. Zrobiłem testy pojedynczo (mam 2x8gb) i udało się znaleźć winowajcę. Po wyjęciu i zostawieniu jednego modułu crashe ustąpiły, oczywiście kosztem stutteringu i dropów fps w grze przez single channel.

 

Oto bohater tego wątku:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/pamiec-crucial-ram-ballistix-ddr3-sport-16gb-i7988832671.html

Dodam że przez krótki czas był podkręcony na 1866mhz cl10 @1,65v ale wkrótce wymieniłem chłodzenie na procku i wróciłem na XMP (1600/cl9/1,5v) żeby ustabilizować wyższe OC CPU. Reszta sprzętu w sygnaturce. W ciągu ostatniego miesiąca miałem też 2 albo 3 blue screeny w losowych momentach co mnie trochę niepokoiło ale nie miałem czasu szukać rozwiązania.

 

Dzisiaj dla pewności wziąłem ten trefny moduł do pracy, włożyłem do starej płyty AM3 i puściłem memtesta. O dziwo kończy się 2. przebieg i zero błędów. W związku z tym mam parę pytań:

 

1. Czy to możliwe żeby diagnostyka windowsowa miała większą wykrywalność od polecanego wszędzie

memtesta?

2. Zastanawiałem się czy z płytą główną jest wszystko w porządku ale ten "dobry" moduł działa bezproblemowo we wszystkich slotach więc to ewidentnie wygląda na winę ramu prawda? Czy to możliwe żeby u mnie sypał błędami a na innej płycie działał normalnie?

3. Pamięć jest na dożywotniej gwarancji producenta więc zastanawiam się nad wysłaniem jej do sklepu. Czy ktoś korzystał z gwarancji cruciala? Czy "dożywotnia" gwarancja obejmie ten model? Na stronach cruciala nie ma po nim śladu, w oficjalnym sklepie również.

Link to post
Share on other sites

@@zbiku90, zapodaj TM5 (możesz również na tym AM3)

https://www.overclock.net/forum/27577522-post2594.html


Co do wieczystej gwarancji to zdaje się chodzi o żywot danego produktu a ten jak mniemam nie jest już produkowany, natomiast jak do tego podchodzi Crucial? nie wiem.

 

https://eu.crucial.com/eur/en/returns

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

zapodaj TM5

Dzięki nie znałem tego. Zapodam w domu na noc bo tutaj mam tylko linuxa, a przez wine nie chce mi się odpalić.


========= TestMem5 Log File =========
Customize: Default @1usmus_v2
Start testing at 0:07, 880Mb x8
Testing is completed through 26m 30s,
detected 4 error(s).

Także będę zgłaszał na gwarancję do Cruciala, zobaczymy co powiedzą. Plus jest taki że w międzyczasie zamówiłem sobie 2400mhz cl11  ;) Dzięki pendzel za linka

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

UPDATE: Narazie olewają mnie ciepłym moczem. Dostałem maila z centrum wsparcia z UK że nie produkują już tych pamięci (żadna niespodzianka) i żebym podał specyfikację płyty głównej. Odkąd odpisałem już kilka dni cisza. W tak zwanym między czasie wymieniłem ram na mushkiny blackline 2400mhz cl11 2x4gb i muszę przyznać że są rewelacyjne. Miałem lekkie obawy ale idą u mnie na 2133 cl 10 i reszta opóźnień zacieśniona ale działają bez zająknięcia. Bałem się że 8gb będzie mało ale daje radę i czuć lekką poprawę względem 1600/cl9. Aktualnie nie gram w battlefieldy które to głównie wymusiły u mnie wymianę z 8 na 16 gb Dam znać jak crucial podejmie jakieś kroki. Jednak czasem szybciej > więcej jeśli chodzi o ram ale to zależy też mocno od sposobu używania.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

UPDATE2: Po początkowych zapewnieniach od cruciala że wymienią pamięć na wciąż produkowaną DDR3L od tygodnia cisza. W międzyczasie dokupiłem sobie kolejne 2x4gb od mushkina do kompletu. Sprawny moduł ballistixa idzie pod młotek, a wadliwy do kosza. Ogromny minus dla microna za wsparcie gwarancyjne, mogli od razu napisać że nie wymienią zamiast mydlić oczy. Zastanowię się 2 razy zanim znowu kupię cokolwiek od tej firmy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...