Skocz do zawartości

Kernel Power 41 (63) Restart podczas uruchamiania gier


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez jareek,

Recommended Posts

Mam taki problem, że podczas uruchamiania jakiejkolwiek gry resetuje mi się komputer, nie dzieje się to notorycznie przy każdym włączeniu a losowo, czasem dwa razy dziennie a czasem przez kilka dni nic się nie dzieje. W dzienniku zdarzeń błąd jest opisany jako Kernel Power 41 (63) i nijak nie mogę znaleźć jego przyczyny. Sprawdzałem ramy memtest86, procesor, jak i grafikę occt, i podczas tych testów nic się nie działo, żadnych resetów, czy błędów. Ostatnio zamieniłem zasilacz na dwa dni, ale i to nie pomogło, bo już na drugi dzień pojawił się Kernel-Power 41. Nigdy nie podkręcałem tego zestawu. Wszystkie sterowniki jak i bios mam aktualne. Ma ktoś pomysł co to może być ?

Mój komputer:

Płyta: Gigabyte ab350m gaming 3
Procesor: Ryzen 1600
Karta: MSI 2060 gaming Z
Ram: 8GB goodram 3000Mhz (ustawione w bios na 2666mhz, dopiero na XPM moge uzyskać 3000mhz)

Zasilacz: be quiet system power 9 500w - zamieniony na SilentiumPC 500W Vero L2 Bronze

Dyski: SSD 128GB + HDD 500GB

Nagrywarka DVD

 

 

 

dziennik zdarzeń :

- System
    - Provider
      [ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power       [ Guid] {331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}
      EventID 41       Version 6       Level 1       Task 63       Opcode 0       Keywords 0x8000400000000002     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2019-09-11T16:13:25.358683300Z
      EventRecordID 23032       Correlation     - Execution
      [ ProcessID] 4       [ ThreadID] 8
      Channel System       Computer DESKTOP-NC91OC4     - Security
      [ UserID] S-1-5-18
- EventData
    BugcheckCode 0     BugcheckParameter1 0x0     BugcheckParameter2 0x0     BugcheckParameter3 0x0     BugcheckParameter4 0x0     SleepInProgress 0     PowerButtonTimestamp 0     BootAppStatus 0     Checkpoint 0     ConnectedStandbyInProgress false     SystemSleepTransitionsToOn 0     CsEntryScenarioInstanceId 0     BugcheckInfoFromEFI false     CheckpointStatus 0

 

Link to post
Share on other sites

Nie trzeba dwa testy ramu wystarczą. Ram jest ok. Profil X.M.P powinien być taki jak producent zaleca do kości choć może być niższy jeśli płyta nie obsługuje tak wysokiego taktowania. Dwa różne zasilacze wykluczają zasilacz. Spróbuj jeszcze aktualizacji bios bo płyta może mieć problemy z obsługą wysoko taktowanych pamięci.   

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ramy są ok i mam je ustawione na 2666mhz, na 3000mhz zmieniałem tylko do sprawdzenie, czy pc się restartuje, lecz i tak problem występował. W planach miałem dokupienie jeszcze jednej kości 8gb i wtedy ustawienia na stałe 3000mhz na XPM. Zaktualizowałem dziś bios z 41 do 42a, może ta wersja coś zmieni. Przepiąłem też dysk HDD, do tej pory miałem wpięte dwa dyski do portów asata, teraz mam SSD w asata a HDD w sata, choć nie wiem czy w jakiś sposób to pomoże? Najgorsze jest to, że nijak nie mogę sprawdzić, czy to, co robię, coś zmienia, ponieważ czasem problem nie występuje nawet przez 28 dni (najdłuższa przerwa w podglądzie zdarzeń Windows), pozostaje tylko czekać.

Link to post
Share on other sites

Na liście kompatybilnych z płytą pamięci nie ma Goodramów. Dlatego możesz mieć problemy po aktywacji wyższego profilu X.M.P. Kiedyś miałem podobny problem. Objawiał się identycznie jak twój, niby wszystko działało ale raz na jakiś czas BSOD. Memetest wykazał błędy pamięci, bo zamieniłem pary kości między sobą podczas czyszczenie komputera. Poprawne parowanie przywróciło sprawność. Nadal obstawiam ram. Tym softem testowałeś pamięci ?https://www.memtest86.com/download.htm

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez X.M.P kości mogą pracować niestabilnie test nie musi wykazać wszystkiego. Procesory AMD mają wbudowane kontrolery pamięci i kości muszą być starannie dobrane do płyty najlepiej z listy kompatybilnych by wszystko działało niezawodnie. Ponieważ usterka jest losowa i bardzo podobna to tej którą Ja miałem nadal twierdzę że winę za to ponosi ram. Spróbuj ustawić ręcznie timingi pamięci takie jak przewidział producent ale na Twoim miejscu przetestowałbym lub kupiłby nowy zestaw pamięci w 100% zgodny z płytą i pozbył się problematycznej kości jeśli nie jest ona wstanie pracować po aktywacji X.M.P.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Porty ASATA to takie same porty dyskowe jak inne ale są one oznaczone w specjalny sposób ponieważ dzielą linie PCI z gniazdem M.2. Gdy zamontujemy dysk SSD w porcie M.2 te porty przestają działać. Możliwe że wtyczka kabla sata była obluzowana, nie dopięta bo nie sądzę by sam port miał znaczenie ale kto to wie. Ciekawa usterka, ważne że problem udało się rozwiązać na wszelki wypadek sprawdź dyski czy nie mają uszkodzeń, bo resety im nie służą.

Link to post
Share on other sites

Porty ASATA to takie same porty dyskowe jak inne ale są one oznaczone w specjalny sposób ponieważ dzielą linie PCI z gniazdem M.2. Gdy zamontujemy dysk SSD w porcie M.2 te porty przestają działać. Możliwe że wtyczka kabla sata była obluzowana, nie dopięta bo nie sądzę by sam port miał znaczenie ale kto to wie. Ciekawa usterka, ważne że problem udało się rozwiązać na wszelki wypadek sprawdź dyski czy nie mają uszkodzeń, bo resety im nie służą.

 

Dyski już testowałem kilkukrotnie i oba są ok. Może to coś na płycie, bo nie chce obsłużyć dwóch asata równocześnie, podpinałem inny dysk 500gb i problem nie od razu, lecz wrócił, za to po podpięciu 3 dysków 1xAsata 2xSata nie mam tego problemu.

Edytowane przez jareek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...