Skocz do zawartości

Ryzen 3600x temperatury


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez ernorator,

Recommended Posts

Witam,

 

Chyba jak większość mam mały problem z temperaturami ryzena 5 3600x. Przy stocku ma nawet koło 50 stopni i strasznie "skaczące" temperatury i częstotliwość. Przy OCCT na 10 minutach max temp. to 73 stopnie. Cooler - Noctua NH-D14, obudowa: Fractal Design Meshify C, dodatkowa wentylacja: przód - Sigma Corona Pro RGB x3szt: nawiew, tył oraz top: wentyle z Fractal (zapomniałem nazwy) wyciągowe. W BIOS mam włączone Cool'n"Quiet oraz C-state ("0"). Teraz pytanie: Noctua kupiona została prze ze mnie jako używana chyba ponad rok temu i chłodziła i7 4790k na 4,6GHz (proc po skalpie). Temp były ok, niestety w czasie przekładania płyty głównej zgiąłem jedną z wierz przez nieuwagę. Oczywiście naprostowałem i nie widać nic niepokojącego na heatpipe'ach ale czy mogło to mieć wpływ na wydajność? Czy takie chłodzenie mogło się zużyć? Czy nie jest jednak aż tak wydajne? Może jednak źle zamontowałem cooler? Pasta to Kryonaut. 

Napięcie w CPU-Z w czasie obciążenia to 1,36V, BIOS na płycie MSI B450 Gaming PLUS MAX wgrany najnowszy. Poniżej screen:

uITxygL.png

 

Druga sprawa: jeżeli coś będzie nie tak z tym chłodzeniem to coś w miarę wydajnego w cenie koło 300PLN? Chciałbym znowu jakąś Noctuę najlepiej chromax black ale to tylko NU12S zapewne w tej cenie? No i czy będzie wydajniejszy od NH-D14? Czy lepiej kupić BQ Darc Rock 4 Pro? Czy zbierać na NH-D15 Chromax Black? Czy próbować montować chłodzenie jeszcze raz? Może nierówno dokręciłem? Muszę dokupić tylko pastę bo się kończy...

 

EDIT: widzę w CPU-Z, że napięcie i częstotliwość bardzo skaczą. Wiem, że ten typ tak ma ale gdzieś czytałem, że można dodać zwłokę, opóźnienie przyspieszania wentyli przy takich skokach? Gdzie się to ustawia? Chyba w BIOS tak? Jak taka opcja może się nazywać i gdzie ją znaleźć?

Dzięki za pomoc!

EDIT2: czy lepiej bawić się krzywą wentylatorów w BIOS, czy mogę używać MSI Command Center? Dodam, że jeden z wentylatorów od Noctua jest wpięty w CPU_FAN a drugi w PUMP_FAN. W BIOS i MSI Command Center można zmieniać krzywe dla tych dwóch wejść więc chyba jest ok?

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Miałem 3600x przez jakiś czas, był cieplejszy od 3600. Wszystko przez "luźniejsze" napięcia jakie daje płyta główna. Twoje wyniki wiele się nie różnią od moich na nh-d15. biorąc pod uwagę różnice w obudowie. Uważam, że wszystko jest w porządku z cpu i chłodzeniem.

 

ps.

kiedyś w raijintek tisis notorycznie rozginałem wierze w chłodzeniu bo ciężko instalowało się środkowy wentylator i nadal działa bez zarzutu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uff dzięki bardzo za pomoc i uspokojenie:-)

A jeżeli chciałbym trochę wizualnie poprawić to nu12s black będzie podobnie wydajny? Wygląda na sporo mniejszy od nh-d14... Najbardziej denerwuje przyspieszanie i zwalnianie wentyli w idle chociaż pobawię się jeszcze krzywymi. Jeszcze tylko pytanie czy macie doświadczenie w tym co będzie nadrzędne:Command center czy bios? Ustawiłem w biosie opóźnienia na wentylatorach i sam nie wiem czy coś pomogło? Możliwe że msi Command Center to zmienia?

Link to post
Share on other sites

Ja mam w biosie ustawione z odczytem temp 3s, wentylator nie reaguje wtedy na sekundowe skoki napięcia.

 

NH-U12s jest sporo słabszy ale 3600 powinien sensownie ogarnąć. Zawsze możesz zamówić, przetestować i oddać jeśli będzie niesatysfakcjonujący.

 

NH-U14s za to jest trochę słabszy od D14 a często nie widać różnicy.

 

Wentylatory corona są słabe, nawet bardzo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja bym tak zrobił.

 

Jest kilka wentylatorów rgb dobrych, osobiście używałem corsair ml. Teraz mam ml pro czerwone i nie widzę znacznej różnicy w stosunku do rgb. 

 

Polecano mi też właśnie te prisma ale nie kupiłem. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spojrzałem teraz na przepływ Corony i Prisma to prawie 3 krotnie większy oczywiście na rzecz Prisma...

Dzięki bardzo za pomoc zobaczę które wybiorę... Będę na kompie to rozdam punkty :-) jeszcze raz dzięki.

Witam ponownie.

Zakupiłem Prisma ARGB i teraz pytanie - jak to podłączyć to płyty głównej MSI B450 GAMING PLUS MAX?

Dodam, że na płycie jest złącze RGB z 4 pinami a w wentylatorach jest ARGB z 3 pinami - szerokość wtyczki ta sama tylko jeden pin mniej. Próbowałem już podłączyć pod kontroler od wentyli Corona RGB, kontroler od AURORA 2 od silentium oraz pod płytę i jedyne co osiągnąłem to świecenie ze 2 diod na 2 różnych wentylatorach....

Ewentualnie poproszę o propozycję wentyli z rgb nie adresowanym. Dzięki

Link to post
Share on other sites

3 pinowe złącze rgb to 5v, 4pin  złącze rgb to 12v. Twoja płyta nie ma 5v.

 

Możesz pomyśleć o tym ale dokładnie przeczytaj co robi i co jest w zestawie.

https://www.morele.net/fractal-design-kontroler-wentylatora-adjust-r1-rgb-czarny-fd-acc-adj-r1-bk-5854559/

 

Wyżej polecałem corsary ale za rgb to 400pln za 3 wentylatory z kontrolerem 

 

Może znajdziesz co tu. Polecam skupić sie na wentylatorach z taką konstrukcją jak corsairy ml albo te pierwsze deepcool, w sensie żeby rgb nie było realizowane kosztem szczerości łopatek. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spojrzałem teraz na przepływ Corony i Prisma to prawie 3 krotnie większy oczywiście na rzecz Prisma...

Dzięki bardzo za pomoc zobaczę które wybiorę... Będę na kompie to rozdam punkty :-) jeszcze raz dzięki.

Witam ponownie.

Zakupiłem Prisma ARGB i teraz pytanie - jak to podłączyć to płyty głównej MSI B450 GAMING PLUS MAX?

Dodam, że na płycie jest złącze RGB z 4 pinami a w wentylatorach jest ARGB z 3 pinami - szerokość wtyczki ta sama tylko jeden pin mniej. Próbowałem już podłączyć pod kontroler od wentyli Corona RGB, kontroler od AURORA 2 od silentium oraz pod płytę i jedyne co osiągnąłem to świecenie ze 2 diod na 2 różnych wentylatorach....

Ewentualnie poproszę o propozycję wentyli z rgb nie adresowanym. Dzięki

 

Przeniosłem problem do innego tematu - dział Modding. Jeżeli ktoś zna odpowiedź proszę kierować się tam - dzięki :)

 

Link to post
Share on other sites

to jest link co go nie wkleiłem w poprzednim poście ;p

 

https://graphicscardhub.com/best-rgb-fan/

Dzięki mocno - ciekawy artykuł. Ja chyba zostanę przy Fractal, tylko dobiorę odpowiedni kontroler. 

Ernorator jeszcze jedno pytanie - wstyd się przyznać ale uwaliłem zapewne diody podłączając wentyle ARGB 5V do gniazda na płycie 4-pin 12V?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...